Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.01.2012, 11:07:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am intalnit in unele icoane ale Botezului Domnului doua personaje, sub chipul unei femei si unui batran, aflate cu spatele la Hristos. Ce anume reprezinta sau simbolizeaza prezenta lor?
Attached Images
File Type: jpg botezul-domnului.jpg (82,3 KB, 12 views)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.01.2012, 11:31:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Tinand seama ca Fiul lui Dumnezeu S-a intrupat pentru noi, prezenta celor doua persoane umane arata ca tot ce face Hristos, face pentru firea omeneasca. Barbatul si femeia sunt ridicati la a deveni "partasi firii dumnezeiesti".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.01.2012, 11:36:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
In traditia iudaica se socotea necuviinta ca cineva care nu era dascal sa tie randuiala de dascal in Sinagoga! De aceea, El implineste si aceasta randuiala, chiar daca la 12 ani Il gasim in templu in mijlocul evreilor... Dar pana la varsta de 30 ani, ce a facut Domnul Hristos? Taina vietii Sale pe pamant nu ne este cunoascuta, dar Traditia ne spune ca Dreptul Iosif fiind tamplar, Domnul Hristos il ajuta la tamplarie, iar dupa moartea acestuia, El Insusi lucra cu Preacuratele Sale maini, pentru intretinrea fizica a Sa si Maicii Domnului!
Asta ca sa ne arate noua si sa ne invete si pe noi, a munci si nu a sta, ca sa nu mancam painea in zadar!

De ce S-a botezat Cel Care era mai sfant decat toti, El Izvorul Vietii si al Sfinetniei?
El S-a facut om pentru noi, iar in umanitatea Sa, El a cuprins toata umanitatea de la facere si pana la El! De aceea zice catre Sf.Ioan: „ca sa implinim toata dreptatea”. Care „dreptate”! Dreptatea de a curati intreaga umanitate de pacatul stramosesc al neascultarii protoparintilor nostri! El prin botezul pocaintei lui Ioan, a spalat intreaga omenire de pacate. Chiar si Sf.Ioan avea nevoie de acest botez, ca si el facea partea din aceasi omenitate, cu pacatul stramosesc in trupul sau! Dar PRIN mana sa s-a spalat toata omenirea, iar Hristos mai tarziu S-a dat pe Sine jertfa de rascumparare pentru toti!

Duhul Sfant s-a arata in chip de porumbel: de ce? Este o pasare curata, blanda, iubitoare de oameni, si fara rautate, iar la loc urat nu sta! Asa cum Duhul Sfant este izvor al curatiei, invatator al blandetilor, vistier al bunatatilor, fuge de cel ce se tavaleste in mocirla pacatelor... De aceea avem nevoie de Taina Sf.Botez si a Sf.Spovedanii! Prin Botez il primim prin Sf.Mirungere, dar prin pacate il indepartam, iar prin Spovedanie il readucem in inima noastra si in sufletul si trupul nostru, de ne marturisim sincer si curat!

Dumnezeu sa ne miluiasca si ne lumineze si pe noi cu Duhul Sau cel Sfant! Astfel incat aceasta sarbatoare sa fie si pentru noi o Teofanie, un ASTAZI S-A FACUT MANTUIRE CASEI ACESTEIA a sufletului nostru!
Un mesaj foarte frumos si ziditor! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.01.2012, 11:49:27
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am auzit la S. Dumitrescu (și înclin să cred că așa este) că acele materiale care se pot observa în mâinile îngerilor nu sunt ștergare ci sunt acele pânze pe care le foloseau evreii când înfășurau trupurile ce aveau să fie coborâte în mormânt. Un semn iconografic care pune lucrarea botezului în perspectiva finalității ei, jertfirea de Sine a Domnului pentru răscumpărarea omului.

Last edited by VladCat; 05.01.2012 at 11:52:01.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2012, 13:28:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Eu am auzit la S. Dumitrescu (și înclin să cred că așa este) că acele materiale care se pot observa în mâinile îngerilor nu sunt ștergare ci sunt acele pânze pe care le foloseau evreii când înfășurau trupurile ce aveau să fie coborâte în mormânt. Un semn iconografic care pune lucrarea botezului în perspectiva finalității ei, jertfirea de Sine a Domnului pentru răscumpărarea omului.
Pana acum se facea o asemanare intre pestera in care S-a nascut Domnul si pestera in care a fost inmormantat. Panza cu care a fost infasat a fost vazuta ca simbolizand giulgiul. Nu am intanit nicio legatura intre botez si moartea Sa. Multumim pentru postare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.01.2012, 15:38:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Eu am auzit la S. Dumitrescu (și înclin să cred că așa este) că acele materiale care se pot observa în mâinile îngerilor nu sunt ștergare ci sunt acele pânze pe care le foloseau evreii când înfășurau trupurile ce aveau să fie coborâte în mormânt. Un semn iconografic care pune lucrarea botezului în perspectiva finalității ei, jertfirea de Sine a Domnului pentru răscumpărarea omului.
interesant.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.01.2012, 17:51:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Eu am auzit la S. Dumitrescu (și înclin să cred că așa este) că acele materiale care se pot observa în mâinile îngerilor nu sunt ștergare ci sunt acele pânze pe care le foloseau evreii când înfășurau trupurile ce aveau să fie coborâte în mormânt. Un semn iconografic care pune lucrarea botezului în perspectiva finalității ei, jertfirea de Sine a Domnului pentru răscumpărarea omului.
Icoana Botezului Domnului cuprinde simultan, atat prefigurarea mortii Sale, cat si pe cea a mortii si invierii noastre in Hristos, prin botezul primit in Biserica.

Daca am putea privi cu ochii mintii, "icoana" fiecarui botez din Biserica, am descoperi ca panzele, giulgiurile, tinute de ingeri, nu mai exista. Vesmantul pregatit noua este Lumina, Insusi Hristos, dupa cum marturisim in acest imn baptismal: "Cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati si-mbracat".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.01.2013, 13:32:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Stergarele din mainile ingerilor pot arata si faptul ca Hristos nu a fost un simplu Om, ca avea parte si de o crestere supranaturala - prin ingeri. E doar o parere.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.01.2016, 18:04:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sărbătorile. Botezul Domnului


https://www.youtube.com/watch?v=pgnxSaLJ9bE
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2016, 20:25:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Question

Cine a auzit glasul parintelui martusind ca Isus este fiul sau iubit? Toata lumea care era acolo la Iotdan? Ma indoiesc...pt ca nici mai tarziu de schimbarea lafata El nu a vrut sa stie nimeni afara de cei care au fost cu El pe munte....si apoi daca toata lumea ar fi auzit...ar fi si crezut cu totii, fara dubiu...nu ??? Atunci, cine?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botezul domnului, ioan, iordan

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana "Botezul Domnului" cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 2 12.01.2018 18:46:14
Boboteaza - Botezul Domnului costel Diverse Sarbatori 11 04.01.2012 17:53:34