Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.02.2012, 02:07:37
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
In rest iti spun cu sinceritate, nu vad nici o relevanta la comentariul tau.
Pai mobilul "argumentatiei" tale inaintea unor atei nu era marturisirea credintei tale in Dumnezeu si in Hristos, Fiul Sau?
Sa inteleg ca te rezumai sa filozofezi cu ei?
Atunci imi pare rau ca am intrat in aceasta discutie. Argumentatia de dragul argumentarii este pentru filozofi nu pentru crestini.

"Nu umblati dupa lucrurile inalte, ci ramaneti la cele smerite. Sa nu va socotiti singuri intelepti." (Rom.12:16)
  #12  
Vechi 26.02.2012, 09:03:28
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Raspunsul meu la aceasta intrebare este ca la fel cum sunt de exemplu paradoxurile lui Zenon, asa este si acest paradox, al lui Epicur. Deci nu este decat un paradox al gandirii umane.
Aceste intrebari, ale ateilor, nu sunt niste paradoxuri ale gandirii umane. Sunt niste intrebari clare si simple la care credinciosii nu stiu sa raspunda pentru ca nu-l cunosc pe Cel in care cred. Trebuie sa ne simtim foarte jenati cand nu stim sa-L marturisim pe Dumnezeu.

Pe langa paradoxurile lui Zenon si a lui Epicur, nu ar strica sa cunoasteti ce spune Sfanta Scriptura despre Dumnezeu si planurile Sale. Atunci ati sti sa raspundeti clar ateilor.
  #13  
Vechi 26.02.2012, 16:55:42
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Ma intereseaza sa stiu care este cel mai bun raspuns la aceasta intrebare. Pot sa dau si eu un raspuns, insa sunt convins ca nu pe cel mai complet si mai in cunostinta de cauza. Va multumesc!

"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
Dumnezeu opreste raul in masura in care o vrea omul.
Raul nu are o existenta in sine, un ipostas. Raul este absenta binelui. In momentul in care toti oamenii se vor intoarce la Dumnezeu atunci va disparea raul. Cata vreme ne complacem in aceasta stare de despartire fata de Dumnezeu, raul nu va disparea.
Noi oamenii avem liber arbitru, Dumnezeu ne-a creat liberi. Avem libertatea de a alege binele (adica sa fim in comuniune cu Dumnezeu) sau sa alegem raul (sa rupem legatura cu Dumnezeu - consecinta o cunoastem.)
  #14  
Vechi 28.02.2012, 06:32:40
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Dumnezeu opreste raul in masura in care o vrea omul.
Omul nu va vrea niciodata sa opreasca raul.

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
In momentul in care toti oamenii se vor intoarce la Dumnezeu atunci va disparea raul.
Niciodata nu se vor intoarce toti oamenii la Dumnezeu.

Ipotezele filozofice, contrare Scripturii, nu ne ajuta cu nimic la intelegerea planului lui Dumnezeu. Raspunsul este in Sfanta Scriptura.
  #15  
Vechi 28.02.2012, 07:54:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dumnezeu vrea ca toata creatia sa fie buna (ma refer la fiintele rationale pe care le-a creat). Doar ca fiintele rationale sunt libere. Din dragoste Dumnezeu ne-a facut liberi. Nu ne-a facut niste robotei programati sa facem ceva. Asa ca omul fiind liber poate sa aleaga binele sau raul. Deci Dumnezeu este atotputernic si bun. Este atotputernic pentru ca poate sa faca orice si este bun pentru ca ne-a dat libertatea da a alege sa fim cu El. Restul depinde doar de noi.
E un răspuns atît de clar și de simplu. Dragă Androneo, ia aminte și meditează la el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #16  
Vechi 28.02.2012, 07:59:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Dumnezeu vrea si poate sa opreasca raul dar, in intelepciunea Lui, o va face la vremea Lui.:

"Si diavolul, care-i insela, a fost aruncat in iazul de foc si de pucioasa, unde este fiara si prorocul mincinos. Si vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor. Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii a fost aruncat in iazul de foc." (Apoc.20:10,14,15)
De unde se înțelege că cei răi vor fi izolați de ceilalți. Răul nu va fi oprit, ci doar separat de bine. Distrugerea definitivă a răului ca acțiune divină este contrară ideii de libertate a ființelor create.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #17  
Vechi 28.02.2012, 09:08:33
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De unde se înțelege că cei răi vor fi izolați de ceilalți. Răul nu va fi oprit, ci doar separat de bine. Distrugerea definitivă a răului ca acțiune divină este contrară ideii de libertate a ființelor create.
Corect, raspunsul este mai deslusit astfel.

(1) Ca si crestin, cu Duhul Sfant in inima, separarea incepe de aici, de pe pamant.

"Voi insa nu mai sunteti pamantesti, ci duhovnicesti, daca Duhul lui Dumnezeu locuieste in adevar in voi..." (Rom.8:9)

"Asadar, voi nu mai sunteti nici straini, nici oaspeti ai casei, ci sunteti impreuna cetateni cu sfintii, oameni din casa lui Dumnezeu." (Efes.2:19)]

(2) Pentru alesii lui Dumnezeu, pentru cei ce au ales sa faca in viata lor Voia Lui, separarea continua si dupa moarte:

"Pe langa toate acestea, intre noi si intre voi este o prapastie mare, asa ca cei ce ar vrea sa treaca de aici la voi sau de acolo la noi sa nu poata." (Luca 16:26)

(3) Separarea definitiva a binelui de rau, cea astepatata de copiii lui Dumnezeu, de aici, de pe pamant precum si de cei acolo, din raiul Lui, este deja promisa de Dumnezeu:

"Caci iata, Eu fac ceruri noi si un pamant nou; asa ca nimeni nu-si va mai aduce aminte de lucrurile trecute si nimanui nu-i vor mai veni in minte." (Isa.65:17)

---------------------------------

Ce nadejde minunata! Binecuvantat sa fie Cel ce zice: "Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul", zice Domnul Dumnezeu, "Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel Atotputernic." (Apoc.1:8)

Last edited by ucenic; 28.02.2012 at 10:38:14.
  #18  
Vechi 21.04.2012, 18:28:12
StefanDecebal StefanDecebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 16
Implicit

Si daca pur si simplu nu crezi in nici-un dumnezeu, zeitati etc. Eu de exemplu, ce inseamna asta? Iluminati-ma
  #19  
Vechi 21.04.2012, 21:02:40
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Dumnezeu poate sa opreasca raul dar nu o va face decat la vremea potrivita, asa cum a/am asteptat venirea lui Iisus Hristos...nu este lasat noua sa stim nici sfarsitul nostru nici al lumii.
Nu este rau Dumnezeu pentru ca a ingaduit lupta noastra cu raul. Inaintasii nostrii au ales sa moara cand nu au facut ascultare. Indepartarea de Dumnezeu este resimtita cumplit de om. Ne trebuie o viata sa intelegem/cunoastem pe Dumnezeu, sa luptam pentru dobandirea Duhului Sfant.
Daca nu respectam poruncile nu il vedem pe Dumnezeu nici in cele mai mari minuni.
Cat despre cei atei ("Cine nu este cu Mine este impotriva mea")..au rolul lor: sa construiasca, sa creasca copii, sa incerce pe ceilalti, etc. si au timp sa se schimbe daca Dumnezeu ingaduie.
  #20  
Vechi 23.04.2012, 00:51:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
Si daca pur si simplu nu crezi in nici-un dumnezeu, zeitati etc. Eu de exemplu, ce inseamna asta? Iluminati-ma
Inseamna ca ai o cunoastere limitata.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateii dorstor Umanitare 3 23.08.2008 00:05:06
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10