Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 03.06.2011, 18:15:05
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Imi cer iertare de la toti forumistii. Pe unii i-am suparat, pe altii poate i-am smintit, pe altii i-am dojenit. Sa ma ierte ca-s pacatos si fac multe greseli. Eu am iertat, la randul meu, pe toti, desi nu consider ca mi-a gresit cineva, dar ca sa nu se spuna ca doar imi cer iertare si eu nu iert. Am schimbat denumirea de ortodox la religie si am pus crestin din doua motive: unul, pentru ca am primit mai multe observatii de-a lungul timpului ca nu sunt un ortodox adevarat si cred ca au dreptate, inca nu pot spune despre mine ca sunt ortodox, mai am cale lunga inainte si doi, ca unele din afirmatiile mele sa nu fie luate cu titlu de invatatura ortodoxa si sa sminteasca cumva. Raman la denumirea generica de crestin, deocamdata, caci imi cunosc nimicnicia si nu pretind a fi ceea ce inca nu sunt. Sigur, nu sunt de acord nici cu atitudinea fundamentalista pe cale de a se instala aici pe forum si nu doresc sa fiu partas, chiar indirect, la promovarea sa. Sunt adeptul Parintelui Rafail Noica si imi displace stilul parintelui Amfilohie Branza, unul e bun si bland, celalalt corect si incrancenat, dar imi pare ca ultimul va face mult mai multi adepti. Incrancenarea va castiga batalia cu blandetea si corectitudinea pe cea cu bunatatea. Eu recunosc ca am avut multe de invatat aici pe forum si in special de la cei smeriti si blanzi, si sunt destui, dar glasul lor se aude tot mai slab din cauza zanganitului alamurilor si duelurilor si sunt nebagati in seama. Le sunt recunoscator. Sper ca si ceilalti sa devina mai buni si blanzi odata cu varsta, caci imboldul si avantul tineretii e mai tare uneori decat cumpatarea si intelepciunea. M-as bucura sa stiu ca veti ajunge toti in Rai, chiar daca eu voi privi scena din alta parte. Macar atata bucurie sa am si eu. Altceva nimic... E vremea tacerii acum ... si a uitarii ...
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #312  
Vechi 03.06.2011, 19:38:27
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Incrancenarea va castiga batalia cu blandetea si corectitudinea pe cea cu bunatatea. Eu recunosc ca am avut multe de invatat aici pe forum si in special de la cei smeriti si blanzi, si sunt destui, dar glasul lor se aude tot mai slab din cauza zanganitului alamurilor si duelurilor si sunt nebagati in seama. Le sunt recunoscator. Sper ca si ceilalti sa devina mai buni si blanzi odata cu varsta, caci imboldul si avantul tineretii e mai tare uneori decat cumpatarea si intelepciunea. M-as bucura sa stiu ca veti ajunge toti in Rai, chiar daca eu voi privi scena din alta parte. Macar atata bucurie sa am si eu. Altceva nimic... E vremea tacerii acum ... si a uitarii ...
Har, smerenie si jertfa de sine.
Postul tau mi-a amintit de o alta remarca a cuiva pe un alt topic, unde nu mi s-a parut ca a fost luat in seama asa si atat cat s-ar fi cuvenit.

Citat:
În prealabil postat de kreed123 Vezi mesajul
Multi oameni cititi,plimbati,ganditori se considera superiori,dar eu cred ca sunt invidiosi,desi nu isi dau seama(asa eram si eu si inca mai sunt un pic),pentru ca nu pot avea(nu pot pentru ca au ales sa caute ceva mai mult) o viata simpla cu vise precum:iubire,familie,copii.
Credeti ca putem sa-i convingem pe cei care cauta sa lase aceste ganduri si sa se implice cat mai mult in viata?Sau asa e viata,trebuie sa trecem prin ea ca sa invatam cu adevarat?
Din pacate nu putem face chiar nimic. Iar aceasta neputinta ne secatuieste pe dinauntru. Si cel mai trist poate ca este atunci cand cei foarte apropiati tie (frati, prieteni, rude) se complac in anumite slabiciuni fara sa constientizeze ca intr-o zi vor ajunge la un capat de drum cand se va face nota de plata. Imi amintesc de o foarte buna remarca a parintelui Savatie Bastovoi care spunea: "Mergeti si spovediti-va cat mai des si nu asteptati sa treaca timpul, fiindca dupa un timp prea indelungat, vom cere cu disperare ajutorul lui Dumnezeu, iar daca ni se va parea ca nu-l primim, ni se va impietri inima si vom crede ca Dumnezeu e prea bland cu altii si prea crud cu noi!"
Cu totii stim ca Dumnezeu face minuni, dar in ochii nostri, ele se intampla de obicei altora. Unii nici nu cer bine ceva si li se implineste, in timp ce altii (am vazut de destule ori si la noi pe forum) si-au ingrosat pielea pe genunchi de atatea rugaciuni, iar Dumnezeu pare sa-si fi intors fata. Disperarea, impietrirea inimii, mandria, deznadejdea pandesc la colt, gata sa se cuibareasca in sufletul chinuit de asteptare. Noi nu putem schimba nimic decat pe noi insine. Si cu cat incercam sa ne reanalizam viata, si sa regretam amarnic pacatele trecutului, cu atat in jurul nostru apar situatii prin care suntem nevoiti sa luam o decizie sau o atitudine care contravine atat dorintei de smerenie cat si vechii noastre imagini, starnind controverse de nedorit.

Fie ca vrem, fie ca nu, probabil si cei mai optimisti dintre noi realizam ca ne indreptam catre colaps. Parintele astazi la biserica spunea: "Poate pare nefiresc sa ne rugam la Dumnezeu sa ne fereasca de foamete, dar se pare ca ajungem sa nu mai dorim sa mancam de niciunele pe care le gasim pe rafturi, fiindca toate contin otravuri!" Omul, in egoismul lui, distruge tot ce atinge!
  #313  
Vechi 03.06.2011, 22:06:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sper ca acesta nu este un mesaj de ramas bun!!!

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Imi cer iertare de la toti forumistii. Pe unii i-am suparat, pe altii poate i-am smintit, pe altii i-am dojenit. Sa ma ierte ca-s pacatos si fac multe greseli. Eu am iertat, la randul meu, pe toti, desi nu consider ca mi-a gresit cineva, dar ca sa nu se spuna ca doar imi cer iertare si eu nu iert. Am schimbat denumirea de ortodox la religie si am pus crestin din doua motive: unul, pentru ca am primit mai multe observatii de-a lungul timpului ca nu sunt un ortodox adevarat si cred ca au dreptate, inca nu pot spune despre mine ca sunt ortodox, mai am cale lunga inainte si doi, ca unele din afirmatiile mele sa nu fie luate cu titlu de invatatura ortodoxa si sa sminteasca cumva. Raman la denumirea generica de crestin, deocamdata, caci imi cunosc nimicnicia si nu pretind a fi ceea ce inca nu sunt. Sigur, nu sunt de acord nici cu atitudinea fundamentalista pe cale de a se instala aici pe forum si nu doresc sa fiu partas, chiar indirect, la promovarea sa. Sunt adeptul Parintelui Rafail Noica si imi displace stilul parintelui Amfilohie Branza, unul e bun si bland, celalalt corect si incrancenat, dar imi pare ca ultimul va face mult mai multi adepti. Incrancenarea va castiga batalia cu blandetea si corectitudinea pe cea cu bunatatea. Eu recunosc ca am avut multe de invatat aici pe forum si in special de la cei smeriti si blanzi, si sunt destui, dar glasul lor se aude tot mai slab din cauza zanganitului alamurilor si duelurilor si sunt nebagati in seama. Le sunt recunoscator. Sper ca si ceilalti sa devina mai buni si blanzi odata cu varsta, caci imboldul si avantul tineretii e mai tare uneori decat cumpatarea si intelepciunea. M-as bucura sa stiu ca veti ajunge toti in Rai, chiar daca eu voi privi scena din alta parte. Macar atata bucurie sa am si eu. Altceva nimic... E vremea tacerii acum ... si a uitarii ...
Har, smerenie si jertfa de sine.
Eu nu stiu DE CE te-ai intristat asa de tare si DE CE te-ai suparat asa peste masura..Cand tu stii de fapt ca asa trebuie sa se intample!!??
Mi se rupe sufletul cand vad oameni ca tine ca bat in retragere! Scoate si tu flacara iubirii si vino inapoi si incearca sa incalzesti inimi cu ea. Sunt multi membrii, vizitatori si cu siguranta viitori membrii care au nevoie de vorbele tale pline de caldura si de iubire crestina.

Te astept si te imbratisez cu dragoste intru Hristos!
  #314  
Vechi 03.06.2011, 23:00:11
Danut7x Danut7x is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.06.2011
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Imi cer iertare de la toti forumistii. Pe unii i-am suparat, pe altii poate i-am smintit, pe altii i-am dojenit. Sa ma ierte ca-s pacatos si fac multe greseli. Eu am iertat, la randul meu, pe toti, desi nu consider ca mi-a gresit cineva, dar ca sa nu se spuna ca doar imi cer iertare si eu nu iert. Am schimbat denumirea de ortodox la religie si am pus crestin din doua motive: unul, pentru ca am primit mai multe observatii de-a lungul timpului ca nu sunt un ortodox adevarat si cred ca au dreptate, inca nu pot spune despre mine ca sunt ortodox, mai am cale lunga inainte si doi, ca unele din afirmatiile mele sa nu fie luate cu titlu de invatatura ortodoxa si sa sminteasca cumva. Raman la denumirea generica de crestin, deocamdata, caci imi cunosc nimicnicia si nu pretind a fi ceea ce inca nu sunt. Sigur, nu sunt de acord nici cu atitudinea fundamentalista pe cale de a se instala aici pe forum si nu doresc sa fiu partas, chiar indirect, la promovarea sa. Sunt adeptul Parintelui Rafail Noica si imi displace stilul parintelui Amfilohie Branza, unul e bun si bland, celalalt corect si incrancenat, dar imi pare ca ultimul va face mult mai multi adepti. Incrancenarea va castiga batalia cu blandetea si corectitudinea pe cea cu bunatatea. Eu recunosc ca am avut multe de invatat aici pe forum si in special de la cei smeriti si blanzi, si sunt destui, dar glasul lor se aude tot mai slab din cauza zanganitului alamurilor si duelurilor si sunt nebagati in seama. Le sunt recunoscator. Sper ca si ceilalti sa devina mai buni si blanzi odata cu varsta, caci imboldul si avantul tineretii e mai tare uneori decat cumpatarea si intelepciunea. M-as bucura sa stiu ca veti ajunge toti in Rai, chiar daca eu voi privi scena din alta parte. Macar atata bucurie sa am si eu. Altceva nimic... E vremea tacerii acum ... si a uitarii ...
Har, smerenie si jertfa de sine.
Esti un om bun.Daca mi-ai gresit cu ceva(nu imi amintesc sa o fi facut) eu te iert.Spor la mantuire.Sa ajungi intre cei drepti.
  #315  
Vechi 03.06.2011, 23:20:21
Danut7x Danut7x is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.06.2011
Mesaje: 10
Implicit

va las si eu dupa cum v-am lasat si prin celelalte pseudonime : Hristos Pastorul Cel Bun, hereiam si Abandon... am zis ca si de data asta daca voi mai fi banat voi Abandona, de aceia am luat pseudonimul Abandon... din incapatanare am zis ca nu voi mai intra aici dupa ce am fost banat, dar am intrat de mai multe ori cu alte pseudonime care la randul lor au fost banate.. motivul pentru care mi-am redeschis cont a fost MariS.unul din cei pentru care tot am vrut sa revin... mai sunt si altii care ii citeam cu mult drag la care nu le mai retin pseudonimurile... intre astia se afla si costel...
  #316  
Vechi 04.06.2011, 07:28:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit nu-ti pierde mostenirea, nici nu-ti ingropa talantul

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
M-as bucura sa stiu ca veti ajunge toti in Rai, chiar daca eu voi privi scena din alta parte. Macar atata bucurie sa am si eu. Altceva nimic... E vremea tacerii acum ... si a uitarii ...
Har, smerenie si jertfa de sine.
Eu te rog frumos sa nu pleci.
Ramai aici pe scena asta, chiar daca uneori seamana mai mult cu un camp de lupta si mai putin cu o gradina plina de flori parfumate.
Ah, si sa stii ca n-am uitat de promisiune.
Pana la vremea potrivita as vrea insa sa te mai citesc din cand in cand.

"Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni Pamantul"
  #317  
Vechi 04.06.2011, 10:20:42
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Raman la denumirea generica de crestin, deocamdata, caci imi cunosc nimicnicia si nu pretind a fi ceea ce inca nu sunt. Sigur, nu sunt de acord nici cu atitudinea fundamentalista pe cale de a se instala aici pe forum si nu doresc sa fiu partas, chiar indirect, la promovarea sa. Sunt adeptul Parintelui Rafail Noica si imi displace stilul parintelui Amfilohie Branza, unul e bun si bland, celalalt corect si incrancenat, dar imi pare ca ultimul va face mult mai multi adepti. Incrancenarea va castiga batalia cu blandetea si corectitudinea pe cea cu bunatatea. Eu recunosc ca am avut multe de invatat aici pe forum si in special de la cei smeriti si blanzi, si sunt destui, dar glasul lor se aude tot mai slab din cauza zanganitului alamurilor si duelurilor si sunt nebagati in seama. Le sunt recunoscator. Sper ca si ceilalti sa devina mai buni si blanzi odata cu varsta, caci imboldul si avantul tineretii e mai tare uneori decat cumpatarea si intelepciunea. M-as bucura sa stiu ca veti ajunge toti in Rai, chiar daca eu voi privi scena din alta parte. Macar atata bucurie sa am si eu. Altceva nimic... E vremea tacerii acum ... si a uitarii ...
Har, smerenie si jertfa de sine.
Frate Mari_S, sunt cu totul în asentimentul tău. Postările tale le-am citit de fiecare dată cu bucurie și cu folos. Pentru ce să părăsești forumul? Oare Părintele Rafail nu se va fi lovit de aceleași probleme? Sau Părintele Galeriu? Dacă ar fi gândit la fel, ar fi părăsit Biserica. Or ei au rămas, aducând multă lumină.
Mai sunt și alte plecări regretabile de pe acest forum. Cei rămași vor fi tot mai singuri. Eu zic să încercăm să rămânem, atâta timp cât nu ne dă cineva afară, și să dialogăm cu cine vrea să dialogheze, și să spunem ceea ce avem de spus celor care vor să primească.
  #318  
Vechi 04.06.2011, 11:52:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Am schimbat denumirea de ortodox la religie si am pus crestin din doua motive: unul, pentru ca am primit mai multe observatii de-a lungul timpului ca nu sunt un ortodox adevarat si cred ca au dreptate, inca nu pot spune despre mine ca sunt ortodox, mai am cale lunga inainte si doi, ca unele din afirmatiile mele sa nu fie luate cu titlu de invatatura ortodoxa si sa sminteasca cumva.
Frate e trist ca ai ajus la concluzia aceasta.
Si pe Hristos l-au hulit iudeii si fariseii si saducheii dar EL a marutirisit Adevarul pana la capat si a facut voia Tatalui. L-au acuzat pe Hristos ca face minuni cu ajutorul demonilor, ca nu e iudeu ortodox. I-au spus "tu esti samarinean si ai demon", adica ca e eretic si posedat de cel rau!

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Raman la denumirea generica de crestin, deocamdata, caci imi cunosc nimicnicia si nu pretind a fi ceea ce inca nu sunt.
Frate nu renuta la ortodoxia crestina, caci sincer consider ca mai multa sminteala si poticneala faci in acest mod.

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Sigur, nu sunt de acord nici cu atitudinea fundamentalista pe cale de a se instala aici pe forum si nu doresc sa fiu partas, chiar indirect, la promovarea sa. Sunt adeptul Parintelui Rafail Noica
Nici eu nu sunt de acord cu fariseismul crestin, cu fundamentalismul si fanatismul ortodox crestin. Ii sau impotriva si aici pe forum.
De multe ori m-am gandit sa ma retrag de pe forum (din diverse motive, dar in special in urma atacurilor la persoana si a injuriilor ce imi sunt adresate; si de asemenea datorita atitudinii necorespunzatoare a fundamentalistilor de pe forum al caror numar din pacate este in crestere), insa de fiecare data in minte imi reveneau cuvintele lui Edmund Burke: "Singurul lucru necesar ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic."
Nu ma intelegei gresit, nu ma consider bun, sunt un pacatos nedem nici de numele de rob a lui Hristos... insa stiu ca Hristos este CEL BUN si EL a stat si sta impotriva raului si astfel raul nu a triumfat si a fost biruit atunci pe cruce de Iisus. Fara Hristos nu putem face nimic.
Cu voia Domnului si cu ajutorul Lui voi mai ramane pe forum.

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
unul e bun si bland, celalalt corect si incrancenat, dar imi pare ca ultimul va face mult mai multi adepti. Incrancenarea va castiga batalia cu blandetea si corectitudinea pe cea cu bunatatea.
"Mila voiesc iar nu jertfa" (Ioan 6) spune Domnul Iisus.

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Eu recunosc ca am avut multe de invatat aici pe forum si in special de la cei smeriti si blanzi, si sunt destui, dar glasul lor se aude tot mai slab din cauza zanganitului alamurilor si duelurilor si sunt nebagati in seama. Le sunt recunoscator. Sper ca si ceilalti sa devina mai buni si blanzi odata cu varsta, caci imboldul si avantul tineretii e mai tare uneori decat cumpatarea si intelepciunea. M-as bucura sa stiu ca veti ajunge toti in Rai, chiar daca eu voi privi scena din alta parte. Macar atata bucurie sa am si eu. Altceva nimic... E vremea tacerii acum ... si a uitarii ...
Har, smerenie si jertfa de sine.
Frate nu astepta de la forum ceea ce nu poate el oferi.
E trist epologul tau. Dumnezeu sa te calauzeasca caci EL stie daca pentru tine e mai bine sa ramai pe forum sau nu. Insa chiar daca decizia de a te retrage de pe forum este irevicabila te rog din toata inima nu te retrage din Biserica Ortodoxa. Hristos cel inviat este acolo in Sfanta Sa Biserica in Sfintele Taine.

Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 04.06.2011 at 12:09:32.
  #319  
Vechi 04.06.2011, 12:10:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
E trist epologul tau. Dumnezeu sa te calauzeasca caci EL stie daca pentru tine e mai bine sa ramai pe forum sau nu. Insa chiar daca decizia de a te retrage de pe forum este irevicabila te rog din toata inima nu te retrage din Biserica Ortodoxa. Hristos cel inviat este acolo in Sfanta Sa Biserica in Sfintele Taine.

Doamne ajuta.
Din mesajul pe care l-a scris nu am înțeles că ar avea de gând să renunțe la Biserica Ortodoxă. Căci a scris că mai are cale de străbătut până a ajunge ortodox.
  #320  
Vechi 04.06.2011, 13:11:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

MariS, sa nu pleci de pe forum, ca ma supar pe tine! :D Ai auzit?

Imi cer iertare daca te-am suparat, insa ca o avantata tanara ce sunt, iti spun ca nu e bine ce faci, ca pleci si abandonezi, in loc sa stai si sa lupti. Si nu imi place nici ca ai renuntat la numele frumos de ortodox, de pe acest forum, pe care il purtai cu demnitate. Vrei sa fii ca samanta aia care a incoltit, dar au venit pasarile si au mancat-o sau au astupat-o buruienile! Ia-ti putere si intoarce-te inapoi, sa lupti lupta cea buna! Noi te asteptam cu bratele deschise si iti dorim sa iei si cununa in rai!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, uitati-va si spune-ti ce parere aveti. Laura19 Generalitati 1 10.01.2012 18:43:21
Membrii plecati , membrii disparuti si membrii "renascuti" , ai forumului nostru ! cristiboss56 Generalitati 331 23.09.2011 08:08:13
Ia uitati ce prostii spune un actor care se crede mare in Romania, Mihai Bendeac Delirul Generalitati 9 11.05.2010 02:26:32
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36