Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2008, 16:16:42
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Cum reusiti sa fiti smeriti in lume? Eu nu pot trebuie sa mai si glumesc la lucru, acasa, mai si contrazic la lucru si acasa.Deh nu pot sa tac tot timpul.Chiar si dupa slujba Duminica am avut o dicutie cu parintele si avind dreptate nu am tacut:( Voi cum faceti sa va smeriti?OF MIE IMI TARE GREU.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.09.2008, 16:59:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Smerenia cred eu nu alunga de la tine cuvintele. Te lasa sa glumesti, insa, fara a jigni, nu-ti da ca hrana tacerea, dar te fereste de grairea in zadar... Te duce catre Hristos, si din aceasta intalnire cu El, faci totul ca sa-L descoperi. Deci, traieste ca si cand este si Hristos de fata. Si multe se vor schimba in lucrul si in gandul tau daca Il iubesti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2008, 17:56:10
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Sora draga, o chestie practica...
Mai intai te straduieste sa implinesti acele indemnuri din DECALOGUL TACERII.
Sa ajungi macar sa le stapanesti pe acestea...

Si daca ai timp asculta si predica Parintelui Gheorghe de la:
AUDIO-PREDICI-PARINTELE GHEORGHE-PACATELE CLEVERTIRII

Cine are vointa si ceva rabdare, reuseste!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.09.2008, 18:40:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In lume,in manastire,nu conteaza,tot atat de greu reusim sa dobandim smerenia.Cine mai are smerenie in ziua de astazi,cand si smerenia a capatat forma "publicitatii",cu scopuri care mai de care mai ascunse.Si-atunci nu vorbim de smerenie ci de marea demagogie a vietii,a oamenilor care se dau in laturi de la a recunoaste macar,cat de materialisti suntem.
Nu stiu cine incearca macar sa fie smerit,dar vad ca multi dintre cei virtuosi prefera automarginalizarea pentru a considera ca dobandeste mai cu precadere smerenia,si-atunci la ce mai foloseste o smerenie de sine statatoare,inaintea uneia botezata de incercarile permanente la care societatea ne supune.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.09.2008, 10:28:56
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Duhovnicul meu cel mai drag îmi spunea ca Hristos Însusi este Cel care ne învata smerenia, noi nu stim ce este.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2008, 19:01:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Cum reusiti sa fiti smeriti in lume? Eu nu pot trebuie sa mai si glumesc la lucru, acasa, mai si contrazic la lucru si acasa.Deh nu pot sa tac tot timpul.Chiar si dupa slujba Duminica am avut o dicutie cu parintele si avind dreptate nu am tacut:( Voi cum faceti sa va smeriti?OF MIE IMI TARE GREU.
Pai, daca esti smerit, iti mananca cainii din traista...
Cum crezi ca pot sa tac cand vad in jur atata minciuna, ipocrizie, prostie, lipsa de civilizatie si educatie?
Abia atunci ar trebui sa fiu pacatoasa cand, prin tacere, as incuraja raul care ne inconjoara.
Voi tacea dupa ce vor pune pe mine doi metri de pamant. Pana atunci o sa vorbesc, o sa rad, o sa ma bucur...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2008, 20:09:20
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu vrei, nu ca nu poti.. :)

dar vezi... gluma nu-i neaparat tot una cu lipsa smereniei.. depinde de gluma ;)

iti recomand "Smerenia in traditia patristica ortodoxa" de IPS Hrisostom... o gasesti pe net.
carticica este destul de grea, dar cu putina ravna este imposibil sa nu intelegi nimic...
eu am citit-o.. recitit-o... si de fiecare data am mai inteles cate ceva... cu adevarat este o hrana duhovniceasca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2008, 20:46:17
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Citat:
În prealabil postat de Hartford
Cum reusiti sa fiti smeriti in lume? Eu nu pot trebuie sa mai si glumesc la lucru, acasa, mai si contrazic la lucru si acasa.Deh nu pot sa tac tot timpul.Chiar si dupa slujba Duminica am avut o dicutie cu parintele si avind dreptate nu am tacut:( Voi cum faceti sa va smeriti?OF MIE IMI TARE GREU.
Pai, daca esti smerit, iti mananca cainii din traista...
Cum crezi ca pot sa tac cand vad in jur atata minciuna, ipocrizie, prostie, lipsa de civilizatie si educatie?
Abia atunci ar trebui sa fiu pacatoasa cand, prin tacere, as incuraja raul care ne inconjoara.
Voi tacea dupa ce vor pune pe mine doi metri de pamant. Pana atunci o sa vorbesc, o sa rad, o sa ma bucur...
Cum crezi ca pot sa tac........Voi tacea dupa ce vor pune pe mine doi metri de pamant. Pana atunci o sa vorbesc, o sa rad, o sa ma bucur...

OMG, cata intelepciune.
:dozingoff:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2008, 20:50:46
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

AndreiB - ce inseamna OMG?
Multumesc pentru raspuns.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2008, 22:37:02
dux dux is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 10
Implicit

imi permit sa raspund eu. OMG ar fi un acronim de la Oh My God. ar mai fi si altele LOL, DND,WTF. cam stupide dupa parerea mea. fara ofense :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 23:50:26
Iesiti din lume! florin.oltean75 Generalitati 27 23.11.2011 23:44:02
O lume mai buna alexdu Generalitati 17 19.01.2011 17:25:31
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 12:27:11