Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2009, 11:44:36
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit Minunile din viata noastra !

in octombrie 2008 am primit o alta veste nefericita,dupa ce in 2007 iunie imi murise bunica... bunicul din partea tatalui era in coma ...atunci am simtit cum se prabuseste lumea in jurul meu ...eram innebunita sa ajung acasa,dar plecarea nu era aproape,asa ca am garbit.o si dupa 8 ani de strainatate,am ajuns in sfarsit acasa ...am fost sa il vedem pe bunicu*,era o alta persoana! de fapt nu il mai recunosteam,am fost distrusa...dar sotul meu m-a ajutat sa merg inainte,ne-am rugat ,si am sperat,cand toata lumea zice ca o sa moara,medicii il trimiteau acasa,sa moara.A 3 a oara cand am fost sa il vedem ,a iesit din coma !!! familiei nu ii venea sa creada,tata era f fericit ! i-am vorbit bunicului la ureche si i-am spus : tataitza meu trebuie sa te faci bine ,eu m-am casatorit,S. e sotul meu,vrem sa iti dam un stranepot,Doamne Doamne nu te poate lua acum,trebuie sa lupti,noi ne vom ruga! si plangeam... si Doamne a auzit rugaciunea noastra !
acum tataitza se recupereaza...D.zeu l-a scos din coma !
si in viata noastra am mai avut parte de o mare minune ...sotul meu era ateu,de provenienta din familie de adventisti,tatal i-a murit cand avea 3 ani si mama la 8 ani,a fost crescut de o matusa si un unchi,dar a mai stat si prin orfelinat...si in 2007 am avut o experienta dureroasa ,iar el a inceput sa creada in D-zeu,pt ca D-zeu i-a aratat ca exista ! desi a fost ca o plama ,ce de genul :uite ca exist,pacatosule !
nu imi doresc decat sanatate,de restul are grija D.zeu,si mai ne rugam pt o minune ,un copil ,pe care il dorim din tot sufletul! Minunile se intampla la tot pasul,trebuie sa ai ochi sa le vezi ! Sa va ajute Doamne pe toti!
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2009, 15:18:21
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Pt Elena

Dumnezeu sa va ajute Elena ,bunicul sa fie sanatos sa aiba bucuria de a fi stabunic ! Sanatate si speranta!Toate bune .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2009, 06:13:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
sotul meu era ateu,....si in 2007 am avut o experienta dureroasa ,iar el a inceput sa creada in D-zeu, pt ca D-zeu i-a aratat ca exista ! desi a fost ca o palma, ceva de genul: uite ca exist, pacatosule !
da, frumos, cam asta este esenta tuturor povestilor de intoarcere la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2009, 06:40:32
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
in octombrie 2008 am primit o alta veste nefericita,dupa ce in 2007 iunie imi murise bunica... bunicul din partea tatalui era in coma ...atunci am simtit cum se prabuseste lumea in jurul meu ...eram innebunita sa ajung acasa,dar plecarea nu era aproape,asa ca am garbit.o si dupa 8 ani de strainatate,am ajuns in sfarsit acasa ...am fost sa il vedem pe bunicu*,era o alta persoana! de fapt nu il mai recunosteam,am fost distrusa...dar sotul meu m-a ajutat sa merg inainte,ne-am rugat ,si am sperat,cand toata lumea zice ca o sa moara,medicii il trimiteau acasa,sa moara.A 3 a oara cand am fost sa il vedem ,a iesit din coma !!! familiei nu ii venea sa creada,tata era f fericit ! i-am vorbit bunicului la ureche si i-am spus : tataitza meu trebuie sa te faci bine ,eu m-am casatorit,S. e sotul meu,vrem sa iti dam un stranepot,Doamne Doamne nu te poate lua acum,trebuie sa lupti,noi ne vom ruga! si plangeam... si Doamne a auzit rugaciunea noastra !
acum tataitza se recupereaza...D.zeu l-a scos din coma !
si in viata noastra am mai avut parte de o mare minune ...sotul meu era ateu,de provenienta din familie de adventisti,tatal i-a murit cand avea 3 ani si mama la 8 ani,a fost crescut de o matusa si un unchi,dar a mai stat si prin orfelinat...si in 2007 am avut o experienta dureroasa ,iar el a inceput sa creada in D-zeu,pt ca D-zeu i-a aratat ca exista ! desi a fost ca o plama ,ce de genul :uite ca exist,pacatosule !
nu imi doresc decat sanatate,de restul are grija D.zeu,si mai ne rugam pt o minune ,un copil ,pe care il dorim din tot sufletul! Minunile se intampla la tot pasul,trebuie sa ai ochi sa le vezi ! Sa va ajute Doamne pe toti!

Dumnezeu face minuni cu noi in fiecare moment, insa noi nu le vedem, deorece sintem prea ocupati cu grijile lumesti.

Cind vine o minune particulara, ca si asta pe care ai descris-o tu aici, atunci doar zicem "Ce frumos"!

Bunicutul tau sa-ti traiasca si sa-si vada nepotelul/nepotica!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2009, 09:24:10
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Uite ce interesant mi s-a intimplat astazi si ieri:

M-am rugat la Sfanta Teodora, si am facut acatistul acestei sfinte.

Apoi am plecat undeva, iar la intoarcerea acasa, un miros de tamaie in toata casa, nemaipomenit de frumos, insa eu tamaie nu am pus.
Asta a fost ieri, si azi.

Cum explicati?
S-a mai intimplat si altcuiva asa ceva?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.04.2009, 19:06:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
da, frumos, cam asta este esenta tuturor povestilor de intoarcere la Dumnezeu.



Ne poti povesti in amanunt?Sunt foarte curios.MULTUMESC,DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2009, 23:35:58
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

eu m-am rugat lui Dumnezeu si am simtit in suflet ca El ne asculta rugamintea tuturor,asta e o minune!
sau ma gandesc ca Sfanta Lumina care ne-o da Dumnezeu noua in fiecare an,pentru ca cei necredinciosi sa creada in Dumnezeu e o minune.
cele sapte Sfinte Taine implica minuni pe cre le primim de la nastere pana la moarte.
apa sfintita (aghiazma) la ortodocsi ramane in stare buna ani la rand etc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2009, 14:51:43
Caroline_37's Avatar
Caroline_37 Caroline_37 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Thumbs up Dragi prieteni din generatia adusa de barza...

Dragi prieteni din generatia adusa de barza...
Cititi si voi si dati timpul inapoi.
Zau ca MERITA !!!

1. ADUSI DE BARZA.
N-am trait mai bine sau mai rau decat copiii de azi. Am trait.
Pe noi ne-a adus barza si ne-a asezat, ca pe niste coconi, in vatra cuminteniei si a asteptarii. Am crescut infasati ca sarmalutele, printre gamelele de tabla si olitele de care eram legati la cresa. Eram frumosi, aveam pampoane rosii prinse-n crestete, sub barbie, de carucioare. Am supravietuit deochiului si timpului blestemat in care ne-a fost dat sa ne nastem. Visele noastre, pazite de ochiul pestelui de sticla de pe televizor, erau bantuite de miros de portocala si de baloane de guma "Tipi-Tip". Citeam pe ascuns "Elevul Dima dintr-a saptea" si "Boccaccio", iar la vedere "Ciresarii" si Jules Verne. Noi nu ne trimiteam SMS-uri, ne fluieram sa iesim afara. "Mama lu' Cutaaaare. Il lasati pe Cutare afara?"


Baietii isi scriau cu pixul pe tricouri numele fotbalistului preferat. Jucau fotbal pe terenuri decupate din cartoane, iar fiecare nasture avea un nume. Cei care "driblau" erau la fel de pretiosi ca si o minge "Artex". Jucam "Tara, tara , vrem ostasi" , "Flori, fete sau baieti"si de-a "v-ati-ascunselea" . Saream elasticul si sotronul desenat cu un ciob de caramida pe asfaltul din fata blocului.

2. RATIA DE FERICIRE.
Singurii nostri roboti erau cei construiti din pachete de tigari lipite. Aveam papusi fara sex, ca ingerii, si bara de batut covoare de langa bloc, unde fetele faceau "exercitii la paralele", imitand-o pe Nadia Comaneci ..Pocneam cu bolovanul capsele adunate in staniolul de la ciocolata chinezeasca si suflam cornete de hartie prin tevi. Nu aveam Playstation, Nintendo, X box, jocuri video, 99 de canale de televiziune prin cablu, dolby surround, celulare personale, calculatoare, chat pe internet. Dar aveam prieteni. Verile noastre aveau miros de brifcor si gust de susan. Ne smulgeam matricolele cusute de pe bratul uniformei si alergam bezmetici, ca fluturii in sticla. Ne balaceam cu picioarele intr-o apa nesfarsita, de pe pontonul nici unei sperante.

Luam "Pepsi" pe sub mana de la cantina partidului si mergeam in fiecare vara in cate o tabara de pionieri. Stateam la cozi, "inaintasii" care tin randul, stateam in frig, stateam pe intuneric si aveam cartele pt.zahar si ulei. Dar nu stiu cum de s-a intamplat, am reusit, asa copii cum eram, sa ne luam ratia de fericire. Cate-o portie mica de fiecare, sa ajunga la toata lumea.

3. DESENE.
Noi n-am avut DVD player, ne uitam la diafilme proiectate pe perete. Acelasi ecran fara plasma, unde, in serile in care se oprea curentul, umbrele mainilor inchipuiau animale la lumina lampii cu gaz. Jucam "fazanul" si construiam masini si palate din placutele metalice de la "Mecano ". Doar cinci minute pe zi, inainte de telejurnal, ne uitam la "Mihaela si Azorel", alb-negru, si stiam doar ca Donald arata ca ratoiul-jucarie din cauciuc, cu bluza de marinar. Am supravietuit serialului " Dallas " si-am inventat un joc in care numaram in engleza: "Uan, ciu, sfri/Pamela vrea copii/ Si Bobby nu o lasa/ca este prea frumoasa". Aveam clasoare cu timbre si colectie de surprize cu fotbalisti de la "Turbo ".

Ne jucam de-a printesele (un fel de "real life role play game"), beam apa minerala " Aurora " (un fel de MD de-acum) si mancam inghetata "Polar" (fara inlocuitori). Ne coloram guma de mestecat cu varfuri de creioane, ca sa creada lumea ca-i straina, si ne umpleam pauzele de scoala cu biscuiti "Voinicel". Aveam sugativa si pic cu care ne stergeam singuri greselile. Nu luam niciodata "foarte bine" la scoala, dar eram incoronati la fiecare serbare cu coronite uriase din garofite roz.

4. MAJORATE.
N-aveam sali de cinema cu sunet dolby, dar faceam cozi la filme ca sa vedem "Liceeni" sau "Declaratie de dragoste". Ascultam muzica la maguri si casuri aduse de la rusi si inregistram melodii straine de la "Vocea Americii ". Noi, unbelievable, n-am avut manele. Si nu ne faceam dedi cati i muzicale in direct, primeam/trimiteam bilete in care ni se cerea/ceream prietenia. Noi n-aveam bloguri pe net, completam oracole pline de poze decupate din almanahul "Cinema" si scriam in loc de mail-uri lungi scrisori de dragoste. Adidasii "originali" aveau trei dungi laterale, iar scurtele evadari, miros de tigara de la polonezi si de nechezol. Singura casa de moda renumita era solarul de la mare, unde veneau bisnitarii. Noi nu ne-am dat niciodata beep-uri, aveam la colt de strada telefoane cu fise, cu receptoare prinse-n furca. Ne faceam majoratele si mixam Depeche Mode si CC Catch cu bluzurile de la Modern Talking. Eram imperbi si trimbulinzi, fara sa stim prea bine ce inseamna asta. Eram misto si faini, niciodata cool.

5. RITUAL.
Parintii nostri lucrau in schimburi, unul venea, altul pleca. Pranzul de duminica era o sarbatoare sfanta, pentru ca atunci ne strangeam cu totii in jurul mesei. N-aveam baby-sitter, n-aveam after-school-uri si nici internet-cafe-uri. In fiecare dimineata, inainte de a pleca la scoala, inghiteam stoici dumi cati i de paine integrala unsa cu unt sarat, din care sareau broboane de apa.

Ne puneam ghiozdanele de carton in spate, bentita elastica pe cap si apoi, ultimul ritual inainte de a iesi pe usa , cheia agatata de gat. Pentru cateva secunde, metalul rece ne anchiloza miscarile. Noi n-am trait mai bine sau mai rau, Am trait!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2009, 20:16:52
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit Copil botezat de Arhanghelul Gavriil

Copil botezat de Arhanghelul Gavriil

O argeseancaeste convinsa ca
Fiul sau a fost botezat de un spirit venit din alta lume
Cea mai grea pedeapsa pe care o poate primi o persoana este sa-i supravietuiasca copilului sau. Sa-l vezi pe micutul caruia i-ai dat viata, cum se sfirseste de la o zi la alta si nimeni nu-l poate ajuta. Sa veghezi noptile ca sa vezi daca mai respira si sa tii permanent o luminare langa pat, pentru ca sufletul sau sa nu se piarda. Iar in tot acest timp, sa te rogi Domnului, pentru ca oamenii nu mai au cum sa te ajute, chinuindu-te cu gandul ca minutul urmator poate fi ultimul pentru copilul tau.

“M-am trezit tipand”

Prin aceste suferinti a trecut Elena Georgescu, o tanara de 32 de ani din Pitesti. Pe 23 februarie, in urma cu doi ani, Elena nastea un baietel de toata frumusetea, perfect sanatos. Toata lumea era fericita, pentru ca, desi casatorita de aproape patru ani, femeia nu ramasese niciodata insarcinata pana anul trecut. Si mai era si varsta care cerea un copil, ceasul biologic ticaind cu disperare.
La nici o saptamana de la iesirea din spital, copilul a inceput brusc sa verse si sa faca temperatura, fara un diagnostic prealabil. Toti credeau ca e din cauza laptelui supt de la mama, deci din cauza alimentatiei mamei. Dar nici dupa schimbarea alimentatiei nu a intervenit nici o modificare in starea sanatatii baiatului. La spital, medicii au retinut pentru analize si mama si copilul, dar nici o analiza nu iesise negativa. Si totusi, copilul plangea continuu si se agita, varsand si ultimul strop de lapte pe care il inghitise, astfel ca a trebuit bagat pe perfuzii.
“Va dati seama ce inseamna pentru o mama sa-si vada copilul cu ace in minuta lui mica si sa vegheze asupra lui ca sa nu faca nici o miscare gresita sa nu iasa acul sau sa se intimple vreo nenorocire?! Stateam langa micut si il mingiiam si plangeam continuu de disperare.”
In cea de a patra noapte de spitalizare, Elena a avut un vis straniu in care i-a aparut un inger care i-a spus ca cel mic trebuie botezat neaparat, pentru ca altfel va muri si sufletul sau se va duce direct in iad.
“Au ras medicii de mine cand le-am spus si m-au facut bigota si fanatica neinstruita, dar una din surorile de pe etaj mi-a spus ca ea a mai vazut cazuri din astea cand copiii s-au facut bine dupa botez. Nu stiam ce sa fac. Doctorii ma avertizasera ca daca scot copilul din spital o fac pe raspunderea mea. Imi era teama sa nu fiu cauza decesului copilului, asa ca nu am plecat.”
In noaptea urmatoare, Elena a avut acelasi vis, in care ingerul era foarte suparat pe ea si a atins-o pe mana dreapta. I-a spus ca daca a doua zi copilul nu e botezat, o sa moara.
“Am simtit o durere cumplita, atat de puternica incat m-am trezit tipand. Femeile din salon au crezut ca am avut un cosmar, dar cand le-am povestit visul, am vazut ca pe mana, chiar in locul de unde ma tinuse ingerul, era o pata mare, rosie, dureroasa. Simteam ca locul e in flacari.”

Pata rosie din biserica

Semnul a convins-o pe femeie, dar unde sa gaseasca nasi in cateva ore? Mai ales ca in Arges oamenii nu vor sa boteze un copil care urmeaza sa moara. Asta inseamna ghinion pentru nasi, ori traditiile populare inca se mai pastreaza cu sfintenie in zonele rurale. A doua zi, disperata, Elena si-a chemat sotul si l-a trimis dupa hainute de botez, urmind sa se intilneasca direct la biserica. Era decisa sa ia pe cineva de pe strada si sa-l puna nas, fara alte obligatii decat sa-i boteze pruncul.
Cu micutul in brate, femeia s-a dus la biserica unde i-a spus preotului toata povestea si l-a rugat, cu lacrimi in ochi, sa nu-si faca pacat cu baietelul ei. Si in timp ce a lasat pruncul in grija unei femei de acolo, a iesit pe strada si a oprit primul barbat pe care l-a vazut. Barbatul a parut induiosat de spusele Otiliei si a intrat cu ea in biserica. Nici unul nu stia ce nume sa-i puna, pana cand, nasul a spus cu voce tare, raspicat: “Copilul se va numi Gabriel.”
Atunci micutul a incetat sa mai scanceasca. Preotul a savarsit ritualul Botezului iar nasul s-a lepadat de Satana in numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh. In mica busculada de dupa botez, cand toti se stransesera in jurul micutului crepstin, nimeni nu a remarcat disparitia nasului.
“Ne-am gandit ca poate omul se grabea si avea treburi de rezolvat. Si abia dupa ce l-am imbracat pe copil cineva mi-a spus ca biserica poarta hramul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil. Iar undeva, in stanga, era o fresca cu cei doi patroni ai bisericii. Dupa ce am privit-o, mi-au dat lacrimile si lumea credea ca plang din cauza nervilor acumulati. Dar eu plangeam pentru ca vazusem pe fresca o pata mare, rosie. Era pe mina dreapta a Arhanghelului Gabriel, chiar in locul unde ingerul din vis ma insemnase pe mine.”
Autor: Eliszar
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2009, 21:33:16
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Copil botezat de Arhanghelul Gavriil
Autor: Eliszar
Wow... foarte interesanta intamplarea!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Idolii din viata noastra Ciprian Hangan Intrebari utilizatori 0 19.03.2012 18:03:19
Minunile din viata voastra Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 14 10.10.2011 20:00:42
copiii din viata noastra Mirela0110 Intrebari utilizatori 9 19.05.2011 12:40:21
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 14:54:22
Paganatatile din viata noastra adorcrysti Generalitati 18 26.01.2009 23:45:41