Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2011, 03:57:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Catolicii si Sf Maria

Catolicii sarbatoresc Adormirea Maicii Domnului? am vorbit zilele astea cu persoane catolice si nu au habar de sarbatoarea asta, o colega a mers la ocean sa intre apa zice traditia spune ca daca intri in apa pe 15 August o sa fii sanatos tot anul. Poate ma lamureste un catolic de pe forum.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2011, 08:06:51
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Se vb. de "Adormirea Maicii Domnului" insa cine poate spune de cind pina cind a dormit sau daca Ea a adormit vreodata cu adevarat?
In momentul de fata Ea este adormita? Nu cred. Adormiti intro anumita masura din acest punct de vedere sint doar cei care merg in locuinta mortilor si nu cei care merg in rai pentru ca sint arhanti deja.
Din cite am inteles a existat procesiunea de inmormintare insa apoi s-a constatat ca Fecioara a fost ridicata la cer nu doar cu sufletul dar si cu trupul.
Desigur ca nu avea nevoie de trup in starea ingereasca ci ca sa fie semn pentru paminteni. (Altfel cu siguranta ar fi ramas moaste).

Ati citit Evanghelia Mariei?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2011, 08:37:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Se vb. de "Adormirea Maicii Domnului" insa cine poate spune de cind pina cind a dormit sau daca Ea a adormit vreodata cu adevarat?
In momentul de fata Ea este adormita? Nu cred.
Bineînțeles că nu.

Citat:
Adormiti intro anumita masura din acest punct de vedere sint doar cei care merg in locuinta mortilor si nu cei care merg in rai pentru ca sint arhanti deja.
Din cite am inteles a existat procesiunea de inmormintare insa apoi s-a constatat ca Fecioara a fost ridicata la cer nu doar cu sufletul dar si cu trupul.
Desigur ca nu avea nevoie de trup in starea ingereasca ci ca sa fie semn pentru paminteni. (Altfel cu siguranta ar fi ramas moaste).
Da, așa cum Sfânta Tradiție ne arată, Sf. Apostol Toma a ajuns cu trei zile mai târziu și când, "cu hotărâre de obște" s-a decis deschiderea mormântului pentru ca și el să-I vadă chipul adormit, s-a constatat că în mormânt mai era doar giulgiul Ei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2011, 10:15:38
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Catolicii sarbatoresc Adormirea Maicii Domnului? am vorbit zilele astea cu persoane catolice si nu au habar de sarbatoarea asta, o colega a mers la ocean sa intre apa zice traditia spune ca daca intri in apa pe 15 August o sa fii sanatos tot anul. Poate ma lamureste un catolic de pe forum.
Sigur ca este sarbatoare. In Olanda este sarbatoare de porunca, adica trebuie sa mergi obligatoriu la biserica.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2011, 18:15:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Nu stiu care catolici sarbatoresc ca asti de aici nu au avut slujba in 15 August.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2011, 18:26:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Nu stiu care catolici sarbatoresc ca asti de aici nu au avut slujba in 15 August.
. . . Spunea odata cineva , cam asa :
"Occidentul are probleme , iar Rasaritul , Taine ! "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2011, 19:03:00
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Si la catolici se sarbatoreste Adormirea Maicii Domnului pe data de 15 august, dar ei mai sarbatoresc si Inaltarea cu trupul a Dansei (care e dogma) , lucru ce din pacate pe la noi nu am observat... Sunt de parere ca ar trebui sa se pune accentul mai mult pe Inaltarea Maicii Domnului cu tot cu trup la cer , decat pe Adormire... O data cu inaltarea Dansei avem si glorificarea Dansei si un Mijlocitor puternic in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2011, 19:41:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Si la catolici se sarbatoreste Adormirea Maicii Domnului pe data de 15 august, dar ei mai sarbatoresc si Inaltarea cu trupul a Dansei (care e dogma) , lucru ce din pacate pe la noi nu am observat... Sunt de parere ca ar trebui sa se pune accentul mai mult pe Inaltarea Maicii Domnului cu tot cu trup la cer , decat pe Adormire... O data cu inaltarea Dansei avem si glorificarea Dansei si un Mijlocitor puternic in fata lui Dumnezeu.
Pentru simplul motiv ca noi nu avem aceasta dogma, a fost introdusa acum 60 de ani si ceva de BC. Noi spunem conform traditiei ca Fecioarei Maria i-au ridicat trupul ingerii la ceruri si acolo s-a reunit cu sufletul sau. Catolicii in dogma adoptata in 1950 spun ca Fecioara a fost inviata dupa trei zile si a fost ridicata apoi la ceruri. DE aceea noi avem ridicarea cu trupul la cer si catolicii au ridicarea cu trupul si cu sufletul la cer. Aici ce am discutat a doua oara pe forum: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=8723&page=79
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2011, 19:53:14
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru simplul motiv ca noi nu avem aceasta dogma, a fost introdusa acum 60 de ani si ceva de BC. Noi spunem conform traditiei ca Fecioarei Maria i-au ridicat trupul ingerii la ceruri si acolo s-a reunit cu sufletul sau. Catolicii in dogma adoptata in 1950 spun ca Fecioara a fost inviata dupa trei zile si a fost ridicata apoi la ceruri. DE aceea noi avem ridicarea cu trupul la cer si catolicii au ridicarea cu trupul si cu sufletul la cer. Aici ce am discutat a doua oara pe forum: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=8723&page=79
o sursa catolica care sa certifice ce zici?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.08.2011, 19:59:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
o sursa catolica care sa certifice ce zici?
DE aceea am dat link-ul catre discutia de acum cateva luni, acolo sunt si sursele catolice. Daca nu poti cauta pe net.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii de traditie bizantina in SUA PadreCory Biserica Romano-Catolica 87 29.12.2010 12:34:45
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Catolicii sunt considerati eretici? smaranta Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 37 29.09.2008 16:00:47
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17