Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 12.01.2017, 00:12:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
De cateva zile iti zic ca in Erminie NU apare descrisa o astfel de icoana. Nu apare o astfel de descriere cu Batranelul Dumnezeu. Nici macar numele de Sf Treime nu apare. In ce limba sa scriu sa intelegi?
De cateva zile iti zic ca in Erminie NU apare descrisa o astfel de icoana. Nu apare o astfel de descriere cu Batranelul Dumnezeu. Nici macar numele de Sf Treime nu apare. In ce limba sa scriu sa intelegi?

Ar trebui sa ma razboiesc cu 90% din poporul roman ortodox care promoveaza non-arta, imaginile dulcege ale Ferioarei provenite din arta apuseana, sclipiciurile si inimioarele de pe pieptul lui Iisus, ingerasii durdulii si bucalati, batranelul Dumnezeu sprijinit in toiag, etc...Cultura e o optiune personala a fiecareia; nu tine nici de orgoliu, nici de adevar.
Imi pare rau, dar tu nu ai vazut nici intr-un singur articol ce scrisese autorul pe care chiar tu il dadusei. Cu atat mai mult in cele 400 de pagini ale Erminiei. Sursa exacta e indicata in editia in limba engleza. Spre deosebire de tine eu nu cred in conspiratii care sunt lipsite de orice logica (daca e conspiratie macar sa aiba si o logica). Sunt sigur ca atat Cavarnos cat si cei care sunt impotriva icoanei au macar atata logica sa nu-si fabrice citate false care sa-i contrazica. Sursa exacta e indicata in editia in limba engleza. Mai rau, cred ca adevarul e unul din ultimele lucruri care te-ar putea interesa, iar cum vorbesti de sfinti si de Sfanta Treime pare problematic. Dar exista o speranta intotdeauna.
Problema e sa nu te razboiesti cu Biserica, sfintii, etc. Gasesti aici greseli care se fac in privinta icoanelor https://www.pemptousia.ro/2013/10/de...afiei-rusesti/

Last edited by catalin2; 12.01.2017 at 00:17:20.
Reply With Quote
  #372  
Vechi 12.01.2017, 00:16:13
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca te referi la pasajul dat de tine, e prima parte a vedeniei, cu cele patru fiare. Pasajul discutat aici e cel din continuare, cu Dumnezeu Tatal si Fiul.
A carui descriere nu apare in Erminie pt ca nu se zugraveste.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum as putea sa dau toate bisericile si manatirile care au aceasta sfanta icoana? Le-am dat pe doua dintre cele mai importante. Se plangea cineva pe net ca nu se mai pot schimba aceste icoane, sunt in prea multe biserici si manastiri si unele sunt vechi, intra la patrimoniu. E grea problema asta a iconoclastilor.
Ai putea sa incerci, din moment ce spui ca sunt o multime le-ai vazut, le retii; 2 din 15000, una nefiind pe teritoriul Romaniei, nu sunt chiar o multime.
Daca intra in patrimoniu le muta la muzeu. Se pot schimba daca exista posibilitatea de pastrare si conservare. E interzis sa fie acoperite sau distruse.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #373  
Vechi 12.01.2017, 00:33:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
A carui descriere nu apare in Erminie pt ca nu se zugraveste.
In afara de tine apare la toti. Urmareste exact acest citat din editia in engleza, nu alte pasaje.
“The painting of holy images we take over not only from the holy fathers, but also from the holy Apostles and even from the person of Christ our only God… We therefore depict Christ on an icon as a man, since he came into the world and had dealings with men, becoming in the end a man like us except in sin. Likewise we also depict the Timeless Father as an old man, as Daniel saw him clearly…"
Ce nu inteleg eu e daca are vreo importanta daca ai gasi acest citat, din moment ce nici alte citate nu par a avea vreo valoare pentru tine. Probabil e doar un pretext.
Reply With Quote
  #374  
Vechi 12.01.2017, 00:37:15
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Imi pare rau, dar tu nu ai vazut nici intr-un singur articol ce scrisese autorul pe care chiar tu il dadusei.
Eu ii citisem cartea autorului; nu pseudo-citate deformate de fitecine pe net. E asa greu de sesizat diferenta?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cu atat mai mult in cele 400 de pagini ale Erminiei. Sursa exacta e indicata in editia in limba engleza.
Citesc si invat din Erminie de vreo 20 de ani...e vax albina, neimportant la tine.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spre deosebire de tine eu nu cred in conspiratii care sunt lipsite de orice logica (daca e conspiratie macar sa aiba si o logica).
Despre ce discutam? ai vise cu ochii deschisi? despre cine vorbesti?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt sigur ca atat Cavarnos cat si cei care sunt impotriva icoanei au macar atata logica sa nu-si fabrice citate false care sa-i contrazica. Sursa exacta e indicata in editia in limba engleza. Mai rau, cred ca adevarul e unul din ultimele lucruri care te-ar putea interesa, iar cum vorbesti de sfinti si de Sfanta Treime pare problematic. Dar exista o speranta intotdeauna.
Capacitatea ta de intelegere e stranie.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema e sa nu te razboiesti cu Biserica, sfintii, etc. Gasesti aici greseli care se fac in privinta icoanelor https://www.pemptousia.ro/2013/10/de...afiei-rusesti/
Ai mai gasit un link din care sper sa inveti si ceva. Kordis e genial.

Uite daca stai rau cu banii si cu bibliotecile in Brasov, iti fac un colet cu carti, unele ti le pot dona, altele doar imprumut. Daca te pasioneaza cu adevarat iconografia.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #375  
Vechi 12.01.2017, 00:56:52
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In afara de tine apare la toti. Urmareste exact acest citat din editia in engleza, nu alte pasaje.
“The painting of holy images we take over not only from the holy fathers, but also from the holy Apostles and even from the person of Christ our only God… We therefore depict Christ on an icon as a man, since he came into the world and had dealings with men, becoming in the end a man like us except in sin. Likewise we also depict the Timeless Father as an old man, as Daniel saw him clearly…"
Ce nu inteleg eu e daca are vreo importanta daca ai gasi acest citat, din moment ce nici alte citate nu par a avea vreo valoare pentru tine. Probabil e doar un pretext.
Pretext pt ce? Aaa, deci asta lamuteste paranoia referitoare la conspiratii.
Fa rost de o Erminie in limba romana, din pacate nu o gasesti pe net, dar nu e scumpa si se gaseste prin magazinele bisericesti. Deci, cerceteaz-o si vino sa mai discutam. Pana atunci, somn usor in somnul ratiunii.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #376  
Vechi 12.01.2017, 01:06:41
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Imi permit sa-ti sublinez diferenta care iti scapa.

Vezi tu, spre deosebire de neoprotestanti care s-au rupt din diverse grupari cu care au dat pe urma de pamant, pe motiv ca parintii n-au fost la inaltimea viziunii spirituale ale copiilor, lucrul asta nu s-a intamplat nici in Biserica Ortodoxa
Nu sunt foarte convins.
Eu cred mai degraba ca oriunde se produce o schisma, cele doua grupari se vorbesc de rau una pe cealalta.

Te rog sa nu-mi spui ca la ortodocsi, cand diverse grupari se rup unele de altele, o fac in deplina pace si armonie, fratii se imbratiseaza, se elogiaza reciproc, etc.

Ca sa iau doar un caz de la noi, BOSV cam ce spune despre BOR?
Reply With Quote
  #377  
Vechi 12.01.2017, 01:22:39
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In afara de tine apare la toti. Urmareste exact acest citat diceditia in engleza, nu alte pasaje.
“The painting of holy images we take over not only from the holy fathers, but also from the holy Apostles and even from the person of Christ our only God… We therefore depict Christ on an icon as a man, since he came into the world and had dealings with men, becoming in the end a man like us except in sin. Likewise we also depict the Timeless Father as an old man, as Daniel saw him clearly…"
Ce nu inteleg eu e daca are vreo importanta daca ai gasi acest citat, din moment ce nici alte citate nu par a avea vreo valoare pentru tine. Probabil e doar un pretext.
Pt ceilalti cititori ai acestui subiect. Paragraful se gaseste la capitolul despre cinstirea sfintelor icoane; sunt 4 randuri dintr-un context de 2 pagini. Ceea ce scrie Furna nu se refera la icoana Sfintei Treimi. Nu exista in Erminie descriere pt icoana Sf. Treimi.
Dumnezeu revelat ca Batran se picteaza, dupa Furna, pe zidurile bisericilor in redarea scenelor din Apocalipsa. Pictorii bisericesti contemporani sunt rezervati in a-L zugravi in intregime pe Dumnezeu Tatal.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #378  
Vechi 12.01.2017, 18:36:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Eu ii citisem cartea autorului; nu pseudo-citate deformate de fitecine pe net. E asa greu de sesizat diferenta?
Citesc si invat din Erminie de vreo 20 de ani...e vax albina, neimportant la tine.
Azi dimineata am avut timp sa ma uit mai mult in Erminie si in cateva minute am gasit nu doar citatul, dar multe pasaje in care autorul descrie pictarea lui Dumnezeu Tatal. Si doar am rasfoit Erminia cateva minute. Deci si fragmentul din Cavaros era corect, nu sta nimeni sa modifice citate din moment ce nu are niciun folos, dimpotriva, submineaza ceea ce sustine. Culmea e ca eu am gasit acum doi ani un citat din Sfantul Ipolit care era dat de cei ce erau impotriva icoanei si care era gresit (fusese editat gresit intr-o carte scoasa de un catolic).

Asadar, citatul este la "Inscrisuri pe icoane", punctul 4. Cinstirea sfintelor icoane. Iar dupa citat sunt mentionate hotararile Sinodului Ecumenic VII si anatema celor ce nu le respecta. E pagina 229 sau 231 in cartile de pe net.
Pictarea lui Dumnezeu Tatal stand pe tron este mentionate in alte locuri, de exemplu in multe icoane cu scenele din Apocalipsa (pagina 130 sau 132).
De asemenea, am agsit si la Diverse reprezentari, Dumnezeiasca Liturghie, (pag. 215)
Este prezentata chiar si icoana cu Dumnezeu Tatal si globul pamantesc.
Reply With Quote
  #379  
Vechi 12.01.2017, 18:42:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Pretext pt ce? Aaa, deci asta lamuteste paranoia referitoare la conspiratii.
Fa rost de o Erminie in limba romana, din pacate nu o gasesti pe net, dar nu e scumpa si se gaseste prin magazinele bisericesti. Deci, cerceteaz-o si vino sa mai discutam. Pana atunci, somn usor in somnul ratiunii.
Intamplarea face sa am Erminia si unele carti despre iconografie. Sora mea a facut scoala de iconografie si ea are aceste carti. Eu pictez, ca hobby, icoane pe sticla, cateodata, imi plac foarte mult, am si un oarecare simt artisitc.
Reply With Quote
  #380  
Vechi 12.01.2017, 21:32:30
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Abia apoi sunt citatele din sfintii care talcuiesc Daniel 7. Am citit ca sunt si refereriri la Sfantul Duh cu acest nume, dar nu am gasit citate.
Mai caută, sigur vei găsi un site care sa-ți susțină convingerile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare