Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.03.2012, 14:23:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de micheline19 Vezi mesajul
buna seara...tarzie. este chiar atat de grav sa te casatoresti cu o persoana musulmana? eu sunt de parere ca dumnezeu e unul singur fie ca e dumnezeu,allah,god,budha,moise sau ce denumiri mai are la alte popoare si toate religiile se bazeaza pe aceleasi principii si totusi...multumesc anticipat imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie,inca nu m.am familiarizat cu forumul,admin poate sa intervina
E o confuzie, Buddha nu e traducerea cuvantului Dumnezeu in limba hindusa, cum lasi sa se inteleaga. Budha a fost un om, Moise la fel, iar alte popoare se inchina la ce isi imagineaza ei despre divinitate. Te poti casatori cu un musulman dar din punctul de vedere al Bisericii e ca si cum nu ai fi casatorita, nu poti face slujba la ortodocsi. Am citit multe cazuri in care cineva s-a casatorit cu un mususlman, totul parea roz pana la casatorie si apoi s-a lovit de conceptiile lor musulmane. Iar unele au ramas fara copii rezultati in urma casatoriei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul stramosesc Mihai-g Dogmatica 22 03.10.2011 12:24:03
casatoria intre 2 persoane de religii diferite kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 49 21.03.2011 13:27:40
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
casatorie intre persoane de relegii diferite mikidutza Nunta 6 20.09.2006 19:54:36