Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.02.2010, 13:06:22
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In zadar tine post omul, daca nu vorbeste cu Dumnezeu. Iar daca ajunge sa vorbeasca cu El, incepe sa i se daruiasca. La inceput printr-o mai deasa vorbire, apoi prin mai multe ganduri indreptate catre El, apoi o faptuire dupa voia Sa, ... si uita asa poate ajunge sa se plimbe omul prin lume, asa cum era Moise dupa ce a coborat de pe muntele Sinai - cu o fata ce iradia lumina. Dar ce sa facem, noi ramanem la poalele muntelui si ne ocupam de "turnarea vitelului de aur", de saturarea pantecelui.
ai dreptate pe jumatate.observ ca unii vor sa devenim sfinti din aceasta viata .dar uita un aspect si anume ca suntem si carne care inerent se mai supune si ispitelor.iar tocmai ispita este modul prin care ne incearca dumnezeu.asa cum frumos spune si aostolul pavel unii sunt ca diamantele tari altii ca pietrele si altii moi ca lutul,dar fiecare va fi judecat dupa ravna lui pe care nu o cunoaste decat dumnezeu. nu judeca sa nu fii judecat dupa judecata pe care faci.omul judeca dupa fata iar dumnezeu dupa inima
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.03.2010, 08:47:43
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile Da, asa e

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma stradui de mai mult timp sa-mi schimb niste obisnuinte mai putin sanatoase.
Am inteles ca postul, o alimentatie mai sanatoasa, fac bine omului si chiar impiedica/vindeca niste boli.
Am citit si multe articole/studii care arata influenta alimentelor asupra corpului si sufletului.
Si am citit cum si starea sufleteasca si hormonii influenteaza necesitatea de alimentatie a noastra.
De ex. oamenii depresivi, frustrati, cu traume psihice, tind sa se ingrase (prin anumite procese chimice din organism), au nevoie sa manance dulciuri mai multe, mai ales ciocolata. Ciocolata face mult bine, la fel vinul, cafeaua (in cantitati moderate), etc.
Cei stresati, la fel, citeam chiar zilele aste un articol, consuma multe glucide si au nevoie de dulciuri mai multe.
Tiroidienii cauta mai mult alimente mai sarate (unul din simptome).
Tot in anumite de stres, sarcina, crestere, alaptare se consuma mult calciu si magneziu si trebuie sa se refaca aceste pierderi.
Femeile au nevoie periodic de fier mai mult.

Voi in post ati observat ca aveti nevoie de mai mult somn? Eu da.

Cum se impaca atunci aceste cerinte ale corpului cu modul nostru de alimentatie?
Am vrea sa manancam mai sanatos, cautam diete, post, dar corpul cere anumite lucruri de care are nevoie.
Cum le impacam?
Am vazut oameni (si multi copii din pacate) care din motive sufletesti mai ales ajung ori anorexici si scheletici, ori dimpotriva obezi.
Intre suflet si alimentatie exista o relatie biunivoca, ele se influenteaza reciproc.

In alta ordine de idei am vazut sfinti si calugari slabi, f.slabi chiar, nici unul gras. Am vazut insa multi preoti (de mir) grasi, cu tendinta de ingrasare. Care este diferenta, explicatia?
Se spune de asemenea ca sfintii, chiar unii monahi sunt in ciuda vietii aspre,ascetice, f.calmi, linistiti, fericiti.
Este asa? Atunci este adevarat ca au o forta in plus si sanatate buna.
Si traiesc mult.
Daca am putea avea toti aceasta forta, ce bine ar fi...

Eu nu sunt de acord cu ideea ca oamenii grasi mananca mult si de aceea au probleme si sunt lascivi si puturosi si ghiftuiti si mai stiu eu cum le spuneti voi.
Sunt oameni grasi care nu mananca mai nimic...
Si slabi care mananca enorm...
Nu numai mancarea influenteaza greutatea corporala a omului.
Si sunt si grasi sanatosi si dinamici si slabi bolnavi si fara vlaga.
Ceau,
1.Ciocolata ar fi buna daca ar fi facuta cum trebuie, nu cu margarina si e-uri cum e acuma.
Multe produse care din pacate ar trebui sa fie bune sunt umplute cu chestii sintetice, ca deh, cumparatorului ii plac lucrurile frumos colorate si ambalate, nu ce contin defapt in interior.

2. Intradevar: daca esti mai gras sau slab depinde de metabolism, nu doar de cat mananci.
Insa mereu trebuie avut grija sa pastram o greutate normala (nici prea gras, dar nici prea slab nu e bine), si sa avem mai mult muschi decat sunca pe noi.
Iar astea se obtin petrecand mai mult pe afara, muncind decat in fata tv-ului, si avand grija sa nu papam prea multe e-uri caci ele deregleaza metabolismul si nivelul de hormoni:
http://video.google.com/videoplay?do...5846377280008# e o foarte buna dovada pentru cei ce sunt carcotasi in acea privinta.

3. Eu am vazut si calugari grasuti, dar foarte smeriti, si blanzi, si calugari slabi si cu aere mistice (adica infumurati). Asa ca totul tine de cum esti in interior. Si chiar daca de multe ori a fi gras e consecinta unei alimentatii prea bogate in calorii (pentru multi asta inseamna ca omul e pofticios, necumpatat) totusi nu e bine sa tagem concluzii inainte sa cunoastem cum e cu adevarat omul.
Sfintii desi ajungeau asa de slabi fiindca traiau mult in alta lume, cea a vorbirii cu Dumnezeu fata catre fata, totusi nu erau lipsiti de vlaga caci aveau in ei har. Insa cati dintre noi, in astfel de vremuri mai putem ajunge la o asa o apropiere de Dumnezeu? Totusi sa ne straduim dupa puteri: insa nu cu posturi exagerate de mancare, ci cu infranarea inimii de la rautate si lene. Asta e adevarata provocare!

Dreapta masura in toate (adica fara sa exageram in nici o directie) asta ne trebuie.

Last edited by Adriana-Simona; 13.03.2010 at 08:56:18.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.03.2010, 01:39:51
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

IN timp am avut multe probleme cu greutatea..Subiectul a inceput sa ma intereseze mai serios de vre-o 4 ani..cand am inceput sa tin regimuri adaptate pentru mine..Rezultatul:destul de ciudat..reusesc sa slabesc destul de mult..cam 20 kg in cateva luni.3-4..mai exact..iar dupa aceea in aproximativ un an le recuperez la loc..Acum sunt in aceasta faza..recuperez:)in vara dupa regim aveam 79 kg..acum am 87..si daca nu fac ceva ma indrept spre 100 cat aveam inainte sa tin regimul..Am observat cateva reactii interesante ..
atat la mine..cat si la cei din jurul meu,pe care vreau sa le impartasesc..
In primul rand metabolismul este individual, pentru fiecare dintre noi altfel..nu exista un regim strict de urmat pentru toata lumea..nu exista oameni grasi care nu mananca...la fel cum nu exista oameni slabi care mananca foarte mult si nu se ingrasa..fiecare are un motiv pentru care da aceasta impresie..spre exemplu..un om gras poate manca putin..dar..daca nu are activitate multa..si pe langa mancarea putina..cam 1000 de calorii pe zi..bea racoritoare...se poate ingrasa haotic..o sticla de 2 l de suc normal din comertz contine 880 de calorii echivalentul la doua fripturi cu cartofi prajiti..iar un adult care nu are activitate ar trebui inmedie sa consume 1300 de calorii pe zi pentru a se mentine..daca mai mananca si seara...mai toata cantitatea grasimi..carbohidrati..glucide..se va depune..iar dimineatza ai va fi din nou foame...daca este slab..de obicei mananca o data in zi mai consistent...are un mod de viatza agitat..si nu mananca seara in general..daca mai si fumeaza..sau consuma alcool nu va avea pofta de mancare..
Este adevarat ca metabolizam mai repede sau mai incet..dar nu este ce-a mai mare problema..
De stres nu ne ingrasam..Ne ingrasam pentru ca avem tendinta de a "gusta"..cand suntem stresati..de a rontai ceva..cateva inghitituri..o bonbonica..un pumn de seminte..o cafea cu 3 lingurite de zahar..sau un pahar de cola consumate regulat..duc la ingrasare..
Cei care aleg un regim vegetarian..trebuie sa fie foarte atenti in echilibrarea continutului dietei..omul NU ESTE VEGETARIAN..Nu avem sistemul digestiv de asa natura incat sa putem fi vegetartieni mult timp..fara sa patim nimic..
Regimurile vegetariene folosesc combinatii de legume..,fructe,tratamente termice toate facute pentru a substitui carnea,lactatele si ouale din alimentatie..dar ele nu pot fi inlocuite mereu eficient..ma refer la perioade lungi de timp..
asa ca cel mai bun lucru pe care-l putem face..este sa nu mai fim lacomi..si sa mancam echilibrat..totul are un rol in alimentatia noastra..conteaza doar in ce cantitate..si cand consumam un anumit produs..Chiar si mancare fast- food are un anumit rol benefic in alimentatie..cei drept limitat..nu de posibilitatile preparatului in sine..ci de reclama care ne indeamna sa-l consumam des..
Postul..din punctu lmeu de vedere nu poate fi numit deacat in proportie de 20 %..curatire trupeasca..si 80% curatire sufleteasca..degeaba postim..daca nu mergem la spovedanie..(cum fac multi).de altfel..degeaba postim..daca nu ne purtam cuviincios..si cu evlavie..degeaba postim..daca in loc de post obisnuit..incercam sa recuperam carnea pe care nu o mancam..cu o "mare" de ulei..Postul aduce acel echilibri in sufletul nostru..La mine..atunci dispare si stresul...stres..care cred ca la calugari..nu exista..pentru ca sunt mai aproape de dumnezeu..asa ca nu-i mai intereseaza prea multe chestii lumesti..care se intampla in jurul lor..sau..le-au lasat in grija lui Dumnezeu..Cred ca asa ar trebui sa fim toti..vad multi oameni care postesc din obisnuinta..sau pentru ca asa trebuie..Eu cred..ca este nevoie sa si simti..ca asa trebuie..Nu infometarea..sau privarea de alimente de origine animala aduce linistea..si apropierea de dumnezeu..ia vine din sufletul..care simte ca trebuie sa-si curete trupul..si in primul rand constiinta..pentru a putea primi impartasania..

PS..cineva mai sus scria ca exista doar pofta..
nu exista doar pofta..organismul chiar cere..este un instinct primitiv..daca avem o carenta in organism..atunci vom avea pofta..de ciocolata..pentru glucide..spre exemplu..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul si alimentatia pentru sportivi elcipo Postul 39 14.04.2016 09:32:16
ECUMENISMUL rupe din trupul ORTODOXIEI? caesar Biserica Ortodoxa Romana 70 16.06.2010 17:42:07
Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul mihailt Generalitati 26 13.03.2010 23:01:16
alimentatia in functie de grupa sanguina nicoletajuravle Generalitati 47 19.06.2009 03:32:31
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 11:42:44