Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 17.09.2009, 15:21:44
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Principiul care tine in armonie aceasta lume (atat cea vazuta cat si cea nevazuta) este IUBIREA. Cei care insa ies din acest principiu si vorba Anitei, merg pe contrasens, ar trebui sa-si asume si consecintele. Ei sunt cei care schilodesc sau omoara pe cei care altfel ar fi circulat linistiti.
Ai fi de acord ca acum, pentru ce mi-a facut ieri caminaris, sa merg sa-i omor copilul?

Sa ma scuze caminaris, nu am nimic cu el sau cu copilul sau, daca are
  #542  
Vechi 17.09.2009, 16:03:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Esti de acord ca Dzeu sa-si scrie mesajele catre noi cu pretul vietii copiilor nostrii?
Daca viata s-ar termina aici poate ca ti-as da dreptate.
Dumnezeu vrea sa ne dea viata vesnica ,si pentru asta trebuie sa fim buni ,sa nu mai pacatuim.
Pentru asta ne atentioneaza.
Daca ai fi credincios nu te-ai mai revolta atat ,ai spune ca meritai aceste necazuri si ai incerca sa iti schimbi viata.
Unii chiar multumesc lui Dumnezeu pentru necazuri si boli.
Sa stii ca o viata dusa in pacat nu e deloc placuta ,nu ai liniste sufleteasca.
Doamne ajuta !
  #543  
Vechi 17.09.2009, 16:06:49
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ai fi de acord ca acum, pentru ce mi-a facut ieri caminaris, sa merg sa-i omor copilul?

Sa ma scuze caminaris, nu am nimic cu el sau cu copilul sau, daca are
Doamne-ajuta!

Imi pare rau pentru ce a scris Caminaris ieri. Dar, iarta-ma nu acesta este sensul celor scrise de mine. Fratia ta nu este cu fratele Caminaris in raportul Tata-Fiu si nici Creator-creatura. Fratia ta ar trebui, conform modelului lasat de Iisus Hristos, sa il ierti si, macar sa nu il urasti.

P. S. Faptul ca am intervenit este si datarita celor scrise de fratale Caminaris, dar nu numai de aceea. Eu ma bucur de prezenta voastra pe acest forum si o consider binevenita.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #544  
Vechi 17.09.2009, 16:11:37
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Dumnezeu vrea sa ne dea viata vesnica ,si pentru asta trebuie sa fim buni ,sa nu mai pacatuim.
Si ce are cu copiii nostrii?
Cum imi da mie viata vesnica daca el imi omoara copilul? Cine vrea sa stea cu el in rai dupa asta? Prefer sa stau in iad cu satana, macar ala stie ce vrea.
  #545  
Vechi 17.09.2009, 16:14:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Imi pare rau pentru ce a scris Caminaris ieri. Dar, iarta-ma nu acesta este sensul celor scrise de mine. Fratia ta nu este cu fratele Caminaris in raportul Tata-Fiu si nici Creator-creatura. Fratia ta ar trebui, conform modelului lasat de Iisus Hristos, sa il ierti si, macar sa nu il urasti.

P. S. Faptul ca am intervenit este si datarita celor scrise de fratale Caminaris, dar nu numai de aceea. Eu ma bucur de prezenta voastra pe acest forum si o consider binevenita.

Doamne-ajuta!
Te rog sa ma crezi pe cuvint, daca pentru asta inseamna ceva, ca nu m-am suparat pe caminaris, ca nu il urasc si nu am nimic cu el. Chiar m-am amuzat.
Stiu ca nu acesta e sensul celor scrise de tine, dadeam un exemplu de aberatie cu care nu ati fi de acord. Sinteti insa de acord cu omorirea copiilor pentru pacatele nu-stiu-cui, pe care nici macar nu l-ati cunoscut, si il mai si venerati pe faptas. Mai ziceti de mine ca sint maimuta
  #546  
Vechi 17.09.2009, 16:42:21
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

@Topcat
Doamne-ajuta!

Iar arunci vina pe Dumnezeu? NOI, cei care mintim, furam, ne destrabalam, inselam, furam, violentam, gandim urat, vorbim urat, trecem nepasatori pe langa cei care sunt in suferinta, omoram, uram, si cate si mai cate, NOI, cei care nu am tinut cont de 3500 de ani de Lege, nici de cea veche si nici de cea noua, suntem vinovati. Nu Dumnezeu care ne-a spus clar sa nu facem aceste lucruri pentru ca urmarile vor fi cele care le stim. Si chiar daca am gresit si ne-am dat seama mai tarziu de acest lucru si ne pare rau, ne-a lasat posibilitatea sa stergem consecintele cutremuratoare ale acestor rataciri. Dar, nici macar asta nu am vrut sa facem: sa mergem la duhovnic si sa ne cerem sincer iertare de la Tatal. Uite, frate unde duce lipsa de deschidere catre cele bune.

Despre suferinta la copii, parintele Teofil, duhovnicul Manastirii Brancoveanu spunea ca, deocamdata, pentru noi suferinta copiilor este o taina. Adica, nu are un raspuns transant la aceasta problema.

Parintele Arsenie Boca explica pe larg, cu exemple concrete, ca suferinta copiilor este rezultatul direct al cinismului si inconstientei parintilor, bunicilor, strabunicilor (pana la al patrulea neam, generatie) care, desi fusesera avertizati ca ei, copiii vor plati pacatele parintilor si celorlalti descendenti pana la a patra generatie nu au tinut cont de Lege. Nu numai ca au facut pacate mari, dar nici nu au inteles sa se spovedeasca pentru a le anula.

Eu am vazut multa suferinta. Cum stiu ca nimic nu e intamplator, daca as putea, as spune tuturor sa se gandeasca de doua ori inainte de a face un lucru rau. Dar, cati oare s-ar opri macar o clipa sa reflecteze?

Si mai sunt si alte explicatii. Dar, asa cum spuneam, fratia ta, dupa ce vei fi incercat sa cunosti personal ortodoxia iti vei fi format o parere proprie si despre acest aspect cutremurator.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #547  
Vechi 17.09.2009, 16:45:20
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Ca sa fiu si mai clar:

Nu sunt de acord cu suferinta copiilor sub nici o forma.

Dar, atentie, FAPTASUL SUNTEM NOI!!!!!!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #548  
Vechi 17.09.2009, 16:49:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Ca sa fiu si mai clar:

Nu sunt de acord cu suferinta copiilor sub nici o forma.

Dar, atentie, FAPTASUL SUNTEM NOI!!!!!!

Doamne-ajuta!
Poate tu, eu nu
  #549  
Vechi 17.09.2009, 16:51:46
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
@Topcat
Doamne-ajuta!

Iar arunci vina pe Dumnezeu? NOI, cei care mintim, furam, ne destrabalam, inselam, furam, violentam, gandim urat, vorbim urat, trecem nepasatori pe langa cei care sunt in suferinta, omoram, uram, si cate si mai cate, NOI, cei care nu am tinut cont de 3500 de ani de Lege, nici de cea veche si nici de cea noua, suntem vinovati. Nu Dumnezeu care ne-a spus clar sa nu facem aceste lucruri pentru ca urmarile vor fi cele care le stim. Si chiar daca am gresit si ne-am dat seama mai tarziu de acest lucru si ne pare rau, ne-a lasat posibilitatea sa stergem consecintele cutremuratoare ale acestor rataciri. Dar, nici macar asta nu am vrut sa facem: sa mergem la duhovnic si sa ne cerem sincer iertare de la Tatal. Uite, frate unde duce lipsa de deschidere catre cele bune.

Despre suferinta la copii, parintele Teofil, duhovnicul Manastirii Brancoveanu spunea ca, deocamdata, pentru noi suferinta copiilor este o taina. Adica, nu are un raspuns transant la aceasta problema.

Parintele Arsenie Boca explica pe larg, cu exemple concrete, ca suferinta copiilor este rezultatul direct al cinismului si inconstientei parintilor, bunicilor, strabunicilor (pana la al patrulea neam, generatie) care, desi fusesera avertizati ca ei, copiii vor plati pacatele parintilor si celorlalti descendenti pana la a patra generatie nu au tinut cont de Lege. Nu numai ca au facut pacate mari, dar nici nu au inteles sa se spovedeasca pentru a le anula.

Eu am vazut multa suferinta. Cum stiu ca nimic nu e intamplator, daca as putea, as spune tuturor sa se gandeasca de doua ori inainte de a face un lucru rau. Dar, cati oare s-ar opri macar o clipa sa reflecteze?

Si mai sunt si alte explicatii. Dar, asa cum spuneam, fratia ta, dupa ce vei fi incercat sa cunosti personal ortodoxia iti vei fi format o parere proprie si despre acest aspect cutremurator.

Doamne-ajuta!
Hai ca as mai putea intelege daca copilul meu ar muri din cauza a ceea ce am facut eu si ma pocaiesc, ar mai avea putina logica. Dar de ce sa moara el pentru ce a facut unul, acum mort, acum 100 de ani? Ca sa regrete el fapta din mormint?

Pentru unii suferinta copiilor e o taina, macar recunoaste ca e ignorant sau ca nu intelege nimic, pentru voi vad ca nu mai e, stiti foarte bine ca e din cauza pacatelor stramosilor. Fain.
  #550  
Vechi 17.09.2009, 17:09:17
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poate tu, eu nu
Doamne-ajuta!

Eu am gresit si imi pare rau ca nu am reusit sa evit aceasta mai demult. Si, pentru ca imi pare rau ca atatia ani am gresit iti spun si fratiei tale sa ai grija.

As fi foarte bucuros sa nu fi in postura celui care din lipsa de intelegere a lasat ca pacatele sale sa se adune in mostenirea copiilor si nepotilor. Inteleg din cele scrise ca nu crezi ca te faci vinovat de ceva, si glumind as spune ca in sfarsit, iata, este, in afara de Iisus Hristos, inca cineva fara de pacat.

Dumnezeu sa te binecuvanteze cu o viata curata care sa aduca bucurie copiilor fratiei tale. Pentru ca, intradevar, Dumnezeu este iubire!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30