Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.11.2022, 19:34:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu inca mai am un casetofon vechi unde puneai casete cu banda sa asculti muzica. Amintiri de la gradinita si scoala primara cls. 1-4 :)))
Eu am avut un casetofon vechi, dădeam rewind sau nu mai știu ultimul buton și ștergeam banda înregistrată și înregistram aiurea, într-o zi s-a uitat clapeta deschisă de la el și fiind pe jos și întuneric a călcat cineva pe clapeta casetei și s-a duus.

Completări ample referitor la WAV, tu și fratele Alaric vă pricepeți, o să văd ce e pe la pangare, scriu aici ce calitate îmi arată winamp-ul că e, încă nu pot pune CD-ul de la Byzantion pe care l-am luat, că nu am CD-player pe laptop, și nu e chiar cel mai ieftin laptop de pe piață, e de mijloc.

La vremea respectivă nu mi-am dat seama că n-are CD player, mă uitam mai mult la memoria RAM și placa video, nu mi-am dat seama că și muzica e o componentă foarte importantă.

Vreau să văd și ei cât se respectă și ce atenție acordă masterizării, dacă e în studio, dacă au inginer de sunet care prelucrează, a fost vreo 25-30 de lei CD-ul anul trecut să văd ce calitate bagă pe el mp3. sau mai sus.

Acum există CD-playere portabile cu plug-in pt port usb,

Unitate Optică Externă

Dar n-are rost să mai dai bani în plus, se poate pierde, fura, uita undeva, zgâria, scăpa pe jos, expune la apă, încarcă inutil omul.

Vremea CD-urilor va apune, e clar că spre asta ne îndreptăm.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.11.2022, 20:13:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Foarte interesant, la CD-ul Byzantion, scrie că e cda. formatul, 14Hkbps 44 kHz, dimensiune 44 baiti, stereo, la properties, data creării 1.01.1995, pe coperta CD scrie că din 2015, ediția 12.

Pe wikipedia scrie că formatul cda. ar putea fi de la windows 95 sau 98

CD-ul are timbru argintiu pe care scrie Produs Original Romania, și dacă-l pui la lumină înclinat sub România se vede ORDA, are stema României la mijloc și două cd-uri stânga dreapta .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.11.2022, 21:05:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Revin, am reușit să fac trecerea de la un Cd player pe un calculator - apoi pe stick - apoi pe laptopul fără cd player.

Formatul cda. are doar 1 byte, nu e muzica propriu zisă, e un filtru băgat anti-piratare, trebuie să dai rip/(extragere cd în ro), apoi să pui calitatea - se poate pune WAV și best quality, apoi să-l iei din fișierul de muzică în partiția primară, apoi să-l pui pe stick, apoi de pe stick pe laptop.

În format WAV are 674 de mb, nici măcar un gb, 25 de piese, între 1 minut cea mai scurtă și 3 și ceva cea mai lungă, deci nu ar trebui pentru WAV mai mult de 1 GB- 2 dacă s-ar face pt stick.

Totuși nu am putut să maximizez mai mult de 1411 kpbs la bit rate greu să ajung la 1.6 sau 2.4 calitate de studio, poate sunt și programe speciale.

Îmi și închipui că baba Rada de 70 și de ani, știe ea să dea rip de pe un CD cu protecție pe calc, să maximizeze proprietățile înainte de rip, apoi să urce pe un stick și de pe stick să bage în device-ul care are exclusiv port usb.

E clar că trebuie stick cu colinde făcut special, cu bitrate cât mai mare și prețul să fie un 10-12 euro, la 5-6 euro echivalentul în lei nu am de ce să mă plâng că nu e masterizat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.11.2022 at 21:07:48.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.11.2022, 02:34:01
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Totuși nu am putut să maximizez mai mult de 1411 kpbs la bit rate greu să ajung la 1.6 sau 2.4 calitate de studio, poate sunt și programe speciale.

Îmi și închipui că baba Rada de 70 și de ani, știe ea să dea rip de pe un CD cu protecție pe calc, să maximizeze proprietățile înainte de rip, apoi să urce pe un stick și de pe stick să bage în device-ul care are exclusiv port usb.

E clar că trebuie stick cu colinde făcut special, cu bitrate cât mai mare și prețul să fie un 10-12 euro, la 5-6 euro echivalentul în lei nu am de ce să mă plâng că nu e masterizat.
Te complici. Lasa asa cum e, ca daca tu vrei sa convertesti intr-un wav mai mare cu bitrate mai mare, strici calitatea, si na nu o sa auzi nici diferente. Cum au fost masterizate in studio asa raman, nu poti sa le faci nimic. Daca maxim e 1411 atat e. Dar de aici poti converti in mp3 320kbps, sau in FLAC. FLAC-ul este intre WAV si mp3 la compresie si bitrates.

Eu am programul dBpoweramp Music Converter, ma ajuta foarte mult pe ce mai fac. Dai click dreapta la piesa, "convert to" , si iti da panoul cu optiuni si formaturi. Am pus o poza aici, arhivata. Poti sa o vezi din arhiva. Mi se pare ca e gratis programul. Nu mai tin minte, il am demult.
Attached Files
File Type: rar dbpoweramp.rar (265,4 KB, 3 views)
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.11.2022, 04:30:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Te complici. Lasa asa cum e, ca daca tu vrei sa convertesti intr-un wav mai mare cu bitrate mai mare, strici calitatea, si na nu o sa auzi nici diferente. Cum au fost masterizate in studio asa raman, nu poti sa le faci nimic. Daca maxim e 1411 atat e. Dar de aici poti converti in mp3 320kbps, sau in FLAC. FLAC-ul este intre WAV si mp3 la compresie si bitrates.

Eu am programul dBpoweramp Music Converter, ma ajuta foarte mult pe ce mai fac. Dai click dreapta la piesa, "convert to" , si iti da panoul cu optiuni si formaturi. Am pus o poza aici, arhivata. Poti sa o vezi din arhiva. Mi se pare ca e gratis programul. Nu mai tin minte, il am demult.
Mulțumesc.
Prima dată a trebuit să dau rip de pe windows media player, că fișierul acela de 1 byte era setat să se oprească dacă scoteam cd-ul, și din windows media player am reușit să dau wav și să fac un fișier de 678 mb, ulterior am descărcat un program Cowon Jet Audio Plus și am început să formatez.
Culmea e că fișierul FLAAC e mai mic decît WAV, am reușit odată 630 kpbs /44 khz cu 279 mb, și 768 kpbs /24 khz cu 367 mb acesta nu e FLAAC.

Cred că o să rămân cu 768 kpbs/24khz că sună parcă mai bine, de acu știu și nu mai pierd timpul.

Sper doar să-l recunoască și alte playere, pe calculator am winamp care prinde tot, clasic și bun.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.11.2022 at 04:34:45.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.11.2022, 13:08:33
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Te complici. Lasa asa cum e, ca daca tu vrei sa convertesti intr-un wav mai mare cu bitrate mai mare, strici calitatea, si na nu o sa auzi nici diferente. Cum au fost masterizate in studio asa raman, nu poti sa le faci nimic. Daca maxim e 1411 atat e. ....
Exact, de fapt nu stiu daca se strica calitatea dar de castigat nu se castiga nimic "la ureche".
Insa trecand peste astea masterul e cel mai important, inginerul de sunet si talentul lui sunt determinante la o inregistrare. Am luat acum vre-o luna-doua cateva CD-uri cu muzica romaneasca mai veche. Unul din ele era inregistrat de curand cu melodii mai vechi reinterpretate acum, o formatie romaneasca din care a ramsa doar liderul, nu dau nume ca-i stric omului vanzarile (aveau in anii 80 niste melodii superbe impreuna cu Mirabela Dauer), bai frate zici ca e tras in gara cu un microfon la 50 de metrii. Oribil. Ori inginerul de sunet era adormit dupa vre-un chef ceva ori nu era deloc. Nu poti sa vinzi asa ceva. De aia zic, muzica care place e legata nu numai de artisti dar si ce cei care fac inregistrarile.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.11.2022, 14:00:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Exact, de fapt nu stiu daca se strica calitatea dar de castigat nu se castiga nimic "la ureche".
Fișierul cda. te obligă să-l formatezi prin rip ori în wav ori în altul, altfel dacă dau copy paste la piese și scot cd-ul se oprește, 1byte aveau fără rip, deci a trebuit să editez prin windows media player ca să urc pe stick.

Ulterior prin progrămelul Cowon Jet Audio Plus 8.1 am reușit să fac și WAV și am mai făcut un FLAC iar size-ul a scăzut de la 600 și ceva de mb la 200 flac, deci chiar de n-ar fi la calitate am câștigat la spațiu.

Posibil ca windows media player să facă ripul prost sau mai primitiv, dacă și wav de 24khz pe alt editor ocupă mai puțin spațiu.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Insa trecand peste astea masterul e cel mai important, inginerul de sunet si talentul lui sunt determinante la o inregistrare.
Just, de aceea trebuie făcută o treabă foarte bine organizată și trustul Trinitas o poate face pt Tronos de pildă, că au resurse umane și financiare.

Mai e o chestiune un album de colinde are 3 componente, -
1. compoziția intelectuală a piesei sau culesul ei folcloric și adaptarea pt muzicalitate,
2. interpretarea propriu zisă
3. editările ulterioare și un studio la standarde.
ar mai fi și
4. un sondaj cu cele mai dorite colinde, am văzut că la Madrigal au uitat pe CD-ul roșu să pună colinde foarte bine interpretate de ei, cine le-a lăsat pe dinafară pe celelalte - Mândru-i cerul ca argintul de pildă, sau Legănelul lui Iisus și multe altele.

De ce au făcut selecția așa slab ?

Cine face un CD, îl face pe zeci de ani sau pe viață, nu e o fușereală, noi preluăm piesele lui Anton Pan și alți compozitori, dar dacă ar fi să-și stoarcă cineva creierul să facă o piesă nici plictistoare, nici adormitoare, nici prea lungă, nici defazată, nici agresiv comercială, i-ar lua foarte mult timp, nervi.

Le luăm pe toate de-a gata ca oameni contemporani și ignorăm geneza unui album, ce colinde clasice care să intre în istoria muzicală a României nu să fie scălămbăieli comerciale, au produs sau cules dintre cele neștiute din folclor compozitorii anilor 2000-2020 ?


Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Oribil. Ori inginerul de sunet era adormit dupa vre-un chef ceva ori nu era deloc. Nu poti sa vinzi asa ceva. De aia zic, muzica care place e legata nu numai de artisti dar si ce cei care fac inregistrarile.
Să ceară mai mult pe un CD bine executat și să explice condițiile în care e făcut, și ce fracție din preț merge în fiecare direcție.

Compozitori, artiști, sunetiști, plus statul român care parcă bagă cel mai neavenit mâna, normal că se fac producții low cost, trebuie și o piață pt producții quality dar pt asta trebuie să se cultive gustul, în generații se educă treaba asta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.11.2022 at 14:10:54.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.11.2022, 14:35:36
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Fișierul cda. te obligă să-l formatezi prin rip ori în wav ori în altul, altfel dacă dau copy paste la piese și scot cd-ul se oprește, 1byte aveau fără rip, deci a trebuit să editez prin windows media player ca să urc pe stick.
...
.
Da, daca ai CD-ul original, da, il convertesti WAV, FLAC etc. CD ul nu poate fi copiat pe hard-disk, e intr-un altfel de format asa cum sti (CDA). Insa daca ai deja un fisier FLAC, WAV etc si vrei sa-l faci "mai calitativ" tot aia ramane.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.11.2022, 15:01:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Cred că în viitorii 5 ani ar fi fezabil să se scoată un stick cu colinde în Patriarhia Română, până într-un gb, masterizat în studio.

Sau poate iarăși de frica sau din inacțiune or neglijență vor scoate alții primii în cultul lor, cum au fost tot alții primii care au avut televiziuni religioase în România, trinitas tv apăruse abia prin 2007 pe cablu dar neoprotestanții aveau televiziune dinspre finele anilor 90, sau cum alții au avut primii biblia pe aplicație de telefon în google play, sau primul rezultat după căutare în indexul google la cuvântul biblie e a lor, sau cum au avut alții primii tabere de catehizare, sau au fost primii pe youtube cu canale mult mai mari decât cele ortodoxe de pildă Pustan, sau cum alții au indexat primii bisericile lor la căutare pe google maps când a apărut aplicația și când căutai după biserică primele rezultate erau neoprotestante, până s-au trezit ortodocșii.

Partea vizuală dintr-un album pe stick se poate face pe un dreptunghi cartonat, tot ca la CD, și când îți dă o cartelă de telefon gsm-ul îți dădea înainte și un carton cu diferite numere și puk, chiar dacă e minusculă cartela, deci faptul că ar fi mai mic, nu ar împiedica oamenii să-l cumpere, că s-ar prinde tot de un suport colorat care să fie un fel de teaser visual ca la CD-urile vechi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.11.2022, 20:40:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Am făcut rost de cd-ul Asociației Culturale Filomelos - Corul Psaltic Filomelos, pe care am auzit-o pe streamul de colinde doxologia care se deschide în fiecare an în Postul Nașterii Domnului.

Era doar 25 de lei, 5 euro adică, nu mi se pare mult având în vedere că rămâi cu el mulți ani, n-am plătit transport că l-am luat din magazinul bisericesc, e rentabil, costă și grafica cartonată ceva, cd-ul propriu zis, masterizare, are și doi îndrumători de interpretare.

Înregistrările s-au făcut în 3 zile, între 9-12 noiembrie 2017 la Biserica Voievodală din Borzești(Bacău) cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Ioachim.

Ca element de noutate scrie cine e responsabilul cu înregistrările și procesare sunet și au fost doi îndrumători de interpretare, .

Are timbru original România - O.R.D.A. ( Oficiul Român pentru Drepturile de Autor).

Sunt 29 de piese.

Revin după ce-i fac trecerea pe stick...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare