Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 04.06.2013, 20:45:59
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member

Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Uite ca am schimbat avatarul daca asa e vorba,eu nu critic credinciosii catolici si nici nu fac diferenta intre icoane, eu critic pe capii lor care isi fac de cap.(preotii si bishopii catolici). Si da am avut ocazia sa vad si un dosar al unui preot ortodox care a malestat copii, asa ca dracu umbla peste tot.Nu stiu de ce a fost banat Mihnea adevarul e ca in nenumarate rinduri am fost jigniti de un fost ortodox.
Domnul M. Dragomir nu a fost banat, ci a hotărât să se retragă pentru 1 an de pe forum, în semn de solidaritate cu domnul Mihai G care a fost banat.
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Vechi 04.06.2013, 21:38:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member

Data înregistrării: 23.03.2011
Implicit

Măi Teddy tu nu ești român? Dacă ai tot ce-ți trebuie nu ești sărac. Poate modest în comparație cu alții, dar nu sărac decent. Hai să nu inventăm noi aiurea expresii fără logică.
Reply With Quote
Vechi 04.06.2013, 22:34:10
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
1. Daca te referi la miile de culte crestine inseamna ca suntem de aceeasi parere.
2. Ti-am scris si data trecuta la ce ma refer. Daca nu ai reusit sa citesti atunci , reiau fraza: "Dupa acel raspuns m-am si ghidat, din cate imi dau seama tu crezi ca ecumenismul ar insemna doar un sincretism, o amestecare a invataturii, dar poate doar la inceput s-au gandit si al asta, acum este unitate in diversitate. Adica fiecare cult sa isi pastreze invatatura, dar toate sunt la fel de bune. Sau un ecumenism mai moderat, ca ortodoxia e cea mai buna, dar si celelelalte sunt bune, chiar daca nu la fel ca ortodoxia. La aceste conceptii ma refer cand spun de ecumensim."
Doamne ajută!
1. M-am referit la diverse ideologii infiltrate, de-a lungul vremii, în creștinism (inclusiv în Ortodoxie), ideologii străine de credința creștin-ortodoxă autentică, dar strecurate în gândirea unor credincioși... Cum? "prin înșelăciunea oamenilor, prin vicleșugul lor spre uneltirea rătăcirii", ne-ar răspunde, poate, Sfântul Apostol Pavel.
De exemplu, colegul de forum cu pseudonimul theodor_de_mopsuestia scria că nu mai poate fi creștin și, între alte argumente, menționa și faptul că, în numele credinței, s-au comis crime și alte silnicii. De aceea i-am spus că toate acele fapte reprobabile NU pot fi asociate cu creștinismul, ci țin de anumite ideologii omenești ai căror inițiatori, pentru a se impune, au invocat credința creștină în sprijinul opiniilor și acțiunilor lor.
Dacă, totuși, insistați să menționez exemple pentru ceea ce consider a fi ideologii infiltrate în mintea unor creștini, aș putea enumera, între multe altele: sincretismul religios specific mișcării New Age, etno-filetismul (condamnat ca erezie la un Sinod panortodox, în anul... cred că 1874, în orice caz în a doua jumătate a sec. al XIX-lea), anumite idei străine de duhul evanghelic despre relația lui Dumnezeu cu noi (de exemplu, raportarea la Dumnezeu ca la un Stăpân și Judecător Care ne-ar contabiliza orice abatere nesemnificativă de la regulile bisericești etc) ș. a. Am menționat aceste exemple nu în funcție de gravitatea lor, ci în ordinea în care mi-au venit în gând. :)
Alte exemple de idei observabile la mulți creștini, pe care personal le consider pur omenești, fără vreo legătură cu Evanghelia (poate mă înșel...):
a. doar creștinii ortodocși se vor mântui, toți ceilalți semeni ai noștri (semeni pentru care S-a sacrificat Hristos) urmând să meargă în iad (pentru că așa am stabilit noi);
b. gândirea liberă, simțul critic, voința proprie și imaginația sunt de la dracu' și trebuie numai decât anihilate;
c. copiii morți nebotezați, deși nu au păcate personale, ratează mântuirea (ca și cum Hristos n-ar putea face o excepție în cazul lor, în sensul de a-i mântui fără Sfânta Taină a Botezului, luând în considerare moartea lor prematură și, mai ales în cazul pruncilor avortați, incapacitatea lor de a-și conștientiza situația și de a se apăra);
d. Biserica este o instituție divino-umană;
e. învățătura Bisericii ne mântuiește (când, în realitate, ne mântuiește doar Persoana lui Hristos! Învățătura Bisericii este corectă, revelată, dar nu ne mântuiește o învățătură, ci o Persoană, Cel Care a transmis învățătura);
f. înțelegerea relației cu Dumnezeu în termeni juridici (specifică teologiei catolice și diferită de perspectiva ortodoxă, care este una terapeutică, nu juridică);
g. ideea că dialogul cu semenii noștri care nu ne împărtășesc convingerile ar constitui, pentru noi, un pericol spiritual etc.
Am fost obiectivă, menționând, în lista de idei... proscrise, mai multe idei preluate din dialogurile cu ortodocșii și doar câteva (poate doar una singură) din alte confesiuni creștine.
În orice caz, cercetând "sine ira et studio", vom observa că toate ideile enumerate mai sus (faptul că Dumnezeu i-ar arunca în iad pe toți cei care nu gândesc exact ca noi, înțelegerea Bisericii strict în sens instituțional etc etc) sunt clar contrazise de Evanghelie și de scrierile din epoca Bisericii primare.
Cred că, dacă vom căuta răspunsuri pentru căutările noastre spirituale în istoria primelor trei secole creștine, vom spori duhovnicește enorm... Citiți măcar "Canonul Ortodoxiei" de diac. prof. dr. Ioan I. Ică Jr și-mi veți înțelege punctul de vedere, veți înțelege de ce m-am îndrăgostit atât de mult de gândirea primelor generații de creștini și am tendința de a verifica orice idee teologică, experiență duhovnicească etc cu ceea ce știu despre gândirea și viața spirituală a acelor creștini.
Cred că cel mai bine mă înțelege Pelerin Spre Răsărit... Am avut noi recent, la un alt topic, o scurtă, dar constructivă discuție pe această temă. :)
Doamne ajută și numai bucurii!
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Reply With Quote
Vechi 04.06.2013, 22:35:53
Senior Member

Implicit Tot pentru Cătălin2

Am citit ambele mesaje, dar acum trebuie să fug... Nu voi uita să vă răspund. :)
Doamne ajută!
Reply With Quote
Vechi 05.06.2013, 01:32:46
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned

Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
1. M-am referit la diverse ideologii infiltrate, de-a lungul vremii, în creștinism (inclusiv în Ortodoxie), ideologii străine de credința creștin-ortodoxă autentică, dar strecurate în gândirea unor credincioși... Cum? "prin înșelăciunea oamenilor, prin vicleșugul lor spre uneltirea rătăcirii", ne-ar răspunde, poate, Sfântul Apostol Pavel.
De exemplu, colegul de forum cu pseudonimul theodor_de_mopsuestia scria că nu mai poate fi creștin și, între alte argumente, menționa și faptul că, în numele credinței, s-au comis crime și alte silnicii. De aceea i-am spus că toate acele fapte reprobabile NU pot fi asociate cu creștinismul, ci țin de anumite ideologii omenești ai căror inițiatori, pentru a se impune, au invocat credința creștină în sprijinul opiniilor și acțiunilor lor.
Dacă, totuși, insistați să menționez exemple pentru ceea ce consider a fi ideologii infiltrate în mintea unor creștini, aș putea enumera, între multe altele: sincretismul religios specific mișcării New Age, etno-filetismul (condamnat ca erezie la un Sinod panortodox, în anul... cred că 1874, în orice caz în a doua jumătate a sec. al XIX-lea), anumite idei străine de duhul evanghelic despre relația lui Dumnezeu cu noi (de exemplu, raportarea la Dumnezeu ca la un Stăpân și Judecător Care ne-ar contabiliza orice abatere nesemnificativă de la regulile bisericești etc) ș. a. Am menționat aceste exemple nu în funcție de gravitatea lor, ci în ordinea în care mi-au venit în gând. :)
Alte exemple de idei observabile la mulți creștini, pe care personal le consider pur omenești, fără vreo legătură cu Evanghelia (poate mă înșel...):
a. doar creștinii ortodocși se vor mântui, toți ceilalți semeni ai noștri (semeni pentru care S-a sacrificat Hristos) urmând să meargă în iad (pentru că așa am stabilit noi);
b. gândirea liberă, simțul critic, voința proprie și imaginația sunt de la dracu' și trebuie numai decât anihilate;
c. copiii morți nebotezați, deși nu au păcate personale, ratează mântuirea (ca și cum Hristos n-ar putea face o excepție în cazul lor, în sensul de a-i mântui fără Sfânta Taină a Botezului, luând în considerare moartea lor prematură și, mai ales în cazul pruncilor avortați, incapacitatea lor de a-și conștientiza situația și de a se apăra);
d. Biserica este o instituție divino-umană;
e. învățătura Bisericii ne mântuiește (când, în realitate, ne mântuiește doar Persoana lui Hristos! Învățătura Bisericii este corectă, revelată, dar nu ne mântuiește o învățătură, ci o Persoană, Cel Care a transmis învățătura);
f. înțelegerea relației cu Dumnezeu în termeni juridici (specifică teologiei catolice și diferită de perspectiva ortodoxă, care este una terapeutică, nu juridică);
g. ideea că dialogul cu semenii noștri care nu ne împărtășesc convingerile ar constitui, pentru noi, un pericol spiritual etc.
Am fost obiectivă, menționând, în lista de idei... proscrise, mai multe idei preluate din dialogurile cu ortodocșii și doar câteva (poate doar una singură) din alte confesiuni creștine.
În orice caz, cercetând "sine ira et studio", vom observa că toate ideile enumerate mai sus (faptul că Dumnezeu i-ar arunca în iad pe toți cei care nu gândesc exact ca noi, înțelegerea Bisericii strict în sens instituțional etc etc) sunt clar contrazise de Evanghelie și de scrierile din epoca Bisericii primare.
Cred că, dacă vom căuta răspunsuri pentru căutările noastre spirituale în istoria primelor trei secole creștine, vom spori duhovnicește enorm... Citiți măcar "Canonul Ortodoxiei" de diac. prof. dr. Ioan I. Ică Jr și-mi veți înțelege punctul de vedere, veți înțelege de ce m-am îndrăgostit atât de mult de gândirea primelor generații de creștini și am tendința de a verifica orice idee teologică, experiență duhovnicească etc cu ceea ce știu despre gândirea și viața spirituală a acelor creștini.
Cred că cel mai bine mă înțelege Pelerin Spre Răsărit... Am avut noi recent, la un alt topic, o scurtă, dar constructivă discuție pe această temă. :)
Doamne ajută și numai bucurii!
Iată o postare pe care aș trece-o, elogios, în contul anului, nu al zilei!
O nedumerire, totuși: în ce sens Biserica nu este divino-umană? Am nevoie de o explicare, te rog frumos. Doamne ajută!

Last edited by cezar_ioan; 05.06.2013 at 02:12:14.
Reply With Quote
Vechi 05.06.2013, 08:58:25
DragosP's Avatar
Senior Member

Implicit

Altă nedumerire: dacă drepții Vechiului Testament, toată omenirea, era-n iad până la Jertfa Mântuitorului (fiind nevoie ca El să sfărâme porțile iadului), de ce ar trebui să ne așteptăm la excepții DUPĂ aceasta? Uităm oare că starea actuală a omului este căzută tocmai păcatului originar? De ce n-ar fi făcut Fiul o excepție și ÎNAINTE de întruparea Sa?
Reply With Quote
Vechi 05.06.2013, 10:13:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Iată o postare pe care aș trece-o, elogios, în contul anului, nu al zilei!
O nedumerire, totuși: în ce sens Biserica nu este divino-umană? Am nevoie de o explicare, te rog frumos. Doamne ajută!
Cred ca raspunsul e tot in mesaj. In sensul ca unii privesc Biserica strict institutional. Or Biserica este o comunitate vie alcatuita din membrii care se straduie sa urmeze poruncile lui Hristos, care sunt condusi de aceeasi dragoste si au aceeai idealuri.
Caci ce ar fi Biserica fara credinciosi? Or o institutie poate sa existe chiar daca nu are nici un membru- e suficient un fondator. Pe cand Biserica Lui Hristos este cu mult mai mult decat o institutie ,este o comunitate activa, mereu in cautarea de adevar, o comunitate unita in jurul Jertfei Euharistice.
Vechi 05.06.2013, 10:26:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Altă nedumerire: dacă drepții Vechiului Testament, toată omenirea, era-n iad până la Jertfa Mântuitorului (fiind nevoie ca El să sfărâme porțile iadului), de ce ar trebui să ne așteptăm la excepții DUPĂ aceasta? Uităm oare că starea actuală a omului este căzută tocmai păcatului originar? De ce n-ar fi făcut Fiul o excepție și ÎNAINTE de întruparea Sa?
Ma tem ca n-ati aprofundat sensul Intruparii Mantuitorului.
Apogeul dragostei Domnului este atins tocmai prin Intrupare si respectiv prin Moarte si inviere.
Aceasta dragoste isi avea temei in dorinta de a-l readuce pe om in stare initiala, ba mai mult decat atat de a-l aduce la stare ptr care a fost creatasemanarea cu Dumnezeu.
Ei, aceasta dragoste doreste ca toti oamenii sa se mantuiasca, aceeasta dragoste e cea care stabilestii ca paganii care nu il cunosc pe Hristos vor fi judecati in baza legii morale(deci daca vor fi judecati si vor fi gasiti ca pastratori ai legii morale, din cauza imprejurarilor neavand acces la invatatura de credinta adevarata- vor fi mantuiti). Asadar, daca Domnul da posibilitatea paganilor sa se mantuiasca, doar in baza tinerii legii morale, oare nu cu atat mai mult va mantui pe acele suflete care nu au apucat sa se bucure de lumina zilei, fiind ucisi miseleste de parintii lor?
E drept ca in rai multe lacasuri sunt. Si in functie de vrednicia lor, unii vor sta in mai multa lumina. Dar cei care nu vor lua locurile fruntase, nu inseamna ca nu vor fi in rai.

Lucrurile/ evenimentele din Vt nu se pot compara cu cele din Nt si mai departe tocmai datorita acestui apogeul al dragostei divine concretizat: Intruparea-Moartea si Invierea.
Vechi 05.06.2013, 10:46:22
DragosP's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ma tem ca n-ati aprofundat sensul Intruparii Mantuitorului.
Posibil. Să fiu eu singurul care e aiurea!
Reply With Quote
Vechi 05.06.2013, 12:56:37
Theodore_of_Mopsuestia
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dacă ai tot ce îți trebuie, ești indecent?
nu este vorba de tot ce vrei, ci de tot ce îți trebuie.
Exact; multumesc, Dumitru, ai spus-o cum nu se putea mai limpede.
Dragose, tu esti ami sarac decit Tiriac, eu mai sarac decit tine; un tip dintr-un camin muncitoresc, mai sarac decit mine, iar decit toti, la nivel de saraqcie absoluta, e un aurolac. Cu exceptia ultimului caz, toate sunt saracii/bogatii relative.
De la un programator de elita ma asteptam la o logica mai rapida. :P
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 04:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 09:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 16:24:08