Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.04.2013, 14:04:34
GENU007 GENU007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Mesaje: 4
Implicit Credinta nu te face bine!!!!!

Nu este adevarat ca omul s-a departat de Dumnezeu.Sint foarte multi credinciosi care sint grav bolnavi si nici credinta si nici doctorii nu ii mai pot face bine !!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2013, 17:26:48
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Prin credinta te poti vindeca fara sa te faci bine. Trupul se imbolnaveste din cauza sufletului. Sa fim atenti la afirmatiile ce la facem deoarece putem prin cuvintele noastre sa indepartam sau sa "ajutam" a cadea in deznadejde oameni bolnavi pe care NUMAI CREDINTA ii mai poate salva.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.04.2013, 20:46:33
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GENU007 Vezi mesajul
Nu este adevarat ca omul s-a departat de Dumnezeu.Sint foarte multi credinciosi care sint grav bolnavi si nici credinta si nici doctorii nu ii mai pot face bine !!!
Dumnezeu nu ne-a promis nici sanatate trupeasca, nici viata lunga, nici viata confortabila... Ne-a promis viata vesnica in rai daca credem in El si facem voia Lui. Abia atunci ar trebui sa ve parte si de "confort". Pana atunci pelerini suntem pe acest pamant.
Sanatatea nu ni se cuvine, este un mare dar pe care adesea nu stim sa il pretuim la timp si nici nu multumim pentru el.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.04.2013, 22:38:21
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GENU007 Vezi mesajul
Nu este adevarat ca omul s-a departat de Dumnezeu.Sint foarte multi credinciosi care sint grav bolnavi si nici credinta si nici doctorii nu ii mai pot face bine !!!
Aceasta este dovada vie ca omul este muritor.
Si totusi credinta te face (uneori) bine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.04.2013, 23:04:40
GENU007 GENU007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Mesaje: 4
Implicit dorinta

Vad ca nu mi-a fost publicat comentariul!!!!!!Pe cine deranjeaza ? As dori sa stau de vorba in termeni civilizati cu un preot.Se poate ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2013, 00:15:44
GENU007 GENU007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Mesaje: 4
Implicit Nu sint de acord

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Dumnezeu nu ne-a promis nici sanatate trupeasca, nici viata lunga, nici viata confortabila... Ne-a promis viata vesnica in rai daca credem in El si facem voia Lui. Abia atunci ar trebui sa ve parte si de "confort". Pana atunci pelerini suntem pe acest pamant.
Sanatatea nu ni se cuvine, este un mare dar pe care adesea nu stim sa il pretuim la timp si nici nu multumim pentru el.
In articol se spune ca Dumnezeu nu a dat boli si suferinte pe Pamint !?! Pe cine sa cred ? Pe Dumnezeu sau pe Cristina2012 !!!!!!!!! Apoi, eu sau ceilalti ne-am simti mai bine aici pe Pamint daca am fi sanatosi(fericiti) si nu cred ca se considera prea multi niste pelerini.........Pe de alta parte sanatatea ni se cuvine pentru ca altfel am fi niste rime(adica tiritoare) si bunul Dumnezeu nu cred ca ar vrea sa vada asemenea privelisti din moment ce El a creat OMUL !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.04.2013, 00:25:10
GENU007 GENU007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Mesaje: 4
Implicit Nu sint de acord

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Aceasta este dovada vie ca omul este muritor.
Si totusi credinta te face (uneori) bine.
Daca ai o boala cronica in NICIUN caz nu te face bine NICIO credinta ! Daca doriti va ofer o statistica obtinuta din cei 60 de ani de viata(in care au fost mai mult necazuri decit bucurii !).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.04.2013, 00:36:13
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GENU007 Vezi mesajul
In articol se spune ca Dumnezeu nu a dat boli si suferinte pe Pamint !?! Pe cine sa cred ? Pe Dumnezeu sau pe Cristina2012 !!!!!!!!! Apoi, eu sau ceilalti ne-am simti mai bine aici pe Pamint daca am fi sanatosi(fericiti) si nu cred ca se considera prea multi niste pelerini.........Pe de alta parte sanatatea ni se cuvine pentru ca altfel am fi niste rime(adica tiritoare) si bunul Dumnezeu nu cred ca ar vrea sa vada asemenea privelisti din moment ce El a creat OMUL !
Dumnezeu a creat raiul pentru om pe care l-a facut perfect, dupa chipul si asemanrea Sa... omul insa s-a lasat inselat de diavol si odata cu caderea omului in pacat, boala si suferinta au afectat tot Universul... De atunci a inceput lupta, crunta, nedreapta, nesfarsita, dar si promisiunea mangaierii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.04.2013, 08:05:02
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Cum credeti ca putem explica unor parinti care au copilul bolnav, de ce puiul lor trece prin asta? Ma refer la copiii cu tumori, paralizii etc. Care credeti ca ar fi cele mai potrivite cuvinte? Asta este de multe ori prima intrebare care le vine in cap parintilor...de ce copilul meu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.04.2013, 10:23:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Domnul a vindecat nu pe unii, ci pe toti cei care L-au cautat. Un schilod care nu putea merge si era transportat pe targa. Un orb din nastere. Un alt slabanog care nu apuca sa sara intr-o fantana binefacatoare la momentul potrivit, ca nu era nimeni sa-l ajute. O femeie cu hemoragie veche. Toti s-au adresat Domnului, fie direct, fie prin intermediar, precum sluga sutasului. Dar, in aceste suferinte Domnul ne invita sa vedem suferinta spirituala, iar in aceste vindecari, vindecarea spirituala. El este doctor al trupurilor si al sufletelor. El exorcizeaza o femeie pacatosa cu sapte pacate capitale. El vindeca un posedat din care ies mii de draci.
Ce-i indeamna Domnul sa faca pe cei zece leprosi care Ii cer sa il ajute ? Le spune: mergeti sa va aratati preotilor. Tot asa trebuie, deci, sa facem si noi. Si cei care avem o eruptie vizibila pe corp, ce ajunge sa ne mutileze degetele si nasul. Si cei care suferim de lepra cea numai de noi stiuta.

S-a intamplat mereu ca oameni stimabili sa aiba copii in teribila suferinta. S-a intamplat si in urma cu aproape 2000 de ani unui rabin, pe nume Iair. Fiica lui era bolnava si urma sa moara. De fapt, chiar a murit, fiindca Domnul, ocupat sa vindece femeia cu hemoragii de mai sus, a ajuns prea tarziu. Dar a ajuns pe cand deja murise. Si a inviat-o.

Ca Iair, trabuie sa faca si acei parinti. Sa se arate preotilor, sa Il caute pe Domnul. Chiar daca copilul lor va ajunge sa moara, Domnul parand ca intarzie prea mult, copilul lor va fi inviat.

Toti bolnavii care L-au cautat pe Domnul sunt vindecati acum, si traiesc. Nici unul nu a murit. Din zece leprosi care Il roaga sa se indure de ei, toti zece s-au curatat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.04.2013 at 10:27:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare