Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2010, 17:05:41
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Implicit Rugaciune la moartea unuia din soti

Cu nemarginita durere trebuie sa spun si totodata sal-rog pe tatal ceresc sa ma ajute si sa ma intareasca ,fiindca pe 14.05-2010 Meme al nostru a plecat dimineata la lucru si nu s-a mai intors ,a facut infart si ne-a parasit pentru totdeauna .Acum nu ,mai simte nici umilinta ,nici durere ,nici suparare . Il rog pe bunul Dumnezeu fiindca a murit chiar de Inaltarea Domnului atunci cind cerurile se deschid sa-i ierte toate pacatele si greselile pe care le-a facut-
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2010, 17:27:46
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Psalmul 118: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=118
(acesta stiu eu ca se citeste pentru cei adormiti, la fel si psalmul 118 din psaltirea Maicii Domnului)


Rugaciune la moartea unuia din soti Stapane, Doamne, Cel Preacurat si Ziditor a toata faptura, Care pentru iubirea Ta de oameni ai prefacut coasta stramosului Adam intru femeie si i-ai binecuvantat si ai zis: "Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul", si pe amandoi i-ai aratat un trup, iar cei pe care i-a insotit Dumnezeu, omul sa nu-i desparta,- cauta din cer, Preabunule Parinte, si vezi alea si durerea ce au napadit inima si sufletul meu ce se vede astazi despartit de fiinta pe care Tu, Doamne, mi-ai dat-o sa-mi fie sot (sotie) si sprijin in aceasta viata. Indura-Te de mine, mult-Milostive Doamne, in acest ceas greu pentru sufletul meu! Tu, Doamne Iisuse Hristoase, mangaitorul celor intristati, Carele ai fost vestit de proorocul Isaia ca vei veni sa tamaduiesti pe cei cu inima zdrobita, fii mie mangaitor si asculta-mi glasul ce-l inalt cu credinta catre Tine, rugandu-Te sa-l ierti, Preabunule imparate, gresalele oricate va fi savarsit in aceasta viata sotul meu (sotia mea): ori cu lucrul, ori cu cuvantul, ori cu gandul, cu stiinta sau fara de stiinta.
Asa, Doamne, primeste sufletul robului Tau (roabei Tale) in locasul sfintilor Tai, intru imparatia Ta cea vesnica, spre care se nevoieste sufletul meu si intru care nadajduieste a se invrednici la vremea cand vei chema si duhul meu la Tine, pentru ca acolo sufletele noastre intalnindu-se si impreuna aflandu-se, sa laude si sa preamareasca intrutot sfant numele Tau: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.




Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in lacasurile dreptilor si-ale sfintilor.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2010, 17:38:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii. Sa ne spui numele, sa-l pomenim si noi in rugaciuni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2010, 18:19:56
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.05.2010, 23:49:33
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Cu nemarginita durere trebuie sa spun si totodata sal-rog pe tatal ceresc sa ma ajute si sa ma intareasca ,fiindca pe 14.05-2010 Meme al nostru a plecat dimineata la lucru si nu s-a mai intors ,a facut infart si ne-a parasit pentru totdeauna .Acum nu ,mai simte nici umilinta ,nici durere ,nici suparare . Il rog pe bunul Dumnezeu fiindca a murit chiar de Inaltarea Domnului atunci cind cerurile se deschid sa-i ierte toate pacatele si greselile pe care le-a facut-
Sa nu deznadajduiesti si sa nu neglijezi pomenirile pentru el oricat de credincios ti-ar fi parut a fi pe pamant! Dumnezeu sa te intareasca si pe el sa il aseze in cetele dreptilor!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 03:10:53
Moartea MadalinS Reguli in Biserica 22 05.03.2011 10:47:57
Inselarea intre soti ionut12 Generalitati 5 25.11.2010 14:46:46
Scrisori deschise a unuia ramas in tara si a unui emigrant patinina34 Generalitati 27 02.02.2010 13:36:48
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 08:32:19