Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.01.2012, 21:23:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Matei 7:15 ~ "Luati-va aminte de proorocii mincinosi, care vin catre voi in vesmintele oilor, iar dinlauntru sunt lupi rapitori."

Matei 24:24 ~ "Ca se vor scula hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da semne mari si minuni, cit sa insale, de va fi cu putinta, si pre cei alesi."

Faptele Apostolilor 5:29 ~ "Si raspunzind Petru si apostolii, zisera: A asculta trebuie pre Dumnezeu mai mult decit pre oameni."

Fapte 20:28 ~ "Luati drept aceea aminte, si voua si la toata turma intru care pre voi Duhul Cel Sfant v-au pus socotitori, ca sa pasteti Biserica lui Dumnezeu, pe care o au castigat prin sangele Lui."

Fapte 20: 29-30 ~ "Pentru ca eu stiu aceasta ca vor intra, dupa venirea mea lupi grei intre voi, necrutind turma. Si dintre voi, singuri se vor scula barbati graind indaratnicie, ca sa traga pre ucenici dupa dinsii."

Romani 16:17-18 ~ "Si rog pre voi fratilor sa socotiti pre aceia ce imperecherile si smintelile fac afara de invatatura care voi ati invatat, si va abateti de la ei. Pentru ca unii ca aceia Domnului nostru Iisus Hristos nu slujesc, ci pintecelor lor, si prin bunacuvintare si bun grai insala inimile prostilor."

Galateni 1:8 ~ "Ci macar de noi sau inger din cer va binevesti voua afara de ce am vestit voua, anathema sa fie!"

Efeseni 4:5 ~ "Este un Domn, o Credinta, un Botez."

Efeseni 4:14-16 ~ "Ca sa nu fim prunci, invaluindu-ne si purtindu-ne cu tot vintul invataturii, cu ratacirea oamenilor intru viclesug, spre mestesugirea inselaciunii. Ci adeveriti fiindu-I, cu dragoste sa crestem la El toate, Carele este capul Hristos."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.01.2012, 21:26:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Da ii ajutam omeneste ca pe orice om cind sunt in nevoie , dar atit. Fara iubiri netarmurite si rau intelese intre ei si noi . Daca vor iubirea totala , adica si cea duhovniceasca , treaca ei la dreapta credinta si apoi lucrurile se schimba complet si abia atunci pacea va fi desavirsita , abia cind este un singur Domn, un singur botez si o singura credinta ! Dar sa nu uitam : daca vor, pt. ca nimic nu este obligatoriu ![/quote]

Iar el (Hristos), răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți. (Luca 10:27)
Cine are urechi de auzit sa auda! (Matei 11:15)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.01.2012, 21:26:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mântuitorul îmi cere să-i iubesc pe toți semenii mei.

În consecință, încerc și eu, chiar dacă nu prea îmi reușește.

Pe ortodocși nu-i consider eretici sau schismatici, în sens subiectiv. În mod obiectiv, ei se află în schismă față de Biserica lui Cristos, dar puțini dintre ei sunt vinovați de păcatul schismei.
II Tesaloniceni 2:15 ~ "Drept aceea fratilor, stati si tineti invataturile carele v-ati invatat, ori prin cuvant, ori prin cartea noastra."

II Tesaloniceni 3:6 ~ "Si poruncim voua fratilor, intru numele Domnului nostru Iisus Hristos, sa va feriti voi de catre tot fratele ce umbla fara de tocmeala, si nu dupa invatatura care au luat de la noi."

I Timotei 4:1 ~ "Iara Duhul aievea zice ca in cele de apoi vremi, se vor departa oarecare de catre credinta, luind aminte la duhuri de inselaciune si dascalii ale dracilor."

I Timotei 4:6-8 ~ "Acestea aratindu-le fratilor, bun slujitor vei fi lui Iisus Hristos, hranindu-te cu cuvintele credintei si ale celei bune invataturi, careia ai urmat. Iar cele spurcate si babesti basme le paraseste si te invata pre tine catre buna credinta."

I Timotei 4:16 ~ "Ia aminte tie si invataturii: ramii intru acestea; pentru ca aceasta facind si pre tine vei mintui si pre cei ce te asculta."

I Timotei 6:20-21 ~ "O, Timotei, ce ai pus inainte pazeste, departindu-te de cele spurcate glasuri desarte si prigoane ale stiintei celei ce e cu mincinos nume, cu care unii laudindu-se, imprejurul credintei nu nimerira."

II Timotei 4:3-4 ~ "Caci va veni o vreme cind nu vor mai suferi invatatura sanatoasa ci - dornici sa-si desfateze auzul - isi vor gramadi invatatori dupa poftele lor si isi vor intoarce auzul de la adevar si se vor abate catre basme."

Tit 3:9-10 ~ "Iar cele nebune cercari si graiuri de neamuri si pricini si sfadiri de lege, paraseste-le, pentru ca sunt nefolositoare si desarte. Pre omul eretic, dupa intiia si a doua mustrare, paraseste-l, stiind ca s-a indaratnicit unul ca acela si pacatuieste, fiind singur de sine osindit."

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.01.2012, 21:30:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mântuitorul îmi cere să-i iubesc pe toți semenii mei.

În consecință, încerc și eu, chiar dacă nu prea îmi reușește.

Pe ortodocși nu-i consider eretici sau schismatici, în sens subiectiv. În mod obiectiv, ei se află în schismă față de Biserica lui Cristos, dar puțini dintre ei sunt vinovați de păcatul schismei.
nu cumva, IN MOD OBIECTIV, voi romano catolicii va aflati in schisma fata de Biserica lui Hristos, iat tu prietene ai fost inselat de papa cu toti preotii lui? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.01.2012, 21:36:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile să vă trăiască !

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
În rest, la modul general, pot să vă spun că am soție ortodoxă, o mamă ortodoxă și un copil ortodox pe care îi iubesc foarte mult.
Interesant.. Și cum de sunteți singurul catolic din familie? sau nu sunteți singurul?
Duminica și de sărbători mergeți fiecare la biserica lui, sau cum faceți?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.01.2012, 21:37:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți. (Luca 10:27)
Cine are urechi de auzit sa auda! (Matei 11:15)
Precum si :

"Și oricine va fi părăsit case, sau frați, sau surori, sau tată, sau mamă, sau soție, sau copii, sau ogoare pentru numele meu, va primi însutit și va moșteni viața veșnică. Și mulți dintre primii vor fi ultimii, iar ultimii [vor fi] primii." __________________
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.01.2012, 21:44:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Acesta este un defect general al celor care participa la asemenea discutii dar care nu vor sa citeasca si sa reciteasca cele postate sau sa reflecteze la postari ci se reped sa dea raspunsuri .
Pt. aceasta , adica acesta este temeiul , pt. care am afirmat ca in general userii sunt nevorbiti mai ales si mai putin au dorinta de a discuta cu folos !
De ce spun acestea ?
Pt. ca am precizat de nenumarate ori ca in primul si in primul rind ortodoxia nu face prozelitism , face misiune . In al doilea rind nu dorim sa impunem nimanui credinta noastra . Nu ii urim , nu ii junghiem, nu ii vindem si nu ii cumparam pe cei de alte credinte decit noi . Nu depunem eforturi sa ii atragem la noi , nu invrajbim si nu ceem vendete , nu agasam si nu denigram mai ales in cazul in care ne sunt apropiati ... Dar nici nu mintim , ci ne marturisim credinta noastra cu tarie , adica celor care ne intreaba de ce credem in Hristos sau de ce el este Dumnezeu si nu numai profet sau de ce Duhul Sfint nu purcede decit de la Tatal, de ce Feciara Maria nu a avut nici pe departe o concepere imaculata, de ce ne impartasim cu pine si nu cu azima , de ce avem ierarhie bisericeasca , de ce aceasta ierarhie este impodobita in straie liturgice deosebite , de ce avem biserci si de ce acestea sunt impodobite intr-un anume fel, de ce facem pomeni si avem cultul mortilor ,s.a.m.d. le marturisim Adevarul care este persoana si nu idee sau filosofie !
Fara cearta , fara scandal , fara mizerie manierala pt. toti ceilalti dar cu dreptate si adevar pt. marturisirea noastra .
Daca cei de alta credinta vor sa inteleaga , bine daca nu ii lasam in pace sa creada ce vor ei iar noi abandonam discutiile duhovnicesti cu ei .
Cu atit mai mult evitam polemicile cind interlocutorii sunt cunoascuti ca persoane si ca pareri .

Cine a inteles ca noi suntem hingherii celor de alte credinte ... nu a inteles nimic din ce sustin ortodocsii. Nu hingherim dar nici nu ne pupam pe dinti in cadrul marturisirii credintei cu nimeni nelalocul lui. Totul pina la credinata , adica pina la marturisirea acesteia .
Cine vrea sa se lepede de ortodoxie, de exemplu, poate sa o faca , fiecare poate sa faca ceea ce vrea dar alegerile sale ii implica consecinte care il obliga la responsabilitati . Nu poti sa il scuipi pe Hristos si sa strigi in gura mare ca ce iubitor esti de frati . Nu poti sa asisti la denigrarea si injuriile sau desconsiderarea si persiflarea celeia ce se numeste Preacinstita , Preacurata si Preabinecuvintata Stapina , atita timp cit inger din ceruri a venit si i s-a inchinat (desigur arhanghelul Gavriil) si a slavit-o iar eu ortodox sau nu sa ma scarpin pe burta cu acel hulitor si sa ma dau frate iubitor . Oare ce ar zice Maica Domnului in aceste situatii ? De cind am ajuns noi mai de cinste decit arhanghelul Gavriil ?

Discutiile sunt ample si nu stam sa facem aici apologia ortodoxiei, dar trebuie tinut f. bine minte ca marturisirea ortodoxa este una singura iar cine a vrut sa se rupa din ortodoxie intorcind spatele lui Hristos este numai treaba lui ! Am mai spus ca nu poti azi sa il hulesti pe Hristos si miine sa ii ceri sa te unesti cu el ! Si in acest context nu poti sa te minti pe tine insuti iar apoi pe Hristos si biserica sa spunind ca , vezi Doamne , eu fac iubire de aproapele , exact asa cum ai poruncit TU. Aaa, faci polica religioasa dar nu marturisire , asta este cu totul si cu totul altceva !!
Ce porunca a dat Hristos , la un moment dat, ucenicilor trimisi la misiune : in casele in care intrati si sunteti bine primit, pacea voastra lasati acelei case dar in cele in care nu va primesc sau va hulesc , atunci scuturati si praful casei aceleia de pe sandalele voastre ! Pai si in aceasta porunca uitase Hristos de iubirea frateasca poruncita ?

Ei, ei, ei, ce buni suntem de dus cu vorba si la prins fraieri in lat . V-am mai spus si mai sus cum la luat la rost Cleopa pe popa neoprotestant : ,,mai , voi aveti impresia ca aici este stina fara ciini ?"

Fratilor , fiecare face ce voieste si crede cum vrea dar exista un singur Domn, o singura biserica/credinta si un singur botez. Ce este mai mult de atit nu este de la Hristos-Dumnezeu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.01.2012 at 21:55:17.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.01.2012, 21:45:25
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Interesant.. Și cum de sunteți singurul catolic din familie? sau nu sunteți singurul?
Duminica și de sărbători mergeți fiecare la biserica lui, sau cum faceți?
E complicat. Tata și bunicul și străbunicul sunt greco-catolici.

Bunica maternă a fost și ea greco-catolică. Mama e ortodoxă.

Din cauza intrării Bisericii Greco-Catolice în catacombe, eu am fost botezat ortodox.

Acum trei ani am cerut să fiu primit în Biserica Romano- Catolică.

Copilul este botezat ortodox.

Last edited by Erethorn; 24.01.2012 at 21:53:19.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.01.2012, 22:02:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Imi tot cade netul si se vede ca nu a aparut ce am postat.
Domnule Erethorn, luna asta vorbeati despre "sectarii ortodoxisti". Special m-am uitat pe acel topic, ca sa va citez bine, sa nu mai negati.
Ma bucur ca nu sunt printre simpatiile dvs. de pe forum. Nu sunt ecumenista, consider ca nu e o idee abastracta credinta cu tot ce presupune, si ca nu trebuie sacrificata de dragul imbunatatirii relatiilor umane. Nu omul e centrul universului. Mi-am exprimat clar parerea ieri despre persoanele care parasesc corabia si apoi o ponegresc.

Iubiti-va cum si cu cine doriti, dar poate o faceti mai cu seama pe site-ul catolic, caci aici aduceti numai dezbinare, intr-un mod foarte sistematic. In ce ma priveste, am incheiat discutia. In rest, daca voi avea nevoie candva de un avocat intr-o chestiune laica, v-as angaja cu nadejde. Faceti treaba buna si va meritati onorariul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.01.2012, 22:07:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Imi tot cade netul si se vede ca nu a aparut ce am postat.
Domnule Erethorn, luna asta vorbeati despre "sectarii ortodoxisti". Special m-am uitat pe acel topic, ca sa va citez bine, sa nu mai negati.
Mă bucur că m-ați citat foarte exact, și vă atrag atenția că ORTODOXIST nu este nicidecum același lucru cu ORTODOX.

S-a mai discutat acest lucru.

Vă rog să nu mă acuzați că ponegresc Biserica Ortodoxă, pentru că nu am făcut acest lucru.

În ce privește site-uri catolice, puteți fi liniștită, activez și acolo.

Last edited by Erethorn; 24.01.2012 at 22:10:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre avorturi - Parintele Cleopa pacatoasa Nunta 41 20.05.2023 14:52:41
Parintele Cleopa ne vorbeste despre cele 14 conditii canonice pt mersul la biserica: caminaris Tinuta in Biserica 28 03.01.2013 17:15:44
Parintele Cleopa - despre sarbatoarea Nasterea Domnului(I) cornel cornel Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 14:01:32
Despre Iad - Parintele Cleopa patinina34 Din Noul Testament 3 02.01.2009 20:40:32