Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.04.2010, 11:45:53
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Cred ca faci referire la textul din 1 Petru 3:19. Insa aici nu e vb de morti, ci de duhuri aflate in inchisoare adica demoni. Si nu a propovaduit Evanghelia ci si-a proclamat victoria impotriva mortii.

Uite cateva referinte din Sf Scriptura care vorbesc despre asta:

"Iar pe îngerii care nu și-au păzit vrednicia, ci au părăsit locașul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanțuri veșnice, spre judecata zilei celei mari." - Iuda 6

"Căci dacă Dumnezeu n-a cruțat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului în iad, i-a dat să fie păziți spre judecată" - 2 Petru 2:4
Deci nu erau duhuri de oameni, erau duhuri de demoni?
Atunci de ce lumea spune ca le-a propovaduit mortilor?
Si de ce trebuia sa-Si proclameze victoria asupra mortii?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.04.2010, 14:36:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Deci nu erau duhuri de oameni, erau duhuri de demoni?
Atunci de ce lumea spune ca le-a propovaduit mortilor?
Si de ce trebuia sa-Si proclameze victoria asupra mortii?
Raspunsul se gaseste in Prohodul pe care l-am intonat aseara, la denie:

http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...lui-72902.html

Pace si bucurie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.04.2010, 16:51:42
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Deci nu erau duhuri de oameni, erau duhuri de demoni?
Atunci de ce lumea spune ca le-a propovaduit mortilor?
Si de ce trebuia sa-Si proclameze victoria asupra mortii?
Nu stiu cine spune ca a propovaduit mortilor insa e gresita aceasta afirmatie. In pasajul din Petru nu se zice nimic de morti, doar de duhuri care erau in inchisoare.
Duhurile sunt demonii si nu oamenii morti. Referintele din Petru si Iuda postate intr-un post precedent sunt concludente pentru a vedea la cine se refera Apostolul Petru.
Un exemplu elocvent e pilda cu Lazar si bogatul unde vedem cum Lazar era impreuna cu Avraam intr-un loc placut, nicidecum in inchisoare...
Proclamarea victoriei e un lucru normal, Biblia spune ca toti vor marturisi ca Hristos e Domnul, chiar si demonii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.04.2010, 17:00:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Icoana Invierii

Ce poate gandi copilul din Occident care merge la catehism sau adultul rostindu-si Crezul, in fata acestui articol de credinta: Hristos "S-a pogorat la iad"? Cuvantul "iad" nu aduce in mintea celor apartinand sferei de cultura occidentala imaginile medievale sculptate in timpanele sau pe capitelurile catedralelor, si anume: diavoli incornorati si cu copite despicate, pacatosii aruncati in cazane clocotinde?
Pe de alta parte, o cateheza a fricii, intemeiata pe teama de iad, nu si-a desfasurat elocinta in atatea predici de-a lungul veacurilor? Actuala tacere a Apusului cu privire la pogorarea la iad nu vine oare din dorinta de a se elibera de un fragment din Crez considerat a fi prea marcat de vechile mituri?
Evolutia sensibilitatii colective si o conceptie noua a omului, mai preocupata sa transforme lumea prezenta decat sa se piarda in consideratii mitice cu privire la lumea de dincolo, il indeamna pe omul contemporan sa "demitizeze" si sa dea deoparte predica despre iad. Pe de alta parte, luptele lumii actuale sunt si asa destul de crude, ce s-ar mai putea spune despre iad?
Slujba Utreniei din Sambata Mare raspunde: "Pe pamant ai venit, pe Adam sa-l mantui, si pe acesta negasind, jos te-ai pogorat; pan-la iad, Stapanul meu, l-ai cautat".
Epistola catre Evrei este cea care ne lumineaza credinta: "Prin faptul ca a supus Lui toate intelegem ca nimic nu I-a lasat nesupus. Prin harul lui Dumnezeu, El a gustat moartea pentru fiecare om. Deci, de vreme ce pruncii s-au facut partasi sangelui si trupului, in acelasi fel si El S-a impartasit de acestea, ca sa surpe prin moartea Sa pe cel ce are stapanirea mortii, adica pe diavolul, si sa izbaveasca pe acei pe care frica mortii ii tinea in robie toata viata" (Evrei 2, 8-15).
Nu-I spunea Hristos Tatalui: "Eu Te-am preaslavit pe Tine pe pamant, lucrul pe care Mi l-ai dat sa-L fac L-am savarsit" (In. 17, 4).
In ziua Cincizecimii, Petru o va spune cu tarie: "Iisus, pe Care Dumnezeu L-a inviat, dezlegand durerile mortii, intrucat nu era cu putinta ca El sa fie tinut de ea" (F.A. 2, 24).


Continuarea articolului - http://www.crestinortodox.ro/sarbato...rii-69596.html - pentru cei interesati, fireste!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.04.2010, 17:06:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Nu stiu cine spune ca a propovaduit mortilor insa e gresita aceasta afirmatie. In pasajul din Petru nu se zice nimic de morti, doar de duhuri care erau in inchisoare.
Duhurile sunt demonii si nu oamenii morti. Referintele din Petru si Iuda postate intr-un post precedent sunt concludente pentru a vedea la cine se refera Apostolul Petru.
Un exemplu elocvent e pilda cu Lazar si bogatul unde vedem cum Lazar era impreuna cu Avraam intr-un loc placut, nicidecum in inchisoare...
Proclamarea victoriei e un lucru normal, Biblia spune ca toti vor marturisi ca Hristos e Domnul, chiar si demonii.
Ingerii cazuti stiau ca Hristos este Fiul Lui Dumnezeu, vezi cazul demonizatului din tinutul Gherghesenilor cand "legiunea" Il marturiseste si-L recunoaste pe Dumnezeu-Fiul intrupat.

Daca tot ai amintit de pilda lui Lazar, spune-ne unde se gasea duhul bogatului in momentul dialogului cu saracul cel mantuit?

Vrajmasii sunt aruncati in Iad, dar au acces si pe pamant. Vezi la Iezechiel 28, 17: "Din pricina frumuseții tale s-a îngâmfat inima ta, și pentru trufia ta ți-ai pierdut înțelepciunea. De aceea te-am aruncat la pământ și te voi da înaintea regilor spre batjocură. " Asa ca nu mai fi tu asa de sigur ca duhurile tinute in inchisoare sunt vrajmasii cei nevazuti care, stii bine, ne ispitesc in toata vremea stiind ca Judecata este aproape.

La noi asa se canta diseara: Hristos a inviat, cu moartea pe moarte calcand si celor din morminte viata darunidu-le!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.04.2010, 17:13:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cata smerenie in Coborarea la Iad a Mantuitorului, dar si putere in acelasi timp. Sunt teologi care considera ca acest evenimet face trecerea la demnitatea imparateasca a lui Hristos.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.04.2010, 18:17:46
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ingerii cazuti stiau ca Hristos este Fiul Lui Dumnezeu, vezi cazul demonizatului din tinutul Gherghesenilor cand "legiunea" Il marturiseste si-L recunoaste pe Dumnezeu-Fiul intrupat.
Nu a zis nimeni ca nu stiau ca e Fiul lui Dumnezeu. Prin moartea si invierea Sa a demonstrat biruinta Sa asupra mortii.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca tot ai amintit de pilda lui Lazar, spune-ne unde se gasea duhul bogatului in momentul dialogului cu saracul cel mantuit?
Dupa cum scrie chiar in pilda, era intr-un loc de chin.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vrajmasii sunt aruncati in Iad, dar au acces si pe pamant. Vezi la Iezechiel 28, 17: "Din pricina frumuseții tale s-a îngâmfat inima ta, și pentru trufia ta ți-ai pierdut înțelepciunea. De aceea te-am aruncat la pământ și te voi da înaintea regilor spre batjocură. " Asa ca nu mai fi tu asa de sigur ca duhurile tinute in inchisoare sunt vrajmasii cei nevazuti care, stii bine, ne ispitesc in toata vremea stiind ca Judecata este aproape.
Ba sunt f sigur ca acele duhuri sunt demonii. Dc ai fi citit versetele din Iuda si Petru ai fi vazut ca se vb f clar ca e vb de ingeri si nu de oameni.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La noi asa se canta diseara: Hristos a inviat, cu moartea pe moarte calcand si celor din morminte viata darunidu-le!
Ce legatura are asta cu duhurile din inchisoare? Hristos a dat viata tutoror care au crezut in El si care vor crede in El. Nicidecum duhurilor din inchisoare care sunt condamnate pe vecie:
"Iar pe îngerii care nu și-au păzit vrednicia, ci au părăsit locașul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanțuri veșnice, spre judecata zilei celei mari."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.04.2010, 18:38:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Nu stiu cine spune ca a propovaduit mortilor insa e gresita aceasta afirmatie. In pasajul din Petru nu se zice nimic de morti, doar de duhuri care erau in inchisoare.
1Petru 4:6 Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.04.2010, 11:46:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Ba sunt f sigur ca acele duhuri sunt demonii. Dc ai fi citit versetele din Iuda si Petru ai fi vazut ca se vb f clar ca e vb de ingeri si nu de oameni.

Ce legatura are asta cu duhurile din inchisoare? Hristos a dat viata tutoror care au crezut in El si care vor crede in El. Nicidecum duhurilor din inchisoare care sunt condamnate pe vecie:
"Iar pe îngerii care nu și-au păzit vrednicia, ci au părăsit locașul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanțuri veșnice, spre judecata zilei celei mari."
Citat:
În prealabil postat de eclesiastul
"Iar pe îngerii care nu și-au păzit vrednicia, ci au părăsit locașul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanțuri veșnice, spre judecata zilei celei mari." - Iuda 6

"Căci dacă Dumnezeu n-a cruțat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului în iad, i-a dat să fie păziți spre judecată" - 2 Petru 2:4
Le-am citit de cateva ori chiar. :) In versetele date de tine mai sus e vorba de ingerii cazuti, de acord, dar asta nu inseamna ca la 1 Petru 3, 19 e vorba tot de ingeri ("Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare"). Uita-te mai departe ce scrie Petru in aceeasi epistola la capitolul 4, versetul 6, multumiri lui Danut7:

"Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul."

Deci avem in inchisoare ingeri, avem si oameni. Ma indoiesc de faptul ca Hristos S-a pogorat la Iad pentru a-Si proclama victoria in fata ingerilor potrivnici, ca intr-un gest de mandrie cumva... Hristos a venit sa ne mantuiasca, nu sa faca circ pe Pamant sau in Iad.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.04.2010, 10:01:59
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
1Petru 4:6 Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul.
Daca citesti atent versetul, si intreg pasajul de la 1 la 6, vei vedea ca mortilor carora le-a fost vestita Evanghelia le-a fost vestita cand erau in viata, nu dupa ce au murit.
Dc ar le-ar fi vestita dupa ce a murit cum ar fi putut ei sa fie judecati dupa trup dc erau morti?In al doilea rand, cum ar fi putut ei sa mai traiasca pentru Dumnezeu dc erau morti? Nu are nici un sens...
Si ca o intrebare, de ce crezi ca trebuia Hristos sa le vesteasca mortilor Evanghelia, crezi ca nu au auzit-o cand erau in viata?Noe,Avraam,Iacov,Iov etc au auzit Evanghelia cand erau in viata, pe asta si-au si bazat credinta, dar la momentul cand Petru scria epistola ei erau morti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelicanul, chip al Mantuitorului MoldoveanCo Intrebari utilizatori 2 15.07.2013 20:47:44
Coborarea la iad a Mantuitorului Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 1 24.04.2011 21:18:46
Coborârea la iad a Mântuitorului cristiboss56 Din Noul Testament 27 04.05.2009 19:47:10
PILDELE Mantuitorului catalinabalhui Din Noul Testament 4 18.02.2009 16:44:30