Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 03.11.2016, 21:28:33
abaaaabbbb63
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Înțeleg mecanismul, dar nu-l găsesc creștinesc. Parcă ne părâm: "asta-i jucăria mea". Altul: "ba îi a mea". Altul: "mamaaa!" :)
O să vadă și-o să răspundă dacă-i pronia Domnului.

Nu ești protestant? Sau neo-protestant? Că apare la profilul tău că ești de altă confesiune. Ce confesiune?

Există har și Sfinte Taine, înafara Ortodoxiei?

Iertare.
Consider ca un toata colectia de idei a unui om nu poate fi redusa la un simplu cuvant (protestant, ortodox, etc). Toti suntem diferiti. La fel si eu. Sunt.. diferit. :)
Reply With Quote
Vechi 03.11.2016, 21:30:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member

Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Implicit

Ești... mândru. Fără smerenie și asceză. Dar poate te izbăvești cumva. Rămâi la noi... :) Însănătoșire grabnică... :)
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Citiți zilnic Sfânta Scriptură, Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane și cărți scrise de Sfinți ortodocși, nu de alte culte, pentru Îndumnezeire. În erezie nu există Duh Sfânt, Har, Taine și mântuire.

Dorim unirea tuturor în Biserică fără ereziile lor. Creștinismul/Ortodoxia a fost, este, va fi ecumenică, niciodată eretic-ecumenistă, deschisă la vindecare pentru credințe-ideologii până la Parusie. Mărturisim 9 Sfinte Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare