Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.03.2010, 17:16:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ lacrimi

Imi pare rau ca treci prin aceasta perioada grea... Maica Domnului sa te intareasca in fata incercarilor!

Sfatul meu este sa eviti discutiile.. cred ca ti-ar fi mai usor. (Discutiile cu sectantii duc la suparari si huliri .. )

Un link catre un site util in discutiile cu cei din alte confesiuni (linkul este catre pagina despre botezul copiilor).
http://www.ortho-logia.com/Romanian/Botez.htm
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.03.2010, 17:30:21
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Imi pare rau ca treci prin aceasta perioada grea... Maica Domnului sa te intareasca in fata incercarilor!

Sfatul meu este sa eviti discutiile.. cred ca ti-ar fi mai usor. (Discutiile cu sectantii duc la suparari si huliri .. )

Un link catre un site util in discutiile cu cei din alte confesiuni (linkul este catre pagina despre botezul copiilor).
http://www.ortho-logia.com/Romanian/Botez.htm

Iti multumesc, Ana
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.03.2010, 17:36:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Im cer iertare daca v-am smintit prin faptul ca am raspuns cu cateva versete din Biblie la o intrebare care mi se pusese. Paste fericit !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.03.2010, 17:36:35
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
ok, te cred pe cuvant, e probabil din obisnuinta.

Aceasta idee reiese din Epistola Sf Ap Pavel catre corinteni, intaia, capitolul 7

13 Și o femeie, dacă are bărbat necredincios, și el binevoiește să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul.
14 Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți.

Deci, daca un parinte este credincios va avea copiii sfinti prin faptul ca el slujeste Domnului.


Si totusi.... un credincios desavarsit nu se considera niciodata "credincios". Si daca eu ma consider credincioasa, dar credinciosia mea e una falsa, e slava desarta (asa cum e la tot mai multi oameni in zilele noastre), de ce-ar fi copiii mei sfinti?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.03.2010, 17:45:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ce pot sa spun, fiecare se stie pe sine insusi cat e de credincios. Desigur ca o credinta/credinciosie falsa nu aduce dupa ea nici sfintirea copiilor nici alte binecuvantari, dar numai Dumnezeu stie cine e credincios sincer si cine e fals...eventual si omul respectiv.

Dar pentru cei cu adevarat credinciosi, care si-au pus nadejdea numai in Dumnezeu, care Il cauta in rugaciuni zi de zi si doresc sa se pocaiasca in fiecare zi , Dumnezeu a dat aceasta promisiune, dupa cum spune Sf Ap Pavel.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.03.2010, 18:06:42
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Imi pare rau ca treci prin aceasta perioada grea... Maica Domnului sa te intareasca in fata incercarilor!

Sfatul meu este sa eviti discutiile.. cred ca ti-ar fi mai usor. (Discutiile cu sectantii duc la suparari si huliri .. )

Un link catre un site util in discutiile cu cei din alte confesiuni (linkul este catre pagina despre botezul copiilor).
http://www.ortho-logia.com/Romanian/Botez.htm


Foarte interesant link-ul Anei. Recomand tuturor "non-ortodocsilor" sa-l citeasca.
Multumesc inca o data Ana. Acum mi-as dori sa-l mai intalnesc o data pe acel penticostal si sa-l lamuresc putin...
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.03.2010, 18:09:55
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ce pot sa spun, fiecare se stie pe sine insusi cat e de credincios. Desigur ca o credinta/credinciosie falsa nu aduce dupa ea nici sfintirea copiilor nici alte binecuvantari, dar numai Dumnezeu stie cine e credincios sincer si cine e fals...eventual si omul respectiv.

Dar pentru cei cu adevarat credinciosi, care si-au pus nadejdea numai in Dumnezeu, care Il cauta in rugaciuni zi de zi si doresc sa se pocaiasca in fiecare zi , Dumnezeu a dat aceasta promisiune, dupa cum spune Sf Ap Pavel.


Ai dreptate. Numai Dumnezeu stie... Nici macar omul. Pentru ca exista zorii diminetii si zorii inserarii... Noi toti credem ca mergem spre lumina... Insa vai de cei ce vad lumina in zorii inserarii... Si descopera cu stupoare ca in invartosarea inimii lor, in loc sa descopere Lumina cea Vie si Adevarata, ajung in intunericul cel crunt si ucigator... "Cine are urechi de auzit sa auda"...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.03.2010, 18:49:24
ALEXANDRESCU VLAD MIRCEA ALEXANDRESCU  VLAD MIRCEA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2010
Mesaje: 13
Post Intrebare pt sectanti de ce va considerati copiii sfinti?

Pana la sfintenie mai va' asa ca abordarea lor e cam aiurea, ca prin botez eu stiu ca iti purifici sufletul si IL primesti pe HRISTOS in viata ta, iar fara aceasta sfanta taina nu esti crestin si nici in comuniune cu DUMNEZEU,da fiecare om cu credinta si gandirea lui asa ca m-abtin de la alte comentarii, desi am mai intalnit unele,, minti luminate'' care intre altele erau contra transfuziilor, oameni carora le-am taiat elanul cu niste citate biblice alese foarte bine
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.03.2010, 19:54:59
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRESCU VLAD MIRCEA Vezi mesajul
Pana la sfintenie mai va' asa ca abordarea lor e cam aiurea, ca prin botez eu stiu ca iti purifici sufletul si IL primesti pe HRISTOS in viata ta, iar fara aceasta sfanta taina nu esti crestin si nici in comuniune cu DUMNEZEU,da fiecare om cu credinta si gandirea lui asa ca m-abtin de la alte comentarii, desi am mai intalnit unele,, minti luminate'' care intre altele erau contra transfuziilor, oameni carora le-am taiat elanul cu niste citate biblice alese foarte bine
Felicitări pentru alegerea citatelor biblice cu care le-ai tăiat elanul unora.

Pentru „pana la sfintenie mai va' ” ai vreun citat biblic?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.03.2010, 19:56:52
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Felicitări pentru alegerea citatelor biblice cu care le-ai tăiat elanul unora.

Pentru „pana la sfintenie mai va' ” ai vreun citat biblic?
Care citate biblice? Si despre ce elan e vorba?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 11:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05