Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #38  
Vechi 23.02.2009, 21:06:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Inca odata spun,daca am asculta toti melodii din acestea,ma refer la cele cu mesaj crestin ar fi bine,dar majoritatea nici nu le pasa de Biserica.Asta e trist.Nu specifica nicaieri ca Dumnezeu ii place un fel de muzica,sau muzica bizantina,sau ca oamenii pacatuiesc daca ascultam muzica din aceasta ,daca ascultam altceva decat muzica bizantina,pricesnele,nu vom fi mantuiti?Se va supara Dumnezeu pe noi?Si daca esti credincios?Acestea sunt regulile Bisericii ,s-a creat un fixism ca trebuie sa ascultam muzica bizantina,pricesne.Apropo,am vazut un interviu al unui calugar care spunea ca,chiar si un musulman se va mantui daca are sufletul curat .Nu stiu ce ati atacat asa,dar cel mai mult ma amuza faptul ca unii spun ca e muzica draceasca,daca si asta e muzica draceasca,atunci sa ne ferim,totul este dracesc.Nu credeti ca exageram putin?Noi,crestinii ortodocsi,de ce il bagam pe necurat in toate?Cum sa fie muzica draceasca?Atunci rock sau ce canta Metalica ce mai e?Eu nu am nici o legatura cu neo-protestantii sau cu alte secte ,pur si simplu am scris pe youtube melodii crestine,sau am scris Iisus si asta mi-a dat,si m-au impresionat.Fara suparare eu zic ca nu conteaza si nu s-a intrecut nici o limita in cele cantate de Nicu Wagner.
Nu-i rau sa ascultam mesajele transmise, problema e ca la ei la neo- e o moda, copiaza linii melodice din lume si pun versuri crestine, trebuie sa avem o limita, altfel de ce nu am si dansa in biserica? , am si juca o sarba,
Nu muzica te mantuieste evident, dar Biserica de-a lungul istoriei a avut o muzica specifica fata de cea a lumii tocmai pt a arata ca este pus deoparte pentru Dumnezeu o muzica speciala , muzica ortodoxa nu se canta de dragul spectacolului, muzica e rugaciune la noi, daca ai observat,
Citeste-l pe Matthew Gallatin sa vezi ce inseamna sa-i canti lui Dumnezeu asa cum se canta in biserica sau sa-i canti asa cum canta neo-protestantii, sa vezi cum se pun interesele, preferintele proprii in fata inchinarii si laudei, nu te-ai intrebat de ce neo-protestantii nu a preluat nici macar o cantare ortodoxa? nu atrage, nu le hraneste pietismul, nu le trezeste emotiile necesare pt supravietuire, un exemplu , in vremurile acestea multi tineri baptisi trec la penticostali pe motiv ca adunarea e "mai cu viata" deoarece exista acest.. show il putem numi, citeste-l pe Christos Yannaras si vezi ce spune despre pietism
Nu trebuie sa ma intelegi gresit, si mie imi plac pricesnele, si chiar unele cantari neo-protestante,(decente) nu ma cramponez in muzica bizantina dar ce am vrut sa subliniez este ca ei nu pun nicio limita, totusi a fi crestin inseamna sa ai anumite limite chiar si in ceea ce priveste cantarea
la ei cantarea a evoluat foarte mult si foarte repede, acum 20 de ani era altfel acuma se canta altfel, se deviaza sti de ce? pentru ca ei doresc sa-si satisfaca propriile nevoi spirituale asa ca trec de la un nivel la altul

Noi nu consideram muzica lor draceasca ci prea lumeasca si nu crezi k e normal sa ne aparam muzica noastra care este arta, ei n-au ce apara pentru ca renunta usor la melodiile de acum in favoarea altora , grupul crestin Speranta, scoate albume la fel ca orice formatie laica, melodiile vechi se dau la o parte facand loc celor noi
Intradevar majoritatii nu le pasa de biserica, dar aici vorbim de altceva, sa nu facem gresala ca aratand cu degetul spre greselile altora sa ne acoperim propria noastra greseala
referitor la ce a zis calugarul, da, Dumnezeu ii va judeca pe necrestini prin prizma faptelor firii lor, citeste Epistola catre Romani, sa vezi
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
 

Tags
apel!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parastas - Parintele Gabriel Nicu antoniap Stiri, actualitati, anunturi 23 01.07.2014 13:39:56
Parintele Gabriel Nicu ionela7 Generalitati 73 21.06.2013 22:48:33
download cantari MariaMagdalena Generalitati 1 14.12.2012 09:48:01
Cantari la slujba parastasului glykys Slujba inmormantarii 0 28.07.2012 18:33:46
Cantari ale Postului Mare andrei_im Muzica Bisericeasca 7 02.03.2012 15:37:20