Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.12.2008, 12:56:23
tot.eu tot.eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Ovidiu mai bine ai lasa pucioasele si ai bea cafea...ca e mai putin nociva decat noul ierusalim(stiu ca tu ai dezbatut candva indelung teoria anticafea)
  #22  
Vechi 08.12.2008, 13:50:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"inapoia mea satano, caci este scris, Doar Domnului Dumnezeului Tau sa i te inchini shi Lui sa-i slujeshti"

deci cum ash putea asculta de astfel de sfaturi glumetze? fereasca Dumnezeu! shi atat de prietenoase care te leapada ele asha de frumos de Adevar shi te shi arunca in ibricul dracului ca sa bei shi sa bei shi sa munceshti mereu in muncile iadului, iar apoi te shi destinde cu pat, mancare shi plimbare, shi iar pat mancare shi plimbare shi iar pat, mancare shi plimbare... shi multa desfranare prin nalucifariferizare asha ca in poveshtile vanatoreshti...

deci ma iarta stimate "tot.eu" ca nu shtiu cine eshti? dar la indemnul ce a ieshit din guritza ta cea dulce shi la ascultarea mea cea ticaloasa am dat un citat aproximativ din Hristos, cand a mers ca sa fie ispitit... shi nu la tine ma refer ca satano...

dar multzi se lasa sculatzi ca shi scula sculata a duhului minciunii maririi de sine, cineshtie pentru ce sau slava de la oameni, faima, ori mandrie ori nebunia aia de pe urma...

acuma nu vreau sa speriu pe nimeni, dar spune-mi te rog shi mie care este motivul petnru care afirmi ca Noul Ierusalim este nociv, sau Pucioasa? shi cum ar fi nociv asha ceva iar PanEcumenismul eretic al gLumii nu este?

deci nici insinuarile rauvoitoare care spun dulcelui amar shi amarului dulce sau laptelui shi mierei ca sunt otrava shi otravei ca este miere, deci insinuarile astea pecetluitoare nu tzin nici de foame shi nici nu se pot constitui in vre-un argument, decat ca te faci asha, calare pe matura, sluga vrajitoriei camilei-cămila, unde camila este o sfoara asha foarte grosa, pe care o ingit fariseii shi saducheii in timp ce strecoara tzantzarii...

deci draga necunoscut, nu te supara pe mine ca ma stradui sa nu cad in necredintza.... shi poate te-am ranit astfel cu o vorba atat de dura....

dar cafea nu voi mai bea, iar de Noul Ierusalim, de cetatea cea sfanta, nu ma voi lepada, cu ajutorul lui Dumnezeu, ca eu sunt asha de ushuratic la lepadare... ca un ranjet daca vad, shi gata, sunt adormit in ispita shi ma comport intru lepadare... sau asha de fricaos ca... mai bine nu ma laud iarashi... deci ma rog sa nu ma lepede Hristos-Dumnezeu, ca daca ar fi dupa putintzele mele... m-ar fi dat satana demult in cap, shi peste cap shi m-ar fi pus sub picioarele sale... cum a incercat in fel shi chip cu tzara asta shi va mai incerca mereu...

deci ma iarta ca tzi-am raspuns... ca nu shtiu cine eshti, sa fie vorba de Maria Margareta?
  #23  
Vechi 08.12.2008, 15:06:17
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

mai "vs..."
remarc ca iti place sa citezi dupa ureche)
pai stimabile ori pui ghilimele si spui clar de unde e citatul ori spui ca parafrazezi dar nu faci o cacealma si o varza ,cel putin nu si din Sfanta Scriptura
imi citezi Sfanta Scriptura,cica #bucurati-va ...saraci cu duhul#nu vreau sa caut citatul tau, dupa ureche, ca oricum e si redat total aiurea sau poate e din scriptura din glodeni?si pe urma trebuie sa afli daca tot esti dornic de cunoastere ca altfel nu le citeai povestile glodenilor ca "saraci cu duhul" nu inseamna prost ,necitit, limitat sau ce vrei matale sa sugerezi.Deci dupa ce citesti Matei cap5 pune mana si citeste interpretarea Fericirilor ca esti pe langa cu interpretarea (nu e de mirare daca te bazezi atat de mult pe ureche...dupa ureche e si interpretarea ca si citatul)
si am o intrebare:ce e cu PS Irineu Bistriteanu? ca nu am inteles...
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
  #24  
Vechi 08.12.2008, 15:18:07
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

aaa...si semnatura ta "vs..." ... e vreo proorocie?sau ce e ca "sunt sarac cu duhul"(expresia in acest caz,bineinteles, interpretat in sensul tau nu in sensul scripturistic )?
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
  #25  
Vechi 08.12.2008, 15:38:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

fratele... poi fratele cui eshti dumneata, ca al meu se pare ca nu eshti ci un fel de invatzator care ma trimite la studiu... in zeflemea shi ironie... ca se pare ca nu crede ce am zis shi cum i-am interpretat eu despre "cei saraci cu duhul" poi ce a zis cineva ca trebuie sa ma creada pe mine... poi pe sfintzi ar trebui sa-i creada, ca eu sunt doar un pacatos, dar asta e asha cum itzi spun eu, shi nu de la glodeni o shtiu:

sarac cu duhul = nebuni adevaratzi, idiotzi, smintitzi fara vina, cretini, schizofrenic, retardatzi, tampitzi shi toate soiurile de handicapatzi, la ei se refera in primul rand Domnul cand spune "fericitzi cei saraci cu duhul ca a lor este Imparatzia Cerurilor" caci nimeni nu este mai smerit shi mai ascultator decat aceshtia, caci iata ca nimic nu shtiu shi nu pot sa faca fara sa fie invatzatzi shi sa li se arate shi sa fie ajutatzi.... deci este conform cu ce spun Sfintzii Parintzi, pe cand dumneata nu pricepi, dar nu este vorba despre nebunii cei vicleni, adica slugile lui satan shi ale lui gLumeail...

deci inainte de a da cu parul, stimate fratele... nu shtiu al cui... ca mie mi te-ai aratat invatzator shi ca atare ironic zeflemitor... studiaza matalutza macar ce am scris, sa vezi ca citatele aproximative pe care le-am dat, m-am straduit sa fie exacte dupa sensul lor, shi asta pentru ca nu am memorie buna shi nu imi place sa dau citate exacte sa nu zica unii ca e rau sa dai citate ca asha fac sectantzii.... deci citatele pe care le-am dat iata ca le-am dat dupa ureche, deoarece Domnul in urechile noastre implinea scriptura, iar el o implinea in virgula shi punct, shi in litera, intru Duhul....

deci iata ca tzi-am explicat shi tzi-am talmacit din nou, shi acel lucru nu e de la Noul Ierusalim ca nu am reushit sa citesc tot ce se scrie la ei... dar e in shi sensul lor... ca doar au purtat-o pe sarmana Verginica pe la toate azilurile ca sa-i inchida gura shi n-au reushit... cum au reushit la multzi dintre intelectualii vremilor acelora...

deci ce ai vrut sa-mi ceri? sa nu dau citate dupa ureche? poi ce sens au citatele dupa litera daca nu le intzelegetzi nici pe acelea care au gramatica lor in Duhul? tzi-am zis, le-ash fi dat exacte, dar n-am memori din pricina pacatelor, sau cineshtie de ce, shi de aceea le-am dat asha cum le tziu minte... deci fi bun shi ma iarta... ca imi pare rau ca nu le-am putut da exacte shi dupa cum sunt trecute ele in cartea sfanta... ash fi vrut, dar n-am putut... ca cu copy-paste... te las pe tine sa te joci.

sper sa ajungi sa fi totushi fratele... dar multzumesc pentru punerea la punct... caci iata ca eu te-am pus la virgula.
  #26  
Vechi 08.12.2008, 16:31:32
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

pai stimabile daca tot zici ca m-ai pus la virgula inseamna ca astepti un raspuns asa ca o sa te pun iarasi "la punct"(precu matale zici ca fac):
zici de Sfintii Parinti-spune-mi si mie si da-mi citate clare din ei unde zic ei ca interpretarea ta e corecta pentru "sarac cu duhul"-deci vreau citate nu dupa ureche ca vad ca nu le interpretezi corect;pricepi de ce vreau citate ?pentru ca rastalmacesti intelesul, si pe urma vrei sa ma convingi ca bine sti tu,blasfemiind Sfinti Parinti.
si pentru ca te incapatanezi cu sensurile tale uite pericopa:
,Si multimi multe mergeau dupa El, din Galileea, din Decapole, din Ierusalim, din Iudeea si de dincolo de Iordan.Vazand multimile, Iisus S-a suit in munte, si asezandu-se, ucenicii Lui au venit la El. Si deschizandu-si gura, ii invata zicand:
(1)Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor.
(2)Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia.
(3) Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.
(4) Fericiti cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate, ca aceia se vor satura.
(5) Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui.
(6) Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.
(7) Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
(8) Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a lor este imparatia cerurilor.
(9) Fericiti veti fi voi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind din pricina Mea.
Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri, ca asa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi. ,Matei cap4,25-cap5,12
(notarea fericirilor imi apartine)
si uite interpretarea primei fericiri:
'"Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor" (Matei 5, 3). Prin aceste cuvinte, Mantuitorul ne invata ca prima virtute pe care trebuie sa ne-o insusim pentru a intra in imparatia cerurilor, adica pentru a dobandi fericirea, este "saracia cu duhul".
Dar ce inseamna "saracia cu duhul"?
Dupa cum talmaceste Sfantul Ioan Gura de Aur648 (Cuvantul XV la Matei, Migne, P. G., LVII, col. 224. Sfantul Chiril al Alexandriei, Comentar la ., Migne, P. G., LXXII, col. 589; Zigaben, Comentar la Matei, Migne, P. G., CXXIX, col. 189), cuvintele «saraci cu duhul» inseamna «smeriti de buna voie», adica lipsiti de trufia mintii si de nemasurata iubire de sine, pacate prin care au cazut ingerii cei rai si primii oameni. Ele nu arata deci pe cei neintelepti, nestiutori sau simpli, ci pe cei ce se socotesc pe sine astfel. Crestinii care cunosc si urmeaza pe Hristos sunt "invatati de Dumnezeu" (I Tes. 4, 9) si "fii ai luminii... nu ai intunericului" (I Tes. 5, 5), intrucat au dobandit invatatura dumnezeiasca de la Biserica, prin harul Sfantului Duh (I Cor. 5 s.u.).
Saraci cu duhul sunt crestinii care, cugetand necontenit la desavarsirea dumnezeiasca, isi dau seama cat de departe sunt ei de ea; cei ce isi dezlipesc de buna voie inima de bunurile pamantesti, isi golesc mintea de cunostintele cele desarte si isi elibereaza sufletul de iubirea celor vremelnice, pentru ca, astfel saracita, mintea sa doreasca a fi umpluta cu bunurile ceresti, cu bogatia stiintei dumnezeiesti si cu iubirea celor vesnice. Acesti crestini, oricat ar fi de virtuosi, nu se cred niciodata desavarsiti, ci ravnesc si se straduiesc fara incetare sa urce treapta cu treapta, cat mai sus, pe scara desavarsirii.
Patrunsi de convingerea ca nu au nimic de la sine si ca nu pot infaptui nimic pentru mantuirea lor fara ajutorul si harul lui Dumnezeu si ca, atata vreme rat petrec in trup, sunt inca departe de fericirea vesnica, crestinii implora necontenit indurarea harului lui Dumnezeu.
Rasplata fagaduita celor smeriti este imparatia cerurilor, adica fericirea vesnica, pe care, prin credinta si nadejde, ei o gusta launtric inca pe pamant, dar deplin o vor avea numai in viata viitoare, prin partasia la fericirea vesnica.
Smerenia este deci prima virtute ce se cere crestinului. Fara ea, nimeni nu poate trai o viata cu adevarat crestina; fara ea, nimeni nu poate nici macar intra in aceasta viata crestina, pentru ca ii lipseste dorinta de a se lupta cu pacatele si de a dobandi virtutea. Fara smerenie, crestinul nu se afla in stare de a simti nevoia harului dumnezeiesc si prin aceasta se lipseste tocmai de ceea ce are neaparata trebuinta. ,
nu poti compara talmacirea fericiri de Sfantul Ioan Gura de Aur cu urechea ta(cel putin eu nu le pot compara);cat despre -nu dau citate ca asa fac sectantii- ai interpretat iarasi aiurea:cine e capabil sa interpreteze corect poate sa o faca ,iar cine nu e capabil, nici macar cu citate dupa ureche sa nu o faca.
Concluzia e ca daca nu sti intreaba un teolog nu interpreta matale.Daca vrei iti explic mai comlex fericirea da pricepe ca nu e bine dupa ureche.
Alta intrebare era ce e cu PS Irineu si ce inseamna semnatura ta...
iertare si Doamne ajuta!
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
  #27  
Vechi 08.12.2008, 17:40:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

CLD:
"Eu M-am pogorât pentru întreg pământul, și pentru credincioși, și pentru păcătoși, dar cuvintele Mele, mulți le socotesc nebune. Ați avut la îndemână toată învățătura, prin sfânta Scriptură, prin sfânta biserică, prin viețile sfinților. Ați avut toată orânduiala creștină, dar voi, în loc să împliniți, ați părăsit toate orânduielile pentru mântuire, socotindu-le nebune. Lumea Mă face nebun, acum când vă chem la Mine. Lumea zice că sunt nebun, dar mâine când voi zice: <<Duceți-vă de la Mine unde v-ați gătit locul!>>, atunci ce va mai zice lumea? Am mângâiat, am vindecat, și voi ziceți că am fost nebun. Fiți și voi nebuni pentru Mine și pentru cuvintele Mele.
... Cine ține mai mult la copii, la soție, la mamă, la tată, la holde mai mult decât la Mine, nu poate fi vrednic de Mine. Nu pot să te ducă aceștia în împărăția cerurilor. Dacă ai făcut fapte rele, te duci la iad cu ele. Poți să ai mii de copii, frați, surori, mamă, tată; nu pot aceștia să te scape. Numai Eu, Dumnezeu, te scap. Cere de la Mine putere și credință."

poi draga fratele, tzi-am zis ca interpretarea mea este una din cele corect corecte, de baza, shi tzi-am explicat de ce. Dar hai sa-tzi raspund printr-o intrebare lamuritoare:
Cui spune lumea nebuni, idiotzi, netrebnici, schizofrenici, idiotzi, cretini, handicapatzi, shi toate soiurile de retardari? Nu celor pe care ei ii vad ca nu strang precum fac ei inshishi plini de cafea, muncindu-se sa stranga de zor fumul arderii ei? iar totzi aceia pe care tzi i-am aratat, sunt exact exemplele din interpretarea sfantului Ioan Gura de Aur shi a multor altor sfintzi Parintzi, dar dumneata nu vezi de ochi, shi crezi ca e vorba acolo despre totzi slujitorii vicleni ai satanei... shi tzi-am zis ca aia n-au cum sa fie fericitzi intrucat aia nu-s nebuni adevaratzi, ci vicleni ce se prefac a fi nebuni ca sa inshele shi sa faca pacate, ca sa poata pacatui cat mai bine shi sa-i traga shi pe altzii in pacate... ori pe ei se tzin sfintzi dar ishi baga aproapele in belea, in foc, in pacate... deci la aia trufashii shi vicleni shi mandrii, nu se refera, ci cei cu cugetul smerit shi plin de umilintza pe cale...

poi n-am de ce sa mai intreb pe teologi shi pe nimeni acest lucru fiindca acest lucru eu il shtiu, dumneata nu il stii, ca eu am experientza shi am aflat de la cine trebuie, am citit de la cine trebuie shi am ajuns ca sa pot sa afirm ca in primul rand la asta se refera la ce zic eu... dar asta e doar inceputul ca daca raman doar asha, sarmanii ar putea cadea afara spre inapoi, dar daca privesc inainte, shi incep sa continue cu fericirile de pe dealul coarnelor shi se coboara la fericirile de la shes s-ar putea sa sporeasca pastrandu-le pe toate...

deci acuma nu ma mai invetzi dumneata ci ma trimitzi la teologi? poi tzi-am explicat ca asta inseamna din ce au scris teologii shi nu ma crezi, ci crezi ca te mint...

dar uite ce ma intrebi dumneata sau imi ceri sa nu interpretez:
"cat despre -nu dau citate ca asa fac sectantii- ai interpretat iarasi aiurea:cine e capabil sa interpreteze corect poate sa o faca ,iar cine nu e capabil, nici macar cu citate dupa ureche sa nu o faca.
Concluzia e ca daca nu sti intreaba un teolog nu interpreta matale.Daca vrei iti explic mai comlex fericirea da pricepe ca nu e bine dupa ureche.
Alta intrebare era ce e cu PS Irineu si ce inseamna semnatura ta..."

ce am interpretat aiurea? shi tzi-am aratat cum am interpretat eu, shi este conform cu scrierile sfintzilor shi teologilor, dar nu am interpretat, pe cat posibil, decat in conformitate cu Adevarul, cu Hristos-Dumnezeu... in ce inseamna saraci cu duhul... dar lucrurile trebuie sa evolueze... spre celelalte fericiri...

-da, cine nu shtie sa o faca mai bine sa intrebe pe teologi, shi eu ma invatz mereu de la ce zic ei, de la ce scriu sfintzii, ca doar nu m-am nascut invatzat...

-ce nu e bine dupa ureche? poi dumneata nu shtii ce intzleg eu cand spun dupa ureche, ca nu e vorba la ce crezi dumneata, adica defapt pe langa sau pe dos, caci ochii urechilor sufleteshti, shi urechile ochilor trupeshti, trebuie curatzitzi shi sunt folositoare, shi capata simtzire shi finetze dar n-ai vazut cum shtie cate un tzigan cate o partitura imediat ce i-ai cantat-o? de am shtii noi asha ushor scriptura... fara sa pacatuim ca s-o strambam... dar noi nici dupa note nu o prindem, fiindca suntem tari la cerbice, la urechi adica, ca nu mai vrem sa ascultam shi sa auzim, fiindca din start shtim ca nu-i asha decat cum shtim noi de la gLume... ca daca am pricepe sfintzii ca sa-i urmam, ne-am mantui...

deci tzi-am zis ca eu cand spun dupa ureche, este vorba de sensul frazei care este cel corect, sper, fiindca-l tzin minte dupa sens mai mult, deci nu este dupa ureche ci dupa litera, dar dupa litera cea ascunsa ochiului, dar nici asta nu te mantuie fara Dumnezeu, fara Har, ci tot la formalismul fara fond te trimite caci Hristos-Domnul este defapt fondul, iar fara fond, toata cartea este inutila, caci este o biserica goala de Demnezeu cu cartea in ea... deci mai trebuie ceva ca sa fie Dumnezeu acolo, pocaintza, umilintza, smerenie, adevar, dreptate shi multa dragoste curata... altfel tot degeaba e shi forma, shi sensul shi socotelile toate...

Cum adica ce e cu PS Irineu? nu pricep intrebarea,

shi semnatura mea este mai mult pentru mine, shi ca sa ma ia shi altzii din tot felul de dureri.
  #28  
Vechi 08.12.2008, 19:00:46
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

[COLOR=black]"poi draga fratele, tzi-am zis ca interpretarea mea este una din cele corect corecte, de baza, shi tzi-am explicat de ce. Dar hai sa-tzi raspund printr-o intrebare lamuritoare:
Cui spune lumea nebuni, idiotzi, netrebnici, schizofrenici, idiotzi, cretini, handicapatzi, shi toate soiurile de retardari?" –tin sa te anunt ca nu e corecta…faci o harababura in exprimare; mai mult ai “… “ in opinii -trebuie sa ghicesc eu ce vrei matale sa spui ca de exemplu: " bucuratzi-va atunci cand va vor... mintztzind pentru Mine... caci rasplata voastra mare este in Ceruri" ... deci ii multzumesc nespus ca mi-a bagat bonus puternic, in pushculitza cereasca, shi ca intr-o zi mi-a daruit atatea hule shi umilintze cat n-am mai strans demult... shi pentru aceasta ii sunt recunoscator shi o iubesc shi n-o cobat ca sa ne certam caci nadajduiesc sa se lamureasca de sus de la Domnul, caci Domnul, care a vorbit prin sf Verginica, nu vrea certuri shi contraziceri intre creshtinii Lui... deci chiar daca shtiu ca eu am dreptate, nu ii fac suparare cum ne invatza Hristos, mustrandu-l pe Iuda Iscarioteanul: "pentru ce ii faci suparare femeii...?"
[/COLOR][COLOR=black]ce sa inteleg din asa ceva?normal ca nu pot sa ghicesc ce vrei matale.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Pe urma zici : &laquo; iar ca m-ai facut nebun, sa shtii de la mine ca una din interpretari, aia de baza este aceasta ca nebunii shi idiotzii shi cretinii shi schizofrenicii aia adevaratzi, despre aia a zis " fericitzi cei saraci cu Duhul" shi la ei se refera Domnul ca numai aia au urechi sa auda chemarea sfanta, la nebunii adevaratzi shi nu la aia viclenii se refera care doar se prefac, dar eu nu pot sa spun ca sunt nebun ca sa ma fericesc ca iata : nici intreg la minte nu sunt ca sa pot afirma ca nu sunt nebun shi nici nebun ca sa pot sa ma bucur ca ash fi sarac in Duhul... deci e cum e mai rau, nici asha shi nici asha, nici pe-aici shi nici pe dincolo... asha ca ash vrea sa-tzi dau dreptate shi sa ma bucur shi pentru aceasta, ca ai avea dreptate ca ash fi nebun, dar din pacate nu pot, fiindca chiar daca vreau inca n-am ajuns nebun cu adevarat adevarat ca sa pot pune inceput bun... ci poate am nebunie doar din aia pentru slava de la lume sau faima shi amagire... de pareri de sine.... &raquo; ce sa inteleg de aici-e o harababura intre sensurile lui &laquo; nebun &raquo; cand la propriu cand la figurat [/COLOR]
[COLOR=black]&laquo; sarac cu duhul = nebuni adevaratzi, idiotzi, smintitzi fara vina, cretini, schizofrenic, retardatzi, tampitzi shi toate soiurile de handicapatzi, la ei se refera in primul rand Domnul cand spune "fericitzi cei saraci cu duhul ca a lor este Imparatzia Cerurilor" caci nimeni nu este mai smerit shi mai ascultator decat aceshtia, caci iata ca nimic nu shtiu shi nu pot sa faca fara sa fie invatzatzi shi sa li se arate shi sa fie ajutatzi.... deci este conform cu ce spun Sfintzii Parintzi, pe cand dumneata nu pricepi, dar nu este vorba despre nebunii cei vicleni, adica slugile lui satan shi ale lui gLumeail... &raquo;daca pentru tine,stimabile, sensul propriu,adevarat,principal al cuvantului este sensu figurat si invers nu e problema mea-eu am scris la ce inteleg din scrisul tau penibil de &laquo; gLumet &raquo;[/COLOR]
[SIZE=3]&laquo; [/SIZE][COLOR=black]poi n-am de ce sa mai intreb pe teologi shi pe nimeni acest lucru fiindca acest lucru eu il shtiu, dumneata nu il stii &raquo;-spune unde am interpretat eu gresit fericirea caci despre ea era vorba:-w[/COLOR]
[COLOR=black]&laquo; CLD:
"Eu M-am pogorât pentru întreg pământul, și pentru credincioși, și pentru păcătoși, dar cuvintele Mele, mulți le socotesc nebune. Ați avut la îndemână toată învățătura, prin sfânta Scriptură, prin sfânta biserică, prin viețile sfinților. Ați avut toată orânduiala creștină, dar voi, în loc să împliniți, ați părăsit toate orânduielile pentru mântuire, socotindu-le nebune. Lumea Mă face nebun, acum când vă chem la Mine. Lumea zice că sunt nebun, dar mâine când voi zice: <<Duceți-vă de la Mine unde v-ați gătit locul!>>, atunci ce va mai zice lumea?
[/COLOR][COLOR=black]Am mângâiat, am vindecat, și voi ziceți că am fost nebun. [/COLOR][COLOR=black]Fiți și voi nebuni pentru Mine și pentru cuvintele Mele.
... Cine ține mai mult la copii, la soție, la mamă, la tată, la holde mai mult decât la Mine, nu poate fi vrednic de Mine. Nu pot să te ducă aceștia în împărăția cerurilor. Dacă ai făcut fapte rele, te duci la iad cu ele. Poți să ai mii de copii, frați, surori, mamă, tată; nu pot aceștia să te scape. Numai Eu, Dumnezeu, te scap. Cere de la Mine putere și credință." “-asta e un sens al cuvantului nebun din Biblie-uita-te si unde se dezbatea sensul cuvantului nebun in Biblie si ai sa vezi ca este si sensul la care eu am inteles ca te referi
[/COLOR]
[COLOR=black]&laquo; deci acuma nu ma mai invetzi dumneata ci ma trimitzi la teologi? &raquo; pai vad ca nu iti place ce iti zic deci te trimit si la altii[/COLOR]
[COLOR=black]ca pentru tine sensu secundar,figurat devin principal pentru mine inseamna exact rastalmacire(exact cum fac sectantii)ca tu nu vrei sa pricepi diferenta dintre metafora si adevar e problema ta,important e sa pricepi ca fericirea se interpreteaza cum ti-am scris[/COLOR]
[COLOR=black] &laquo; shi semnatura mea este mai mult pentru mine, shi ca sa ma ia shi altzii din tot felul de dureri. &raquo; ce inseamna sa ma ia si alti din tot felul de dureri ca nu inteleg nimic si poate iar interpretez aiurea...cu sensurile tale la cuvinte....e greu de inteles...[/COLOR]
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
  #29  
Vechi 08.12.2008, 20:16:48
tot.eu tot.eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
"inapoia mea satano, caci este scris, Doar Domnului Dumnezeului Tau sa i te inchini shi Lui sa-i slujeshti"

deci cum ash putea asculta de astfel de sfaturi glumetze? fereasca Dumnezeu! shi atat de prietenoase care te leapada ele asha de frumos de Adevar shi te shi arunca in ibricul dracului ca sa bei shi sa bei shi sa munceshti mereu in muncile iadului, iar apoi te shi destinde cu pat, mancare shi plimbare, shi iar pat mancare shi plimbare shi iar pat, mancare shi plimbare... shi multa desfranare prin nalucifariferizare asha ca in poveshtile vanatoreshti...

deci ma iarta stimate "tot.eu" ca nu shtiu cine eshti? dar la indemnul ce a ieshit din guritza ta cea dulce shi la ascultarea mea cea ticaloasa am dat un citat aproximativ din Hristos, cand a mers ca sa fie ispitit... shi nu la tine ma refer ca satano...

dar multzi se lasa sculatzi ca shi scula sculata a duhului minciunii maririi de sine, cineshtie pentru ce sau slava de la oameni, faima, ori mandrie ori nebunia aia de pe urma...

acuma nu vreau sa speriu pe nimeni, dar spune-mi te rog shi mie care este motivul petnru care afirmi ca Noul Ierusalim este nociv, sau Pucioasa? shi cum ar fi nociv asha ceva iar PanEcumenismul eretic al gLumii nu este?

deci nici insinuarile rauvoitoare care spun dulcelui amar shi amarului dulce sau laptelui shi mierei ca sunt otrava shi otravei ca este miere, deci insinuarile astea pecetluitoare nu tzin nici de foame shi nici nu se pot constitui in vre-un argument, decat ca te faci asha, calare pe matura, sluga vrajitoriei camilei-cămila, unde camila este o sfoara asha foarte grosa, pe care o ingit fariseii shi saducheii in timp ce strecoara tzantzarii...

deci draga necunoscut, nu te supara pe mine ca ma stradui sa nu cad in necredintza.... shi poate te-am ranit astfel cu o vorba atat de dura....

dar cafea nu voi mai bea, iar de Noul Ierusalim, de cetatea cea sfanta, nu ma voi lepada, cu ajutorul lui Dumnezeu, ca eu sunt asha de ushuratic la lepadare... ca un ranjet daca vad, shi gata, sunt adormit in ispita shi ma comport intru lepadare... sau asha de fricaos ca... mai bine nu ma laud iarashi... deci ma rog sa nu ma lepede Hristos-Dumnezeu, ca daca ar fi dupa putintzele mele... m-ar fi dat satana demult in cap, shi peste cap shi m-ar fi pus sub picioarele sale... cum a incercat in fel shi chip cu tzara asta shi va mai incerca mereu...

deci ma iarta ca tzi-am raspuns... ca nu shtiu cine eshti, sa fie vorba de Maria Margareta?
Nu..nu e Maria Margareta.
Mesajul meu nu a fost un indemn la cafea...ci la a analiza putin cat caz ai facut pe seama unei licori de altfel rea..si cat de ingaduitor esti cu un fenomen condamnat de atatia mari parinti induhovniciti ai tarii noastre.
PS: Personal nu imi place cafeaua deloooc
  #30  
Vechi 09.12.2008, 10:38:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

spui ca sunt gLumetz penibil? shi invalmashit shi confund metafora shi figuratul cu propriul? ca rastalmacesc shi deci procedez ca un sectant?

poi foarte bine m-ai caracterizat pe mine, dar despre mine vorbeam eu?
shi caracterizarea mea, intuneca cu ceva Adevarul?

shi harababura pe care ai remarcat-o sa nu aiba miez in ea? iar daca tu nu pricepi ce dureri sunt in semnatura mea, ar trebui sa-tzi dau tzie raportul? doar pentru ca te crezi vrednic invinuind? shi facand pe proful de romana care shtie despre metafore?

poi sa fi sanatos fratele meu, ca doar, multzi chematzi shi putzini aleshi, iar singureu nu am cum sa ma aleg... decat facand din cele ce s-au dat tuturor... dar nu ca shi cele neintzelepte ci ca shi cele cinci intzelepte...

deci iata ca te salut cu respect, ca asha am invatzat in armata sa dau raportul... shi-tzi multzumesc pentru mustrari, shi ca-mi arata-shi barna, ca asha este precum ai spus, shi deshi ma-i suparat, am sa fac pe nebunul shi am sa ma aratat ca un viclean prefacut... de parca n-ash fi... de ochii lumii,..................... iar ai shefului? sa vezi ce pisica blanda.... de parca n-am shtii... pe ce gradinari vrem noi sa pacalim? "au doara ca sa prindem un caine mort, sau un purice, asha ca shi pentru a aduna prepelitze de pe dealuri?" (citat aproximativ shi parafrazat)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40