Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.03.2021, 18:05:37
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

@Demetrius:
Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius;
Normal e asa cum vrea Dumnezeu, nu cum fac cei mai multi.
Suprinzator asa cum fac cei mai multi cam asa ar vrea si Dumnezeu. E ca o regula naturala, de fapt, chiar este...
Ha, ha, ha!

Faptul ca ai citat doar inceputul mesajului meu, care include in mod necesar si versetul (Rom3,10-18) care te contrazice si pe care l-ai ignorat(nu l-ai citit), dovedeste exact ce spuneam in restul mesajului, ca dezinteresul tau fata de lumea si scopul calugarilor (tu-i zici "pragmetism"!?!?) te cenzureaza sa nu vezi realitatea si sa scrii nu ce vrei tu(ca nu vezi!), ci ce vrea duhul care te domina.

Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.03.2021, 19:16:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
pe fondul noului val de oameni ce vor sa se aproprie de religie haidem sa ne aducem si noi aportul. Nu sunt dezinteresat, vreau doar sa fiu pragmatic. Tot ce am scris aici este inutil si efort pierdut, pentru ca este pe langa subiect.
Care e valul de oameni noi care se apropie de credință, eu nu-l văd în România ? Participarea la slujbe a scăzut cu 30% dacă nu chiar cu 50% la orașe, de vreun an de când e nebunia planetară, încasările Arhiepiscopiei Bucureștilor am înțeles că au fost cu 10% mai puțin decât cele prognozate, deci clar au fost mai puțini oameni prezenți.

Îmbătrânirea accelerată și depopularea prin migrație economică mai bat un cui în participarea la Biserică, la toate cultele nu doar la ortodocși.

La ce public țintă te referi când spui de valul de oameni care vor să se apropie de Biserică, sunt o mână de credincioși relativ la populația de sute de mii din câteva orașe mari sau de 2 mil și ceva în București care încearcă să se țină de credință, iar restul abia dau pe la Biserică la sărbătorile mari sau când au necazuri.

Dacă la București participă Duminical 100-200.000 de oameni, prin toate bisericile de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Bucureștilor, aceia sunt până la 20% din nr total de locuitori, e clar că nu toți locuitorii unui oraș sunt ortodocși, dar tot e mică participarea.

În orașe de 350.000 de locuitori nu știu dacă merg 50.000 de credincioși ortodocși la slujbe răspândiți în vreo 15-20 de Biserici și capeluțe dintr-un oraș, în fiecare Duminică.

În sate și orașe medii depopulate, foste orașe industriale/ monoindustriale poate e și mai rău.

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
E ca aventura lui Salam: a fost chemat, a venit in turneu in SUA, vreo 2 saptamani, apoi cand sa iasa afara l-au oprit ca avea peste $100,000 in buzunar, gen.
E nefericită comparația cu Salam, un mare duhovnic când conferențiază nu pleacă cu 100k cash și Biserica se adresează tuturor, manele ascultă un grup restrâns.

Biserica nu e lăutărie.


Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Eu m-am referit la Irlanda ca ori cu referendum si legi ori fara, e acelasi rezultat cand ai de-a face cu animale.
Tu ai scos în evidență numai părțile nefericite, totuși există sau existau comunități active de credință în Polonia, Italia, Croația, Spania, Irlanda unde până la un anumit punct istoric faptul că oamenii erau religioși a mai frânat din marșul distrugător al societății.


Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Ma refeream ca scriiturile lui Danion sunt de foarte, foarte proasta calitate si totusi a obtinut binecuvantarile. Daca nu ma insel, Evanghelia lui Iuda incepe cu "trebuie sa fii idiot sa crezi in Evanghelia lui Iuda" - o formulare ce atrage dupa ea automat aruncarea cartii la gunoi de catre orice om decent.
O fi o carte proastă din perspectiva ta, tu și alte mii de tineri ai ajuns la ea că și-a pus-o autorul moca pe net pe fostul lui site și după s-a răspândit, alte cărți pe care nu le-a mai pus moca după 2008, nu le-ai citit, când citești ”ieftenache” ceva nici nu prea poți avea pretenții la calitate.

A mai scris cărți și după 2008, tu l-ai citit pe Danion până-n 2008, după n-ai mai citit ce a scris despre Sfântul Nectarie, cuviosul Vasile al Ostrogului, cartea despre divorț

Un om evoluează într-un an mult, darămite în 13 ani și el s-a spovedit pe Athos, a fost de zeci de ori pe sfântul munte, depinde în ce perioadă a vieții percepi un om, a mai avansat în scriere.

Oricum Danion nu e ceva central pentru Biserică, mai degrabă ce publică doxologia sau editurile Patriarhiei, el e un scriitor care la un moment dat a avut interzis prin conferințe în unele orașe, chiar înainte să aibă episodul nefericit pe la stiliști pentru că avea un stil franc și oamenilor nu le prea place, deși ei provocau din sală întrebările.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.03.2021 at 02:16:36.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.03.2021, 08:16:40
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

@Iorest,
asta nu e discutie utila. daca vrei haide pe chat, ala e live chat, tinde sa fie mai superficial decat un forum, ceea ce e mai ok pentru risipa de timp. Gasim si curs de dogmatica, gasim.

[blockquote]Ți se aprobă urbanistic să faci după capul tău ce construcții vrei într-o țară civilizată,să vii cu o arhitectură nouă pentru acea zonă, dacă nu-i convingi pe cei de sus[/blockquote]
Ti se aproba, tocmai ca nu exista restrictie in zona aia si tocmai ca nu stii cum merge treaba aici. In plus, cultele religioase sunt literalmente scutite de orice restrictii si reglementari (adica in afara celor de "civil engineering", sa nu se prabuseasca cladirea peste oameni).



[blockquote]Care e valul de oameni noi care se apropie de credință, eu nu-l văd în România ?[/blockquote]
O sa fie, vine in curand. Cu cat mai tare deraiaza trenul cu LGBT, SJW, femei grase, marxism si comunism cu atat oamenii normali vor sa se apropie de ceva. Tu ti-ai facut treaba?


@Demetrius
[blockquote]Ha, ha, ha!

Faptul ca ai citat doar inceputul mesajului meu, care include in mod necesar si versetul (Rom3,10-18) care te contrazice si pe care l-ai ignorat(nu l-ai citit), dovedeste exact ce spuneam in restul mesajului, ca dezinteresul tau fata de lumea si scopul calugarilor (tu-i zici "pragmetism"!?!?) te cenzureaza sa nu vezi realitatea si sa scrii nu ce vrei tu(ca nu vezi!), ci ce vrea duhul care te domina.[/blockquote]
Ce?! Ce tot vorbesti acolo? Nu inteleg nimic din ce zici. Desigur, e duhul cel care ma domina...
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.03.2021, 08:17:27
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

@Iorest,
asta nu e discutie utila. daca vrei haide pe chat, ala e live chat, tinde sa fie mai superficial decat un forum, ceea ce e mai ok pentru risipa de timp. Gasim si curs de dogmatica, gasim.

Citat:
Ți se aprobă urbanistic să faci după capul tău ce construcții vrei într-o țară civilizată,să vii cu o arhitectură nouă pentru acea zonă, dacă nu-i convingi pe cei de sus
Ti se aproba, tocmai ca nu exista restrictie in zona aia si tocmai ca nu stii cum merge treaba aici. In plus, cultele religioase sunt literalmente scutite de orice restrictii si reglementari (adica in afara celor de "civil engineering", sa nu se prabuseasca cladirea peste oameni).



Citat:
Care e valul de oameni noi care se apropie de credință, eu nu-l văd în România ?
O sa fie, vine in curand. Cu cat mai tare deraiaza trenul cu LGBT, SJW, femei grase, marxism si comunism cu atat oamenii normali vor sa se apropie de ceva. Tu ti-ai facut treaba?


@Demetrius
Citat:
Ha, ha, ha!

Faptul ca ai citat doar inceputul mesajului meu, care include in mod necesar si versetul (Rom3,10-18) care te contrazice si pe care l-ai ignorat(nu l-ai citit), dovedeste exact ce spuneam in restul mesajului, ca dezinteresul tau fata de lumea si scopul calugarilor (tu-i zici "pragmetism"!?!?) te cenzureaza sa nu vezi realitatea si sa scrii nu ce vrei tu(ca nu vezi!), ci ce vrea duhul care te domina.
Ce?! Ce tot vorbesti acolo? Nu inteleg nimic din ce zici. Desigur, e duhul cel care ma domina...
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.03.2021, 11:43:03
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
asta nu e discutie utila.

Cu cat mai tare deraiaza trenul cu LGBT, SJW, femei grase, marxism si comunism cu atat oamenii normali vor sa se apropie de ceva.

Ce?! Ce tot vorbesti acolo? Nu inteleg nimic din ce zici. Desigur, e duhul cel care ma domina...
Utilă intereselor tale? Cui să fie utilă? Cred că e foarte utilă orice dicuție serioasă. Păcat că postezi prea mult-des si prea lung încât îmi pierd cheful și interesul de a urmări ce vrei să zici. Recunosc că n-am putut urmări toată discuția voastră, mai mult din cauza ta și bineînțeles că din vina mea.

Ce duh crezi că te domină?

@moșule, ce vrei să zici defapt pe subiectul ăsta? Oamenii normali ca tine ce fug de... hai spune, de ce/cine anume vor să se apropie?
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.03.2021, 13:08:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
@Iorest,
asta nu e discutie utila. daca vrei haide pe chat, ala e live chat, tinde sa fie mai superficial decat un forum, ceea ce e mai ok pentru risipa de timp. Gasim si curs de dogmatica, gasim.
Nu-mi place ideea de discord, eu oricum apreciez că tu vorbești bine limba română deși ești peste ocean și măcar îți pasă și îți pui întrebări, alții ar fi uitat româna pe aeroport și se fereau de români, ca să nu se afle originile lor.

Apropo o analiză despre anul ce a trecut, făcută de un cercetător istoric, care e membru eparhial în arhiepiscopia Bucureștilor:

”În toată vremea grea a anului Covid 2020, care a afectat toate Bisericile și cultele, Arhiepiscopia Bucureștilor, după cum am aflat, a avut o pierdere financiară de aproape zece milioane de lei: din 72.396.544 lei, cît fusese venitul ei prognozat, s-au realizat cu aproape 10% mai puțin, 62,9 milioane. ”

Mult mai îngrijorat s-a arătat însă Preafericitul Patriarh Daniel de o altă pierdere: cea demografică. În 2020, s-au săvîrșit 17.370 de botezuri, față de 20.807 înmormîntări, pe cuprinsul epahiei. Criza demografică e, pe termen mediu și lung, mult mai îngrijorătoare decît cea economică.”


Deci ce se poate deduce, participare mai puțină la Biserică probabil din cauza fricii (de înțeles dat fiind contextul) de îmbolnăvire, criză demografică, înmormântări mai multe decât botezuri, în București, unde e aflux de tineret venit la studii, muncă, unde fostul primar dădea bani tinerilor la prima căsătorie, la fiecare copil născut, bani pentru fertilizare in vitro ca să stimuleze natalitatea prin programul ”maternalia”, bani pentru ochelari la tineri, bani pentru tratamente stomatologice (politică de protecție socială).

Mai departe continuă analiza, (nu o să mai reiau cu citate), cei care aveau sporuri la salarii au renunțat la ele ca să nu-și piardă locul de muncă oamenii care lucrează în tipografii și ateliere, din solidaritate , s-au făcut și milostenii substanțiale, s-au continuat și lucrările de restaurare necesare ca să nu se degradeze lăcașurile, pe lângă banii care s-au dat pe salarizare într-un cuantum limitat s-au întors puțin mai mult statului pe contribuții sociale datorate, probabil se adună și contribuțiile sociale ale celor care sunt angajați dar nu sunt salarizați de stat ci din donații.

Pentru cine vrea să citească în detaliu:

https://www.mediafax.ro/editorialist...araci-19907662

De aceea nu e bine să ne pripim la judecată, lesne ne poate lua valul criticii să-i caricaturizăm pe alții arghirofili.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.03.2021 at 16:07:16.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.04.2021, 10:08:21
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

@Petru7:
oamenii normali vor sa se apropie de normalitate.

utila intereselor mele, dar nu vad de ce ar face treaba asta negativa sau neutila si tie


nu poti sa tii pasul pentru ca asta este forum si nu o discutie live, ca intr-un chat, de aceea te invit pe grupul de discord, poate reusim sa ne adunam vreo 10-12 acolo si sa comunicam in mod organizat. Link aici:https://discord.gg/duH2uk68j9
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare