Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2010, 22:02:04
delia babaru delia babaru is offline
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Mesaje: 1
Implicit bucuria omului pierdut

hm ... la fel ca acest om ...si eu ratacesc ...si ma simt de multe ori ca un om pierdut...nu stiu care este calea cea buna si pe ce drum sa o apuc....hm ...iar de pacate nu mai vorbesc ...cele mai multe sunt facute cu bunastiinta....uneori dau vina pe viata grea si neajunsuri ,...mda ...din pacate ma apropii de dumnezeu numai cand dau de greu ....cum oare sa ma mai iubeasca dumnezeu si sa-mi mai asculte rugaciunile cand sunt facute numai in momente de disperare...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2010, 22:52:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia babaru Vezi mesajul
hm ... la fel ca acest om ...si eu ratacesc ...si ma simt de multe ori ca un om pierdut...nu stiu care este calea cea buna si pe ce drum sa o apuc....hm ...iar de pacate nu mai vorbesc ...cele mai multe sunt facute cu bunastiinta....uneori dau vina pe viata grea si neajunsuri ,...mda ...din pacate ma apropii de dumnezeu numai cand dau de greu ....cum oare sa ma mai iubeasca dumnezeu si sa-mi mai asculte rugaciunile cand sunt facute numai in momente de disperare...
Bine-ai venit printre noi! Ce bine ca nu esti chiar ratacita asa cum crezi!...
In primul rand calmeaza-te si nu deznadajdui. Inchipuie-ti ca ceea ce faci tu acum nu e tocmai pe placul... stiu eu cui! Dar, incet-incet, cu rabdare, ai sa vezi ce progrese ai sa faci. Dar, ai mare grija in cele ce urmeaza. Indiferent cate piedici ti se vor mai pune, doar-doar sa renunti sa te rogi sau sa mergi la biserica, propuneti sa ai taria si sa rezisti. Se pare ca Doamne-Doamne are planuri mari cu tine, daca ai ajuns sa gandesti asa!
Doamne-ajuta, si te mai asteptam!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2010, 23:17:53
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'De cate ori ai cazut, ridica-te!'

Delia draga, sa stii ca nu esti singura (daca asta te-ar putea consola cu ceva). 'De cate ori cazi, sileste-te sa te ridici' prin pocainta, parere sincera de rau, post si rugaciuni etc, ce te apropie iarasi de Dumnezeu. Sau, altfel formulat: 'De cate ori ai cazut, ridica-te!' - acest indemn simplu si concis (dar f. intelept, dealtfel, si incurajator, menit sa motiveze), din pildele lasate de Sf. Parinti, mi-a tot fost repetat mie la spovedanie. Este printre cele mai importante (lucruri de facut, in viata pamanreasca).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2010, 05:08:21
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit ...........

Citat:
În prealabil postat de delia babaru Vezi mesajul
hm ... la fel ca acest om ...si eu ratacesc ...si ma simt de multe ori ca un om pierdut...nu stiu care este calea cea buna si pe ce drum sa o apuc....hm ...iar de pacate nu mai vorbesc ...cele mai multe sunt facute cu bunastiinta....uneori dau vina pe viata grea si neajunsuri ,...mda ...din pacate ma apropii de dumnezeu numai cand dau de greu ....cum oare sa ma mai iubeasca dumnezeu si sa-mi mai asculte rugaciunile cand sunt facute numai in momente de disperare...
Toti ratacim Delia...pentru ca, pe acest pamant nu e implinirea noastra...Aci..dam examene...la greu..ok.cine vrea sa se prezinte, la ele.E greu Delia. dar e shi frumos..nu-i vorba musai de nota.................
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2010, 12:47:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia babaru Vezi mesajul
hm ... la fel ca acest om ...si eu ratacesc ...si ma simt de multe ori ca un om pierdut...nu stiu care este calea cea buna si pe ce drum sa o apuc....hm ...iar de pacate nu mai vorbesc ...cele mai multe sunt facute cu bunastiinta....uneori dau vina pe viata grea si neajunsuri ,...mda ...din pacate ma apropii de dumnezeu numai cand dau de greu ....cum oare sa ma mai iubeasca dumnezeu si sa-mi mai asculte rugaciunile cand sunt facute numai in momente de disperare...
La disperare s'au facut cele mai mari minuni.
Cand Iair a venit la Hristos, el era disperat de apropierea mortii fiicei lui. Iar Hristos a inviat'o.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am pierdut sarcina maria_ioana789 Botezul 28 16.10.2017 19:17:53
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
OAIA RATACITA - Cum putem ajuta un om care si-a pierdut credinta? maria32 Generalitati 5 01.02.2013 11:31:53
Apple a pierdut 10 miliarde de dolari in ultimele zile absolutep0wer Generalitati 11 19.07.2010 19:21:08
Rugaciune pt. parinti care si-au pierdut copilul Cost Rugaciuni 2 13.04.2008 16:17:30