Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.01.2013, 21:29:30
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Deocamdata el este profesorul tau. Un profesor decent, chiar sa moara de dragoste, nu isi va permite sa se lase prins intr-o astfel de relatie pana cand tu iti vei termina lucrarea cu el. Ar putea fi privit ca incearca sa profite de avantajul functiei. Nici o studenta/doctoranda decenta nu ar initia o astfel de relatie. Cat timp e profesorul tau nu sunteti intr-un raport de egalitate. Dupa ce ai doctoratul in mana, sunteti liberi, daca te place, va vorbi atunci.

Parintii unei prietene au fost in situatia asta. Ea era studenta (reluase facultatea dupa ce divortase), el era asistent. El o placea, dar nu i-a spus un cuvant pana fix in ziua cand si-a sustinut lucrarea de licenta. In aceeasi zi, inainte ca ea sa iasa din facultate, a venit la ea si i-a spus ca o place si ca ar vrea sa se intalneasca... apoi s-au casatorit.

Mai e o problema: si in Grecia, ca si in Romania sunt milioane de crestini ortodocsi doar cu numele... indiferentii religios greci sunt la fel ca indiferentii nostrii, la fel de "eligibili"... depinde daca au interes de a se apropia de practica ortodoxa.

Sa fie bine! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.01.2013, 21:35:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Alecsandra_ldc, indiferent cine ar fi acea persoana (vedeta/nevedeta, casatorita/singura etc) cum sa nu suferi cand persoana pe care o iubesti nu te iubeste? (bine, eu n-am ajuns inca acolo vis a vis de acest om, dar mi-e teama sa nu ajung) M-as bucura daca am putea vorbi mai multe in privat. Credeti ca se poate?
Nu o iubesti, o doresti - e altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.01.2013, 21:39:40
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Domnule AlinB, va multumesc pentru sfat, este frumos si clar formulat. Cat priveste partea cu avansurile, marturisesc ca nu-mi place ideea. Suntem amandoi oameni seriosi. Nu ma intereseaza aventurile, eu vreau o casatorie. Inteleg ca deodata sunt studenta lui, dar daca ar fi sa ''iasa ceva'', nu ar fi o problema sa fie totul dupa ce nu voi mai fi studenta nimanui.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un lucru pe care insa poti sa-l faci fara sa gresesti, este sa te rogi ca Dumnezeu sa-ti arate daca este persoana potrivita si sa te ajute sa faci ceea ce trebuie (si totodata sa te fereasca de ce nu trebuie) in cazul din fata.

Dumnezeu o sa-ti raspunda, problema este dace esti pregatita sa primesti raspunsul, oricare ar fi acela.

P.S.
Cornelus-URS are dreptate, indiferent de varsta un profesor cu principii trebuie sa se abtina sa faca avansuri unei studente.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.01.2013, 21:40:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Simona, când ești preocupată excesiv de dorința de a zbura, începi să confunzi până și bicicleta cu un avion.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.01.2013, 21:42:29
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Domnule AlinB, eu cand i-am raspuns Alexandrei ma refeream la iubire la cazul general. Normal ca eu nu-l iubesc momentan, de aceea am si deschis subiectul acesta, in speranta de a nu ajunge la acele sentimente. Va rog mult sa cititi cu mai multa atentie de acum inainte. Am vazut cateva din raspunsurile dumneavoastra de pe acest forum si pot spune ca sunt bine intentionate.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu o iubesti, o doresti - e altceva.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.01.2013, 21:45:46
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Doamna Cristina, va multumesc mult pentru raspuns. Eu nu am nici o intentie sa fac primul pas, chiar daca sa zicem ca el poate m-ar placea si ca femeie. Frumoasa povestioara pe care ati scris-o.

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Deocamdata el este profesorul tau. Un profesor decent, chiar sa moara de dragoste, nu isi va permite sa se lase prins intr-o astfel de relatie pana cand tu iti vei termina lucrarea cu el. Ar putea fi privit ca incearca sa profite de avantajul functiei. Nici o studenta/doctoranda decenta nu ar initia o astfel de relatie. Cat timp e profesorul tau nu sunteti intr-un raport de egalitate. Dupa ce ai doctoratul in mana, sunteti liberi, daca te place, va vorbi atunci.

Parintii unei prietene au fost in situatia asta. Ea era studenta (reluase facultatea dupa ce divortase), el era asistent. El o placea, dar nu i-a spus un cuvant pana fix in ziua cand si-a sustinut lucrarea de licenta. In aceeasi zi, inainte ca ea sa iasa din facultate, a venit la ea si i-a spus ca o place si ca ar vrea sa se intalneasca... apoi s-au casatorit.

Mai e o problema: si in Grecia, ca si in Romania sunt milioane de crestini ortodocsi doar cu numele... indiferentii religios greci sunt la fel ca indiferentii nostrii, la fel de "eligibili"... depinde daca au interes de a se apropia de practica ortodoxa.

Sa fie bine! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.01.2013, 21:53:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Domnule AlinB, va multumesc pentru sfat, este frumos si clar formulat. Cat priveste partea cu avansurile, marturisesc ca nu-mi place ideea. Suntem amandoi oameni seriosi. Nu ma intereseaza aventurile, eu vreau o casatorie. Inteleg ca deodata sunt studenta lui, dar daca ar fi sa ''iasa ceva'', nu ar fi o problema sa fie totul dupa ce nu voi mai fi studenta nimanui.
Avansuri nu se refera la "aventura" ci de intentiile in vederea unei relatii extraprofesionale, de ex. la o invitatie in oras.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.01.2013, 21:54:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Domnule AlinB, eu cand i-am raspuns Alexandrei ma refeream la iubire la cazul general. Normal ca eu nu-l iubesc momentan, de aceea am si deschis subiectul acesta, in speranta de a nu ajunge la acele sentimente. Va rog mult sa cititi cu mai multa atentie de acum inainte. Am vazut cateva din raspunsurile dumneavoastra de pe acest forum si pot spune ca sunt bine intentionate.
Oamenii nu sufera dn iubire neimpartasita, daca intelegem corect iubirea, in sens Evanghelic, ci sufera din cauza dorintelor neimplinite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.01.2013, 22:03:03
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

suferinta in ideea ca iubesti pe cineva, ai vrea sa fii cu el, dar lucrul acesta nu se poate intrucat persoana respectiva nu iti impartaseste sentimentele
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oamenii nu sufera dn iubire neimpartasita, daca intelegem corect iubirea, in sens Evanghelic, ci sufera din cauza dorintelor neimplinite.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.01.2013, 22:04:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
suferinta in ideea ca iubesti pe cineva, ai vrea sa fii cu el, dar lucrul acesta nu se poate intrucat persoana respectiva nu iti impartaseste sentimentele
asta se cheama dorinta.
e drept, nu e usor sa faci diferenta intre una si alt, tine de experienta de viata si spirituala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde