Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2021, 23:58:46
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Am aflat că pot muri subit oricând în somn...Ce sa mai fac?

Voi ce ați face daca ați afla că puteți muri în somn subit oricând?Ce ați face in disperare sau in momente grele?

Cred că ma apropii tot mai mult de cealaltă dimensiune fiindcă mi s-au mai adăugat 2 diagnostice fizice de la doctor:, apnee in somn și astm exacerbat. Plus schizofrenie, TOC, anxietate generalizata, reflux gastro, arsuri la stomac, obezitate gradul II(de la; antidepresive și pasiunea mea zilnica pentru dulciuri), infecții la masele, granulom, sinuzita maxilara cronica, deviație de sept, simptome destul de grave de concentrare, memorie și atenție, tanatofobie, ipohondrie, puls crescut, suspect de o ușoară hipertensiune arteriala, dislipidemie, acid uric crescut, transaminazele crescute, , ficat gras, nisip la rinichi, urinare frecventa, sete excesiva miopie și dermatita seboreica plus mâncat emoțional și pe fond psihologic, mâncarea e o alinare pentru mine plus foame deasă, insomnie cronica și tot felul de senzații de căderi in somn și vise intense uneori cosmaruri.Astea sunt problemele mele in mare și toate astea hrănesc mult tanatofobia mea (frica patologica și obsedantă de moarte). Deci în concluzie, ce sa fac că sunt că nu mai am prea mult de trăit? Ce ați face voi in ultimul an de trăit? Sincer răspundeți.
Deci Dumnezeu mi-a oferit un destin nefavorabil și ghinion cat cuprinde, cred că ce îmi rămâne să fac este sa incep chiar de MAINE este o dieta sau sa învăț nutriție sa mă hrănesc corect și să slăbesc neapărat că de aici se trag toate aproape.
Deci un curs de nutriție ar fi foarte bun de făcut mai ales pentru mine personal sau sa incep de pe acum sa citesc cărți despre viața după moarte?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2021, 02:03:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Hai sa o luam una cate una:


1. Moartea in somn - Doamne cati si-ar dori asta... nu suferi, scapi usor - deci este de bine nu este de rau. Dar ai grija si tu cat poti si Dumnezeu ajuta. Nu iti mai face ganduri rele aici... asculta de dovtor. Si altii au aflat ca pot samoara subit si nu au murit. Nu esti nici primul si nici ultimul.


2. Vad ca postezi cu mare aplomb - deci esti bine, restul sunt inchipuiri pe hartie. Nu le mai da importanta, treieste-ti viata normal.


3. Bolile tale sunt sau din pacatele tale sau din pacatele parintilor. Dar si din neglijenta care o arati fata de tine dintr-un stil de viata dezorganizat.
Asa ca o solutie este sa incepi sa iti schimbi viata.


4. Schimba-ti viata duhovniceasca - mergi la Biserica in fiecare saptamana de cateva ori si te roaga in fiecare zi - citeste 2 acatiste pe zi, pentru a te ajuta Dumnezeu.


5. Schimba-ti stilul de viata - fa miscare, gaseste-ti o ocupati. Invata sa iti tii mintea ocupata. Ai un serviciu? Pune mana si fa ceva nu te mai lamenta. Nu zi la nimeni de problemele tale, gura inchisa si vezi-ti de viata. Lamentatul nu te ajuta. Nu mai spune la nimeni si ia-ti un serviciu.


Te tot lamentezi de nu stiu cat timp, dar zaci in aceeasi stare deplorabila de lamentare de sine. Nu ai alta solutie decat sa pui mana sa indrepti si duhovniceste si ca stil de viata.


Stii de ce nu poti si nu ai putut sa faci nimic pana acum ? Pentru ca nu te rogi. Daca te-ai ruga o sa vezi ca se pot face multe in viata.


Citeste acatistul Maicii Domnului si acatistul Sfantului Gheorge. In fiecare zi. Mergi la biserica in fiecare zi daca poti. Du-te cat de des poti la biserica. Si ai sa vezi dupa cateva luni de zile unde esti. Si cere in Biserica ajutor pentru toate - boala, sanatate. Si o sa se repare toate.


Dar daca stai tolanit acasa si te rogi la pereti, sa stii ca astia nu o sa iti raspunda... hai misca-te la Biserica, peretii de acasa nu te ajuta cu nimic. Si pune mana pe rugaciuni, cumpara-ti 2 carticele si citeste dimineata si seara. Sau seara, sau cum ai timp.

Atat de multa lamentare la 26 de ani si nu pui mana sa faci nimic sa schimbi nimic in viata ta. Nici personal nici duhovnicesc. Ti-as face o sapuneala mai tare, pune-te in randuiala omule, ca nu ai nici o problema ca sa nu poti rationa drept. Ce ai tu sunt cu totul alte chestii dar mintea iti merge drept pe calea ei... Asa ca pune mana si fa. Cu rugaciunea ai sa poti sa faci altfel nu o sa faci nimic. Nu e nimic sa te impiedice sa pui mana sa fac ceva - restul sunt inchipuiri. Ce te-a impiedicat sa faci ceva pentru tine pana acum ? Poate doar lenea.

Curaj, ca suntem aici langa tine, mai trebuie sa fii si tu langa tine!!!
Zilnic program de 30 minute de rugaciune si program de 30 de minute pentru a indrepta viata.

Bolile tale au doar 2 medicamente: 1. Biserica si 2. programul organizat de viata... Asa ca du-te la Biserica si citeste rugaciuni, astea sunt primele medicamente si apoi fa-ti un program foarte organizat de viata de care sa te tii.

Astea sunt medicamentele de care ai nevoie pe langa cele date de doctori!!! Fa-ti un tratament corect pentru problemele de viata!!!

Last edited by gpalama; 29.01.2021 at 09:38:08.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2021, 09:58:08
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Încearcă "intermittent fasting", sau mai pe românește post negru. O iei ușor, sau direct tare, depinde de organismul tău, și desigur, ar fi bine sa fi acasă, supravegheat și dacă e cazul cu consultarea unui medic. Poate știi cum sta treaba cu asta, dar îți explic, din ce știu și am încercat eu. E vorba de alternanță dintre hrănire, gen mănânci ce vrei și cât vrei, după nu mănânci nimic. Și treptat tot mărești nivelul timpului în care nu mânaci. Poți in acest timp consuma lichide, preferabil apa și ceai neîndulcit.

De ce e recomandat tipul asta de dieta?
Pai de exemplu după cam 72 de ore de post negru corpul tău începe sa producă celule stem. Și în tot acest timp se curăță, se regenerează.

Dar poți sa studiezi un pic treaba asta tu, sa vezi despre ce este vorba.

Important este sa lași corpul sa se regenereze, sa se vindece. De exemplu, începi ușor, reduci o masa, după nu mânaci nimic o zi, etc.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2021, 16:47:13
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Încearcă "intermittent fasting"


De ce e recomandat tipul asta de dieta?
Pai de exemplu după cam 72 de ore de post negru corpul tău începe sa producă celule stem. Și în tot acest timp se curăță, se regenerează.
N-am stiut asta, ca in post negru se produc celule stem, desi pare rezonabil oarecum; despre aceste celule credeam ca apar doar la noi fetusi, la o noua sarcina.
Regenerarea este un proces normal al organismului, insa nu ma gandeam ca ar fi si celule stem in acest proces.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2021, 23:39:34
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Nu te TEME! ROAGA-TE! Si CREZI ca deja ai primit SANATATEA inapoi!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare