Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.10.2010, 21:13:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Sa dea Bunul Dumnezeu sa fie asa.
Noapte buna. Va iubesc...
Sa-mi scri pe privat sau aici numele tau , ca sa te trec pe pomelnicul meu ! O seara buna si o noapte linistita tuturor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.10.2010, 21:25:26
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Asa este, mai avem nevoie si de liniste. O noapte buna tuturor!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.10.2010, 21:35:49
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Era ,asa, o mica declaratie :)
Ca multi sunteti ,si frumos vorbiti !
La urma urmei zic si eu ca rabinul:cam toti aveti dreptate,fiecare in felul lui.

Doamne ajuta!
Binecuvintari de la Domnul Cel ce a facut Cerul si Pamintul . Imi place nu esti nici pro , nici contra . Doamne Ajuta !
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.10.2010, 00:27:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit F frumos!

Noapte buna si tie Iustin,si Domnul sa te aibe in paza!
Multumim de gandurile bune:)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.10.2010, 21:45:04
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.10.2010, 01:03:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Greu am putut avea in suflet niste oameni mai antipatici ca Sergiu Nicolaescu sau Adrian Paunescu.
Ma racaia pe suflet oportunismul lor,agresivitatea lor fata de ceilalti,dorinta de a fi pe primul plan in detrimentul celorlalti
Dar acum cand poetul este bolnav,el cel mandru,trebuie sa se supuna acum mantuirii prin suferinta , ma rog din tot sufletul pentru el,ca sa gaseasca smerenia intoarcerii catre Dumnezeu.Ma rog pentru el aflat in suferinta,pentru omul cel falnic,care descopera ca in fata lui Dumnezeu,suntem 'ca o carpa lepadata"
Dumnezeu sa il ajute pe cel care a scos de la naftalina cuvantul magic:
totusi iubirea...

P.S. rog pe cei care il iubesc pe poet sa nu ma judece pt sinceritatea mea.De fapt am tinut sa fiu aproape de omulaflat in suferinta,si sa ma caiesc pentru dispretul meu
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.10.2010, 19:18:07
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Greu am putut avea in suflet niste oameni mai antipatici ca Sergiu Nicolaescu sau Adrian Paunescu.
Ma racaia pe suflet oportunismul lor,agresivitatea lor fata de ceilalti,dorinta de a fi pe primul plan in detrimentul celorlalti
Dar acum cand poetul este bolnav,el cel mandru,trebuie sa se supuna acum mantuirii prin suferinta , ma rog din tot sufletul pentru el,ca sa gaseasca smerenia intoarcerii catre Dumnezeu.Ma rog pentru el aflat in suferinta,pentru omul cel falnic,care descopera ca in fata lui Dumnezeu,suntem 'ca o carpa lepadata"
Dumnezeu sa il ajute pe cel care a scos de la naftalina cuvantul magic:
totusi iubirea...

P.S. rog pe cei care il iubesc pe poet sa nu ma judece pt sinceritatea mea.De fapt am tinut sa fiu aproape de omulaflat in suferinta,si sa ma caiesc pentru dispretul meu
Exista persoane care chiar au facut rau cu adevarat Romaniei, noua ca popor. Eu cred ca cele doua mari personalitati nu merita sa fie dispretuite.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.11.2010, 00:23:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Greu am putut avea in suflet niste oameni mai antipatici ca Sergiu Nicolaescu sau Adrian Paunescu.
Ma racaia pe suflet oportunismul lor,agresivitatea lor fata de ceilalti,dorinta de a fi pe primul plan in detrimentul celorlalti
Dar acum cand poetul este bolnav,el cel mandru,trebuie sa se supuna acum mantuirii prin suferinta , ma rog din tot sufletul pentru el,ca sa gaseasca smerenia intoarcerii catre Dumnezeu.Ma rog pentru el aflat in suferinta,pentru omul cel falnic,care descopera ca in fata lui Dumnezeu,suntem 'ca o carpa lepadata"
Dumnezeu sa il ajute pe cel care a scos de la naftalina cuvantul magic:
totusi iubirea...

P.S. rog pe cei care il iubesc pe poet sa nu ma judece pt sinceritatea mea.De fapt am tinut sa fiu aproape de omulaflat in suferinta,si sa ma caiesc pentru dispretul meu
Noapte buna tuturor .La adio celor plecati departe .
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.11.2010, 02:04:21
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Noapte buna si tie, Iustin!
Cred ca cea mai buna metoda de a nu ne mai judeca unii pe altii, ar fi cea de a sta pe margine, in postura de observator si atat. Dar si aici apar alte pericole, ale prea multei sigurante de sine.

Ps: ma tot gandesc la o imagine care mi-a ramas intiparita in minte - un copilas trimit sa ceara un pachetel, primeste raspuns de la o doamna mai in varsta ca nu are altceva decat coliva, si este intrebat daca doreste.
Drept raspuns, copilasul intinde spre femeie ambele manute, cu palmele caus pentru a primi ceea ce i s-a oferit. Dupa care a plecat bucuros la ai sai, cu darul primit...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poveste de noapte buna delia31 Generalitati 26 12.08.2011 19:27:36
Romania te iubesc !!! Laura19 Generalitati 61 11.06.2011 18:33:48
Se schimba ora la noapte florinbrasov0 Generalitati 8 31.10.2010 21:53:35
rugaciune ptu alungarea diavolilor... la miez de noapte gheorghie Rugaciuni 6 28.07.2010 16:26:31
Spaima de asta noapte clementia Generalitati 21 09.10.2009 11:05:13