Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.05.2015, 19:59:49
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul


Ce a zis Iuda, nu era din disperarea lui pentru bani, pentru că a spus ca acei bani să fie dați săracilor, deci el nu s-ar fi ales cu nimic din acei bani, deci a spus-o pentru mila față de săraci. Avea și Iuda părțile lui bune, până să intre diavolul în el, după Împărtășanie.
Emiliane, nu știu de unde ai scos ideile de mai sus, dar cu siguranță nu din Biblie. pentru că Biblia te contrazice 100%. Ia uite ce scrie Sfântul Ioan Teologul în Evanghelia sa:

" Iar Iuda Iscarioteanul, unul dintre ucenicii Lui, care avea să-L vândă, a zis:
Pentru ce nu s-a vândut mirul acesta cu trei sute de dinari și să-i fi dat săracilor?
Dar el a zis aceasta, nu pentru că îi era grijă de săraci, ci pentru că era fur și, având punga, lua din ce se punea în ea. "



Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Sau n-ai citit Biblia ?
Chiar așa. Tu ai citit-o ?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.05.2015, 21:05:41
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Horațiu, așa este, citind ce ai scris, mi-am amintit. Mai greșim, suntem oameni, importantă e îndreptarea și silirea să nu repetăm păcatul.

Mulțumesc că mai ajutat. Îmi asum uitarea și neputința, sunt păcătos, mic și gol, să mă ierți, dacă te-am smintit, te rog.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 19.05.2015 at 21:16:39.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.05.2015, 09:33:28
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
1.În fiecare Parohie din țară, preotul paroh, cu actele pe parohie, poate organiza cu un minim de efort, de luptă și de bunăvoință, următoarele:

- centru pentru violența domestică
- centru de dezalcoolizare
- orfelinat de copii
- azil de bătrâni
- cantină socială
- consiliere familială
- remedierea posibilelor cazuri de divorț.
- etc.

2.Știm deja: noi, creștinii, am inventat pentru toată omenirea: Spitalele, Azilele, Orfelinatele, Cantinele.

Sfântul Vasile cel Mare, le-a inventat, prin "vasiliade". De la 29 de ani, până la 49 de ani, când a adormit în Hristos, Sfântul Vasile, în 20 de ani, a făcut mai multe decât au făcut sute de episcopi adunați la un loc.

3.Iar cu mozaicul din Egipt și încălzirea în pardoseală, "abaaaabbbb63", fi sigur că donațiile ocupă locul principal, nu primăria. Și nu e 200.000 de euro, e mai puțin. Mai mult poate a costat transportul. Primăria a făcut și ea o donație, dar sunt convins că nu a suportat greul cheltuielilor, acestea au fost suportate de donațiile credincioșilor.

4.La Timișoara, părintele Ioan Dumitriu, celibatar, a ridicat în 5 ani, dintrun teren gol, donat de regia autonomă de transport timișoara, o Biserică incredibil de frumoasă, un azil de bătrâni și o cantină socială, complet din fondurile proprii, donații, 2% din impozit și altele, asemenea, fără nici un suport de la primărie sau guvern, nici fonduri nerambursabile de la uniunea europeană, că și asta e posibil pentru acțiuni umanitare.

5.Deci să stăm bine, să luăm aminte, înainte de a ataca Biserica lui Hristos.
1.Da. POATE. Dar nu aleg toti preotii sa faca asta. Unii prefera sa isi umple biserica (cladirea) cu obiecte de lux, altii prefera sa isi cumpere lor masini si case; prea putini sunt cei care fac vor cu adevarat saii ajute pe cei in nevoie. Si aceia sunt, dupa umilamea parere, preoti cu chemare spre preotie.

2. Cate centre de dezalcolizare, centre anti violenta domestica sau orfelinate au fost deschise in ultimii 20 de ai de catre biserica (b mic intentonat)? FF putine spre deloc, luand in considerare cate parohii exista in tara. Nu-i asa ca lucrurile s-au schimbat in rau de pe vremea bunicilor sau strabunicilor cand vin vorba de biserici?


3. Din acele donatii se putea face ceva cu adevarat util pentru ei in nevoi. Saracii au nevoie samanance nu se se incalzeasca prin pardoseala bisericii sau sa admire mozaicul egiptean de pe jos. Femeile si copiii abuzati au nevoie de consiliere si adapost, nu se lux in cladirea bisericii.

4. Foarte bine. Daca ar face mai multi asa nu s-ar mai plange atata oamenii de cum merg lururile in bisericile e azi si cu siguranta nu si-ar mai pierde credinta asa usor si ar dona in continuare, pentru ca ar sti ca donatiile lor perg acolo unde trebuie, si pentru ce trebuie, nu in casele, masinile si buzunarele preotilor. Si ajunga cateva exemple negative, ca unii prefera sa nu doneze la biserica ci safaca el ceva pentru nevoiasi cu banii/produsele respective.

5. Exact. Si inainte sa aparam toata preotimea, sa facem la fel, bine?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Oare femeia care a vărsat mirul de nard, de mult preț, pe picioarele Mântuitorului, mir care valora 300 de arginți, oare nu era o exagerare? Nu, nu era. Era ofranda ei, pentru Hristos.

1. La fel și Primăria sectorului I, e ofranda ei pentru Hristos, mai ales că la ce bani învârte primăria, 200.000 de euro, chiar nu-i o sumă. Deși mă îndoiesc totuși sincer, că e atât, cred că-i mult mai puțin.

2.Catedrala Mântuirii Neamului, la fel, slavă Domnului că s-a început, ceea ce era în plan, de 100 de ani.
Ea este ofranda poporului daco-romanilor, pentru Hristos. Toate popoarele ortodoxe majoritare, sârbii, rușii, grecii, bulgarii, ucrainienii, toți au o Catedrală a Mântuirii Neamului, noi am fost ultimii care n-au avut-o.

3.Mă bucur că se contruiește Catedrala Mântuirii Neamului, e ca și cum ar fi câte un vas cu mir de preț diferit, al fiecărui romîn.
La fel cum mă bucur pentru Biserica Sfântului Apostol Andrei, cu mozaic din Egipt, Egiptul, care a fost una din primele țări creștine de pe pământ.
1. E o suma eormapentr amaratii cae puteau fi ajutati. Cu banii ia se putea face un adapost pentru cei fara casa, Dar deh, nici primariile nu-s in stare sa ajute pe altii. Mai bine da bani sa devina o bisericamai luxoasa; de rest se ocupa Dumnezeu; las' sa moara, nu?

2. Da; pai, la ce economie avem noi, aveam nevoie exact de o catedrala de MILIARDE DE EURO. Ca doar in Romania avem e toate, asta ne mai lipsea. Toata lumea are ce pune pemasa, toata lumea are 4 pereti si un acoperis deasupra capului, toata lumea are unde si ce munci, femeile abuzate si agresate sunt in siguranta acum, copiii sunt scolarizati. Ce mai, sunt rezolvate toate. Mai trebuia o catedrala de miliarde de euro.

3. Bucura-te. Si mai bucura-te pentru ca oameni vii raman fara o sansa, unii fara o sansa de a trai mai departe. Poate ar fi avut o sansa daca erau ajtati, asa pot muri linistiti, ca nu pasa nimanui de ei; cu atat mai putin bisericii (b mic intentionat). Are Dumnezeu grija de ei, nu? De ce sa le pese si oamenilor lui Dumnezeu de ei?!
Bravo!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
1. abaaaabbbb63, hai recunoaște că ți-e puțin ciudă și invidie pentru ofranda dată de Primărie, Bisericii lui Hristos. Normal, tu nefăcând parte din Biserică, te râcâie mintea.

Logica ta, e ca logica lui Iuda. Și Iuda Iscarioteanul a zis la fel ca tine: acel mir putea fi vândut și banii împărțiți săracilor.

La fel spun și cei ce urăsc pe Hristos, despre orice Biserică, inclusiv despre Catedrala Mântuirii Neamului, că acei bani, putea fi dați săracilor, în feluri diverse. E corect. Dar e logica lui Iuda. Hristos însă, a văzut altfel lucrurile, cum le vedem și noi, creștinii, azi.


Tu spui exact la fel, primăria, putea folosi banii aceia în alt scop. Ești un iuda iscarioteanul în miniatură.

2. Nu, tu nu ai învățat nimic din Pilda Banului Văduvei. (Luca 21, 1-4) Ea a dat ultimii ei bani, pentru construcția Templului Legii Vechi. A dat acei bani și aștepta să moară de foame.
Dar tu câți bani ai dat pentru o Biserică a lui Hristos? Nici 2 euro donați prin sms.

3. Dar arunci cu piatra? În Hristos? Ești sigur că știi ce faci? Noi ortodocșii, deci creștinii, suntem blânzi, dar ia seamă, că Hristos e Dreptul Judecător.

4. Iar Matei 19, 21 acolo-i un verset care arată călugăria, monahismul. Voi aveți așa ceva în confesiunile din care faci tu parte, abaaaabbbb63 ? Sau din nou ataci, fără să știi ce vorbești, fără să știi ce faci?

Ia seamă, frățior iubit, că lupți cu Mireasa Mielului, cu Biserica lui Hristos.


1. De unde sti tu ca logicalui abaaa63 este logica lui Iuda?Poate ii ajuta pe altii mai mult decat o faci tu, mai mult decat o face parohia din carefaci tu parte. Si tu sari repede sa-i dai peste bot, nu? Ca doar tu sti...
2. La fel, nu judeca, ca (vezi punctul 1)
3.De cand a zica ca bisericapoateface lucruri mai utile decat sa-si amenajeze biserica in lus inseamna a da cu piatra? Si mai ales, a da cu piatra in Hristos? De cand incurajeaza Hristos luxul si maretia? Este o alta biblie decat cea care o detin eu?
4.Ce legatura are calugaria c tot ce ai insiruit pe aici?!
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.05.2015, 09:34:08
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Serios, abaaaabbbb63 ? :)
1. Cât de greșit gândești... dar nu mă mir, nu poți primi har, să vezi limpede, fiindcă ești eretic... Dar poți să nu mai fi eretic...

Banul văduvei, era mila ei pentru Templu, sau iubirea ei ? Era milă, nu ? Avea nevoie Templul de acei doi bani ai ei ?
Banii care erau dați de oameni, cuferele cu galbeni de aur, alături de banii văduvei, erau dați "unde trebuie" sau nu ?

2.Avea nevoie Templul de atâta aur, sau putea să facă un Templu, frumos, micuț, din lemn ?
De ce a dat poruncă Dumnezeu, cum să se facă Templul și să fie mare ?
Deci, ce înțelegem de aici ? Catedrala e una, Biserica de lemn e alta, fiecare are rolul ei, proniator și mântuitor.

3.Donațiile de azi ale fiecărui credincios după putere și credință, sunt date "unde trebuie" ?
Donațiile guvernului, sunt date "unde trebuie" ?

...

4..Fiecare are partea lui, meritată din partea noastră. Hristos partea Lui, acordată din partea noastră, iar săracii, partea lor, dăruită din partea noastră.
Pentru săraci, mai merge și cuvântul lui Pavel: cine nu muncește, nici să nu mănânce. Săracii, sunt în special bolnavii, neputincioșii, orfanii, văduvele.
Dar cum să vezi acestea, dacă ești în întunericul ereziilor ? N-ai cum, efectiv, dovedit.


5.De aici, din cuvintele Sfântului Ioan, vine și Matei 19, 21, cel citat de tine. Vindeți averea ta și urmează lui Hristos, adică ce poți să-i dai mult lui Hristos, decât însăși viața ta ? Se leagă cu ce spune Sfântul Ioan mai sus, altă suferință mai mare nu există, altă jertfă mai mare nu există.

...

Toate se leagă, abaaaabbbb63.
Da, ce ai dat tu, ca să ajungă la Biserica lui Hristos, e o parte pe care guvernul a dat-o spre gestionare Primăriei sectorului 1. Impozitul tău pe salar nu-i chiar imens. Iar adunate impozitele celor 20 de milioane de români, iar de acolo luați 200.000 de euro, deși cred că-i mai puțin, deci partea ta, ar veni 5 bani, adică 5% dintrun leu românesc.

6.Comparat cu ce spune Duhul Sfânt, prin Gura de Aur a Sfântului Ioan, tu nu ai suferit deloc pentru acei 5 bani. Hai fie 10 bani. Hai fie și un leu. Hai fie și 10 lei, din impozitul tău.
Unde mai pui că suferința nu numai că nu există, dar tu nici nu ai vrut să dai acei bani, pentru nici o dungă de zugrăveală întro Biserică a lui Hristos ?

...


7. Dacă nu agreezi în niciun fel lucrurile lui Hristos, asta-I vei spune Lui, Personal, și Sfinților care te vor judeca, nu nouă, creștinilor pe forum.

8.Mihai, nu am nimic împotriva averilor ereticilor, păgânilor, ateilor și nici a creștinilor. Am amintit doar de averile lor, ca să se facă un studiu corect, un reportaj transparent, comparativ, nu mincinos și instigator la îndepărtarea turmei lui Hristos, spre gurile lupilor și oameni conduși de demoni.

Hristos a înviat, oameni buni !
1. Vezi ca iar ai sarit sa judeci...

2.Si totusi, care e rolul Catedralei Mantuirii Neamului? Exolica te rog, ca eu nu vad decat o constructie gigant, sa aiba si Romania cu ce se lafai...

3.Nu, nu sunt date unde trebuie, dar macar biserica ar putea sa foloseasca donatiile UNDE TREBUIE, daca restul nu sunt in stare...

4.Mai Igor, sunt oameni care nu muncesc pentru ca nu ii angajeaza nimeni. Nici macar sa faca curat in biserici. Dar tu ai de toate, nu sti asta si nici nu te intereseaza suficient incat sa afli de ce nu muncesc e fapt unii.

5.Si aia 5 bani, adunati de milioane de platitori de taxe, se aduna si ajung a face 200.000 euro, bani care puteau merge la o cauza cu adevarat buna.

6.Nu, el nu a suferit, cum nu a suferit nici e, nici tu, dar au avut de suferit cei care puteau fi ajutati si totusi s-a ales a moderniza o biserica sau orice alt lucru neprioritar.

7.Parohiile de azi nu-s conduse de Hristos, decat vu vorba; ce nu agreez eu (chiar daca nu m-ai intrebat pe mine), e felul in care preotii parohi uita ca sunt alte lucruri prioritare; nu trebuie neaparat sa reconstruiasc biserica daca nu are probleme, nu trebuie sa repicteze peretii daca ei arata foarte bine si asa, nu trebuie sa bga incalzirea in pardoseala si alte luxuri, ci trebuie sa ii ajute pe cei ii nevoie; caci din banii credinciosilor o face, nu din ai dansului.

8.Si cu ce ne ajuta studiul ala? Sa se fca un studiu despre destinatia banilor primiti ca donatii ale bisericilor fiecarei confesiuni, sa vedem apoi cine pe unde si ce lucruri frumoase fac/nu fac.


Igor, imi pare rau ca doar de tine m-am legat pe-aici, nu a nimic persnal cu tine; am raspuns unor afirmatii care sunt putin incomplete; Si acum sunt inca incomplete; mereu e loc de mai bine.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.05.2015, 09:47:21
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
1. Vezi ca iar ai sarit sa judeci...

2.Si totusi, care e rolul Catedralei Mantuirii Neamului? Exolica te rog, ca eu nu vad decat o constructie gigant, sa aiba si Romania cu ce se lafai...

3.Nu, nu sunt date unde trebuie, dar macar biserica ar putea sa foloseasca donatiile UNDE TREBUIE, daca restul nu sunt in stare...

4.Mai Igor, sunt oameni care nu muncesc pentru ca nu ii angajeaza nimeni. Nici macar sa faca curat in biserici. Dar tu ai de toate, nu sti asta si nici nu te intereseaza suficient incat sa afli de ce nu muncesc e fapt unii.

5.Si aia 5 bani, adunati de milioane de platitori de taxe, se aduna si ajung a face 200.000 euro, bani care puteau merge la o cauza cu adevarat buna.

6.Nu, el nu a suferit, cum nu a suferit nici e, nici tu, dar au avut de suferit cei care puteau fi ajutati si totusi s-a ales a moderniza o biserica sau orice alt lucru neprioritar.

7.Parohiile de azi nu-s conduse de Hristos, decat vu vorba; ce nu agreez eu (chiar daca nu m-ai intrebat pe mine), e felul in care preotii parohi uita ca sunt alte lucruri prioritare; nu trebuie neaparat sa reconstruiasc biserica daca nu are probleme, nu trebuie sa repicteze peretii daca ei arata foarte bine si asa, nu trebuie sa bga incalzirea in pardoseala si alte luxuri, ci trebuie sa ii ajute pe cei ii nevoie; caci din banii credinciosilor o face, nu din ai dansului.

8.Si cu ce ne ajuta studiul ala? Sa se fca un studiu despre destinatia banilor primiti ca donatii ale bisericilor fiecarei confesiuni, sa vedem apoi cine pe unde si ce lucruri frumoase fac/nu fac.


Igor, imi pare rau ca doar de tine m-am legat pe-aici, nu a nimic persnal cu tine; am raspuns unor afirmatii care sunt putin incomplete; Si acum sunt inca incomplete; mereu e loc de mai bine.

Excelent, Corina! Ai pus punctul pe esenta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.05.2015, 09:49:25
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de igor_paslusnik Vezi mesajul
oare femeia care a vărsat mirul de nard, de mult preț, pe picioarele mântuitorului, mir care valora 300 de arginți, oare nu era o exagerare? Nu, nu era. Era ofranda ei, pentru hristos.

La fel și primăria sectorului i, e ofranda ei pentru hristos, mai ales că la ce bani învârte primăria, 200.000 de euro, chiar nu-i o sumă. Deși mă îndoiesc totuși sincer, că e atât, cred că-i mult mai puțin.

Catedrala mântuirii neamului, la fel, slavă domnului că s-a început, ceea ce era în plan, de 100 de ani.
Ea este ofranda poporului daco-romanilor, pentru hristos. Toate popoarele ortodoxe majoritare, sârbii, rușii, grecii, bulgarii, ucrainienii, toți au o catedrală a mântuirii neamului, noi am fost ultimii care n-au avut-o.

Mă bucur că se contruiește catedrala mântuirii neamului, e ca și cum ar fi câte un vas cu mir de preț diferit, al fiecărui romîn.
La fel cum mă bucur pentru biserica sfântului apostol andrei, cu mozaic din egipt, egiptul, care a fost una din primele țări creștine de pe pământ.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.05.2015, 09:51:43
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de igor_paslusnik Vezi mesajul
abaaaabbbb63, hai recunoaște că ți-e puțin ciudă și invidie pentru ofranda dată de primărie, bisericii lui hristos. Normal, tu nefăcând parte din biserică, te râcâie mintea.

Logica ta, e ca logica lui iuda. și iuda iscarioteanul a zis la fel ca tine: Acel mir putea fi vândut și banii împărțiți săracilor.

la fel spun și cei ce urăsc pe hristos, despre orice biserică, inclusiv despre catedrala mântuirii neamului, că acei bani, putea fi dați săracilor, în feluri diverse. E corect. Dar e logica lui iuda. Hristos însă, a văzut altfel lucrurile, cum le vedem și noi, creștinii, azi.


tu spui exact la fel, primăria, putea folosi banii aceia în alt scop. Ești un iuda iscarioteanul în miniatură.

Nu, tu nu ai învățat nimic din pilda banului văduvei. (luca 21, 1-4) ea a dat ultimii ei bani, pentru construcția templului legii vechi. A dat acei bani și aștepta să moară de foame.
Dar tu câți bani ai dat pentru o biserică a lui hristos? Nici 2 euro donați prin sms.

Dar arunci cu piatra? în hristos? Ești sigur că știi ce faci? Noi ortodocșii, deci creștinii, suntem blânzi, dar ia seamă, că hristos e dreptul judecător.

Iar matei 19, 21 acolo-i un verset care arată călugăria, monahismul. Voi aveți așa ceva în confesiunile din care faci tu parte, abaaaabbbb63 ? Sau din nou ataci, fără să știi ce vorbești, fără să știi ce faci?

Ia seamă, frățior iubit, că lupți cu mireasa mielului, cu biserica lui hristos.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.05.2015, 11:00:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Boooooring...si fals.

Apostolii aia inainte sa devina apostoli carcoteau ca de ce e mirul prea scump. Ca de ce nu ar fi luat muierea aia unul mai ieftin si asa mai departe. Ai nostri arata spre catedrala, mirul scump al vremurilor noastre.
E adevarat ca sunt si probleme mari. Dar ele exista din cauza noastra, a fiecaruia dintre noi si nu neaparat din cauza capilor Bisericii ( cu B mare ). Doar prin minune mai apare ici colo cate un crestin adevarat. In timp ce noi ceilalti suntem ocupati sa-i evaluam mirul muierii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.05.2015, 12:13:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul

Excelent, Corina! Ai pus punctul pe esenta.
Deh, are creier.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.05.2015, 17:38:23
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Ai preoți și credincioși în toată țara ca voi care încearcă să apere finanțarea bisericilor și subvenționarea salariilor lor din banii statului, dar se pare că toți ați uitat ce a zis Iisus în biblie, și anume să dați cezarului ce este al cezarului și lui dumnezeu ce este a lui dumnezeu.

Voi nu dați nimic cezarului, dimpotrivă, voi luați. Nu vedeți cât de ipocriți sunteți?

Îmi pare rău să vă trezesc la realitate dar în ziua de azi bisericile nu sunt decât niște afaceri.
Reply With Quote
Răspunde