Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.08.2017, 03:02:05
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vad ca ai profil pe comunitate, cu o poza simpatica si zeci de mesaje de la admiratori...
Ce poza? Cu cine vorbesti?
La mine nu se vede nimic.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.08.2017, 10:07:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cauta mai cu atentie mai Demetrius.
Cine stie, poate ai gasit persoana care sa te vindece de dispretul pentru casatorie :)
Dar vezi ca are multi admiratori, nu stiu daca reusesti sa te faci remarcat.
Sau nu cumva strici treaba cu imbarligaturile dogmatice heteredoxe la purtarea ta care pare destul de ortodoxa altfel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.08.2017, 13:05:10
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta ,

As fi vrut sa întreb cum poate fi găsit partenerul de viață /viitorul soț - cu aceleași valori creștin ortodoxe-în zilele noastre.Dacă are cineva niște sfaturi as aprecia. Nu doresc sfaturi despre rugăciuni acestea le stiu de la duhovnic și din cărți. De asemenea nu cred ca trebuie doar sa te rogi și atât pentru ca oamenii nu apar la ușă. Eu am 30 de ani. Lucrez. Viața mea e intre serviciu și acasa. Și duminica la biserica. Am fost în studenție în asociații am făcut voluntariat etc.La baruri și discoteci nu merg evident.Chiar nu îmi dau seama cum poate fi cunoscut cineva în vederea căsătoriei. Am încercat site.uri de matrimoniale dar acolo se cam caută altceva. Nu prea știu ce sa mai fac.As aprecia sfaturi oneste fără critici dacă se poate.
Totul tine de vibratie si de sincronizarea cautarilor.Poate uneori problema este la noi,nu la ceilalalti,si este necesar sa ne rezolvam singuri unele aspecte din viata noastra pentru a putea face loc si altuia langa noi.Poate nu trebuie sa priviti doar dupa barbatul perfect si virtuos,sunt si destui rataciti,pacatosi,viciati care asteapta o femeie sa ii ridice din pacat.Depinde ce doriti,daca doriti doar un barbat cuminte si de casa cu care sa va casatoriti si sa faceti copii sau doriti o relatie bazata pe iubire,iar iubirea asta nu se stie de unde poate lovi.Sau poate ambele.....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.08.2017, 17:50:56
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro
Deja mi.am redeschis niște răni recente și nu as vrea sa mai îmi amintesc.
Poate nu te-ai spovedit cum trebuie si nu ai iertat pe toti pe care ii aveai de iertat.Ranile care se redeschid sunt ranile pe care nu le-ai tratat corect de la inceput,sunt ca bau-bau-ul din sifonier care dispare cand decizi sa-l infrunti si deschizand sifonierul constati ca nu era nici un bau-bau.Numai astfel dispare frica de bau-bau .Intamplarile dureroase din viata nu au rostul de a ne face depresivi ,ci de a ne invata "ceva".
Nu e nimic special in a fi depresiv,oricine poate fi depresiv.Depresia e semn evident de mandrie:tocmai mie care sunt atat de special sa mi se intample ,eu nu meritam sa mi se intample asa ceva...eu meritam numai lucruri bune si frumoase.
Multi avem rani din copilarie si nu ne acuza nimeni ca n-am fost atunci intelepti ci greseala e ca acum cand intelegem nu vrem sa iertam ca sa ne repozitionam corect.

Jordan Peterson On Mothers Who Infantilize Their Children In Order To Control Them
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.08.2017, 19:07:17
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cauta mai cu atentie mai Demetrius.
Cine stie, poate ai gasit persoana care sa te vindece de dispretul pentru casatorie :)
Dar vezi ca are multi admiratori, nu stiu daca reusesti sa te faci remarcat.
Sau nu cumva strici treaba cu imbarligaturile dogmatice heteredoxe la purtarea ta care pare destul de ortodoxa altfel.
Abia acum m-am prins (ca laptele) ca te-ai referit la o poza virtuala si n-am vazut ghilimelele pe care ai uitat sa le pui; scuze.

Nu dispretuiesc casatoria, ci admir pe cei care o sfintesc, ca tata de pilda (eu fiind cu totul diferit) si mai mult pe cei care o evita, ambele din credinta; am remarcat si la elenoirmiro aceeasi dedicatie.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Poate nu te-ai spovedit cum trebuie si nu ai iertat pe toti pe care ii aveai de iertat.Ranile care se redeschid sunt ranile pe care nu le-ai tratat corect de la inceput,sunt ca bau-bau-ul din sifonier care dispare cand decizi sa-l infrunti si deschizand sifonierul constati ca nu era nici un bau-bau.Numai astfel dispare frica de bau-bau .Intamplarile dureroase din viata nu au rostul de a ne face depresivi ,ci de a ne invata "ceva".
Nu e nimic special in a fi depresiv,oricine poate fi depresiv.Depresia e semn evident de mandrie:tocmai mie care sunt atat de special sa mi se intample ,eu nu meritam sa mi se intample asa ceva...eu meritam numai lucruri bune si frumoase.
Multi avem rani din copilarie si nu ne acuza nimeni ca n-am fost atunci intelepti ci greseala e ca acum cand intelegem nu vrem sa iertam ca sa ne repozitionam corect...
Corect.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 12.08.2017 at 19:13:48.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.08.2017, 20:25:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
In general nu era vorba de persoane cu credinta. Sincer este foarte important sa fie o persoana cu credinta pt ca altfel apar multe multe probleme, incepand cu conceptia despre iubire intre barbat /femeie si modul de manifestare pana la toate celelalte aspecte.
Absolut de acord. Credinta este calitatea esentiala a unui partener de viata, fundamentul pe care se bazeaza toate. Problema este ca mii si mii de barbati cauta perla rara a unei femei credincioase, practicanta a virtutilor crestine, care sa vrea si sa poata sa construiasca un camin asa cum ii place Domnului. Cum de nu va gasiti ?

Citat:
Asa ca sa raman singura in lume este o provocare, este dificil, deja sunt singura in lume la 30 de ani si vad cum e.
Sunteti intr-o situatie MULT mai buna decat cea mai mare parte a prietenelor si colegelor dv. Unele dintre ele au si divortat deja. Unele nu o fac poate din credinta sau din speranta desarta de a salva inhamarea la jug nepotrivit. Altele traiesc in concubinaj prelungit, in relatii sufocante si umilitoare, neparasindu-si tovarasul de curvie din motive de inertie psihologica. Mai sunt unele care nici nu vor sa se casatoreasca, ci isi schimba partenerii precum hainele de sezon si care, desi ies in oras de 4 ori mai mult decat dv, se plictisesc mai mult decat dv. Uitati-va in jur si veti vedea multi ochi care va invidiaza. Multumiti Domnului si laudati-L nu numai pentru ce v-a dat, ci si de cate v-a ferit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.08.2017 at 20:27:56.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.08.2017, 23:11:25
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Veșnică meteahna-sa judecam orbește, nu ?

Ca de obicei așa cum văd ca se întâmplă mai peste tot pe forumurile crestine sau nu , pe lângă sfaturi apar judecata și critica.Care mai de care devine din străin brusc atotștiutor și cumva în postura aproape similara cu a unei persoane cu mult har care brusc mă cunoaste la perfecție.
Scriu mesajul acesta pentru persoana care a zis ca depresia e o forma de mândrie. Ferească Domnul sa treceți prin ce am trecut eu.Și sa va mai pronunțati cu atâta ușurință și mandrie-la dvs e mândria -a celuu atotstiutor.Sincer mi.e mila de dvs pt ca habar nu aveți probabil prin ce trec mulți oameni din zilele noastre și cum fierbe lumea și nu doar din cauza păcatelor.Se mai întâmplă poate nu știți se pare ca nu ca altfel nu ați fi scris așa ceva.-sa mai existe traume provocate de unii și alții. Chestii urate, groaznice. dar dacă stăm într.un loc caldicel ferit de asemenea lucruri cum sa știm așa ceva ? Exista multe cauze ale depresiei și nu mă încadrez nici pe departe la varianta 'vai sunt deprimata -cum de mi s.a întâmplat mie așa ceva.'Replica dvs ce ascunde de fapt nu dorința de a ajuta ci Multă mustrare ironie și superioritate aroganta mă face sa realizez ca suntem o lume pierduta.S.a dus smerenia dar mai ales iubirea de oameni. Și nu pretind ca eu o am.Nici eu nu o am și judec ca un om inconștient așa cum ati făcut. o si dvs.Suntem departe de iubirea care imbratiseaza și acoperă rănile altora.care înțelege adâncul sufletelor.Numai iubirea și harul pot asta dar stai...ca pe forumuri toți suntem zmei.Le stim pe toate și sub aparenta binelui dam cu biciul.Păcat .
Pentru cel care a scris ca ma caută mulți ? Domnule pe bune dvs sunteți serios? Dvs și cealaltă persoana chiar sunteți pe bune sau e totul la mișto? CUM reușiți sa va erijati în mama tatăl meu și brusc sa pretindeți ca știți ce fac eu de ce refuz sau nu oamenii câți mă cauta p mine pe cine refuz sau nu. De ce îmi invadați sufletul? Îmi pare rau ca aveți o vedere...neclara puțin spus.Vă rog sa va abțineți de a mai pretinde ca știți vreo frântura din viata mea.Pentru ca oricare din voi doi nu ați fi rezistat nici o zi în pielea mea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.08.2017, 23:17:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ok, acum cred ca problema s-a lamurit (oarecum) de la sine.

Sa-l vad acu' pe dom' doctor ce sfat se mai arunca sa dea.

Si tot acu' il putem intelege si pe bietul Demetrius, de ce are frica de casatorie :)

D'soara draga, sunt convins ca destui barbati v-au cautat, indusi in eroare probabil de alura dvs. angelica, si daca au trecut totusi de firewall, la prima discutie in contradictoriu cu dvs. - si poate nici macar n-au intentionat sa fie astfel - au fugit mancand pamantul.

Totusi, imi permit sa va intreb, ce povara asa grea duceti? Suferiti de vreo boala incurabila care va face asa irascibila?
Parintii v-au lasat cu in bagaj emotional greu de dus?

Poate luati in considerare si posibilitatea ca cei care v-au suparat sa fietocmai cei care au incercat sa inteleaga mai intai, in loc sa va dea sfaturi generice care nu vi se potrivesc, de dragul de a se simti intelepti si de ajutor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.08.2017 at 23:48:23.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.08.2017, 23:39:26
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit ***

Domnule AlinB. As putea sa ma supar foarte rau pentru ironia dumneavoastra si lipsa totala de orice intuitie si empatie si multe altele pe care probabil le aveti.Dar greseala e a mea ca mi-am pus pe tava niste treburi personale, insa am zis ca e un forum crestin, nu altceva. Dar e departe de crestinism si nu doar in replicile pe care le-am primit eu.Dumnezeu sa ne ierte pe toti.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.08.2017, 23:52:11
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Raspuns

Domnule Alin,

Este un forum, nu un cabinet de psihoterapie.Am cerut niste sfaturi, nu doresc sa impartasesc problemele mele personale.Din modul in care discutati e clar ca sunteti paralel cu ce inseamna boala.Daca dvs din experienta de viata credeti ca numai bolile incurabile sunt singurele grave, cred ca e un dialog inutil.
Ma iertati pentru orice neplacere creata si imi cer scuze ca am scris aici si v-am starnit atitudinea ironica.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare