Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2018, 23:29:38
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit Postul Sf Ap Petru si Pavel

Stiti cumva cum se calculeaza durata Postului Sfintilor Apostoli Petru si Pavel? De ce in unii ani acest post dureaza 3-4 zile iar in alti ani (precum 2018) dureaza aproape o luna intreaga? Stiu doar ca daca Pastile cad mai tarziu, postul Sf Petru si Pavel dureaza mai putin... dar as vrea sa stiu daca exista canoane care reglementeaza clar durata acestui post sau daca durata postului ramane la decizia Sfantului Sinod.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2018, 08:28:06
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Stiti cumva cum se calculeaza durata Postului Sfintilor Apostoli Petru si Pavel? De ce in unii ani acest post dureaza 3-4 zile iar in alti ani (precum 2018) dureaza aproape o luna intreaga? Stiu doar ca daca Pastile cad mai tarziu, postul Sf Petru si Pavel dureaza mai putin... dar as vrea sa stiu daca exista canoane care reglementeaza clar durata acestui post sau daca durata postului ramane la decizia Sfantului Sinod.
Depinde indirect de Paști, după cum ai spus și tu, pentru că reperul nu sunt Paștile, ci Pogorârea Sfântului Duh. Din săptămâna imediat următoare Rusaliilor până în 29 iunie (Sf. Apostoli Petru și Pavel) e perioada de post.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2018, 09:09:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Stiti cumva cum se calculeaza durata Postului Sfintilor Apostoli Petru si Pavel? De ce in unii ani acest post dureaza 3-4 zile iar in alti ani (precum 2018) dureaza aproape o luna intreaga? Stiu doar ca daca Pastile cad mai tarziu, postul Sf Petru si Pavel dureaza mai putin... dar as vrea sa stiu daca exista canoane care reglementeaza clar durata acestui post sau daca durata postului ramane la decizia Sfantului Sinod.
Cred ca postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel nu poate incepe inainte de Coborarea Sfantului Duh. Asadar durata variabila a acestui post depinde indirect de data Pastilor, cu toate ca sarbatoarea are o data fixa.

N-as sti sa spun care ar fi durata daca n-ar fi nicio limitare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 25.06.2018 at 09:11:36.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
petru si pavel, post

Thread Tools
Moduri de afișare