Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.09.2008, 08:22:17
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Nu cred ca Dumnezeu are o lista prin care predestineaza: "ia sa vedem - Costel cu Ioana", si ti-o trimite pe Ioana direct din Cer, pe un nor alb. El iti scoate mai multi oameni in cale, si tu alegi implicit prin felul in care te porti cu ei. Se intampla si sa intelegi prea tarziu ca ai trecut pe langa cine trebuia fara sa-l vezi. Poate pentru ca "era prea aproape", vorba lui Nichita Stanescu. Desigur ca e importanta credinta, nu va injugati la "jug strain cu cei necredinciosi", nu? In rest, nu exista retete tehnice, nici formulare cu calitati de bifat. Fiecare om e unic. Trebuie sa-L intrebi pe Dumnezeu prin duhovnic, si sa-ti intrebi inima. Am citit odata la parintele Paisie Aghioritul un fragment care mi-a placut. Zicea ca cei care tot ezita desi Dumnezeu le ofera posibilitatea de a alege sunt de obicei oameni mandri, li se pare ca "ei sunt de aur si cineva vrea sa ii puna in beton".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.09.2008, 08:27:37
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

... si inca ceva. Ce fel trebuie sa fie? Sa simti ca poti lupta alaturi de el. Sa simti ca poti construi alaturi de el. Sa stie ce vrea. Sa simti ca ai jumatate din tine de daruit, nu ca tu esti incomplet si ai nevoie de cineva din afara sa te implineasca, si ca persoana respectiva poate primi ceea ce doresti sa ii daruiesti. Nici o intamplare exterioara nu te va face mai fericit sau mai nefericit, totul este in tine, inaintea Lui.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.09.2008, 08:30:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum 26 de ani m-am casatorit cu un barbat la care am apreciat generozitatea si faptul ca eu insemnam ceva pentru el. Tatal meu m-a sfatuit sa nu alerg niciodata dupa caruta care nu ma asteapta. Casnicia noastra a trecut prin cateva incercari, care m-au ajutat in final sa-L mai caut si pe Dumnezeu, dar nu regret ca am facut aceasta alegere.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.09.2008, 09:44:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
Acum 26 de ani m-am casatorit cu un barbat la care am apreciat generozitatea si faptul ca eu insemnam ceva pentru el. Tatal meu m-a sfatuit sa nu alerg niciodata dupa caruta care nu ma asteapta. Casnicia noastra a trecut prin cateva incercari, care m-au ajutat in final sa-L mai caut si pe Dumnezeu, dar nu regret ca am facut aceasta alegere.
Antonia draga, de incercari nu scapa nimeni. Sunt si perioade mai grele, dar de ramanem in minte si in suflet cu cele bune, inseamna ca anii ce-au trecut, au fost cu folos. Si pentru ca azi praznuim nasterea Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Maria, sa ne rugam ei neancetat sa ne apere pe toti de tot raul si sa ne daruiasca, cate zile om mai avea, sanatate trupeasca si sufleteasca, liniste si pace si sa ne vredniceasca cu cele de folos, ferindu-ne de ispite, boli, si de vrajba dintre noi. Amin ! +
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.09.2008, 11:54:41
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

"Cartea nuntii"- Danion Vasile, raspunde la multe intrebari.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.09.2008, 13:48:21
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Andrei, scuza-ma dar asta este CEA mai mare capcana in care cad foarte multi cu " lasa ca o modelez eu"....inca o data ... MARE GRESEALA!..daca nu CASTI ochii BINE de la inceput esti vorba americanului ...piine prajita!

...si de unde stii ca alegerea este dupa voia lui Dumnezeu si nu fantezia ta?...ce semne astepti?
Nu am vrut sa zic asta. DUmnezeu modeleaza oamenii, nu noi. Am vruit sa spun ca în clipa când faci comparatii si cântariri e clar ca nu urmaresti dragostea ci confortul propriu.

De asemeni atunci când te bazezi pe faptul ca te-ai îndragostit, sau atunci câbd alegi pe cineva din mila (sunt si astfel de cazuri), iarasi e ceva dupa mintea ta, dupa impresiile tale.

Trebuie sa fie dupa voia lui Dumnezeu (asta înseamna ca se poate si ca El sa vrea sa ramâi singur) fiindca numai în El ne putem împlini. Tot ce nu este facut în Hristos se va mistui, iar ce e facut în El e facut pentru vesnicie.



Cum stim ca e dupa voia lui Dumnezeu? Pai voia lui Dumnezeu e singurul lucru care trebuie sa ne intereseze si trebuie sa ne straduim sa aflam cum distingem care este voia Lui. De cel mai mare ajutor mi se pare ce spune Sfântul Siluan în capitoul "Despre voia lui Dumnezeu". El opunea calauzirea dupa propriile idei calauzirii de catre Însusi Dumnezeu a unui om.

Daca vvoia lui Dumnezeu nu o putem afla, atunci cum vom fi cu El în vesnicie?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.09.2008, 14:59:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pentru mine sotia este cel mai minunat dar pe care l-am primit din partea lui Dumnezeu. Nu-i cer lui Dumnezeu sa mi se descopere, ii cer sa-mi dea putere sa le descopar si altora ca sotia mi-a fost data din mana Sa. Si ii multumesc ca m-a apropiat atat de mult de mana Sa.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.09.2008, 17:23:51
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

credeti ca merita continuata o relatie in care exista vesnic reprosuri, jigniri, raceala, orgoliu, in care s-au uitat clipele minunate, dar in care ai investit candva mult sentiment? E asta o iubire adevarata? Mai poti spune cuiva: ,,Te iubesc", iar a doua zi sa-l pui al zid?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.09.2008, 17:28:33
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Multa lume spune ca o relatie care incepe in felul asta nu are nicio sansa de a deveni o casnicie reusita. Poate ca asa e. Dar uneori e greu sa renunti, doar pentru ca ceva te mai leaga de persoana cu care ai impartit si bune, si rele.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.09.2008, 22:51:47
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aradeanu
Mai poti spune cuiva: ,,Te iubesc", iar a doua zi sa-l pui al zid?
Parerea mea e ca asemenea persoana vrea, sau chiar e obisnuita sa domine pe cel de langa ea. Dupa principiul: eu te iubesc, eu te resping, iar tu iti petreci timpul intrebandu-te de ce?, deci gandindu-te la mine.
Unele cupluri se completeaza si in sensul asta: unul e mai iute, cealalt mai calm, unul da suturile, celalalt le incaseaza. Insa nu le vine sa se desparta, as putea spune chiar ca se iubesc. Doamne fereste daca vreunul pateste ceva, celalalt chiar ii e alaturi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine s-ar casatori cu o desfranata ? windorin Nunta 428 13.07.2012 14:54:59