Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 17.04.2011, 00:48:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

http://prgabriel.wordpress.com/2009/11/13/trisaghion/
Reply With Quote
  #232  
Vechi 17.04.2011, 01:07:03
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul

Nu merg la biserica strict pentru a admira obiectele de cult sau icoanele. Dar ele fac parte din ritualul slujbelor ortodoxe, sunt o prezenta vie! Nu sunt simple tablouri.
Chiar citeam odata in scrierile unui parinte ca icoanele trebuie sa fie pictate frumos pentru ca ele ne ajuta sa sporim evlavia catre sfantul infatisat in ele.
Sigur, asa este. Un preot catolic imi spunea ca la statui poti sa nu te inchini, in afara daca sunt din cele "facatoare de minuni" cum sunt la noi icoanele facatoare de minuni, dar la icoane intotdeauna fiindca ele sunt ferestre spre Rai. Statuile nu sunt. :)

Citat:
Iar slujba ... bineinteles ca este foarte importanta! Doar Sf. Liturghie, slujbele si Cele 7 Sfinte Taine sunt motivul principal pentru care mergem la biserica, nu?
Exact! Si de ce? Fiindca prin Sf. Taine (intre care este si Sf. Liturghie....) primim harul lui Dumnezeu, intarim si re-innoim legatura noastra cu Dumnezeu..Probabil ca pentru unii este de ajuns sa aiba parte de harul lui Dumnezeu nemijlocit o data pe luna sau mai rar, pentru mine nu.

Citat:
Pentru mine ca ortodox slujba cununiei catolice la care am asistat a fost ... mult diferita si am simtit-o "rece". Am regasit in ea franturi din slujba cununiei ortodoxe, dar limbajul era presarat cu multe cuvinte actuale, nu mai era limbajul arhaic dulce al cantarilor ortodoxe. In plus, am fost contrariata in sinea mea de faptul ca mirii aveau un rol foarte activ. Parea ca ei savarsesc slujba propriu zisa si nu preotul!
Limajul si cuvintele folosite sunt de prea putina importanta. Cum spuneai tu, nu ne ducem la biserica ca sa ne uitam pe pereti sau ca sa auzim anumite cuvinte intr-o anumita ordine, ci ca sa ne intalnim cu Dumnezeu. Limbajul arhaic dulce al cantarilor noastre a fost la un moment dat, nu foarte demult, un limbaj foarte actual -- pana la un moment dat slujbele pe teritoriul locuit de romani se tineau in slavona...gandeste-te ce soc pe oamenii aceia cand incet-incet s-a introdus limba romana in slujba, si bineinteles o limba romana care se vorbea pe strada in acea vreme.

Sincer, nu am faorte mare experienta cu catolicismul de limba romana, doar cel de limba olandeza si latina. :) In olandeza cuvintele si constructia frazelor in rugaciuni sunt un pic mai arhaice. Latina este latina...adica maximum de arhaica...:D

Citat:
vand in vedere si diferentele fundamentale de dogma dintre cele doua biserici (care influenteaza mult tot ce se intampla in biserica catolica), nu pot intelege alegerea ta si nici faptul ca te simti implinita asa.
Este mult de explicat...

Diferentele de dogma si practica nu sunt pe atat de fundamentale pe cat vor unii sa creada. Dar nu vreau sa intru in discutia asta, nu are rost.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #233  
Vechi 17.04.2011, 15:04:23
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ideile fixe si preconcepute te fac sa "simti" asa..cind de fapt ideile simt pentru tine, tu nu participi la simtiri :))

Ambele slujbe sunt la fel de sfinte, iar casniciile sunt la fel de durabile sau destramabile in ambele cazuri..deci? :))

Scapatul de idei fixiste este o adevarata lupta dusa in deal!
Usor nu-i! :)
Nu sunt deloc de acord cu ceea spui tu, dar avand in vedere ce scrie la "Locatie" la profilul tau, inteleg de ce nu putem gandi la fel.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 17.04.2011, 23:39:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Exact! Si de ce? Fiindca prin Sf. Taine (intre care este si Sf. Liturghie....) primim harul lui Dumnezeu, intarim si re-innoim legatura noastra cu Dumnezeu..Probabil ca pentru unii este de ajuns sa aiba parte de harul lui Dumnezeu nemijlocit o data pe luna sau mai rar, pentru mine nu.
Singura problema e ca nu au har catolicii. Nu numai ca nu au har, dar nu stim ce duhuri mai vin pe la ei.
Pentru BO catolicii sunt eretici, desi nu se spune pe fata la nivel oficial, pentru a nu strica relatiile de prietenie. Am dat pasajul unde pe site-ul Patriarhiei se spune ca Fiioque este o erezie. Din aceasta cauza s-a dat acel comunicat, ca oricine se impartaseste la catolici este exclus o perioada din Biserica.

Unul din ultimele sinoade pan-ortodoxe, cel din 1848 analizeaza o scrisoare a Papei si hotaraste ca Filioque e erezie, iar catolicii eretici. http://www.angelfire.com/linux/viata...nod_rsrit.html
"Dacã cineva va avea dreaptã pãrere despre Tatãl si Fiul, dar nu va avea despre Sfîntul Duh, este eretic (Mãrturisirea credintei catolice pe care Papa a trimis-o Episcopului Paulin al Tesalonicului), de aceea Biserica una, sfîntã, catolicã si apostolicã, mergînd pe urmele sfintilor Pãrinti, rãsãriteni ca si apuseni, a declarat odinioarã pe timpul Pãrintilor si declarã iarãsi astãzi în sinod, cã aceastã nouã pãrere mai sus arãtatã, cã Duhul Sfînt purcede de la Tatãl si de la Fiul, este în esentã erezie, iar partizanii ei, oricine ar fi, eretici, potrivit cu sus numita hotãrîre sinodicã a Prea Sfintitului Papã Damasus, si adunãrile lor eretice, si orice comuniune duhovniceascã si religioasã a fiilor ortodocsi ai Bisericii catolice cu unii ca aceia neîngãduitã, mai ales în virtutea canonului 7 al Sinodului al treilea ecumenic."

Teodor Studitul spune: „Așadar, după cum dumnezeiasca pâine cu care se împărtășesc ortodocșii îi face pe toți cei ce se împărtășesc de ea un singur trup, tot așa și pâinea ereticească îi face părtași unii cu alții pe cei ce se împărtă*șesc cu ea și îi înfățișează un singur trup potrivnic lui Hristos” Și iarăși: „E limpede că paharul ereticesc și pâinea [ereticeas*că] sunt împărtășire de potrivnicul.”

Last edited by catalin2; 17.04.2011 at 23:42:51.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 18.04.2011, 14:28:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul

Limajul si cuvintele folosite sunt de prea putina importanta. Cum spuneai tu, nu ne ducem la biserica ca sa ne uitam pe pereti sau ca sa auzim anumite cuvinte intr-o anumita ordine, ci ca sa ne intalnim cu Dumnezeu.
Sa inteleg ca cuvintele (rugaciunile) nu au nici o importanta?!? Ai putina grija ce afirmi pe aici, te rog. Cuvintele care se rostesc in biserica sunt de cea mai mare importanta: cu ele se alunga duhurile rele, se binecuvanteaza, se invoca Duhul Sfant, etc.
Vrei poate sa spui ca limba in care se spun rugaciunile nu are importanta? Asa este, dar totul e sa intelegi ce se spune, ca si duhul tau sa fie lucrator.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 18.04.2011, 15:05:41
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cun sa nu aiba importanta cuvintele-rugaciunile? Au foarte mare importanta! Sf. Liturghie este un dar de la Dumnezeu pentru mantuirea noastra, de aceea trebuie spusa cu cea mai mare atentie. Ma refeream la diferenta intre cuvinte "actuale"/arhaice. Toate cuvintele arhaice au fost la vremea lor actuale, cele actuale vor deveni arhaice in 50 de ani...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #237  
Vechi 18.04.2011, 15:18:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Singura problema e ca nu au har catolicii. Nu numai ca nu au har, dar nu stim ce duhuri mai vin pe la ei.
Daca lumina soarelui se revarsa si peste ei, oare iubirea dumnezeiasca are hotar? Stiu ca in manualul de dogmatica se spune ca harul este o energie creata in doctrina catolica. Dar consider ca nu ne este dat noua sa spunem cine este si cine nu este lipsit de har.

Preocuparea noastra sa stea in a face sa rodeasca harul in noi. Iar prin judecata oprim rodirea sa.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 18.04.2011, 15:48:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca lumina soarelui se revarsa si peste ei, oare iubirea dumnezeiasca are hotar? Stiu ca in manualul de dogmatica se spune ca harul este o energie creata in doctrina catolica. Dar consider ca nu ne este dat noua sa spunem cine este si cine nu este lipsit de har.

Preocuparea noastra sa stea in a face sa rodeasca harul in noi. Iar prin judecata oprim rodirea sa.
Nu prea cred ca ateii umbla numai cu un nor dupa ei. :) Harul lucrator este in Sfintele Taine. Nu are importanta din acest punct de vedere ca harul este creat la catolici (doar din punct de vedere al unei erori dogmatice). Nu ne ste noua dat, pentru ca noi suntem mai fara intelepciune decat sfintii sau Biserica, de aceea am dat exact ce spun sfintii si BO.
Judecata se refera la observarea pacatelor aproapelui, afirmarea credintei nu inseamna judecata. Se spune dimpotriva, sa-L marutrisim pe Hristos. Daca afirmam ca hinduismul e o religie gresita nu inseamna judecata. Iar cei mai cinstiti sunt mucenicii marturisitori. Numai bine.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 16.08.2016, 14:16:58
teonicola teonicola is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2015
Mesaje: 4
Implicit Biserica catolica intrebare

Buna ziua!Va rog sa-mi spuneti daca e asa mare pacat sa intri intr-o biserica catolica si sa te inchini la Fecioara Maria si la Isus.Asta nu inseamna dupa parerea mea ca nu mai esti ortodox.Isus si Fecioara Maria nu sunt aceeasi si intr-o biserica ortodoxa si in cea catolica?Ca doar nu sunt diferiti!multumesc.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 16.08.2016, 15:15:46
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teonicola Vezi mesajul
Buna ziua!Va rog sa-mi spuneti daca e asa mare pacat sa intri intr-o biserica catolica si sa te inchini la Fecioara Maria si la Isus.Asta nu inseamna dupa parerea mea ca nu mai esti ortodox.Isus si Fecioara Maria nu sunt aceeasi si intr-o biserica ortodoxa si in cea catolica?Ca doar nu sunt diferiti!multumesc.
http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/113
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 16:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 15:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 18:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 22:08:01