Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2010, 04:45:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit Fariseii de azi

Se stie ca Domnul cat a predicat pe pamant,in afara de cuvinte de iubire catre toti oamenii,a avut si o atitudine critica constanta fata de o categorie de oameni si anume fariseii.
Daca Domnul ar veni astazi pe pamant,care credeti cu sinceritate ca ar fi 'fariseii' moderni pe care El i-ar critica?
Orcum,si atunci cand a venit Domnul Iisus,critica sa asupra fariseilor a fost ceva nou si neobisnuit.Caci acestia erau un fel de partid credincios si patriotic,deci i-ar corespunde persoane foarte respectabile (chiar si religios) din ziua de azi
Deci v-as ruga sa ziceti cine credeti ca ar considera Domnul ca sunt fariseii,si nu cine considerati voi ca sunt.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2010, 08:39:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu pot sa spun ca majoritatea dintre noi avem inca o doza de fariseism cu care ar trebui sa luptam.
Ce este,in realitate,fariseismul,daca nu ipocrizie?
Si da,suntem ipocriti,pentru ca Dumnezeu inseamna adevarul,insa de multe ori noi nu avem curajul sa stam drepti si sa ne uitam intr-o oglinda.Nu,pentru ca ar fi prea suparator ce am vedea!
Preferam sa ne culcam pe o ureche ca suntem buni crestini si sa ne scuzam fata de cei din jur si de propria constiinta,invocand tot felul de pretexte care chipurile ne-ar fi determinat sa savarsim un pacat sau altul.
Chiar acum cateva zile ma gandeam la anumite greseli facute in trecut si la faptul ca le puneam pe seama suferintei prin care m-au facut sa trec anumite persoane.Nimic mai fals,eram o ipocrita,imi adormeam constiinta!
Am avut dreptul de a alege si eram perfect constienta de ce aleg,insa...preferam sa ma mint,sa gasesc scuze.
Cred ca toti trecem in viata prin astfel de situatii,pentru unii devine a doua lor natura si atunci,oricat l-am lua pe Dumnezeu in brate si la cate biserici am merge,suntem exact ca fariseii din vechime,pentru ca nu avem curajul sa ne uitam in propria noastra persoana si sa ne luptam cu proprii demoni,vesnic cautam in exterior motive,scuze si incercam sa parem in ochii nostri si ai celor din jur ceea ce nu suntem.
Deci,ca sa iti raspund la intrebare,desi nu as putea vorbi in numele Lui,cred ca farisei suntem toti cei care mergem cu numele Domnului pe buze,dar nu avem curajul sa cautam adevarul din noi si adevarata cale catre El.

Last edited by heaven; 09.01.2010 at 08:43:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare