Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.04.2023, 11:41:57
Florin-Marian Florin-Marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2023
Mesaje: 1
Implicit Despre pacate

Buna ziua, o problema legata de unele pacate, care pur si simplu nu-mi dau seama ce implica, mai ales ca sa-mi dau seama de anumite bube din trecut, dar inca nu le-am marturisit
Deci, obraznicia de exemplu, ce inseamna, de fapt, disrespect, tupeu, si cateva exemple as aprecia
Fatarnicia, cateva exemple as aprecia
Lauda de sine, inseamna sa spun ca eu sunt cutare si pe dincolo, nu?
Inaltarea cu gandul, e cum m-as simti cu cea mai placuta voce, oratoriu si samd nu?
Incapatanarea se refera la neascultare, nu
Impietrirea inimii, cateva exemple de situatie cu impietrirea, am inteles cand nu simti ceva din jur, nu, poate fi vorba si cand ma impietresc de a mi exprima sentimentul, ori un cuvant cum ar fi cerutul scuze?
Si inchei, legat de orgoliu, adica parerea de sine, nu, adica cand incerc sa tin parerea mea, pana ma aproba cineva, nu, orgoliu ar fi nepotrivit si in cazuri in care se are dreptate, si deci nu e pacat sa las garda jos chiar daca se are dreptate?
Multumesc de ajutor!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.04.2023, 16:14:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Din erectopatia de bine-bine intru necredinta in Domnul Hristos-Cuvantul iese din centru, din inima lumii omului pispilealaplictiselii-stresate de grijile lumii ca radacina a tuturor relelor ca un morcov paguboss lung si de acolo din cent-ru-ban ies sa se implineasca dorintele si voile proprii ale omului sateizat transformator ce vrea sa se laude k lumea cu intelepciunea, stiinta si plangerile suparate pe altii ca cearta cu Dumnezeu, din aceste scopuri, pofte si dorinte se face lucrearea inrobitoare a celor 7 patimi (akedia in centru, 3p pe stanga si 3p pe dreapta) iar deasupra lor cele 8 ganduri ale rautatii, (4g pe stanga, 4g pe dreapta) si iata asa apare chipul omuluipacat-fiualpacatui intru asemanarea perpetua cu chipul unui iedutz-cerb spurkkcios tare incapatzanat cu doua cornite si cu barbie ascutita, imbracat ca un miel, parand un miel ce se arata bland la inceput, insa vorbeste ca un balaur ispititor si lucreaza mereu lucrarea cea neagra si mandra a fiarei salbatice si neputincioase, fiara rautatii viclene si ipocrite, cu puterea fiarei dintai si a doua, aia cu 7 capete si 10 coarne si aia cu tot felul de fetze spurcate idolesti "iconice" care scoate "fumuri" inaintea oamenilor, putere care il umple pe om pe interior de poze si filmulete "iconice"-idolesti in care joaca diferite caractere celebre spre lauda asemanarilor beroului principal capabil de limbaje draconice-semetze de neuitat pe care le lasa de mostenire si amintire oricui vrand sa-l pileasca cu propria lui pileala laudaroasa-pacatoasa, foarte rea in ascunsuUuniunii.

gggg.......gggg
..ppp.......ppp
...ispilackuU
.........II
..........I
..........
..........
..........
..........
.......
.........
Rautatea inimii lumii iti hraneste inaltarea si starea semeata inaltzata a mintii din sine ce are lucrari mandre, trufase spre pileala laudaroseniei auto-pilicioasa sateista din care daruie pile de la iubirea de sine a lumii.... careia i se opune starea +rumila+ in Har si cugetarea smerita.

(Caderea in jos de tip viclenie-mandra, grozavisfaceis-nucumvaisfaceis brontorock-prostock pilescu liberau ce se autopocaieste singurunitzi in lacomia josnica a mandriei semetze calare pe rubutzi si pe franck-banshinariile trufiei dezlantzuite care-l duc in recidiva criminala robotizata si caderea in sus in mandria-vicleana de bine-bine bun luand chipuri de feti frumos, de baieti teribili numai bune pentru fata, pentru fete si lucrand viclenia ispilelii straine ca sa se laude toata ziua.... ca de caderea de-a stanga si de-a dreapta nu mai vorbim findca de caderea in adanc si in afara nici n-or auzit, iar de aia in profunzime, in intaritartar, in nuviduri si vociverari plangacioase de altii ca guvizii si ca scrumbia limbii ce graieste trufiille deznadejdii ca laude ale puterii lor desarte plina de multe alte concluzii pripite cu care se autoindreptatesc fraierii tzepuiti n-are rost sa intrebam findca n-ai pe cine, toti s-or dus sa bata out in avion devenind outisti si in cadere libera nu vor sa stie ce fac, nu vor sa vada si sa auda, sa simta cu bunsimtz fin cat sunt de rai fiindca le place prea mult iluzia urcarii ca-n teoriile relativismului: orice cadere o poti vedea ca o urcare din sens invers, ca un fel de pogoramant... si de atunci toti se cred smintisorii vicleni de bine uitand ca mandria e rea si nu e bine-bine bun doar pentru ca-i ”scumpa” mandria mea, ”fericirea” pe sfinversautoindreptatzita ca o is-pita necoapta, aluat de farisei in suflet, bun de propagat gogosh...sherpi..zauri... balauriferi... niste gâze cazute, muschulitze, purici mortzi cu care n-ai de ce sa vrei sa stai de vorba!)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 10.04.2023 at 16:20:03.
Reply With Quote
Răspunde