Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.12.2010, 19:36:43
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Aceste cuvinte sunt marturia intruparii Domnului, a faptului ca Fiul lui Dumnezeu a devenit Om, ca a luat firea noastra cazuta in pacat. Strigatul e dovada ca omul nu mai era unit cu Dumnezeu. Daca ar fi fost un simplu om, ar fi ramas doar la aceste cuvinte, insa, pentru ca a fost si Dumnezeu, a biruit moartea.
Sa incerc sa explic si mai clar de ce anume am postat acel citat(tot ce s-a spus pina acum este extrem de corect)in raport de ce s-a intimplat atunci,de consecinte si cu privire la intrebarea topicului.O sa apelez la o sursa ortodoxa:

,,Dragii mei, nu e putin lucru sa ai sentimentul vesniciei in tine.Nu te poti teme de moarte daca stii ca aceasta nu este decat adormirea trupului, pentru intoarcerea sufletului in Sanurile Domnului.Va dati seama ce-ar fi fost lumea fara Hristos? Bucurati-va ca S-a nascut si nasteti-L mereu in inimile voastre. Cu El putem totul, fara Hristos nu putem nimic. Repetati-va asta intreaga viata si veti gresi mai putin, nu va veti mai teme si veti putea birui.Traiti pe Hristos in orice moment."

Am gasit asta intr-o predica a Parintelui Arsenie Papacioc.Am si postat acel citat din Galateni 2:20.Subscriu la tot ce ati spus toti cei care ati postat,in esenta(parerea mea) doamna/domnisoara Hanico a pus veridictul (,,Lucrurile sunt prea adanci si tainice pentru ca mintea omeneasca sa le poata cuprinde)iar eu as subscrie ca intentie la cele spuse de Mosh Neagu.

Last edited by Scotsman; 12.12.2010 at 19:42:37.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.12.2010, 19:54:12
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am o intrebare , de ce cu putin timp inainte de a si da Duhul Iisus a strigat , la Tatal ceresc ''Elohim.Elohim de ce M-ai parasit?'',ca si cum nu ar mai fi putut suporta , cu toate ca El sa jertifit de buna voie,????

Acolo, pe cruce, in ceasul mortii, Isus a luat asupra Sa pacatele noastre. Spune Cuvantul "Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii, facandu-Se blestem pentru noi - fiindca este scris: "Blestemat e oricine este atarnat pe lemn" (Galateni 3:13) " .. Nu-mi pot imagina ce anume a simtit, dar trebuie sa fi fost ceva greu de descris in cuvinte ... Poate ca cel mai greu I-a fost atunci cand Tatal Si-a intors fata de la El ... Desigur, acest lucru S-a intamplat pentru ca Dumnezeu fiind Sfant, Sfant, Sfant, El nu poate sta in preajma pacatului ... Iar Isus, in acel ceas, avea aspura Sa toate pacatele lumii ... Eu asa inteleg ce anume s-a intamplat acolo, in acel ceas ...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.12.2010, 20:32:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Duhovnicul meu spunea că avem tendința de a complica unele lucruri simple. Așa și aici, ne complicăm atât cu ce a simțit Iisus pe cruce, e simplu El a fost și Om așa că a suferit cu trupul și a mai suferit pentru păcatele noastre.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.12.2010, 22:14:31
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

De observat ca acest strigat,este prima si singura data cand ,Dumnezeu il paraseste pe Iisus.
Tot timpul activitatii lui Iisus pe paamant,Dumnezeu a fost langa El.Si la invierea lui Lazar,si la inmultirea painilor,si la botezul in Iordan,si la schimbarea la fata,intotdeauna Dumnezeu a fost alaturi de Fiul Omului. Este singurul si cel mai din urma moment,in care Dumnezeu il paraseste.
De ce? Se recompune de fapt primul moment al despartirii omului de Dumnezeu,cand Adam a descoperit ca este gol.Pana atunci,Adam umbla in rai,alaturi de Dumnezeu,si nimic nu il despartea de harul divin.Doar dupa savarsirea pacatului,Adam se trezeste singur.
Iisus coboara experienta Sa,pana la cea a lui Adam,trezindu-se singur in fata mortii,dar fara a avea vina pacatului.Prin aceasta Iisus retraieste alungarea din Rai,dar fara vreo vina.
Astfel se omoara pacatul,prin pedepsirea Celui fara de pacat.
Este ultimul act de rascumparare ultima jertfa care e adusa de Mantuitor,si anume parasirea de Dumnezeu.Dupa aceasta ,nu mai urmeaza decat moartea,caci nu mai este nimic de pierdut.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.12.2010, 01:24:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul:
"A spus cuvintele: „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce m-ai părăsit”, pentru că si-a impropriat persoana noastră. Căci Tatăl nu este Dumnezeul lui Hristos, afară numai dacă, despărțind pe cale abstractă
vizibilul de spiritual, s-ar fi așezat în același rând cu noi, și nici n-a fost părăsit vreodată de Dumnezeirea Sa, ci noi suntem cei părăsiți si noi cei trecuți cu vederea. Pentru aceea s-a rugat, pentru că si-a împropriat firea noastră."
Si mai jos Sfantul Ioan Damaschinul si explica aceasta impropiere a firii noastre in urmatorul capitol:
"Despre împroprierea firii noastre
Trebuie să se știe că sunt două feluri de împroprieri: una firească si
substanțială si alta personală și relativă, Impoprierea firească și substanțială este aceea potrivit căreia Domnul, pentru iubirea de oameni, a luat firea noastră și toate însușirile firești, căci s-a făcut om prin natură și cu adevărat si a experimentat însușirile firești, împroprierea personală și relativă este atunci când ia locul altei persoane, pe baza unei relații oarecare, adică mila sau dragostea, sau când rostește în locul altei persoane pentru ea cuvinte care nici într-un caz nu se potrivesc Lui. Potrivit acestei împroprieri personale și relative și-a împropriat blestemul si părăsirea noastră și cele asemenea care nu sunt firești, fără ca El să fie sau facă acestea, ci a luat persoana noastră și a fost așezat în același rând cu noi. Un astfel de sens au cuvintele: „S-a făcut blestem pentru noi”."
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 13.12.2010 at 01:32:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
SFINTA CRUCE cristiboss56 Din Noul Testament 47 20.01.2012 10:29:01
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19
nu-a-murit-iisus-pe-cruce? Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 18 07.07.2010 20:09:39