Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.02.2012, 16:01:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine, dar nu sunt de acord cu faptul că dacă prin absurd acceptăm ideea reîncarnării automat rezultă că mai devreme sau mai târziu omul se va mântui.
Asta este ideea reîncarnării și nu a mea, în acestă idee cred ei - budiștii, yoghinii. Sufletul trece prin mai multe vieți succesive (gnosticii spun ca mii de vieți) până când sufletul se purifică și ajunge la iluminare (mântuire). Eu am vorbit doar la modul general...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.02.2012, 16:40:50
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit Va multumesc pentru intelegere

Va multumesc tuturor !
Acest forum imi este de real ajutor pentru ca vreau sa-mi intaresc iubirea si credinta.
Eu stiu care este calea pe care o am de urmat - am inteles unde gasesc Adevarul si Viata !
Acum am ajuns sa iubesc credinta stramoseasca si sa o traiesc.

Nu incerc sa va conving ca yoga sau riki-kiki sunt bune, doar mi-as dori ca noi toti sa ne iubim in Adevar.

Multumesc celor care inteleg si celor care accepta !
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2012, 16:42:38
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Iti sun eu ce am inteles din povestea ta....fara formulele de inceput si de incheiere, pe care le-ai copiat de undeva, ca sa dea bine....tu nu ai nicio treaba cu religia, ci doar vrei sa vinzi castraveti gradinarului, in speta, aberatii de tip yoga, riki kiki...

Doamne ajuta, mai cauta...si cu siguranta vei gasi calea!
Ai dreptate mai putin partea cu copiatul !
Multumesc pentru incurajare - Dumnezeu cu mila !
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2012, 16:43:36
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

problematica este mult mai complexa.

care ar fi explicatia ca unii din practica se indreapta ,altii nu iar altii din carti si din auzite cred ca dincolo e doar rau si nimic bun doar in baza unor mostre care nu pot fi reprezentative neaparat pt toate celelalte posibile?

explicatia e ca asa cum si in crestinism avem secte ,mormoni inarmati sau paranormali ,charismatism, Inchizitie criminala, fanatism si sfinti asa si la altii lucrurile nu sint omogene.

daca nu sint omogene atunci ar trebui cercetata fiecare ramura si ramurica in parte pt o judecata dreapta, cinstita -fara a incerca intentionat sa le bagam in aceeasi oala sau sa le cautam nod in papura.

de ex un musulman ignorant ar putea spune ca crestinii sint cei care au rastignit un sfint acum 2000 de ani ori cei care au condamnat la moarte pe Ioana DArc, Galileo Galilei si Giordano Bruno.

de aceea trebuie cercetate toate si pastrat doar adevarul.

pina la urma nu trebuie sa ne fie frica ca am copia siteme si civilizati straine caci daca mergem pe acest principiu pina la capat nu ar fi trebuit nici macar sa ne lasam crestinati ca popor si ca continent care avea "ecosistemul" lui- crestinare evident prin copiere si adaptare.

cine poate spune cu siguranta ca daca Dumnezeu s-ar intrupa in alta civilizatie decit cea evreiasca sau occidentala nu am copia apoi ce e bun din acea civilizatie?

diferenta fata de vremurile lui Giordano Bruno este ca in loc de Inchizitie azi exista Consiliul Bisericilor care stabileste cit si ce anume este voie sa intre in invatamint si media din tot ce descopera cercetarea in domeniul spiritual -religios.

nu ca nu ar fi adevarate rezultatele ci pentru ca ei au descoperit prea multe, mai multe decit prevede fiecare dogma si doctrina in parte.

le-ar forta sa devina una singura peste vointa lor intro formulare care sa indeparteze toate erorile si interpretarile partinitoare.

desigur diversitatea este valabila inclusiv in stiinta, unele sint doar teorii altele concluzii iar cum nu toate sint lasate liber acum avem doar o imagine de antagonism intre stiinta si religie.

in definitiv substratul tine doar de puterea de a purta.

Last edited by Mihai36; 21.02.2012 at 16:52:30.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.02.2012, 16:52:09
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
S-ar putea spune că multe religii sunt bune... la ceva. Că există o căutare spirituală foarte veche, în Orientul Îndepărtat fiind semnalată de peste 5000 de ani. Că cei care le practică se simt mai bine, că pot obține ceva în plan spiritual: o armonie, o împăcare cu sine și cu semenii, stăpânire a patimilor, vindecare prin integrarea mai bună în lumea din care facem parte, în mediul din care suntem creați.
Multumesc! Asta simt si eu ! Dumnezeu sa ma ierte !

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Chiar și Ortodoxia, practicată doar la nivel de religie, poate aduce beneficii similare.

Dar să transcendem lumea creată, să ne izbăvim de moarte, pentru a trăi viața cea nouă, în har, nu putem s-o facem noi, prin niciun fel de practică. Asta doar Hristos (Cel necreat) o face, prin jertfa Lui veșnică. Iar noi, numai în măsura în care ne impropriem viața Lui, în Biserică, o putem primi. Nu te poate mântui nimic și nimeni altcineva decât El. Nu poți să fii viu fără Cel viu; nu poți birui moartea singur.

De aceea, toată strădania creștinului trebuie să fie de a se goli de sine ca să trăiască Hristos în el. O căutare permanentă a Lui, acolo unde știm că este: în Biserica Sa, în Sfintele Taine, în cuvântul Său, în porunci, în semenii în suferință. Iar dacă ne întrebăm dacă suntem pe Cale, să ne vedem faptele: dacă sunt ale Lui sau nu. El însuși la Judecată ne va cunoaște după fapte, dacă faptele noastre sunt sau nu faptele Sale, dacă în chipul nostru se oglindește Chipul Său.
Dumnezeu sa ne invredniceasca pe toti sa ajungem la trairea in Hristos !
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.02.2012, 16:57:18
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Si eu am avut o perioada cand bagam in aceeasi oala ortodoxia si celelalte religii; ziceam ca de fapt toate il premaresc pe Dumnezeu, ca toti se roaga in sus, spre cer, si nu in jos, spre pamant (exact asta credeam!). Niciodata insa nu am aprofundat niciuna din religii; ma voiam toleranta si plina de iubire fata de ceilalti; si mai credeam si ca aceasta "deschidere" fata de religiile orientale constituie apanajul oamenilor culti. Acum insa, cred ca simplitatea e cel mai mare rafinament si se dobandeste si cu cea mai mare greutate. Ortodoxia imi parea simpla, ca religie, dar acum imi dau seama cat e de greu sa o traiesti. Tot fara sa aprofundez vreo religie (cunosc -la nivel superficial- ce propovaduieste hinduismul, budismul, taoismul samd) am observat ca crestinismul le insumeaza pe toate celelalte; si am mai observat ca crestinismul te indeamna sa te implici direct in viata. Aici cred ca e diferenta. In timp ce budismul te indeamna la detasare fata de tot, crestinismul te indeamna si el sa te detasezi de grija cea lumeasca dar te indeamna sa traiesti printre oameni si sa fii in pace si in buna intelegere cu ei (treaba foarte grea!); crestinismul ne cheama sa fim activi, sa participam la pacea lumii, nu sa stam adormiti (in meditatii si exercitii yoga).

Mie ortodoxia imi ajunge. Poti toata viata sa fii ortodox, sa inveti dogma crestina, sa mergi la biserica dar tot nu ai sa poti spune ca ai epuizat aceasta sursa de cunoastere si de traire (care e ortodoxia). Cand alegi sa fii ortodox, nici nu mai ai timp (si nici nevoie) sa practici si alte religii.

Asta e parerea unei pacatoase ca tine, care s-a convertit la ortodoxie acum doi ani si care a alergat la Iisus Hristos cand a avut probleme si nu la Buddha cel adormit.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.02.2012, 17:02:21
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Multumesc ioanna si CelMandru.
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.02.2012, 17:18:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Ortodoxia imi parea simpla, ca religie, dar acum imi dau seama cat e de greu sa o traiesti. Tot fara sa aprofundez vreo religie (cunosc -la nivel superficial- ce propovaduieste hinduismul, budismul, taoismul samd) am observat ca crestinismul le insumeaza pe toate celelalte; si am mai observat ca crestinismul te indeamna sa te implici direct in viata. Aici cred ca e diferenta. In timp ce budismul te indeamna la detasare fata de tot, crestinismul te indeamna si el sa te detasezi de grija cea lumeasca dar te indeamna sa traiesti printre oameni si sa fii in pace si in buna intelegere cu ei (treaba foarte grea!); crestinismul ne cheama sa fim activi, sa participam la pacea lumii, nu sa stam adormiti (in meditatii si exercitii yoga).
Foarte bine punctat. Mulțumesc pentru părere.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.02.2012, 19:21:38
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Tot fara sa aprofundez vreo religie (cunosc -la nivel superficial- ce propovaduieste hinduismul, budismul, taoismul samd) am observat ca crestinismul le insumeaza pe toate celelalte;
Fara aprofundarea lor...cum se poate afirma ca crestinismul le insumeaza?
Suna ilogic. Iarta-ma.

In crestinism este evidentiat ceea ce este esential pentru mantuire (bucurie launtrica): credinta in Dumnezeu-Iisus, frica de pacat, smerenie si dragoste.

In budism avem insa si explicatii de natura psihologica ale acestor virtuti.

Citat:
si am mai observat ca crestinismul te indeamna sa te implici direct in viata. Aici cred ca e diferenta. In timp ce budismul te indeamna la detasare fata de tot, crestinismul te indeamna si el sa te detasezi de grija cea lumeasca dar te indeamna sa traiesti printre oameni si sa fii in pace si in buna intelegere cu ei (treaba foarte grea!); crestinismul ne cheama sa fim activi, sa participam la pacea lumii, nu sa stam adormiti (in meditatii si exercitii yoga).
Este un budism inteles superficial (cel mai probabil din cateva definitii filosofice - fara suportul unor explicatii profunde)

Dar aceasta discriminare crestinism-budism, in favoarea celei dintai, este benefica in alimentarea unei credinte mai mari in virtutile crestine.

Lipeste-ti sufletul de Hristos cu toata puterea - caci restul intradevar sunt vorbe ...
__________________

Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.02.2012, 19:39:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In crestinism este evidentiat ceea ce este esential pentru mantuire (bucurie launtrica)
Așa înțelegi mântuirea în înțeles creștin: bucurie lăuntrică? Asta ți-o poți „procura” în multe moduri, însă nu mântuitoare. Bucuria este o consecință a vieții cu Hristos, însă nu izbăvirea de rodul păcatului - moartea duhovnicească.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05
Despre yoga "crestina" mihailt Generalitati 10 08.07.2009 16:41:19