Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.01.2017, 21:21:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era vorba despre altceva, despre afirmatia ca icoana este de la greco-catolici. Iar hotararile acelui Sinod au fost anulate, din cate inteleg eu din traducere: https://translate.google.ro/translat...ml&prev=search
...:)) Google translate ți-a rezolvat convingerile? ...:)) Este de înțeles la cât de ambiguă este traducerea, deși eu nu văd că s-a fi anulat Sinodul.

Ți s-a mai spus că:
"Sinodul din 1971 a anulat doar eticheta de eretici aplicată rascolnicilor, dar nu și pe aceea de schismatici. Nu s-a atins de celelalte canoane!

Conținutul integral al horosului Marelui Sinod de la Moscova este următorul: "A-L reprezenta in icoane pe Dumnezeu-Savaot (adică pe Tatăl), cu barbă albă, cu unicul Său Fiu în poală și cu un porumbel între Ei, este nemaipomenit de absurd și de necuviincios, pentru că nimeni nu L-a văzut pe Dumnezeu-Tatăl. Pentru că Tatăl nu are trup și nu în trup S-a născut Fiul din Tatăl mai înainte de veci; David Profetul spune: “Din pântece mai înainte de luceafăr Te-am născut” (Ps. 109, 3) – dar această naștere nu este în trup, ci este mai presus de înțelegere și de exprimare. Iar Hristos Însuși spune în Sfânta Scriptură: “Nimeni nu-L cunoaște pe Tatăl decât Fiul”. Nașterea mai înainte de veci a Fiului Unuia-Născut din Tatăl trebuie înțeleasă cu mintea, dar nu trebuie și nici nu poate fi reprezentată în icoane"
Reply With Quote