Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #881  
Vechi 30.03.2013, 22:33:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Crestinismul NU se opune stiintei, ci doar scientismului care reprezinta pretentia stiintei de a se erija in singura forma legitima de cunoastere.
Cum ar putea fi crestinii impotriva stiintei si a ratiunii cand in Evanghelia dupa Ioan Hristos este numit Logosul, adica in greaca veche - Ratiunea, Sensul, Cuvantul Vietii.
Deci noi marturisim ca La inceput era Ratiunea si ca toate s-au facut prin Ratiune si cu o ratiune care isi are izvorul in Logosul Insusi, Fiul lui Dumnezeu.
Iar Sf. Maxim Marturisitorul spune ca in ratiunile lucrurilor create se oglindeste Ratiunea suprema, Logosul care da viata si lumineaza toate, aceste ratiuni create fiind urme ale prezentei si iubirii lui Dumnezeu.
Deci nu stiintei ne impotrivim noi, crestinii, ci doar eventualei pretentii a stiintei de a raspunde la toate problemele existentei si de a fi singura cale legitima de cunoastere.
Pentru ca a adera la acest tip de scientism inseamna a vedea lumea intr-o singura dimensiune si a trai doar pe orizontala existentei.
Or insusi faptul ca exista in noi un dor dupa ceva mai presus de lume, o chemare spre infinit, sta marturie de faptul ca in om mai este prezenta si o alta dimensiune in afara de cea pur materiala. A nega acest lucru inseamna a fi orb si surd la chemarea adanca din sufletul omului findca nu numai credinta, dar si arta, poezia, dorinta omului de a cunoaste fara limita, de a iubi fara limita, de a fi mereu mai bun, de a sti mereu mai mult, toate acestea marturisesc despre vocatia omului de a cauta ceva mai presus de lume.
Exista psihologie evolutionista care iti spune ca mintea nu a aparut ca sa descoperi adevarul ci are aceeasi functie biologica pe care o are si coada paunului adica sa te ajute sa ai succes la gagici.

http://www.nytimes.com/books/first/m/miller-mating.html
Reply With Quote
  #882  
Vechi 30.03.2013, 23:46:30
Carmol Carmol is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2013
Mesaje: 64
Implicit Interesant

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Exista psihologie evolutionista care iti spune ca mintea nu a aparut ca sa descoperi adevarul ci are aceeasi functie biologica pe care o are si coada paunului adica sa te ajute sa ai succes la gagici.

http://www.nytimes.com/books/first/m/miller-mating.html
Aici se vede clar ca esti trol. Sau ai probleme. Poate ca esti genul de persoana care se pierde in fraze lungi.
E a 2-a oara cand intelegi aiurea articole scrise de oameni mai destepti ca tine.
Selectivitatea sexuala se refera la caracteristici pe care diferite animale le au si care le ajuta in a-si transmite genele.
Adica un om cu un creier mai mare era mai atragator pentru sexul opus decat unu cu creier mic. Cum un paun cu o coada mai "stufoasa" era mai atragator pentru sexul opus al sau.
Dat fiind creierul mai mare nu inseamna ca nu era acelasi lucru care este acum, un organ destinat coordonarii functiilor organismului. "MINTEA" marindu-se nu isi pierdea proprietatile.
Ca sa iti dau un alt exemplu, gandste-te la negrii. Acestia au un penis mai mare ca restul raselor (in medie) pentru ca era mai atragator pentru sexul opus si naturii poligame a relatiilor din acele timpuri. Sau daca vrei poti sa ii atribui aceste caracteristici lui Dumnezeu ca vorba aia suntem toti facuti in chipul lui (negrii si cu penisul mare).
Daca tu consideri ca penisul mare este echivalentul cozii paunului sper sa te intalnesti cu un astfel de specimen in puscarie.

Multumesc.
Reply With Quote
  #883  
Vechi 31.03.2013, 00:10:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmol Vezi mesajul
Aici se vede clar ca esti trol. Sau ai probleme. Poate ca esti genul de persoana care se pierde in fraze lungi.
E a 2-a oara cand intelegi aiurea articole scrise de oameni mai destepti ca tine.
Selectivitatea sexuala se refera la caracteristici pe care diferite animale le au si care le ajuta in a-si transmite genele.
Adica un om cu un creier mai mare era mai atragator pentru sexul opus decat unu cu creier mic. Cum un paun cu o coada mai "stufoasa" era mai atragator pentru sexul opus al sau...
Bine ca nu sunt mai destepti ca tine :

The human mind and the peacock's tail may serve similar biological functions.
Scrie la trecut cum vrei tu sa lasi impresia ? Sau scrie la prezent ?
E o alta dovada a "stiintei " bazate pe nimic. Da, oamenii se pare ca au minte deci hai sa incercam sa explicam asta cu metode naturaliste. Nu conteaza adevarul, conteaza daca noi cadem de acord ca asa s-a intamplat.

Spune-mi si mie pe ce te bazezi tu atunci cand crezi ca mintea ta este un mijloc prin care poti afla adevarul ? Eu iti pot arata ca neo-darwinismul asta este de la inceput irational ca si ateismul.
Pentru ca daca tu crezi ca mintea ti-a aparut in urma unui proces de evolutie pe care l-ai descoperit cu mintea, asta e "circular reasoning". Chiar daca mintea ti-ar furniza informatii false, nu ai cum sa dovedesti asta.
Ateul e la fel ca afonul care canta dimineata in baie si se crede Pavarotti.
In rest cu negrii si cu puscaria, nu am ce sa zic. Atata te duce capul, atata scrii.
Reply With Quote
  #884  
Vechi 31.03.2013, 01:46:19
Carmol Carmol is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2013
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Bine ca nu sunt mai destepti ca tine :

The human mind and the peacock's tail may serve similar biological functions.
Scrie la trecut cum vrei tu sa lasi impresia ? Sau scrie la prezent ?
E o alta dovada a "stiintei " bazate pe nimic. Da, oamenii se pare ca au minte deci hai sa incercam sa explicam asta cu metode naturaliste. Nu conteaza adevarul, conteaza daca noi cadem de acord ca asa s-a intamplat.
Este scris la prezent. Pentru ca evolutia nu s-a terminat. Este un proces "ongoing". Este o deductie logica. Sanii mari si forma de clepsidra a femeii sunt atractive cu scop de reproducere pe cand o femeie cu forma de trapez mai putin desi cred ca tu ai sari pe orice cu un puls. Si cum barbatii cu un status inalt in societate sau cu un simt al umorului care denota inteligenta (datorat creierului - cresterii "MINTII") sunt gasiti mai atragatori decat indieni ca tine.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Spune-mi si mie pe ce te bazezi tu atunci cand crezi ca mintea ta este un mijloc prin care poti afla adevarul ? Eu iti pot arata ca neo-darwinismul asta este de la inceput irational ca si ateismul.
Pentru ca daca tu crezi ca mintea ti-a aparut in urma unui proces de evolutie pe care l-ai descoperit cu mintea, asta e "circular reasoning". Chiar daca mintea ti-ar furniza informatii false, nu ai cum sa dovedesti asta.
Ateul e la fel ca afonul care canta dimineata in baie si se crede Pavarotti.
In rest cu negrii si cu puscaria, nu am ce sa zic. Atata te duce capul, atata scrii.
Mintea mea poate distinge adevarul. A ta poate ca nu distinge adevarul. Tu cum distingi adevarul ca esti in viata? Nu cu mintea? Cognito ergo sum!
Tu zici ca mintea apare magic?! Sau ca nu are legatura cu partea fizica sau ce?
Argumentul cu logica circulara este retardat.
Reply With Quote
  #885  
Vechi 31.03.2013, 02:13:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmol Vezi mesajul
Este scris la prezent. Pentru ca evolutia nu s-a terminat. Este un proces "ongoing". Este o deductie logica. Sanii mari si forma de clepsidra a femeii sunt atractive cu scop de reproducere pe cand o femeie cu forma de trapez mai putin desi cred ca tu ai sari pe orice cu un puls. Si cum barbatii cu un status inalt in societate sau cu un simt al umorului care denota inteligenta (datorat creierului - cresterii "MINTII") sunt gasiti mai atragatori decat indieni ca tine.



Mintea mea poate distinge adevarul. A ta poate ca nu distinge adevarul. Tu cum distingi adevarul ca esti in viata? Nu cu mintea? Cognito ergo sum!
Tu zici ca mintea apare magic?! Sau ca nu are legatura cu partea fizica sau ce?
Argumentul cu logica circulara este retardat.
Mai Carmol, ai putea sa scrii fara sa jignesti ? Adica stiu ca esti aici ca sa ne tii o lectie despre ce e stiinta si cu ce se mananca dar ai putea sa te abtii de la remarci de genul "cred ca tu ai sari pe orice cu un puls". Nu toti avem aceleasi apucaturi ca tine.
Daca te-ai fi dus la scoala in loc sa inveti despre stiinta de pe internet ai fi invatat ca cel care a spus Cogito ergo sum a spus si ca Dumnezeu exista si El nu vrea sa ma pacaleasca. Abia de aici incolo incepe filozofia, pentru ca in cazul asta, creierul este o unealta creata de Dumnezeu care te poate ajuta sa afli adevarul. Si uite ce mai spune persoana respectiva :

Reply With Quote
  #886  
Vechi 31.03.2013, 16:01:14
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Problema tuturor ateilor este ca omul NU poate trai fara Dumnezeu.
Si cand spun ca nu poate trai fara Dumnezeu, ma refer la faptul ca nu poate trai in calitatea de om, adica de fiinta constienta de sine.
De ce? Fiindca pentru om, a fi, a exista, inseamna a fi constient ca esti.
Aceasta deoarece omul este singura fiintare care isi pune intrebarea : Ce inseamna sa fii ?
Si el isi pune aceasta intrebare fiindca el se simte pe sine ca fiind, ca existand.
Iar a te simti pe tine insuti ca fiind inseamna a fi constient ca esti.
Din acest motiv simplu, omul NU isi poate imagina, NU poate concepe la baza existentei decat tot o Fiinta constienta de sine. Aceasta Fiinta este Dumnezeu.
De aceea omul este condamnat la Dumnezeu. El este condamnat la sens.
Nu poate trai ca om, daca nu are un Dumnezeu si daca nu are un sens.
Ateii care se simt confortabil afirmand ca nu exista Dumnezeu, nu sunt oameni intregi.
Sunt niste monstri din punct de vedere afectiv. N-am zis-o eu. A zis-o Pascal, un geniu adevarat, nu un clovn precum Dawkins.
Asta e problema ateilor: ca omul e condamnat sa caute pe Dumnezeu prin insasi conditia lui de om. El NU poate concepe nici macar pe "a fi", fara a pune la baza existentei o Fiinta constienta, deci pe Dumnezeu. E limpede asta.
Reply With Quote
  #887  
Vechi 31.03.2013, 18:03:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Problema tuturor ateilor este ca omul NU poate trai fara Dumnezeu.
Si cand spun ca nu poate trai fara Dumnezeu, ma refer la faptul ca nu poate trai in calitatea de om, adica de fiinta constienta de sine.
De ce? Fiindca pentru om, a fi, a exista, inseamna a fi constient ca esti.
Aceasta deoarece omul este singura fiintare care isi pune intrebarea : Ce inseamna sa fii ?
Si el isi pune aceasta intrebare fiindca el se simte pe sine ca fiind, ca existand.
Iar a te simti pe tine insuti ca fiind inseamna a fi constient ca esti.
Din acest motiv simplu, omul NU isi poate imagina, NU poate concepe la baza existentei decat tot o Fiinta constienta de sine. Aceasta Fiinta este Dumnezeu.
De aceea omul este condamnat la Dumnezeu. El este condamnat la sens.
Nu poate trai ca om, daca nu are un Dumnezeu si daca nu are un sens.
Ateii care se simt confortabil afirmand ca nu exista Dumnezeu, nu sunt oameni intregi.
Sunt niste monstri din punct de vedere afectiv. N-am zis-o eu. A zis-o Pascal, un geniu adevarat, nu un clovn precum Dawkins.
Asta e problema ateilor: ca omul e condamnat sa caute pe Dumnezeu prin insasi conditia lui de om. El NU poate concepe nici macar pe "a fi", fara a pune la baza existentei o Fiinta constienta, deci pe Dumnezeu. E limpede asta.
http://m.descopera.ro/dnews/9261985-...ustin-expertii
http://m.rtv.net/17359
http://m.jurnalul.ro/stiri/externe/d...om-604900.html
"S-a dovedit deja stiintific ca individualitatea, constiinta si imaginea se sine nu sunt proprietati exclusiv umane. Acest lucru trebuie sa ne puna pe ganduri", a declarat Tom White, directorul Centrului pentru Etica si Afaceri de la Universitatea Marymount din Los Angeles.
"Delfinii sunt persoane non-umane. O persoana reprezinta o individualitate. Daca indivizii conteaza, atunci uciderea lor deliberata, din punct de vedere etic, echivaleaza cu uciderea unui om. De asemenea, tinerea in captivitate a unei asemenea fiinte este de neacceptat", a spus White.

iată că omul nu este șingura ființă conștientă de propria existența.
Reply With Quote
  #888  
Vechi 31.03.2013, 18:40:23
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
[...] tu crezi ca mintea ti-a aparut in urma unui proces de evolutie pe care l-ai descoperit cu mintea, asta e "circular reasoning"
Iar tu crezi ca mintea ti-a aparut in urma unui proces de Creatie, pe care l-ai descoperit cu mintea, asta ce e?
Reply With Quote
  #889  
Vechi 31.03.2013, 18:47:52
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
[...] omul [...] NU poate concepe la baza existentei decat tot o Fiinta constienta de sine. Aceasta Fiinta este Dumnezeu.
Argument: lipseste. Contraargument: exista atei, cate nu respecta regula de mai sus, dar,

Citat:
Ateii [...] nu sunt oameni intregi. Sunt niste monstri din punct de vedere afectiv.
Argument: Asa a spus Pascal.


Asta ai vrut sa spui, Bogdan81?
Reply With Quote
  #890  
Vechi 31.03.2013, 19:13:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Sunt niste monstri din punct de vedere afectiv.
CE SPUI TU?!
trecusem în graba peste text, dar mi-a atras atenția colegul t4... (cu nume complicat).
nu contează cine s spus-o. a fost un necunoscător. cum putea Pascal din sec. 17 care este nivelul de afectivitate al ateilor din sec. 21.
este o tampenie, o prostie fără.margini. mai ales că este repetată acum.
așa credea el. punct.
asta nu înseamnă ca este adevărat.
ar fi bine să nu ne jucăm de clovnii, pentru că eu nu ți-am jignit mentorii.
m-ai dezamăgit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 04:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 13:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 15:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 03:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 19:58:43