Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2014, 15:48:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Atentie parinti cu educatia crestina! - Fata disparuta in Bucuresti...

Am gasit un anunt teribil pe net:

"Se numește Iulia Ionescu și este elevă în clasa a IX-a la Colegiul Național “Sfântul Sava” din București. Are 15 ani, ochii verzi, părul lung, șaten închis. Iulia a dispărut ieri, 12 februarie a.c., pe drumul spre școală. De la stația de metrou Eroilor, fetița trebuia să ia o mașină până la Cișmigiu, unde este liceul în care învață. De fiecare dată când ajungea la școală, Iulia îi trimitea un SMS mamei ei, să o anunțe că e bine. Ieri, acel SMS n-a mai venit. După ce l-a așteptat în zadar, mama a sunat-o, însă telefonul Iuliei, de atunci și până acum, este închis. Iulia este o elevă olimpică, o fetiță cuminte și silitoare.

Dacă ați văzut-o sau aveți informații ce pot ajuta la găsirea ei, vă rugăm să sunați imediat la numărul de urgență 112 sau să vă adresați celei mai apropiate unități de poliție. De cazul acestei dispariții se ocupă Secția 19 Poliție București."

de aici: http://comunitate.desprecopii.com/fo...ucure%C5%9Fti/

In presa scrie ca mama a gasit bilet scris de fata, ca a plecat la manastire.
Este anchetat si duhovnicul ei. Se pare ca vroia mai demult sa se calugareasca.

Scriu aici despre acest caz intalnit intamplator, dar care ma ingrozeste, pentru ca nu este normal cum se intampla lucrurile (in cazul in care motivul disparitiei este acesta).

Trebuie avut mare grija la educatia copiilor si trebuie si duhovnicii sa aibe grija cum procedeaza si sfatuiesc. Pana la urma poarta o mare responsabilitate.

Nu stiu, dorinta asta de calugarire la asa varste fragede si modul asta de a proceda, fugind de acasa si inebunind astfel parintii si alti apropiati nu este fireasca.

Copiii trebuie sfatuiti mai bine: sa-si termine scoala mai intai (se pare ca Iulia este o fata foarte buna, la un liceu de exceptie) asa ca de ce sa nu termine intai scoala si chiar sa studieze ceva. Sa vada intai cum este viata in lume.
Sa vada si cum este la manastire (sa stea o vacanta acolo, de proba).

Ma uitam si ieri la filmuletul din link-ul pus aici pe forum. Niste copile, care nu stiu ce le asteapta. Se jucau inca. Si mi se pare ca acolo fata care s-a calugarit (Teodora) spunea ca regreta numai ca nu se mai casatoreste. (daca nu ma insel - o intreba nasa ei de calugarire daca nu-i pare rau ca i se va taia parul frumos).

Copiii trebuie invatati ce repezinta calugaria.
Si trebuie invatati ca nu se fuge de acasa pentru asa ceva. Nu asa se procedeaza.

Cred ca se fac mari greseli cu monahismul asta. Si duhovnicii care indeamna la asa ceva. Poate ar trebui ca acestia sa vorbeasca si cu parintii copiilor care au asa ganduri.

Si si la manastire nu trebuie primiti in felul acesta si nu la varsta asta, fara o probam fara o pregatire in prealabil, fara scoala terminata.

Eu sper sa gaseasca fata. E si asa frumusica. Si sper sa nu fie altceva la mijloc.
Va rog sa ma iertati, nu sunt parinte nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar acest caz ma ingrozeste.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 14.02.2014 at 15:52:23.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2014, 19:27:43
iondan iondan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2014
Mesaje: 26
Implicit

E cam penibil comentariul tău. Stirile de la ora 5 cu Sophia. Daca nu ala e motivul disparitiei o sa te dezgrozesti si o sa-ti ceri iertate de la toti duhovnicii pe care i-ai jignit?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2014, 20:34:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Nu s-a dus la manastire de la metrou, unde a lasat-o mama. Biletul cred ca era mai vechi, probabil s-a intamplat altceva, sper ca nu mai grav.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2014, 20:53:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iondan Vezi mesajul
E cam penibil comentariul tău. Stirile de la ora 5 cu Sophia. Daca nu ala e motivul disparitiei o sa te dezgrozesti si o sa-ti ceri iertate de la toti duhovnicii pe care i-ai jignit?
Nu cred ca se poate scrie un comentariu mai bun la asa topic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2014, 21:46:16
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am gasit un anunt teribil pe net:

"Se numește Iulia Ionescu și este elevă în clasa a IX-a la Colegiul Național “Sfântul Sava” din București. Are 15 ani, ochii verzi, părul lung, șaten închis. Iulia a dispărut ieri, 12 februarie a.c., pe drumul spre școală. De la stația de metrou Eroilor, fetița trebuia să ia o mașină până la Cișmigiu, unde este liceul în care învață. De fiecare dată când ajungea la școală, Iulia îi trimitea un SMS mamei ei, să o anunțe că e bine. Ieri, acel SMS n-a mai venit. După ce l-a așteptat în zadar, mama a sunat-o, însă telefonul Iuliei, de atunci și până acum, este închis. Iulia este o elevă olimpică, o fetiță cuminte și silitoare.

Dacă ați văzut-o sau aveți informații ce pot ajuta la găsirea ei, vă rugăm să sunați imediat la numărul de urgență 112 sau să vă adresați celei mai apropiate unități de poliție. De cazul acestei dispariții se ocupă Secția 19 Poliție București."

de aici: http://comunitate.desprecopii.com/fo...ucure%C5%9Fti/

In presa scrie ca mama a gasit bilet scris de fata, ca a plecat la manastire.
Este anchetat si duhovnicul ei. Se pare ca vroia mai demult sa se calugareasca.

Scriu aici despre acest caz intalnit intamplator, dar care ma ingrozeste, pentru ca nu este normal cum se intampla lucrurile (in cazul in care motivul disparitiei este acesta).

Trebuie avut mare grija la educatia copiilor si trebuie si duhovnicii sa aibe grija cum procedeaza si sfatuiesc. Pana la urma poarta o mare responsabilitate.

Nu stiu, dorinta asta de calugarire la asa varste fragede si modul asta de a proceda, fugind de acasa si inebunind astfel parintii si alti apropiati nu este fireasca.

Copiii trebuie sfatuiti mai bine: sa-si termine scoala mai intai (se pare ca Iulia este o fata foarte buna, la un liceu de exceptie) asa ca de ce sa nu termine intai scoala si chiar sa studieze ceva. Sa vada intai cum este viata in lume.
Sa vada si cum este la manastire (sa stea o vacanta acolo, de proba).

Ma uitam si ieri la filmuletul din link-ul pus aici pe forum. Niste copile, care nu stiu ce le asteapta. Se jucau inca. Si mi se pare ca acolo fata care s-a calugarit (Teodora) spunea ca regreta numai ca nu se mai casatoreste. (daca nu ma insel - o intreba nasa ei de calugarire daca nu-i pare rau ca i se va taia parul frumos).

Copiii trebuie invatati ce repezinta calugaria.
Si trebuie invatati ca nu se fuge de acasa pentru asa ceva. Nu asa se procedeaza.

Cred ca se fac mari greseli cu monahismul asta. Si duhovnicii care indeamna la asa ceva. Poate ar trebui ca acestia sa vorbeasca si cu parintii copiilor care au asa ganduri.

Si si la manastire nu trebuie primiti in felul acesta si nu la varsta asta, fara o probam fara o pregatire in prealabil, fara scoala terminata.

Eu sper sa gaseasca fata. E si asa frumusica. Si sper sa nu fie altceva la mijloc.
Va rog sa ma iertati, nu sunt parinte nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar acest caz ma ingrozeste.
Daca ai fi fost atenta la stiri ai fi aflat ca duhovnicul a sfatuit-o sa nu plece la manastire. Astfel evitai starea de groaza in care te afli.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.02.2014, 22:46:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sunteti de groaza! Pur si simplu nu se poate discuta nimic pe acest forum.

Deci:
1. Pentru cei noi care vin pe acest forum numai sa jigneasca useri mai vechi: eu am pus ce am intalnit pe net. Nu am unde sa ascult/urmaresc stirile din tara!!!!!!!

2. Da, undeva scria ca a plecat spre scoala, cu metroul. In alta parte scria ca intre timp a gasit mama ei biletul. Fata hotarase sa plece la manastire si nu la scoala.

3. Nu am jignit nicaier duhovnicii (va rog sa-mi aratati ce am scris rau la adresa lor). Am spus numai ca este anchetat si duhovnicul ei ca asa scrie in articol.
Si am spus ca trebuie sa aibe grija cum sfatuiesc pe tineri si sa discute si parintii lor, atunci cand acesti tineri isi exprima doreinta de a se calugari.

Anuntul l-am preluat de un forum pentru parinti si acolo nu este batjocorita lumea asa ci lumea isi face griji legat de acesta fata.

Pe voi cad ca va doare in basca, sa va ma scuzati. Numai barbati care sar sa jigneasca.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.02.2014, 23:57:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
"Atentie parinti cu educatia crestina!"
Acesta este titlul, pe care il dai comentariului tau, sophia. Ce vrei sa spui cu acest avertisment? Cat de periculoasa poate fi o educatie crestina? Fii buna si ne lamureste.

Citat:
Nu am unde sa ascult/urmaresc stirile din tara!!!!!!!

Poti urmari emisiunile tv si radio pe internet. Apoi treci la "Favorite" si le poti urmari oricand, si atunci cand scrii pe forum.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2014, 00:08:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunteti de groaza! Pur si simplu nu se poate discuta nimic pe acest forum
Barfa=discutat?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2014, 00:30:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Uneori e mult mai intelept sa lasam lucrurile asa cum sunt. Valabil pentru toti! Cand omul are nevoie de ajutor, chiar daca el crede ca ajuta, cine este cel ce se ofera sa-i intinda o mana? Vad ca foarte mult timp va ia s-o intelegeti pe Sophia, desi nu e nevoie sa-i cititi mai mult de 2-3 mesaje. Ea... e complicata prin simplitatea ei. Noi, complicam prin ceea ce vrem sa parem, dar nu suntem. Ca daca am fi, am iubi mai mult si am fi mult mai ingaduitori si mai blanzi la vorba!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2014, 00:40:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevărat ai grăit!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare