Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.04.2008, 20:22:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif: "Exista si multi alti parinti duhovnicesti care traiesc inalte trepte de apropiere de Dumnezeu si care nu au atitudine antiecumenica. "

Poti sa ne dai cateva exemple, frate Iosif?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 11.04.2008, 21:10:19
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Irina, te-am intrebat sincer daca esti o fire impulsiva....crezi ca ai putea avea un moment de sinceritate si sa raspunzi?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 11.04.2008, 21:12:10
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Anca, Sf. Ioan Scararul indeamna ca doar cei priceputi sa poarte dialog cu cei de alta credinta. Asta spune multe...chiar si despre necesitatea dialogului cu ceilalti.

Cand va vad asa de inflacarati impotriva ecumenismului, vad si nestiinta care va acopera ochii.

De asemenea, iti recomand sa consulti si parerie Pr Teofil Paraianu.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 11.04.2008, 22:20:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Iosif, la judecata eu voi fi intrebata de vorbele si faptele mele; de aceea prefer sa ascult de glasul constiintei mele. Presupun ca si tu asculti de glasul constiintei tale, nu?
L-am ascultat pe Pr. Paraian, dar nu-mi aduc aminte sa fi auzit ca e ecumenist. Daca imi poti indica o predica sau o lucrare pro-ecumenica, de Pr. Paraian, te rog sa ne scrii, ca sa citim si noi.
Presupun ca tu te consideri priceput pentru a purta un dialog ecumenic. Pe mine nu ma baga in seama, ca sunt f nepriceputa, ca o incepatoare ce sunt.

Am si eu o intrebare ref. la greco-catolici: cand au trecut la catolicism, caci am gasit scris de catre un greco-catolic: "Greco-Catolicii nu au parasit randuielile bizantine de buna voie".
Reply With Quote
  #95  
Vechi 12.04.2008, 12:30:39
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Greco-catolicii au trecut la catolicism de buna voie. Daca nu ar fi fost de buna voie, ar fi ramas ortodocsi asa cum au ramas celelalte sute de mii de romani transilvaneni.

Pentru mine, Pr Teofil reprezinta punctul cel mai echilibrat despre ecumenism. El condamna toate lipsurile ecumenismului, observa foarte obiectiv problemele ecumenismului si esecurile ecumenismului, dar in acelasi timp nu tagaduieste valoarea eclesiala a Bisericii Romano-Catolice. La sosirea papei in Romania 1999, a declarat ca-l respecta pe papa ca pe EPISCOPUL ROMEI! Asta spune mult. INTERVIUL CU AFIRMATIA: http://www.crestinortodox.ro/vizita_papei_-c126-p70-new.html


Miscarea ecumenica se confrunta cu foarte multe probleme si cel mai mare pericol este acela al RELATIVISMULUI! De aceea am spus ca e nevoie de oameni pregatiti in ecumenism, oameni pregatiti teologic, intelectual si oameni deosebit de credinciosi in acelasi timp, caci nu se poate una fara cealalta.

Ecumenismul este legitim atata vreme cat serveste dorintei de unitate voita de Dumnezeu. E un lucru pe care nu oamenii il pot realiza, unitatea se face doar prin Duhul Sfant. El lucreaza unitatea! Insa omul trbeuie sa faca tot ce depinde de el.

La nivel institutional, ecumenismul se confrunta cu foarte multe probleme provenite mai ales din orgolii si interese care nu au de-a face cu credinta...parerea mea. Altfel, nu se explica de nu s.au realizat progrese remarcabile.

EU MILITEZ PENTRU O ATITUDINE ECUMENICA VIZAVI DE CEL DE LANGA MINE CARE IMPARTASESTE ALTA CONFESIUNE! Aceasta atitudine pe care o sustin eu TREBUIE SA IZVORASCA din ARMONIA dintre adevar si iubire! Eu tot incerc sa va explic...dar pare-se ca nu prea sunt oameni care sa stea in loc sa gandeasca cuvintele mele, sa le puna la suflet si apoi sa dea un raspuns echilibrat.

Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.04.2008, 13:31:49
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

fratilor, ce "atitudine ecumenica"?
In Noul Testament se spune: "de omul eretic, dupa prima si a doua mustrare departeaza-te, stiind bine ca acesta singur pe sine s-a osandit" (citat aproximativ). Tii la el ca ti-e ruda prieten etc.- roaga-te pentru el si DACA TE ASCULTA- arata-i adevarul. Despre alte "armonii" si atitudini nu suntem invatati.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 12.04.2008, 14:25:05
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Aha...acum incet incet intelegi ce inseamna atitudinea ecumenica. Ti+ai adus aminte de rugaciune? Rugaciunea face totul...ea ne invata, ea ne descopera calea prin ascultare.

Te-am intrebat daca esti sau nu impulsiva...vad ca eviti raspunsul!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.04.2008, 16:33:58
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

deci am scris despre rugaciune PENTRU el, nu IMPREUNA cu el. Este o mare diferenta. Cat despre impulsivitate, nu vad legatura cu topicul. Cat de impulsiva sunt eu n-are nici o treaba cu ecumenismul. Poate imi explici tu de ce vrei sa stii. De obicei manipulatorii incearca sa devieze interlocutorul de la ideea discutiei la treburi personale. Cand un om se concentreaza la sine, scapa din peisaj argumentul principal.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.04.2008, 16:34:05
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif:"Greco-catolicii au trecut la catolicism de buna voie"

Citeste pe forumul greco-catolic, ca nu a fost de buna voie convertirea. Nu o spun eu, ci un greco-catolic.
Credinta inseamna adevar. Nu e cazul sa "cosmetizam" adevarul, caci ajungem la minciuna.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 12.04.2008, 17:10:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca greco-catolicii nu au trecut de buna voie la catolicism, de ce nu s-au intors la matca atunci cand nu au mai fost constransi de imprejurarile istorice (apartenenta la imperiul austro-ungar).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17