Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 28.09.2010, 14:40:27
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Cristi, te inteleg sa stii, ca am trecut si eu prin asta. Dar suferinta, m-a apropiat de El. Iti recomand sa citesti cartea Sfantului Siluan Athonitul, "Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei". Ai sa gasesti acolo, un lucru asemanator cu al tau, Sfantul Siluan, ostenindu-se foarte mult, si ajungand la capatul rabdarii, a cartit impotriva lui Dumnezeu spunand: "Esti neinduplecat". Restul, ai sa aflii citind cartea. Si vorbeste despre problema ta cu parintele tau duhovnic, daca ai. Doamne ajuta!
Multumesc andrei. am trecut peste acest hop dificil. m-am razvratit o perioada si Ii spuneam sa-mi dea un semn sa ma intorc la El. dar nimic, nu se intampla nimic. vineri dimineata mi-am amintit ce am citit pe net acum ceva timp, eu ma numesc cristian, si numele inseamna crestin. m-am uitat in sus si am zis k de m-as ruga toata viata pentru iubire si nu ma las. vineri si sambata am repetat neincetat rugaciunea inimii, crezand cu adevarat in ea. si sambata minune, fosta iubita m-a cautat, desi asa ceva era practic imposibil. Dumnezeu e minunat, doar k eu nu stiu sa apreciez nimic.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 28.09.2010, 14:56:36
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit exista Iisus Hristos?

IP Iustin Sigheteanu,spunea:
,,Admiram(?) credinta oamenilor simpli, care credeau fara sa isi puna multe intrebari
noi cu cat citeam mai mult,cu atat ne puneam mai multe intrebari,,

admiram* -din memorie,nu-mi amintesc exact
Reply With Quote
  #103  
Vechi 28.09.2010, 15:14:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Multumesc andrei. am trecut peste acest hop dificil. m-am razvratit o perioada si Ii spuneam sa-mi dea un semn sa ma intorc la El. dar nimic, nu se intampla nimic. vineri dimineata mi-am amintit ce am citit pe net acum ceva timp, eu ma numesc cristian, si numele inseamna crestin. m-am uitat in sus si am zis k de m-as ruga toata viata pentru iubire si nu ma las. vineri si sambata am repetat neincetat rugaciunea inimii, crezand cu adevarat in ea. si sambata minune, fosta iubita m-a cautat, desi asa ceva era practic imposibil. Dumnezeu e minunat, doar k eu nu stiu sa apreciez nimic.
Draga Cristian, te indemn sa-ti cauti un duhovnic, cu care sa clarifici anumite lucruri si sa spovedesti temporara ta necredinta.
Dumnezeu ne da tuturor suferinta mai intai si apoi bucurie. Dar si suferinta e semn da dragoste din partea Lui. Aceasta dragoste difera de dragostea primita de la oameni, caci are o alta perspectiva, si anume ne e data spre mantuirea noastra. Sa nu ajungi cumva la concluzia, ca atunci cand iti este bine, e de la Dumnezeu iar cand iti este rau, e de la diavol. S-ar putea sa fie chiar invers.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.09.2010, 15:27:33
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cartea neamului lui IISUS HRISTOS


Noul Testament este sursa principala pentru cunoasterea vietii si misiunii lui Hristos, desi exista si unele marturii si surse literare din afara comunitatii crestine, cum sunt cele ebraice (Talmud, Midrash), grecesti si latinesti (Josefus Flaviu, Tacit, Suetoniu, Pliniu cel Tanar, Eusebiu de Cezareea). Eusebiu de Cezareea reda in cartea sa "Istoria bisericeascai o traditie dupa care insisi parintii dupa trup ai lui Iisus au adunat, pastrat si transmis genealogia Acestuia, dupa cum era obiceiul la evrei. Existenta istorica a lui Iisus Hristos este de necontestat. A o contesta sau a spune ca Iisus e numele unei figuri mitologice din Vechiul Testament sau din cultura precrestina inseamna a nega valoarea documentara a Noului Testament. Iata cateva indicatii biografice si evenimente din istoria lui Iisus Hristos, confirmate de Noul Testament: Dupa parintii Sai, Iisus este de origine din Nazaret (Ioan 1, 45), un sat populat de iudei si de romani din Galileea, provincie din nordul Palestinei. Palestina era ocupata de romani din anul 63, puterea politica fiind detinuta de familia regelui Irod. De aceea, in randul compatriotilor Sai este cunoscut sub numele "Iisus Nazarineanuli (Marcu 14,67), iar de la acest nume, cei dintai crestini s-au numit "nazarinenii (Fapte 24,5). Dupa genealogiile pastrate de evanghelistii Matei si Luca, Iisus este fiul Fecioarei Maria, logodita cu Iosif (Matei 1,18; Luca 1,27). La evrei, logodna era un contract atat de puternic, incat cel logodit se putea numi sot, iar invoiala tinerilor crea o seama de drepturi si datorii reciproce ce nu mai puteau fi anulate decat printr-un act de despartire (Matei 1,19). Din cauza aceasta, Iisus a fost considerat fiul lui Iosif si al Mariei, fiind numit "fiul tamplaruluii (Marcu 6,3). Dar Iosif, descendent din neamul lui David, nu este tatal fizic al lui Iisus. Iosif afla de la ingerul Domnului (Matei 1,20) ca modul cum a zamislit logodnica sa, Fecioara Maria, este o lucrare tainica si minunata a Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.09.2010, 15:45:28
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

asta este chiar polemica de la cel rau.. de ce intreba oamenii pe forumuri si nu il intreba pe Dumnezeu direct?! a negresit li se va arata cum stie El mai bine.. din cuvinte sa incerci sa-l dovedesti pe Domnul Dumnezeul si Mntuitorul notru Iisus Hristos este cea mai sisisfica munca.. asta nu sta in intelepciunea cuvantului ca satana polemistul de serviciu are replici la orice, tu ai una el are 20.. apoi satana iti poate dovedi nu numai ca Dumnezeu nu exista ci si ca el insusi nu exista.. e un maestru.. daca intri in discutie cu astfel de ganduri negresit alimentezi necredinta si a ta si a celui care intreaba! Eva de nu polemiza cu diavolul nu cadea.. dar polemizand, stand cica ea impotriva, s-a prapadit.. exact asta vrea vicleanul.. sa intre in discutie.. de va mai citi cel care a initiat acest thread mesajul meu il rog sa se caiasca de aceasta intrebare sa stearga din inima toate raspunsurile si pe cele ce par bune si sa intrebe in taina inimii pe Dumnezeu in rugaciune si ea in va invata restul.. altminteri..of.. satana ne tine ocupati , cu nelamuririle.. bine ar fi sa traim cu ele si tocmai dispretuirea lor le va lamuri si raspunsul.. sper ca m-am facut inteles.. intrebarea asta si intrebarile astea in general sunt ouale sarpelui gandit care ne mananca din interior daca intram in discutie cu ele.. ne murdaril sangele cu acest venin.. ma opresc si fac un apel la umilinta si la smerenie.. deobicei aceste intrebari si necredinta apar pe fondul judecarii aproapelui si al mandriei.. al slavei deasrte si celelate care intuneca judecata.. sunt insotite de curvie si de lene deobicei dar asta e deja alta discutie..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 22:16:30
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22