Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 07.03.2012, 22:02:30
ralucamaria's Avatar
ralucamaria ralucamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Smile demonstratie simpla

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
adica rudele mele de sange sint eretici????inseamna ca bunica si bunicu,matusile,unchii,verisoarele si verisorii si nepoteii mei si nepoatele sint eretici.poate ca am si eu o gena de eretic :),nu?doar sintem rude de sange.si de obicei sarbatorim pastele de 2 ori pt ca majoritatea au casatorii mixte.of cit de eretici putem sa fim!!!!!! :):)
buna, eu sunt ortodoxa si mama mea e catolica. de fiecare data aghiazma ei se strica si cea de la biserica ortodoxa nu. . ei se impartasesc daca nu au mancat 2 ore, postul e altfel si sunt mai pragmatici parca.oricum cand ii pomenesc trebuie sa-i pun la Sf Psaltire deoarece la Sf Liturghie nu se pomenesc ereticii (l-a corupt si pe tatal meu) dar asta e, bine ca nu e mai rau macar o respecta pe Maicuta Domnului
Reply With Quote
  #202  
Vechi 07.03.2012, 22:56:55
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

buna ,aghiazma la romano catolici e putin sarata cea ortodoxa are gust de busuioc.la ei postul e cu produse lactate si oua,am adoptat si eu postul lactovegetarian.sint diferente dar nu-i consider eretici.nu e nimeni sa-mi spuna de greco catolici ceva?am inteles ca au sarbatori comune cu ortodocsii dar si sarbatori pur catolice ex sf Anton.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 07.03.2012, 23:22:35
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ca sunt eretici si ca nu fac parte din Biserica lui Hristos. Nu exista cale de compromis oricat de toleranti am incerca sa fim. Nu putem sa ii slujim si lui Dumnezeu si lui Mamona. Nu se poate ca ambele biserici (si cea ortodoxa si cea romano-catolica) sa fie a lui Hristos atat timp car au invataturi de credinta diferite. Iar idea ecumenista ca ambele promoveaza pacea si iubirea nu sta in picioare. Asa si budismul promoveaza pacea si iubirea si totusi nu este Biserica lui Hristos. Cei care cauta mantuirea in mai multe locuri, chiar daca o cauta si unde trebuie nu o vor dobandi.
Si inca ceva crestinismul nu este democratic: "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea".
Foarte tare. De asta imi place mie de voi, nu aveti dubii, sunteti convinsi. Ati gasit calea si oricine spune altceva este un eretic, un pierdut, un slujitor al mamonei. din oameni ca voi era facuta inchizitia acum niste sute de ani, oameni hotarati, dornici sa impuna "adevarata" credinta. tot asa sunt si teroristii musulmani, extrem de convinsi ca ii vor astepta zecile de virgine dupa ce vor omori nevinovati doar pt asa le-a spus lor imamul. incredibil....
Reply With Quote
  #204  
Vechi 07.03.2012, 23:37:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=604
Reply With Quote
  #205  
Vechi 07.03.2012, 23:42:59
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Foarte tare. De asta imi place mie de voi, nu aveti dubii, sunteti convinsi. Ati gasit calea si oricine spune altceva este un eretic, un pierdut, un slujitor al mamonei. din oameni ca voi era facuta inchizitia acum niste sute de ani, oameni hotarati, dornici sa impuna "adevarata" credinta. tot asa sunt si teroristii musulmani, extrem de convinsi ca ii vor astepta zecile de virgine dupa ce vor omori nevinovati doar pt asa le-a spus lor imamul. incredibil....
Wasabi, un soi de inchizitori rasariteni. Domnul sa aibe mila!
Reply With Quote
  #206  
Vechi 08.03.2012, 00:51:36
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

nu exista religie adevarata in sensul brut al cuvantului caci Domnul Isus iata ce zice prin gura Ap.Pavel efeseni cap4 vers 5 Este un singur Domn, o singură credință, un singur botez.unde scrie o singura religie??o singura credinta,asta nu se mosteneste ci se primeste, sau cum?
Ce religie a avut Domnul Isus?mozaica cine l-au condamnat?preotii mozaici din religia Lui, de ce ?fiindca facandu-se pe sine fiul lui Dumnezeu ierta si avea putere sa ierte si cei pe care-i ierta marturiseau vindecarea si iertarea primite.Domnul Isus a lasat o credinta in cuvintele Lui ca mod de viata nu dogme si religii mai mult sau mai putin institutionalizate.cat despre singura credinta si singurul botez cred ca-i mai indicat sa ascultam de singurul Domn care ne-a lasat scrise cuvintele si invataturile Lui sa capatam si noi iertarea
.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 08.03.2012, 03:17:52
UnOm42 UnOm42 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.03.2012
Mesaje: 8
Implicit Doamne ajută

Mă bucur să vă găsesc aici.

Nu prea am avut contact cu societatea, de când m-am născut.

M-am decis să ader și eu la o religie așa că vă rog să-mi aduceți niște îndrumări, cu privință la credința ortodoxă, să văd dacă este pentru mine.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 08.03.2012, 08:03:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Foarte tare. De asta imi place mie de voi, nu aveti dubii, sunteti convinsi. Ati gasit calea si oricine spune altceva este un eretic, un pierdut, un slujitor al mamonei. din oameni ca voi era facuta inchizitia acum niste sute de ani, oameni hotarati, dornici sa impuna "adevarata" credinta. tot asa sunt si teroristii musulmani, extrem de convinsi ca ii vor astepta zecile de virgine dupa ce vor omori nevinovati doar pt asa le-a spus lor imamul. incredibil....
Urmand aceasta logica precursorii inchizitie au Sf Parinti. "Oameni fara cap". Cum adica sa ii condamni si sa ii faci eretici pe aia care spun altceva? Cum sa nu ai dubii si sa fii convint ca Hristos este calea adevarul si viata.
Cat deste faptul ca oameni ca mine au facut inchizitia, raspunsul meu e simplu. Cu cateva postari inainte am spus, cand alti ecumenistii sustineau ca BO ar trebui sa se schimbe pentru a atrage adepti, ca BO nu are nevoie sa atraga adepti prin forma, ci prin fond, prin invataturi. Forma in BO este bazata pe font si pe o traditie apostolica neintrerupta.
Si ca sa merg pe aceasi linie, oameni ca voi acum cateva sute de ani au initiat protestantismul din care s-au nascut zeci de mii de secte fiecare cu pretentia ca ei ar detine calea spre mantuire si ca adevarul ar fi la ei.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 08.03.2012, 08:44:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
buna ,aghiazma la romano catolici e putin sarata cea ortodoxa are gust de busuioc.la ei postul e cu produse lactate si oua,am adoptat si eu postul lactovegetarian.sint diferente dar nu-i consider eretici.nu e nimeni sa-mi spuna de greco catolici ceva?am inteles ca au sarbatori comune cu ortodocsii dar si sarbatori pur catolice ex sf Anton.
Daca va duceti la greco-catolici si acolo veti gasi ceva care sa va nemultumeasca.
Religia nu e o distractie ,o ocupatie printre altele.
Psalmistul zice "intru necaz m-ai desfatat"
Poate in mila Lui ,Dumnezeu va va darui incercari prin care sa Il descoperiti.
Incercati sa vedeti binefacerile pe care vi le da in fiecare zi si multumiti pentru asta.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 08.03.2012, 09:27:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Foarte tare. De asta imi place mie de voi, nu aveti dubii, sunteti convinsi. Ati gasit calea si oricine spune altceva este un eretic, un pierdut, un slujitor al mamonei. din oameni ca voi era facuta inchizitia acum niste sute de ani, oameni hotarati, dornici sa impuna "adevarata" credinta. tot asa sunt si teroristii musulmani, extrem de convinsi ca ii vor astepta zecile de virgine dupa ce vor omori nevinovati doar pt asa le-a spus lor imamul. incredibil....


amice, inainte de a deschide gura ar trebui sa te mai documentezi. Nu te baga unde nu te pricepi. Iti vorbesc ca unui prieten. Tot ceea ce a zis Lucian se gaseste in Biblie. Uite aici:
"Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;
Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta. "
(Apocalipsa 22: 18-19)
Vezi amice ca nu ai voie sa adugi sau sa scoti nimic din invatatura divina? Cum se numesc cei ce modifica invatatura crestina? Te las sa-ti dai singur raspunsul. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46