Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.03.2010, 19:04:02
AndraMiri AndraMiri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Sa stii ca starea asta si eu am simtit-o multi ani la rand cand mergeam la spove.

Frica? De cine sa iti fie frica? De Doamne, Doamne care te primeste cu iubire? De parintele care te tine in brate si te mangaie pe cap, si iti da medicament ca sa fi din nou fericit/fericita?

Cainta? Pai daca iti pare rau, iti deschizi cu drag si usurinta sufletul ca sa primesti iertare.

Mandrie? Cu siguranta! Sa iti si zic cum functioneaza, ca sa stii pe viitor sa ii dai in cap la Aghiuta: El stie ca ai mandrie, si incepe sa iti induca teama ca spunand la un om pacatele tale iti vei strica imaginea de sfant/sfanta. O face finut, ca sa nu iti dai seama, ca daca ar zice direct te-ai prinde. De aia zice frumos: vai da e multa treaba de facut, vai dar poate e parintele ocupat, dar parca nu am starea, dar m-a chemat X sa il ajut, trebuie sa ma sune Y, dar cum sa-i spun parintelui ca poate il ispitesc sau ii fac rau?, oare n-ar trebui sa ma schimb si apoi sa ma spovedesc?, simt ca nu e timpul!, parca nu e ok acum sa ma spovedesc? mai bine las asta pe data viitoare, ca acum simt ca nu pot sa o schimb!, degeaba ma spovedesc ca iar o sa fac, ma simt rau de cand am intrat in biserca, mai bine merg afara/sau acasa sa-mi revin. etc.

Va suna cunoscute? Astea si altele asemanatoare, plus starea de fugi cat mai repede de popa? E normal la nenea cu cornite nu-i place...
De aceea e foarte important sa scapam de mandrie, insa fara duhovnic nu prea merge...

De aceea cand ne spovedim trebuie sa-i spunem parintelui si starile astea: parinte am asa o frica, o stare cand vin la dv. parca imi vine sa fug.
Trebuie sa zicem tot ce ne necajeste si nelinisteste.
Astfel il lasam pe Necuratul fara putere


Sunt de acord cu ceea ce spui in cea mai mare parte, totusi problema este ca pana iti gasesti un duhovnic potrivit e ceva.

"De parintele care te tine in brate si te mangaie pe cap, si iti da medicament ca sa fi din nou fericit/fericita?"

Iata, in zilele noastre, oamenii merg sa se spovedeasca de doua ori pe an, in postul Pastelui, si atunci in ultimele zile, si de Craciun. Si unde merg?la Biserica cea mai apropiata de casa lor. Referindu-ma cel putin la majoritatea bisericilor din Bucuresti, dai de coada la spovedit, preotul aloca o ora, maxim doua, si nu cred ca mai beneficiezi de atata rabdare si mangaiere precum spui. Din pacate. Probabil de aici se si trage teama in majoritatea cazurilor. Parintele nu iti dedica timp sa iti dea un sfat mai in amanunt, sa iti spuna si ceva de bine, macar un singur lucru. Nu, e ceva de genul: te duci, marturisesti pacatele, preotul "de ce ai facut asta?a bine, vezi sa nu mai faci, roaga-te atunci si atunci, Dumnezeu sa te ierte!". Astfel nu ai parte de multa mangaierie, si desi poate te simti mai linistit, cel mai probabil vei repeta pacatul, intrucat nu ti s-au acordat indrumari destule, explicatii suficiente, caci mai erau si altii la coada. Doamne iarta-ma! caci poate gresesc sau exagerez, insa din ce am vazut cam asa stau lucrurile. De aceea, consider si este stiut ca cel mai bine este sa ai un preot la care sa mergi mereu sa te spovedesti, insa cat timp iti ia sa il gasesti pe cel potrivit? Chiar va rog, daca se poate, sa imi dati un sfat in privinta duhovnicului. Multumesc, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.03.2010, 20:17:03
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
In primul rand la spovedanie nu stai sub "fusta popii" ci pe capul tau este asezat epitrahilul! Apoi spovedania nu o faci in fata preotului pentru ca el e cel care iti iarta pacatele ci preotul este doar un martor si trebuie sa ai constiinta ca spovedania o faci inaintea lui Dumnezeu! Spovedania nu se face in gura mare si persoanele din biserica nu au voie sa asculte marturisirea celorlalti! Iar daca Dumnezeu, nu ar fi considerat necesara Taina Spovedaniei, cu siguranta nu ar fi lasat-o insa a stiut ca omul inclina mai mult spre pacat decat spre virtute si a lasat aceasta Sfanta Taina pentru toti cei care doresc sa se pocaiasca si sa ajunga in Imparatia Cerurilor intrucat Mantuitorul Hristos a spus Apostolior: " Precum M-a trimis pe Mine Tatal si Eu va trimit pe voi. Acestea zicand, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant, carora veti ierta pacatele, vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute" Ev Ioan20. 21-23
Asadar Apostolii au fost trimisi de Mantuitorul iar harul primit de Sfintii Apostoli s-a transmis prin Taina Preotiei pana astazi si se va transmite pana la sfarsitul veacurilor, este ceea ce numim succesiune apostolica.
Ceea ce am spus mai inainte e real..iar acum completez cu canonul pe care ...daca esti larg la mana e mult diminuat..popa ia asupra sa pacatul..iar daca nu e vai de capul tau,ai de facut 500 de matanii si de o suta de ori Tatal nostru..cel putin.Macar catolicii au facut confesionalul ,o chestie inteligenta unde preotul nu-ti vede fata si asa ai curaj si nu te rusinezi.Luati exemplu...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.03.2010, 20:24:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ceea ce am spus mai inainte e real..iar acum completez cu canonul pe care ...daca esti larg la mana e mult diminuat..popa ia asupra sa pacatul..iar daca nu e vai de capul tau,ai de facut 500 de matanii si de o suta de ori Tatal nostru..cel putin.Macar catolicii au facut confesionalul ,o chestie inteligenta unde preotul nu-ti vede fata si asa ai curaj si nu te rusinezi.Luati exemplu...
De la cine ? Am o rugaminte , sa foloseti un limbaj mult mai controlat , pentru a putea sa-ti mai citesc mesajele PE ACEST FORUM . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.03.2010, 21:46:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ceea ce am spus mai inainte e real..iar acum completez cu canonul pe care ...daca esti larg la mana e mult diminuat..popa ia asupra sa pacatul..iar daca nu e vai de capul tau,ai de facut 500 de matanii si de o suta de ori Tatal nostru..cel putin.Macar catolicii au facut confesionalul ,o chestie inteligenta unde preotul nu-ti vede fata si asa ai curaj si nu te rusinezi.Luati exemplu...

Canonul nu e pedeapsa ci are un rol pedagogic, e un mijloc de indreptare, iar rusinea e de la diavol! Ar trebui sa ne rusinam si cand facem pacate nu doar cand le spovedim! Si daca primesti un anumit canon e pentru ati aminti de pacatele facute si de a nu le repeta, insa nu cred ca ceva din ce s-a spus te-a convins cu ceva intrucat modul tau de adresare "popa" lasa de dorit, nu manifesti respect fata de slujitorii Sfantului Altar...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.03.2010, 22:06:15
ge-stf ge-stf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 3
Post

Doamne ajuta la toata lumea si mie pacatoasa
Attached Images
File Type: jpg Picture 006.jpg (32,5 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.03.2010, 22:09:00
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Rusinea are si un aspect negativ dar si unul pozitiv.
Aspectul negativ l-ati subliniat foarte bine,este rusinea de a iti spovedi pacatele,si prin asta ratam ultima sansa de a scapa de fapt din ele.
Dar rusinea aceasta e doar un sentiment , care ne da inapoi intradevar de la spovedanie,dar peste care cei mai multi trecem,si ajungem totusi sa spovedim acel pacat.
E doar o ispita o piedica,si nu o cadere.De aceea ea poate sa aiba si un rol pozitiv,ca orice incercare care ne e data,pentru ca ne face sa luptam mai mult cu noi insine.Si pentru ca ,macar nu suntem indiferenti,atunci cand mergem inaintea scaunului pocaintei.
De aici ar decurge si aspectul pozitiv al rusinii:imi e rusine de faptele mele,inseamna ca imi e rusine de mine,deci regret cele ce am facut,nu ma plac asa cum sunt .
Alta ispita strans legata de rusine,este mandria . "Cine ,eu?Cel frumos, cel perfect, cel stiutor,sa ma duc eu la spovedanie sa spun ca am curvit?" Acestea sunt care strivesc sufletul,si pentru care se si duce lupta aceasta in post,pentru a le birui prin smerenie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este greu de ajuns la mormantul parintelui ARSENIE BOCA? ghetsimani Generalitati 13 04.09.2016 14:02:14
Mantuirea-un lucru greu de atins.. ioanhodean Generalitati 5 30.10.2013 19:29:01
Lucruri greu de inteles din VT camy_d Din Vechiul Testament 109 18.01.2012 15:53:26
Cel mai greu lucru de indeplinit tigerAvalo9 Generalitati 57 31.01.2011 15:20:52
O intamplare greu de crezut. Pavel_C Intamplari adevarate 11 20.04.2009 02:24:31