Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.07.2011, 21:37:37
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Da! Sigur ca da!
La 17 ani asta si trebuie sa-l sfatuiesti sa dea curs cat mai repede instinctelor sexuale! Sa treaca cat mai repede de la fiorul primei dragoste la....altceva. Tare as vrea sa te vad cum ai reactiona daca ai avea o fata cum ai reactiona ca daca ai avea un baiat vedem ce sfaturi marete i-ai da! Actioneaza baiete cat mai repede!
Pentru ca sunt, din pacate, multi ca tine acum nu mai vedem puritatea si seninatatea in ochii tinerilor insuratei cand se intampla sa participam la o nunta. Acum majoritatea dupa ce stau impreuna cativa ani se decid ca totusi au nevoie de binecuvantarea lui Dumnezeu.
Sugerez o punga te gheata, repede, ca vad ca te-a infierbantat.

Prin "actiune" m-am referit la eforturile de a se apropia de respectiva fata, pe care le mentiona si el (mess, telefon, si un eventual drum pana la ea). Toate asta in opozitie cu a sta cu mainile in san, facand fix nimic, si asteptand ajutor de la Dumnezeu. Ai inteles acum?

Nu stiu cum se face, dar pentru niste oameni care se dau drept curati, atat spiritual cat si fizic, cam repede va sare mintea la sex, si cam repede deduceti ca orice enunt pe care l-ati citit in graba sare sexu' sa va agreseze.

Asa ca inainte sa sari sa sa judeci, si sa reactionezi, poate o intrebare clarificatoare nu ar strica. Graba strica treaba, stii tu.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.07.2011, 21:53:17
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Sugerez o punga te gheata, repede, ca vad ca te-a infierbantat.

Prin "actiune" m-am referit la eforturile de a se apropia de respectiva fata, pe care le mentiona si el (mess, telefon, si un eventual drum pana la ea). Toate asta in opozitie cu a sta cu mainile in san, facand fix nimic, si asteptand ajutor de la Dumnezeu. Ai inteles acum?

Nu stiu cum se face, dar pentru niste oameni care se dau drept curati, atat spiritual cat si fizic, cam repede va sare mintea la sex, si cam repede deduceti ca orice enunt pe care l-ati citit in graba sare sexu' sa va agreseze.

Asa ca inainte sa sari sa sa judeci, si sa reactionezi, poate o intrebare clarificatoare nu ar strica. Graba strica treaba, stii tu.
Pacate toti avem.....nu e nimeni fara de pacat!
Imi cer iertare daca am inteles gresit ceea ce-ai scris, dar, din ceea ce-ai scris asta am inteles.
Nu sunt infierbantata, dar, sunt mama si am un baiat de varsta initiatorului topicului, Eu pe baiatul meu mereu l-am sfatuit ca toate se fac la timpul lor in viata. Acum la varsta asta e perioada in care te poti usor indragosti atat de tare incat sa-ti pierzi ratiunea si sa faci niste prostii care-ti pot marca viata.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.07.2011, 21:55:37
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Imi cer iertare daca am inteles gresit ceea ce-ai scris, dar, din ceea ce-ai scris asta am inteles.
Nu-i bai, nu m-am suparat :)

Citat:
Eu pe baiatul meu mereu l-am sfatuit ca toate se fac la timpul lor in viata.
Foarte bine. Dar cine hotaraste cand e timpul pentru fiecare lucru?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.07.2011, 22:38:57
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu-i bai, nu m-am suparat :)



Foarte bine. Dar cine hotaraste cand e timpul pentru fiecare lucru?
Constiinta.

Frate Marius, e important sa te linistesti si sa incerci, cat poti tu, sa judeci la rece. Intreab-o pe acea fata daca te place si mergi des la duhovnic, perioada asta e una grea pentru tineri si adolescenti. Eu unul am trecut cu greu prin ea..
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.07.2011, 22:50:07
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Constiinta.
Ceva mai relativ puteai gasi? :)

Citat:
Frate Marius, e important sa te linistesti si sa incerci, cat poti tu, sa judeci la rece. Intreab-o pe acea fata daca te place si mergi des la duhovnic, perioada asta e una grea pentru tineri si adolescenti. Eu unul am trecut cu greu prin ea..
Cum poate ajuta duhovnicul, care se presupune ca nu are nici un fel de experienta amoroasa? Nu fac misto, e o intrebare serioasa.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.07.2011, 22:55:06
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ceva mai relativ puteai gasi? :)



Cum poate ajuta duhovnicul, care se presupune ca nu are nici un fel de experienta amoroasa? Nu fac misto, e o intrebare serioasa.
Nu e relativa, din multe scrieri duhovnicesti si chiar testata personal, atest ca e cea mai buna metoda.

Nu ai de unde sa stii experienta duhovnicului. Mai mult, cand te spovedesti chiar Hristos vorbeste prin gura preotului, nu ai nevoie de alte sfaturi. Cel putin eu nu am avut. Ce ii mai pot spune frateului e nu ti-o imagina, sa nu cazi in alte pacate si lucruri rele. Dumnezeu sa te pazeasca frate!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.07.2011, 23:00:55
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu e relativa, din multe scrieri duhovnicesti si chiar testata personal, atest ca e cea mai buna metoda.
Pai si constiinta nu e rezultatul unui anumit tip de educatie? Nu depinde de experientele acumulate pana in acel moment? Nu are, pana la urma, si de a face cu structura psihica a individului? E cat se poate de relativa, avand in vedere ca pe unii ii indeamna la furt, crime si violuri.

Citat:
Nu ai de unde sa stii experienta duhovnicului.
Pai stai putin, nu se presupune ca e calugar? Daca e calugar, macar anumite lucruri pot fi eliminate din start, nu? Ca de exemplu, mai tot ce e legat de dragoste si sexul opus. Cel putin in perioada de dupa ce a intrat la manastire.

Citat:
Mai mult, cand te spovedesti chiar Hristos vorbeste prin gura preotului, nu ai nevoie de alte sfaturi.
Hai sa fim seriosi. Daca e asa, cum de exista duhovnici care vorbesc pe aceeasi tema, si nu sunt de acord unul cu altul, daca Hristos vorbeste prin gura lor?

Citat:
Ce ii mai pot spune frateului e nu ti-o imagina, sa nu cazi in alte pacate si lucruri rele.
P-asta nu am inteles-o.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.07.2011, 23:07:54
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai si constiinta nu e rezultatul unui anumit tip de educatie? Nu depinde de experientele acumulate pana in acel moment? Nu are, pana la urma, si de a face cu structura psihica a individului? E cat se poate de relativa, avand in vedere ca pe unii ii indeamna la furt, crime si violuri.

Nu constiinta ii indeamna la asta, ci pervertirea mintii.

Pai stai putin, nu se presupune ca e calugar? Daca e calugar, macar anumite lucruri pot fi eliminate din start, nu? Ca de exemplu, mai tot ce e legat de dragoste si sexul opus. Cel putin in perioada de dupa ce a intrat la manastire.

De ce sa se presupuna asta? Multi duhovnici nu sunt calugari.

Hai sa fim seriosi. Daca e asa, cum de exista duhovnici care vorbesc pe aceeasi tema, si nu sunt de acord unul cu altul, daca Hristos vorbeste prin gura lor?

Sigur ca da, prin fiecare vorbeste Hristos dar in modul perceput de ei tainic. La fel si la Sfintele Scripturi, unele sunt scrise in mai mult detaliu si tot asa.

P-asta nu am inteles-o.
Daca se gandeste numai la ea o sa ajunga la fantezii sau/si mai rau, la pacate trupeste. Doamne fereste-ne de ciuma placerii trupesti!

Iarta-ma ca scriu printr-e randuri dar nu stiu sa fac cu chestia care o faci tu cu Quote.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.07.2011, 23:14:09
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Va rog sa terminati cu astea. Daca vreti sa va certati faceti-o pe privat. Nu am in minte niciun pacat in legatura cu ea, daca intelegeti la ce ma refer. De aceea am infiintat topicul ca sa primesc ajutor, asa ca daca postati aici, postati ceva folositor.
Multumesc
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.07.2011, 23:15:51
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu constiinta ii indeamna la asta, ci pervertirea mintii.
Tot constiinta sa cheama. Doar ca pe unii ii indeamna la bune, pe altii la rele. Repet, e un concept foarte relativ si general, pe care l-ai folosit cu mare usurinta.

Citat:
De ce sa se presupuna asta? Multi duhovnici nu sunt calugari.
Am presupus asta pentru ca toti cei pe care ii cunosc eu si zic ca au duhovnic merge la diverse manastiri. Mea culpa.

Citat:
Sigur ca da, prin fiecare vorbeste Hristos dar in modul perceput de ei tainic. La fel si la Sfintele Scripturi, unele sunt scrise in mai mult detaliu si tot asa.
Asta nu e un raspuns. Adica cum tainic? Atata timp cat unul zice ca e neagra, altul ca e alba, si al treilea ca e roz, cum poti spune, logic, ca spun toti acelasi lucru? Pentru ca ar trebui sa spuna toti acelasi lucru, daca Hristos vorbeste prin ei.

Si daca nu spun acelasi lucru, dupa ce criterii il alegi pe cel prin care chiar vorbeste Hristos?

Tainic inseamna cumva "dupa cum vrea fiecare"?

Citat:
Daca se gandeste numai la ea o sa ajunga la fantezii sau/si mai rau, la pacate trupeste.
Si care adolescent sanatos crezi tu ca e ferit? Se cheama hormoni :)

Citat:
Iarta-ma ca scriu printr-e randuri dar nu stiu sa fac cu chestia care o faci tu cu Quote.
Pai e simplu. Dai clic pe a 15-a iconita de sus, numarand din stanga, si o sa iti apara asta: Dai paste la textul pe care vrei sa il citezi intre cele doua ][, si asta e.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare