Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2010, 13:04:00
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit Am pierdut sarcina

Va scriu de pe alta adresa pentru ca eu nu mi-am facut inca un cont pe acest site. Sunt Gabriela. Am ramas insarcinata,m-am bucurat cand am aflat vestea deoarece ne doream copilul, dar dupa cateva ore de la testele pozitive mi-a venit si menstruatia cu cheaguri (pierzand sarcina). Apoi am facut si testul de sange care mi-a confirmat ca nu mai sunt insarcinata. Acum ma tot gandesc ce s-a intamplat cu copilasul ala asa mic de care am apucat sa ma bucur doar o zi, unde e, as vrea sa stiu ca este printre ingerasi, uneori am momente cand plang intr-una,alta data ma gandesc ca daca tot a vrut asa Dumnezeu, macar sa ne ajute sa reusim sa facem unul sanatos data viitoare. Rugati-va si pentru mine sa ma lumineze si sa ma ajute Domnul. Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.09.2010, 13:09:39
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_ioana789 Vezi mesajul
Va scriu de pe alta adresa pentru ca eu nu mi-am facut inca un cont pe acest site. Sunt Gabriela. Am ramas insarcinata,m-am bucurat cand am aflat vestea deoarece ne doream copilul, dar dupa cateva ore de la testele pozitive mi-a venit si menstruatia cu cheaguri (pierzand sarcina). Apoi am facut si testul de sange care mi-a confirmat ca nu mai sunt insarcinata. Acum ma tot gandesc ce s-a intamplat cu copilasul ala asa mic de care am apucat sa ma bucur doar o zi, unde e, as vrea sa stiu ca este printre ingerasi, uneori am momente cand plang intr-una,alta data ma gandesc ca daca tot a vrut asa Dumnezeu, macar sa ne ajute sa reusim sa facem unul sanatos data viitoare. Rugati-va si pentru mine sa ma lumineze si sa ma ajute Domnul. Multumesc.
Chiar daca nu ai nicio vina, trebuie sa te spovedesti!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.09.2010, 14:50:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Exista si sarcini false, nu stiu daca pot 'pacali' si un test de sarcina.
http://en.wikipedia.org/wiki/False_pregnancy#Testing


As described above, some miscarriages occur before women recognize that they are pregnant. About 15% of fertilized eggs are lost before the egg even has a chance to implant (embed itself) in the wall of the uterus. A woman would not generally identify this type of miscarriage. Another 15% of conceptions are lost before eight weeks' gestation. Once fetal heart function is detected in a given pregnancy, the chance of miscarriage is less than 5%.

http://www.medicinenet.com/miscarriage/article.htm

In alte parti se vorbeste de procente chiar mai mari.

http://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJM198812013192214

To the Editor: In an editorial in the July 28 issue, Little1 reviews previous estimates of total pregnancy loss of 60 to 78 percent. He uses the newly released study of Wilcox et al.2 to conclude that about 52 percent of fertilizations result in loss before the 28th week of gestation and that "all but 6 percent of this 52 percent occurs before an abortion is recognized clinically." The derivation of these figures is unclear.

Desi ortodoxia respecta viata inca din prima zi (de la fecundatie), e imposibil de spus cu certitudine cand 'apare' sufletul copilului..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2017, 20:17:53
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Desi ortodoxia respecta viata inca din prima zi (de la fecundatie), e imposibil de spus cu certitudine cand 'apare' sufletul copilului..
Mi-am întrebat și eu duhovnicul despre asta când aveam vreo 16 ani (nu, nu încercam să găsesc portițe care să sprijine avortul, eram pur și simplu curioasă și încercam să deslușesc noțiunile de suflet, duh, spirit etc.). Mi-a spus că părerile sunt împărțite. Și, cum mă știi îndărătnică și înclinată spre erezii, acum aș spune că sufletul omului există din momentul în care Dumnezeu a decis să mai creeze o viață. Nu când a gândit-o (pentru că așa poți cădea într-o erezie și mai mare, pe următorul filon: dacă Dumnezeu ne știe pe toți din veac, de dinainte de a ne naște, înseamnă că și noi existăm din veac; or, eu nu asta susțin), ci când a început propriu-zis făurirea omului, iar Domnul a spus "Să fie viață!". :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2010, 15:01:00
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Chiar daca nu ai nicio vina, trebuie sa te spovedesti!
As mai spune ca imi pare foarte rau pentru incercarea prin care treci!Dumnezeu va gasi o cale sa te mangaie!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2010, 15:24:57
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
As mai spune ca imi pare foarte rau pentru incercarea prin care treci!Dumnezeu va gasi o cale sa te mangaie!
Multumesc. Am apelat la acest forum deoarece doctorii la care am fost (4,dar cam toti mi s-au parut insensibili) mi-au spus ca e ceva NORMAL (am crezut ca mor, poate normal pt ei dar nu si pt mine!) si ca in viata unei femei se intampla de cel putin 3-4 ori acest avort spontan doar ca nu ne dam seama, pt ca daca eu nu mi-as fi facut testul de sarcina cu cateva ore inainte de menstruatie nu as fi stiut nici macar ca am fost insarcinata. Dar am vrut sa ma linisteasca cineva pt ca eu cred ca desi e mic, copilasul are suflet.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2010, 15:50:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu, nu e normal, in sensul indiferentei, normal este sa ai regrete si chiar un anumit sentiment de vina - ar putea fi chiar ziditor.
Dumnezeu va vedea pocainta, smerenia si dragostea ta pentru acel copil (indiferent ce si cum a fost de fapt) si poate sa-ti trimita mangaieri neasteptate.

Iti spun asta dintr-un caz asemantor pe care l-am cunoscut f. bine.

De la doctori e mare lucru majoritatea omoara voluntar copii (avorturi), compasiune pentru un avort involuntar n-ai sa obtii decat poate daca este vreo unul mai special, dar foarte rar asa ceva.

Last edited by AlinB; 27.09.2010 at 15:54:16.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2010, 19:01:33
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Se spune ca adesea asta este soarta primei sarcini. Nu stiu... Nimeni nu poate sti prea bine ce a fost. A fost o sarcina, dar poate nici nu a fost un copil, poate a fost un ou clar (sac embrionar fara embrion)... Mergi si vorbeste cu un preot. Si linisteste-te, e foarte posibil ca urmatoarea luna sa ramai insarcinata.
Ceaiul de cretisoara ajuta in refacerea uterului, si restabilirea echilibrului hormonal. Se face o infuzie scurta dintr-o lingurita cu varf de planta la o cana de apa clocotita. Se tine ceaiul acoperit doar o jumatate de minut si se bea cat mai cald si neindulcit. Se beau 3-4 cani pe zi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2010, 19:35:21
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_ioana789 Vezi mesajul
Va scriu de pe alta adresa pentru ca eu nu mi-am facut inca un cont pe acest site. Sunt Gabriela. Am ramas insarcinata,m-am bucurat cand am aflat vestea deoarece ne doream copilul, dar dupa cateva ore de la testele pozitive mi-a venit si menstruatia cu cheaguri (pierzand sarcina). Apoi am facut si testul de sange care mi-a confirmat ca nu mai sunt insarcinata. Acum ma tot gandesc ce s-a intamplat cu copilasul ala asa mic de care am apucat sa ma bucur doar o zi, unde e, as vrea sa stiu ca este printre ingerasi, uneori am momente cand plang intr-una,alta data ma gandesc ca daca tot a vrut asa Dumnezeu, macar sa ne ajute sa reusim sa facem unul sanatos data viitoare. Rugati-va si pentru mine sa ma lumineze si sa ma ajute Domnul. Multumesc.


Nu crezi ca exista si posibilitatea ca rezultatul testului sa nu fie real? Esti absolut sigura ca a fost sarcina?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2010, 22:45:49
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Nu crezi ca exista si posibilitatea ca rezultatul testului sa nu fie real? Esti absolut sigura ca a fost sarcina?
Nu pot spune absolut sigura,dar cred ca era sarcina pentru ca erau 3 luni de cand incercam sa avem un bebe si luna asta aveam si unele semne de sarcina pe langa intarzierea menstruatiei, iar dupa ce mi-am facut testul de sarcina,de fapt doua teste si nu cred ca puteau fi gresite amandoua, seara mi-au venit, pe langa menstruatie si doua cheguri de sange destul de marisoare, lucru pentru care mi-au confirmat doctorii ca intr-adevar era sarcina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 16:56:50
Rugaciune pt sarcina alt_inceput Rugaciuni 6 14.01.2012 10:02:39
Bucuria omului pierdut delia babaru Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 13:47:31
Despre sarcina DavidM Teologie si Stiinta 12 24.02.2010 13:40:48
parerea BOR fata de o sarcina oprita in evolutie felixmorariu Biserica Ortodoxa Romana 36 11.09.2009 09:48:34