Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2016, 20:24:32
lumi13 lumi13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2016
Mesaje: 5
Implicit Despre ganduri.

Buna seara
De cateva saptamani ma chinuiesc gandurile si nu gasesc rezolvare nicaieri...Am judecat-o pe mama in gand de vreo cateva dati,apoi am cazut in osandire intr-un mod ingrozitor.Orice aud,despre oricine,la tv sau prin casa,cu oricine vorbesc,imediat vine o osandire in minte.Ce inteleg este ca NU le vreau gandurile astea,lupt sa scap de ele,incerc sa ma rog neincetat,dar nu pot sa fiu atenta intotdeauna si tot le am.Nu spun ca nu sant eu de vina,e drept ca ma lupt inca cu mandria si n-am biruit-o.Dar pot fi si insuflate de vrajmasi? Simt ca ma cuprinde deznadejdea....
A..si cam in acelasi timp au inceput si ganduri de hula.
Daca stiti ce mi se-ntampla,ajutati-ma va rog!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2016, 20:38:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Nu le poți birui singur(ă). Trebuie spovedanie cât mai deasă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2016, 21:55:15
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumi13 Vezi mesajul
Buna seara
De cateva saptamani ma chinuiesc gandurile si nu gasesc rezolvare nicaieri...Am judecat-o pe mama in gand de vreo cateva dati,apoi am cazut in osandire intr-un mod ingrozitor.Orice aud,despre oricine,la tv sau prin casa,cu oricine vorbesc,imediat vine o osandire in minte.Ce inteleg este ca NU le vreau gandurile astea,lupt sa scap de ele,incerc sa ma rog neincetat,dar nu pot sa fiu atenta intotdeauna si tot le am.Nu spun ca nu sant eu de vina,e drept ca ma lupt inca cu mandria si n-am biruit-o.Dar pot fi si insuflate de vrajmasi? Simt ca ma cuprinde deznadejdea....
A..si cam in acelasi timp au inceput si ganduri de hula.
Daca stiti ce mi se-ntampla,ajutati-ma va rog!
Trebuie sa lupti pe doua fronturi: medicamentatie de tip anxilotic si rugaciune + schimbarea vietii total.
Ca medicatie de tip anxiolitic(calmeaza sistemul nervos)oti sa mergi pe
Sedatif PC,Vagostabyl, PersedonZI, Rhondolin,Valeriana.

Deranjul cel mai mare este faptul ca nu poti controla aceste ganduri, ca iti
intra in minte si ies cand vor ele.Faptul ca nu le poti controla genereaza anxietate.Aici intervine medicatie de tip anxiolitic de mai sus.Ea are rolul de
a minimiza efectele acestui disconfort psihic dar nu elimina cauzele.

Cauzele sunt in plan duhovnicesc.Mai exact, anxietatea generata de aceste
ganduri pe care nu le poti controla, in plan duhovnicesc se manifesta ca
o frica exagerata, o falsa frica.Este patima fricii.
Sufletul nostru are 4 patimi:Bucuria, Frica, Mania, Slava-Desearta.
Ei bine trebuie sa scapi de patima fricii.
Pentru aceasta poti incepe astfel:

Dimineata: acatistul Maicii Domnului /Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos.
Daca ai vreo patima (sau pacat de moarte) trebuie spovedit la duhovnic si
sa nu mai faci acea patima.
Seara: acatistul Sfantului Nectarie/Acatistul Sfantului Efrem Cel Nou.

De fiecare data cand te incerca astfel de ganduri spui rugaciunea inimii(Doamne Iisuse Hristose , Fiul lui Dumnezeu milueste-ma pe mine pacatoasa) .

Apoi trebuie sa te inveti sa-ti pazesti mintea.Mecanismul este urmatorul:
Mintea actioneaza ca un filtru.Ea lasa sa treaca sau nu gandurile.Gandurile
care sunt lasate sa treaca ajung in inima. Si de acolo daca aceste ganduri
sunt rele pot imbolnavii sufletul.

Pentru a insanatosii sufletul, trebuie sa nu lasam ca virgula gandurile rele
sa ajunga in el.Asta inseamna ca trebuie sa ne pazim mintea.Pentru aceasta
trebuie sa luptam impotriva gandului rau in minte.De fiecare data cand ne
vine gandul rau spunem "Piei ispita in numele lui Iisus Hristos".
Alugand gandul rau, el nu devine pacat (caci nu suntem de acord cu el, il refuzam) si ramane la stadiul de ispita.Nefiind pacat el nu mai intra in suflet.
Nemaintrand in suflet nu-l mai imbolnaveste.

Acum in timp ce sufletul se reface, mintea duce razboiul cu gandurile.
Acest razboi creaza un disconfort pishic considerabil( de aceea avem mai sus
acel tratament anxiolotic), pt a mai reduce din stresul generat.Dar medicatia
reduce din stres dar nu-l elimina.
De aceea ne trebuie rugaciune si pt refacerea sufletului dar si pentru ajutorul mintii.Aici intervin acatistele de mai sus.Ele sunt si pt minte si pt suflet.
Apoi trebui sa mergi la Sfantul Maslu si sa te ungi in fiecare zi cu uleiul de Sfantul Maslu pe frunte.
Iti recomand sa fii spovedita bine inainte de Sfantul Maslu, pt ca unele biserici
dupa Sfantul Maslu incep pe ne-anuntat cu Moliftele Sfantului Vasile.Iar
cand se citesc aceste molifte este bine sa fii spovedita cel putin.
Si sa participi la Sfanta Liturghie in fiecare Duminica.
SFAT: acum cand ai mintea imprastiata nu-ti recomand nici macar de curiozitate sa te documtezi despre aceste
molifte(pt ca incep sa-ti vina alte ganduri).Tot ce trebuie sa stii ca aceste molifte sunt asa de puternice incat
preotul care le rosteste trebuie sa duca viata sa intr-o curatie deosebita, pt ca sunt extrem de puternice acest molifte
Mai tarziu ( dupa o luna , dupa ce iti mai trece si poti sa ai control asupra gandurilor, poti sa citesti despre aceste molifte, pana atunci insa NU).

PS:efectul tratamentului anxiolotic isi face prezenta intr-o saptamana de la inceputul sau.Nu este imediat.Avantajul acestei scheme de tratament este ca
nu are efecte secundare spre deosebire de medicatia psihiatrica unde efectele
secundare sunt naspa.

PS2: aceste tulburari pe care le ai sunt pe fondul unei frici afltate in subconstient de mai mult timp.Adica o depresie
ascunsa.Este adevarat ca depresiile sau sentimente de frica ascunse in subconstient sunt terene favorabile pt vrajmasul.

Care este scopul final: ei bine scopul final este ca atunci cand te rogi la Dumnezeu automat sa incepi sa plangi mult-mult de tot.Atunci incepi sa te apropii de smerenie.Si fuge vrajmasul de smerenie ca de cruce, caci smerenia este
singura care-l poate invinge.De asemneni vrasmasul fuge si de Evanghelie si de rugaciune dar de smerenie fuge
de rupe pamanul.N-O SUPORTA.

Tu singura nu-l poti invinge.Se vedem de ce:
Prin curatie ? Stai linistita, sarsaila este duh( adica fecior) de la inceputul-inceputurilor
Prin post ? Stai linistita , sarsaila este duh, posteste de la inceputul-inceputurilor.N-a mancat niciodata nimic.
Prin puterea mintii ? Oho are puteri de arhanghel.Ca el la inceput arhanghel a fost.
Etc, altele ? vezi ca are puteri de arhanghel.
Singura chestie pe care n-o are (care a fost si cauza cadarii sale) este SMERENIA.
Este singura chestie pe care el n-o are dar O AI TU.
De fapt nu credinta ta te va vindeca de boala asta ci raspunsul lui Dumnezeu pe masura credintei tale, te va vindeca.

https://www.youtube.com/watch?v=BOyG-ZYTnOg
https://www.youtube.com/watch?v=V6KAy9ZA1DI
https://www.youtube.com/watch?v=mjb6zX1omjc
(activeaza CC pt limba romana)

https://www.youtube.com/watch?v=_XVW8MHK0LY

Last edited by Copacel; 09.04.2016 at 22:21:38.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2016, 21:57:55
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Mă tem că se plictisea.
Pe de altă parte, de la o vreme mi se pare că ai devenit psihiatru.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2016, 22:10:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumi13 Vezi mesajul
Buna seara
De cateva saptamani ma chinuiesc gandurile si nu gasesc rezolvare nicaieri....

Nu spun ca nu sant eu de vina,e drept ca ma lupt inca cu mandria si n-am biruit-o.Dar pot fi si insuflate de vrajmasi? Simt ca ma cuprinde deznadejdea....
A..si cam in acelasi timp au inceput si ganduri de hula.
Daca stiti ce mi se-ntampla,ajutati-ma va rog!
Mandria n-o poti birui ca revine mereu, mereu cu ajutoare(hula, ocara...), ca o legiune, sa reintre acolo unde a dus-o bine, asa ca ai de dus o lupta continua, dar e mare lucru si ma bucura ca deja ai identificat mandria ca vrajmas.

Ai primit deja un sfat foarte bun de la CristianR, la care eu as adauga sa te umilesti tu insuti atunci cand te intalnesti cu cineva("am gresit atunci...", "eu, pacatoasa de mine..."), si in mod special in fata celor pe care tu ii hulesti, ca sa tai de la bun inceput orice comparatie proprie de mandrie care te impatimeste.

Doamne ajuta-ti!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.04.2016, 12:54:34
lumi13 lumi13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2016
Mesaje: 5
Implicit

Spovedanie cu siguranta,da,da.Multumesc pentru raspunsurile voastre,pentru sfaturi.Ce ma intreb eu,este ''sant gandurile mele,sau mi le planteaza diavolul?''
Ideea cu rugaciuni,da,foarte buna.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2016, 13:32:56
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de lumi13 Vezi mesajul
''sant gandurile mele,sau mi le planteaza diavolul?''
Cand esti de acord cu ele,devin ale tale(si trebuie spovedite),altfel sunt doar un zgomot(nu ai vinovatie,dar totusi trebuie mentionate la duhovnic,ca sa stie duhovnicul tactica diavolului si sa construiti o "aparare" buna.Totusi,paradoxal,ele sunt un semn bun pentru tine(e semn ca deranjezi pe "cineva" care e manios ca inaintezi).
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2016, 14:20:03
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumi13 Vezi mesajul
Ce ma intreb eu,este ''sant gandurile mele,sau mi le planteaza diavolul?''
Cel mai simplu test: cand apare gandul, intreaba-te: "Gandul acesta ma duce sau vrea sa fac voia lui Hristos ? Ar fi de acord Iisus Hristos cu un astfel de gand ? " Daca nu, atunci este ispita, iar atat timp cat te lupti cu ispita aceasta
nu poate sa devina pacat.

"Trebuie să învățăm să îndepărtăm ispitele de la noi, căci acestea ne sunt insuflate de diavol și nu sunt gândurile noastre rele. Păcatul se naște în inima noastră doar în momentul în care acceptăm sugestia celui rău și alungăm sentimentele pozitive pe care le avem față de aproapele nostru prin supărare, mânie și ură. Atunci în inima noastră pătrunde răul. De ce? Pentru că n-am facut diferența dintre gândurile noastre și ispite. Iar această înțelepciune vine odată cu experiența, în momentul în care păcatele ne obosesc pe noi înșine și suntem foarte atenți la faptele noastre. Ispite vor fi tot atâtea, dar păcate mult mai puține".

http://episcopia-ungheni.md/index.ph...rticle/6091/en

Last edited by Copacel; 10.04.2016 at 14:24:47.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.04.2016, 19:28:41
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Un sfant parinte a iesit din pustie si a poposit la 2 frati monahi unul mai tanar si unul mai batran. Si noaptea cand trebuiau sa doarma toti i-a vazut pe cei 2 sculandu-se la rugaciune. Si l-a vazut pe cel in varsta cum era ca un stalp de foc de la pamant la cer; si pe cel tanar cum o multime de muste se invarteau in jurul lui si il necajeau si ingerul lui le alunga. Si si-a dat seama ca cel in varsta era desavarsit iar cel tanar inca se nevoia cu ganduri.

Cam asa se intampla si cu noi.

Inainte de a discuta despre ganduri gandeste-te extrem de bine ce ai facut in momentul in care au inceput.

Iar legat de ganduri, ele pot fi: din fire, de la Dumnezeu sau de la diavol.
Pot sa-ti spun clar ca gandurile de hula nu sunt ale tale pentru cateva motive: sufletul nu are de unde sa cunoasca astfel de ganduri, iar tatal hulei este diavolul. La fel si judecata si osandirea si toate cele rele.

Ce pot sa faci? Este extrem de complicata treaba asta a razboiului gandurilor.
Monahii spun ca razboiul gandurilor este cel mai mare razboi purtat de monahi pentru ca de fapt curateste complet fiinta ta si sufletul tau de orice gand rau. Insa este o adevarata Golgota de lunga durata.

Este un lucru pe care nu stiu daca tu l-ai observat: gandurile sunt de o atata rautate incat sunt evidente pentru tine si sunt de neacceptat pentru constiinta ta si pentru sufletul tau. Si tu vezi gandurile astea, la fel si toti cei care sunt deranjati de ganduri in rugaciune.

Cum scapi de ele? Prin rugaciune catre Maica Domnului, care are mare putere asupra diavolului. Prin post si neaparat prin impartasire. Si roaga-te sa fie departate de la tine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2016, 20:03:32
lumi13 lumi13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2016
Mesaje: 5
Implicit

@Copacel
Nu prea apuc sa studiez gandul,ca vine intr-o fractiune de secunda,cand vine ma ''tranteste'' si asta e,am gresit din nou.
@flying
Nu sant de acord cu ele,ma intristez cand ma biruiesc.Mie imi e groaza ca nu cumva sa fie gandurile mele,adica sa nu cumva mintea mea sa se fi obisnuit asa,sa catalogheze (osandeasca) oamenii,gen :aud de un primar care nu-stiu-ce,eu repede cu gandul - un hot.Intelegeti...Sa nu fie o pedeapsa de la Dumnezeu pentru mandria mea.
Va multumesc ca ma ajutati.
Foarte bun al doilea clip de pe youtube,de la Copacel.
@gpalama
M-am gandit ce-am facut cand au inceput,da.Mai mult ca sigur sant de vina pentru ca au inceput...tot de mandrie vorbim.Din pacate.
Rugati-va pentru mine,Luminita ma numesc.Multumesc.

Last edited by lumi13; 10.04.2016 at 20:08:59.
Reply With Quote
Răspunde