Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2019, 00:23:28
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Cautare sensului in viata

As vrea sa vorbim despre cautarea sensului in viata. In urma cu vreo 7 ani am citit o carte speciala, scrisa de un fost detinut a 4 lagare de concentrare, un om care inainte de intrarea in lagar fusese psihiatru la o clinica renumita din Viena. Cartea se numeste "Omul in cautarea sensului vietii" si este scrisa de Viktor Frankl. In carte este descrisa experienta terifianta a vreo 3 ani jumate(sper sa retin bine) petrecuti in lagarele de exterminare.
Considerat „profetul sensului vieții”, Frankl a militat încă din adolescență pentru valoarea sensului pe care viața îl are, considerând că voința de a găsi și de a da un sens vieții sale este forța motrice primordială a omului. A rămas celebră replica pe care a dat-o profesorului său de chimie, deși nu avea decât 13 ani, când acesta a afirmat că „viața nu este altceva decât un proces de ardere”:
Am sărit în picioare și i-am spus: „Domnule profesor, dacă viața nu este altceva decât un proces de ardere, atunci care mai este sensul ei?!”' (“Recollections” - Frankl Autobiography, 2000)

La intrarea în lagăr Frankl purta cu sine manuscrisul primei sale cărți (care ulterior a fost publicată sub numele de Doctorul și sufletul ). și care conținea conceptele fundamentale ale logoterapiei create de Frankl, precum și a experienței sale clinice ca neurolog și psihiatru, care susținea și valida empiric teoria sa. Manuscrisul i-a fost, desigur, confiscat. Frankl a refăcut manuscrisul în timp ce se afla la Auschwitz, pe bucățele de hârtie furate de un camarad din birourile lagărului.
"Pot să mărturisesc că, printre alte lucruri, îmi datorez supraviețuirea din lagăr hotărârii mele de a reface manuscrisul confiscat".

Omului îi poate fi luat totul, dar nu și ultima dintre libertățile omenești: aceea de a-și alege atitudinea într-un anumit set de circumstanțe, de a-și alege propriul fel de a fi.
Contextul în care face Frankl această afirmație este următorul:
Noi, cei care am trăit în lagărele de concentrare, ne putem aminti de acei oameni care, trecând din baracă în baracă, își dăruiau altora ultima lor bucată de pâine. Vor fi fost puțini la număr, dar îndeajuns de mulți pentru a dovedi că totul îi poate fi luat omului, mai puțin un lucru: ultima dintre libertăți - aceea de a-și alege atitudinea într-un anumit set de circumstanțe, de a-și alege propriul mod de a fi - Viktor Frankl, 'Man's search for meaning')

Sintetizându-și opera, Viktor Frankl a răspuns unui reporter care l-a întrebat care este sensul vieții sale: Sensul vieții mele este să îi ajut pe alții să îl găsească pe al lor.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2019, 13:46:42
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
.........

Sintetizându-și opera, Viktor Frankl a răspuns unui reporter care l-a întrebat care este sensul vieții sale: Sensul vieții mele este să îi ajut pe alții să îl găsească pe al lor.
Foarte frumos a mărturisit acest savant Frankl cu viața lui. Dar Trimisul Domnului Iisus Hristos, Sfântul Apostol Ioan Evanghelistul, lăsat să ne povățuiască El în Numele Lui Dumnezeu până la a doua venire în Cuvânt și eventual în Trup a Domnului Iisus Hristos, le-a spus credincioșilor ce se adunaseră să-i asculte Cuvântul doar atât:

''Iubiți-vă unii pe alții, iubiți-vă...''

Deci doar atât le-a spus din partea lui Dumnezeu ca sens al vieții lor... și aceia făceau parte din prima biserica Apostolică... și iată că mult mai târziu unii chiar în condiții foarte grele au iubit și hrănit victimele cele mai umile și defavorizate iar unii iertând au iubit chiar temnicerii și gâzii spre îndreptarea lor, cum se pare că a făcut și acest Frankl.

Deci cu un pic de credință, cât o sămânță de muștar de un micron, se poate să revenim, să ascultăm și să împlinim sfatul Domnului, adică să ne găsim adevăratul sens al vieții noastre:

''Să ne iubim unii pe alții.''.. având multă milă de Hristos.

Dacă însă făcând asta vom dori să ne și desăvârșim, adică vom dori să ne ferim de toate abuzurile iubirii de sine atunci iată vom putea urma Domnului în lepădare de eu, de sine, de iubirea vicleană de sine ce ne mituie cu mitomanie și în lepădare de lăudăroșenia putorii duhului răureu a faptelor chinului veșnic mare iubitor de toate grozăviile mândriei neascultării, neascultării de Dumnezeu, mândrie bolnavă și risipitor-distructivă plină de toate ''realizărili''-''mărețe''.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.04.2019 at 13:06:25.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2019, 08:31:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Aceasta este viata: sa te cunoasca pe Tine , Dumnezeu adevarat.

Cunoasterea Adevarului este primul sens al vietii.
Urmatorul este comuniunea cu Adevarul, adica iubirea, prin care se ajunge la Viata.

Asta este Calea Vietii, prin asta se ajunge in mod real la o viata aici si dincolo.

Cunoasterea in sine a lui Dumnezeu dar si comuniunea cu El sunt un suficiente pentru o viata...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2019, 23:59:14
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Cum a dat sens o tetraplegica!!!

De nenumarate ori viata e mai complicata si oamenii in prima faza isi pierd credinta. Sunt situatii cum de exemplu imi vine in minte Joni Ericson Tada dupa ce a avut accidentul era "praf" . Era o stafie cu trup. Traia 24 de ore din 24 intr-un pat Stryker care ii mentinea capul orizontal, caci avea coloana rupta de la a 5-6 vertebra daca imi aduc aminte bine. Patul Stryker:
https://medical-dictionary.thefreedi...FStryker%2Bbed
Aici se pune problema cand ai o viata complicata cum poti sa ii iubesti pe altii? Cum Il iubesti pe Dumnezeu?
In primul an cand cei care o vizitau pe Jonny ii vorbeaeu de Dumnezeu, ea ii OPREA IMEDIAT si le arata cum arata, si de situatia in care a ajuns. Cand au vizitat-o doua colege si au vazut-o imobilizata in patul asta una a apucat-o plansul cealalta a vomitat. Problema este cum dai sens unei situatii disperate de viata???

Cum dai sens vietii, cand esti intr-o situatie cand nu mai poti socializa cu fostii colegi. Cand esti rupt de lume??? S-a rugat de o sora de-a ei sa ii procure otrava, motivand cererea ca nu exista nici un sens in viata ei. S-a afundat intr-o depresie groaznica.
Dupa un an de zile parca s-a mai obisnuit cu gandul. Un psiholog o invata sa deseneze cu creionul in gura. La inceput i s-a parut injositor dar sa obisnuit. Ajutata de tatal sau deschide o expozitie de pictura facuta de ea.
Dupa ceva timp se intalneste cu un viitor pastor care o consiliaza. Si din insemnarile si gandurile ei amintesc"Pentru prima data mi-am gasit in Biblie sensul vietii.Propriile mele " incercari de foc"erau mult mai usoare acum , vazand ca imi gasesc locul in schema lucrurilor lui Dumnezeu, mai ales dupa citirea psalmilor:"3. Domnul să-l ajute pe el pe patul durerii lui; în așternutul bolii lui să-l întărească pe el". Psalm 41:3
"Inainte de accident nu aveam "nevoie" de Hristos. Acum aveam nevoie de El cu disperare. Cand fusesem pe picioarele mele nu mi se parea important ca El sa faca parte din deciziile mele."

Desenele pe care le facea erau o forma de psihoterapie. "Ca o reflectare a noii mele stari de spirit, am inceput sa-mi semnez desenele cu "PTL"-initialele expresiei Praise The Lord, adica "Slava Domnului" (sau "Lauda lui Dumnezeu") -Ca o expresie a credintei mele ca Dumnezeu avea grija de mine. Era o expresie simpla prin care Il cinsteam ptr ajutorul direct ce mi-l acorda in a-mi gasi acest aspect al individualitatii mele"(pag 103)
Deci e foarte important modul cum ne schimbam gandirea ,cum gasim sens intr-o situatie care aparent e fara iesire, fara nici un sens(aparent), fara nici un rost, iar apoi apare un sens, chiar un sens foarte profund. Asociatia care o conduce Jonny Eareckson Tada-numita "Jonny si prietenii" ajuta oameni si copii handicapati din intreaga lume a scris multe carti de multumire Lui Dumnezeu, de self help si de incurajare .
Cateva link-uri:
https://www.youtube.com/watch?v=g1kjbYPGMBE
https://www.youtube.com/watch?v=G1LyuRnbSfE
https://www.youtube.com/watch?v=I4z0XKWL97Q
https://www.youtube.com/watch?v=ejbHemlrbU4
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2019, 12:07:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Unii sunt adusi la Dumnezeu pe diferite cai mai grele sau mai usoare.

Noi avem deja invatatura clara despre subiectul asta, "nenorociri care ti se pot intampla in viata", chiar de la Hristos si de la Apostoli, adica: "neincetat va rugati ca sa nu cadeti in ispita", si in rugaciunea catre Tatal, "si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbabeste de cel rau".

Viata si lumea are multe intamplari,multe gropi abisale in care omul poate sa cada. Este de datoria noastra sa ne rugam sa nu cadem in vreuna si sa nu mai iesim.din ea.

Daca Dumnezeu ingaduie sa cadem in vreuna tot el ne va ajuta si sa iesim, insa noi trebuie sa ne tinem de ce am fost invatati.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2019, 13:07:17
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit Așa îmi pare că am îneles că ar fi sensul dar importantă este și Căutarea.

Sensul, rostul vieții omului pe pământ și apoi îm veșnicie, hm, foarte greu să poată răspunde cineva fără o teamă de consecințe. De ce? Pentru că apoi alții vor lua drept bune vorbele unui păcătos, așa ca mine, care alunecând în fățărnicie, părându-i-se că devine important prin exprmarea conștiinței lui pe care o consideră mântuitoare începe și se laudă. Nu de acolo vine mântuirea, din vorbe mari omenești ci de la Dumnezeu prin Hristos, de la trăirea vieții Domnului împreună cu Domnul care trăiește mai ales cu cei mici, cu cei ce deși foarte mici se smeresc încă și se micșorează pe sine mereu nu pentru slavă de la lume ci pentru a trăi mai bine și mai plăcut mângâierea Duhului, pacea și buna credință în ascultare și bună sfială și cuviință. Pentru asta credincioșii adevărați se dau cu totul Domnului ca niște puișori, îl percep ca pe un Tată bun, iubitor, prieten și treptat, cunoscându-L credinciosul cinstit ajunge și face întocmai ca Domnul, lepădându-se de sine lucrează, mănâncă și se odihnețte, lepădându-se de iubirea de sine devine un mare iubitor de Dumnezeu pentru a aduce de la El binele și pentru a face altora fericire, iar pentru bucuria asta a învierii rabdă mereu durerea ce vine de la bătăi, lovituri, din toate rănirile pe care apropiații vrăjmași le fac din necredință, nedreptate sau din naivitate păcătoasă prostească.

Sensul vieții înțelegătoare ar putea fi, este, de a participa creatura sau făptura la Iubirea și la Durerea Domnului mereu, zi de zi și de a nu mai participa la iubirea de poftele rele ispititoare care te atrag spre o durere chinuitoare și nefericită ca să vrei să le cunoști, să le trăiești, să le retrăiești ca să te lauzi și să te mândrești ca prostul în contra binelui, în contra Lui Dumnezeu.

Să trăiești Iubirea și Credința Tatălui și a Sfintei Treimi prin Hristos, prin Domnul Iisus, prin Cuvânt, așa ca un îngeraș căutător al Adevărului care te eliberează de rău și te transformă și te transfigurează în făptura cea nouă care trăiește și iubește pe placul Lui Dumnezeu și al apropaelui.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 26.04.2019 at 13:31:04.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2019, 21:39:38
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Dintre crezurile personale ale lui Frankl mai redau:
Disperarea este [o] Suferinta lipsita de [fara] Sens.
De îndata ce omul gaseste un sens pentru suferinta sa sau un sens pentru viata sa în pofida suferintei sale, el devine capabil sa o îndure. Frankl îl citeaza aici pe Nietzsche: , Cel ce are un motiv pentru care sa traiasca, poate îndura aproape orice .
CREZUL MEU PSIHIATRIC
"Nu se poate concepe nimic care sa îl conditioneze într-atât de mult pe om încât sa îl lase fara nici cea mai mica urma de libertate. De aceea chiar si în cazurile nevrotice si psihotice, o ramasita de libertate tot îi ramâne omului, oricât de limitata ar fi ea
. Într-adevar, nucleul cel mai launtric al personalitatii pacientului nu este nici macar atins de psihoza. O persoana psihotica incurabila poate sa îsi piarda utilitatea, dar sa îsi pastreze demnitatea sa de om. Acesta este crezul meu psihiatric. Fara el as considera ca nu merita sa fiu psihiatru. De dragul cui as fi? Doar de dragul unei masinarii a creierului distrusa, care nu poate fi reparata? Daca pacientul nu ar fi mai mult decât atât, eutanasia ar fi justificata."

PSIHIATRIA REUMANIZATA
"Prea multa vreme – de fapt vreme de o jumatate de secol – psihiatria a încercat sa interpreteze mintea omului mai degraba ca pe un mecanism si, în consecinta, si terapia bolilor mentale mai degraba în termenii unei tehnici. Eu cred ca acest vis a fost suficient de mult visat. Ceea ce începe sa mijeasca acum la orizont nu sunt schitele unei medicini psihologizate, ci cele ale unei psihiatrii umanizate. În orice caz, un medic care ar continua sa îsi vada în principal rolul ca pe unul de tehnician, ar marturisi prin aceasta ca el nu vede în pacientul sau nimic mai mult decât o masinarie, în loc sa vada dincolo de boala, fiinta lui umana! Fiinta umana nu este un lucru printre alte lucruri; lucrurile se determina unele pe altele, în vreme ce omul se auto-determina. Ceea ce el devine – în limitele înzestrarii sale si ale mediului sau – este ceea ce el a facut din sine însusi. În lagarele de concentrare, de pilda, în aceste laboratoare pe viu, pe aceste piste de încercare, am vazut si marturisim ca unii din tovarasii nostrii s-au comportat asemeni porcilor, în vreme ce altii s-au comportat asemeni sfintilor. Omul poarta în sine ambele potentialitati; pe care dintre acestea o actualizeaza, depinde de deciziile sale, iar nu de conditiile în care sa gaseate. Generatia noastra este realista, caci am ajuns sa cunoastem omul asa cum este în realitate. Nu-i asa, omul este acea fiinta care a inventat camerele de gazare de la Auschwitz! Dar, el este, deopotriva, si acea fiinta care a intrat în aceste camere de gazare cu fruntea sus, cu rugaciunea Tatal nostru sau Shema Israel pe buzele sale."

Povestea unui om care a devenit un numar, care a devenit om
„Într-o zi, dupa eliberarea mea, m-am plimbat pe câmpia înflorita, mult, mult de tot, înspre târgusorul cel mai apropiat de lagar. Ciocârliile se avântau spre cer si le ascultam trilurile vesele. Nu era tipenie de om cât vedeai cu ochii. Nu era nimic altceva decât pamântul si cerul nesfârsit si bucuria ciocârliilor si nemarginirea spatiului. M-am oprit, am privit în jur, si în sus, spre cer, si am cazut în genunchi. În clipa aceea nu mai stiam de mine si de lumea din jur – un singur lucru era prezent în mintea mea – mereu acelasi: „Am strigat catre Domnul din închisoarea mea strâmta si El mi-a raspuns în nemarginirea spatiului”. Cât de mult am stat îngenuncheat si am repetat aceste cuvinte, mintea mea nu-si poate aduce aminte… Dar stiu ca în ziua aceea, în ceasul acela, am început o viata noua. Pas cu pas am progresat pâna când am devenit din nou o fiinta umana”. - Man's search for meaning
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2019, 00:42:45
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit O femeie cu mari probleme care a gasit un sens!!!

Ma impresioneaza in mod deosebit oamenii, cu mari probleme, care gasesc un sens in viata lor. Stiu pe forumul Romedic o femeie in jur de 40 de ani care desi cu mari probleme de sanatate a gasit un sens . Intr-unul din mesaje spunea ca sta la etajul 8 si are nevoie de ajutorul sotului sa coboare sa mearga in oras ,doar cu ajutor se pare ca se poate deplasa.

Cand i-am citit prima oara mesajele cu ani in urma, cand am intrat primele dati pe Forumul romedic am citit despre viata ei anumite lucruri si ca avusese schizofrenie si nu prea ii mai citeam mesajele . Au trecut niste ani , m-am uitat acum cateva luni pe Topicurile care le-a creat . M-am impresionat de o parte din temele abordate, intareste oamenii, tinerii, vorbeste impotriva unei vieti sexuale dezordonate, despre Boli sexuale . La un moment dat am citit un mesaj mai vechi de-al ei despre castigul grupurilor de sustinere si spunea un lucru foarte important ceeva de genul: "psihologii nu m-au ajutat foarte mult ,dar cei din grupurile de sustinere care aveau aceleasi probleme de sanatate(nu le zic boli mintale -femeia e cat se poate de sanatoasa mental, a avut cu ani in urma ceva probleme cu schizofrenia dar e bine) discutiile cu cei din grupurile de sustinere m-au ajutat foarte mult. "

Deci Empatia aceasta este un factor extrem de important ptr bunastarea psihica.
Sa va spun si eu o situatie de viata care intareste tocmai ce e mai sus. Eram dupa cateva zile grele la servici ma duc la tara ,dar parca nu aveam stare sa fac nimic. Zic ia sa ma duc pana la un vecin, cu care ma inteleg mai bine, , ca nu am ce sa ma apuc sa fac ceva ca nu am stare de nimic. Ma duc catre el si in drum o batranica necajita care era chiar vecina cu prietenul meu, statea pe scaun in fata casei, imi spune ca ce groaznica e singuratatea, numai nu plangea, si mai imi spune una alta ii raspund si empatizez cu problemele ei. Dar ceva nevazut ne lega in cateva minute mi-a trecut orice stres, orice problema parca eram alt om. Ea biata imi multumeste ca am stat de vorba cu ea. Eu ii spun ca u e nici o problema ca mi-a facut placere, dar in sinea mea eu era cel care trebuia sa multumesc , orice problema de stres mi-a fost luata in cateva clipe. Puterea sensibilitatii,simtirii si empatiei este mare. Intram in vorba cu altrii si de fapt ne intarim pe noi.
E simplu relatii sociale multe, sanatate psihica buna.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 05.06.2019 at 00:47:38.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.06.2019, 00:58:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

In absenta harului
1. sufletul nu are caldura si puterea de a arata mintii si de a tine mintea in putere

2. Mintea cauta ratacita in lume sensuri in judecatile lumesti, cultura sociala, in diferitele intamplari pe care le repeta si care ii aduc bucurie

3. Singur harul este cel care da sens vietii, el aratand clar mintii cu putere ca directia este Lumina si comuniunea cu Creatorul iar sufletului dandu-i o bucurie altfel, care da in mod real sens vesnic si nu veselie si incantare temporara.


Sensul vietii este in comuniunea cu harul si lumina si energia lui Dumnezeu.

De aici si marea luota a duhurilor de a imlpiedica omul de lacea mai mica adiere a harului care nu cumva sa ii aduca sau sa il duca la limanul vietii, la pace, bucurie si intrare in lumea vesnica a Tatalui.

Chiar daca noi nu il simtim lumina lucreaza cu mare putere in fiecare om si in suflet si in minte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.06.2019, 14:23:52
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Chiar daca noi nu il simtim lumina lucreaza cu mare putere in fiecare om si in suflet si in minte.
Fals. Dacă ai spirit simți Duhul. Focul cand vine il simți nu ti se pare. Vântul cand vine il simți nu ti se pare. Simți cand spiritul e luminat în Duh nu e o părere. Sunt lucruri clare, spiritul este separat de ceea ce esti tu ca om. Simți cand ai un spirit în tine, este ceva distinct si este modul prin care Dumnezeu comunică cu tine.
Pavel este exemplul cel mai clar. Prigonea creștinii si nici botezat nu era, dar Domnul a zis nu, tu esti al Meu. De ce? Pentru că în Pavel se afla un spirit. Nu era un om oarecare.
Însă cei care nu au spirit îi depistezi foarte usor prin faptul că vorbesc vag si ambiguu, vorbesc de haruri, daruri si vrajeala de genul. Cam asta e.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare