Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2011, 10:36:47
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Demoness of the rock

In the famous story of Milarepa, when he left his cave to go out momentarily and then came back, he found that the demoness of the rock had entered his cave and had assumed five utterly terrifying emanations. Milarepa was so amazed to see these demons in his cave that he couldn’t even step into the doorway. He was filled with terror and began reciting the mantra of his meditational deity as fast as he could, and this made it worse. The demons got bigger and greater and then he began meditating upon self nature as the deity and it got even worse. Then he started wrathful mantras and this also didn’t work. Finally, in desperation, he remembered the pointing out instructions given by his lama - that all phenomena arise from the mind and that all appearances are just one’s own projection. Then he entered into the awareness of the nature of emptiness, the nature of mind, and immediately they were gone - vanished - no more. This is the well known story of Milarepa eliminating the demoness of the rock from his cave, once and for all. Until we realize that phenomena are the projections of our mind, then we can expect that wherever we go, there will always be demons, spirits and problems.
__________________

Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2011, 12:02:21
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 15:03:00.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2011, 12:48:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Eu am citit cand nu eram credincios toata povestea lui Milarepa, plus alt yogin tibetan. Milarepa avea aceeasi demoni ca cei din pestera, cu ajurotul lor facea si minuni.
Chiar scrie negru pe alb in povestea sa ca dupa ce a facut magie neagra a vazut ca nu e bine si s-a gandit sa treaca la magie alba. Deci yoga este magie alba.
Iata si o poveste ortodoxa cu Cuv. Paisie Aghioratul si un calugar tibetan tanar: http://www.razboiulnevazut.org/artic...gaki-din-Tibet
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.10.2011, 12:49:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Povestea intreaga:

(Fragment din "Viata Cuviosului Paisie Aghioratul")

Odata a venit in Sfantul Munte si umbla pe la manastiri un tanar in varsta de saisprezece-saptesprezece ani, pe care il chema Gheorgaki. La varsta de trei ani fusese dus de parintii lui la o manastire budista din Tibet, inaintase mult in yoga si ajunsese un vrajitor desavarsit putand sa cheme pe oricare diavol voia. Purta centura neagra si stia foarte bine karate. Cu puterea satanei facea tot felul de demonstrafii care pricinuiau uimire. Lovea cu mana pietre mari si le sfarama ca pe niste nuci. Putea sa citeasca si carti inchise. Spargea alune in palma, arunca cojile, iar miezul ramanea lipit de mana.

Niste monahi l-au adus pe Gheorgaki la "Panaguda", ca sa fie ajutat de Staret. Cand a ajuns acolo, l-a intrebat pe Staret ce puteri are si ce minuni poate face. Atunci Staret-ul i-a raspuns ca insusi nu are nici o putere si ca toata puterea este a lui Dumnezeu.

Gheorgaki, vrand sa-si arate puterea, si-a concentrat privirea spre o piatra mare care era la distanta si a facut-o bucati. Atunci Staretul a facut semnul crucii pe o piatra mica si i-a spus sa o sparga si pe aceea. El s-a concentrat, si-a facut vrajile lui, dar nu a reusit sa o sparga. Vazand aceasta, a inceput sa tremure, iar puterile demonice pe care credea ca le stapanea, neputand sparge piatra, s-au intors impotriva lui si l-au aruncat cu putere in cealalta parte a raului. Staretul a mers si l-a gasit intr-o stare jalnica.

Altadata, povestea Staretul, in timp ce discutam cu el, s-a ridicat deodata, mi-a prins mainile si mi le-a intors la spate. "Sa vina acum sa te scape Hagi-efendi, daca poate", mi-a spus. Am simtit aceasta ca pe o hula. Atunci mi-am tras putin mainile si l-am aruncat cat colo. Dupa aceea a sarit in sus si a vrut sa ma loveasca cu piciorul, dar piciorul lui s-a oprit langa fata mea, ca si cum ar fi intalnit o piedica nevazuta. M-a pazit Dumnezeu.

In acea noapte l-am oprit si l-am pus sa doarma in chilia mea. Dar diavolii l-au luat si l-au tarat pana jos in parau, unde l-au batut pentru nereusita lui.

Dimineata a venit intr-o stare jalnica, ranit, plin de spini si pamant si mi-a marturisit: "M-a batut satana pentru ca nu am putut sa te biruiesc""

Staretul l-a convins pe Gheorgaki sa-i aduca toate cartile lui de vrajitorie si le-a ars. Apoi l-a tinut putina vreme langa el si l-a ajutat cat timp acela a facut ascultare. Dupa aceea Staretul, interesandu-se sa afle daca Gheorgaki este botezat, a aflat chiar si biserica in care s-a savarsit botezul lui. Gheorgaki cutremurat de puterea si harul Staretului, voia sa devina monah, dar nu a putut.

Staretul folosea cazul lui Gheorgaki ca sa arate cat de mare este inselarea celor ce cred ca toate religiile sunt egale, ca toate cred in acelasi Dumnezeu si ca nu exista nici o diferenta intre monahii tibetani si cei ortodocsi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2011, 13:40:57
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
„...După care a sunat ceasul și m-am trezit. Aveam o durere de cap insuportabilă.”

Frate, ține prostiile astea departe de forum-ul creștin ortodox, că îmi vine rău. Auzi, cică a alungat demoni cu „puterea minții” sale... Probabil se putea feri și de gloanțe și să îndoaie linguri, nu? Dacă ești creștin, nu ai cum să crezi în așa ceva; iar dacă voiai să ne dai doar un exemplu de rătăcire budistă, trebuia să specifici clar.
Nenumitul este un cuvant cu un inteles abisal.

Cand toate devin nenumite gasim pacea profunda.
Povestioara de mai sus exemplifica realizarea nenumitului furiei si fricii.

Pace tie si multa intelepciune iti doresc!
__________________


Last edited by florin.oltean75; 08.10.2011 at 13:48:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ROCK-ul !! = ''Satanism'' =)) Templier Knight Generalitati 152 17.12.2010 01:52:29
Este pacat sa ascultam Rock? redandrei90 Generalitati 365 09.07.2010 16:08:36