Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.01.2011, 16:25:13
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Haiduci

Cum vedeti dumneavoastra hotia haiduceasca ?

Recitind de curand o serie de balade populare (pentru o lucrare ce are ca scop evidentierea unor trasaturi specific nationale la romani ), am ramas pe ganduri la aceasta latura a haiduciei. Ei furau de la mosieri, domni ca sa imparta saracilor din popor. Cum se impaca hotia haiduceasca cu spiritul crestin al neamului nostru?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.01.2011, 16:36:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cum vedeti dumneavoastra hotia haiduceasca ?

Recitind de curand o serie de balade populare (pentru o lucrare ce are ca scop evidentierea unor trasaturi specific nationale la romani ), am ramas pe ganduri la aceasta latura a haiduciei. Ei furau de la mosieri, domni ca sa imparta saracilor din popor. Cum se impaca hotia haiduceasca cu spiritul crestin al neamului nostru?
Judecatile lui D.zeu nu se aseamana decit rareori cu cele ale noastre, ale oamenilor.
Pacatul este pacat oricum ar fi savirsit si de catre oricine si chiar daca in aparenta ar urmari binele . Binele poate fi savirsit si fara a apela la pacat . Si acesta este binele adevarat, cel care nu are nici o partasie cu pacatul . Probabil ca pt. pacatelor lor haiducii sfirseau asa cum sfirseau toti.
Nu ne putem lua ca scuza sau ca justificare facerea de pacate pt. a descoperi sau implinii binele. Asa arata judecatile lumii si nu cele legate de duh si adevar. Sunt mult prea multe cai si felui de a implinii binele fara a fi nevoie sa pacatuiesti .
Dar de multe ori aparentele , aspectele inselatoare ale lumii , neintelese sau necenzurate in chip duhovnicesc ne poate pune pe un drum gresit . Cel al pacatului . De aceea avem nevoie in permanenta de prezenta ,,talmacitorilor" lui D.eu, altminteri putem lesne incurca lucrurile !
Haiducia o fi ea frumoasa, incitanta,aventuroasa, cintata de rapsozi, un raspuns al poporului la asuprirea domnilor dar inaintea lui D.zeu tot pacat este !

Cum se impaca cu spiritul crestin al neamului ? Este in functie de citi crestini adevarati avem in neam . Iacata o masura de acceptare si de cochetare cu pacatul.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.01.2011, 16:38:52
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Eu vad ase : in trecut luau saracii de la bogati ca sa dea celorlalti saraci....ACUM fura bogatii ca sa dea altor bogati....dar sunt judecati, tot saracii....Quo vadis domine?!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2011, 17:05:27
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Nu stiu eu prea multe, si nici nu am studiat fenomenul, dar din ce stiu eu haiducia nu era numai furat de la bogati si dat la saraci, era usor impletita si cu acte de eroism national si acte de marturisire a credintei. Nu se fura haotic numai cand s-au terminat proviziile si nici nu se fura de la orice bogat.
Fiindca am crescut in Banat, imi sunt mai cunoscute povestile despre Baba Novac, iar daca il iau ca exemplu vom vedea ca haiducia lui era de fapt o lupta de eliberare impotriva turcilor.
Cand a trecut sub comanda lui Mihai Viteazul spunea ca singurul lui regret este ca nu l-a cunoscut inca din tinerete ca sa lupte alaturi de el. Mai stim si ca prietenul cel mai apropiat si nedespartit, impreuna cu care a fost omorat de dieta maghiara de la Cluj, a fost un preot.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2011, 17:39:47
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Și cu toate acestea, putem oare lăsa dorința de ajutorare a celor nevoiași, indiferent cât de nobilă este ea, să întunece cuvintele poruncii „Să nu furi” ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2011, 17:40:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cum vedeti dumneavoastra hotia haiduceasca ?

Cum se impaca hotia haiduceasca cu spiritul crestin al neamului nostru?
Nu prea se impaca. Milostenia presupune sa dai cu toata inima din "putinul" sau "multul" tau, nu din ale altora.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.01.2011, 18:28:51
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cum vedeti dumneavoastra hotia haiduceasca ?

Recitind de curand o serie de balade populare (pentru o lucrare ce are ca scop evidentierea unor trasaturi specific nationale la romani ), am ramas pe ganduri la aceasta latura a haiduciei. Ei furau de la mosieri, domni ca sa imparta saracilor din popor. Cum se impaca hotia haiduceasca cu spiritul crestin al neamului nostru?
Nu prea se impaca haiducia cu duhul crestin. Nu cred ca Hristos ne vrea haiduci. :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2011, 18:40:12
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu i-am admirat pe haiduci,nu am cum sa n-o fac! Decat sa furi de la saraci ca sa-i imbogatesti pe altii mai mult,mai bine furi de la un bogat (care pana la urma in 90% din cazuri tot prin furt si-au facut averea) si imparti celor nevoiasi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2011, 18:48:19
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu i-am admirat pe haiduci,nu am cum sa n-o fac! Decat sa furi de la saraci ca sa-i imbogatesti pe altii mai mult,mai bine furi de la un bogat (care pana la urma in 90% din cazuri tot prin furt si-au facut averea) si imparti celor nevoiasi.
Raoul, ăl musculos din poză tu ești ??
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2011, 18:53:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu se impaca deloc cu ortodoxia. In afara faptului ca furau, mai si omorau, violau pe cine se nimerea, la drumul mare... Si nu cred ca luptau pentru cine stie ce idealuri nobile, ci pentru gloria personala si avere. Sunt captivante povestile cu haiduci, dar in nici un caz cu esenta crestina. Raul nu poate fi biruit cu rau. Imi aduc aminte insa de legenda lui Grui-Sanger a lui Alecsandri, care cu siguranta ca ii va fi pe placul dnei La petite Moc, unde un haiduc care isi omorase tatal (din greseala, mi se pare) se pocaieste si capata, in ceasul mortii, iertarea pacatelor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde