Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2011, 15:08:55
bogdan2010 bogdan2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 6
Implicit calugar versus ghid

Buna ziua si La multi ani!
Ma alatur si eu acestui forum, fiind intr-o mica dilema, dupa ce acum 2 ani m-am intors dintr-un pelerinaj de la Ierusalim si unde am avut un ghid un calugar de origine romana locuitor in Tara Sfanta de mai multi ani!.
Recomand din suflet tuturor sa ajunga acolo macar odata in viata!
Am plecat insa de acolo cu o mare nelamurire si anume cum poti fi calugar (asemuiti cu cei care isi cauta linistea si traiesc in singuratate) si in acelasi timp ghid, deci prezent in mijlocul lumii. ???


Bogdan
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2011, 15:35:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan2010 Vezi mesajul
Cum poti fi calugar (asemuiti cu cei care isi cauta linistea si traiesc in singuratate) si in acelasi timp ghid, deci prezent in mijlocul lumii ???
Calugarii ajuta mult lumea... unii cu rugaciunea, din pustie, altii cu fapta, din lume.
Nu cunoastem noi darurile si tainele lui Dumnezeu.
Atata timp cat nu ne sminteste nimic, lucrurile ne sunt bune.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2011, 15:38:52
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan2010 Vezi mesajul
Buna ziua si La multi ani!
Ma alatur si eu acestui forum, fiind intr-o mica dilema, dupa ce acum 2 ani m-am intors dintr-un pelerinaj de la Ierusalim si unde am avut un ghid un calugar de origine romana locuitor in Tara Sfanta de mai multi ani!.
Recomand din suflet tuturor sa ajunga acolo macar odata in viata!
Am plecat insa de acolo cu o mare nelamurire si anume cum poti fi calugar (asemuiti cu cei care isi cauta linistea si traiesc in singuratate) si in acelasi timp ghid, deci prezent in mijlocul lumii. ???


Bogdan
Sincer, te invidiez. Am fost și eu în Israel, dar n-am avut în grup niciun călugăr și niciun preot, pentru că n-am fost prin Patriarhie. Bănuiesc că acel călugăr ți-a fost ghid doar în Israel, nu te-a luat din România, nu? Mie nu mi se pare că a făcut ceva rău.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2011, 16:22:28
bogdan2010 bogdan2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 6
Implicit

Mie nu mi se pare că a făcut ceva rău.[/quote]


Eu nu consider ca ar fi facut ceva rau! Cred ca daca as reveni in Israel, mi-as dori clar asemenea insotitor!
Doar ca el permanent participa la pelerinaje (nu cred ca doar ale Patriarhiei ) deci interactioneaza mereu cu oamenii, chiar avea momente in care mi se parea extrem de "uman".
Si daca ma gandesc mai bine, poate fi chiar mai greu sa fii "printre oameni", decat sa te ascunzi undeva si sa te rogi!.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2011, 16:25:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan2010 Vezi mesajul
Mie nu mi se pare că a făcut ceva rău.


Eu nu consider ca ar fi facut ceva rau! Cred ca daca as reveni in Israel, mi-as dori clar asemenea insotitor!
Și eu mi-aș dori un asemenea însoțitor, data viitoare mă duc prin Patriarhie, chiar dacă e mai scump, dar o să avem preoți și Liturghia de duminică.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2011, 20:27:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan2010 Vezi mesajul
Si daca ma gandesc mai bine, poate fi chiar mai greu sa fii "printre oameni", decat sa te ascunzi undeva si sa te rogi!.
Foarte adevarat! Am mai spus pe un alt topic,ca in mijlocul lumii iti arati adevarata masura a dragostei fatza de Dumnezeu!Aici e greul si ispita mare!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul calugar Bogdan N Preotul 8 20.02.2012 11:13:43
S-a lansat primul ghid pentru părinții copiilor cu dizabilități cristiboss56 Umanitare 2 19.09.2009 20:13:04
Un ghid al armatei SUA incadreaza crestinii ca potentiali teroristi tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 09.03.2009 18:01:35
COPIL SALVAT MINUNAT DE UN CALUGAR Iustin44 Intamplari adevarate 5 13.04.2008 23:13:31
calugar sau rasofor? grecu Calugarul 12 10.12.2006 12:26:53