Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.06.2010, 09:28:36
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

apropos de ceea ce spuneti, eu nu prea "vad" lumea din biserica, decat la miruit sau la plecare. dar, ca intotdeauna exista un dar, dascalul desi are voce, cand canta zici ca latra, ei, si de cate ori canta, incep sa vad si eu cate un toc, un machiaj, blugi mulati, etc. la inceput ma enervam, preferam sa cante cate o babuta fals, dar din inima, decat latrataura asta. i-am spus parintelui, si mi-a spus sa spun o rugaciune in timpul acesta ca sa-mi zboare mintea aiurea si acum fac eforturi sa nu aud latratul.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.06.2010, 09:28:43
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
:)))
mi-a placut ce ai scris de judecata, cu pilda fariseului dar.... mai departe nu imi place ce ai scris si nu iti dau dreptate, acea fraza cu plansul. Tu ai zis ca nu e bine sa judeci, pe mine de ce ma judeci?
Poate te-am ranit,dar nu inteleg daca ceea ce ai postat la inceput este adevarat,se refera doar la o stare avuta odata sau este o stare permanenta.Pentru ca a avea acele stari in Biserica de care spui,e foarte bine.A plange inseamna a-ti vedea pacatele,a te pocai,ceea ce este cel mai bun lucru.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.06.2010, 09:31:24
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

Oricum eu am deschis acest topic cu alt scop, nu spre a judeca, nici spre a ma certa cu cineva anume. Imi cer scuze daca v-am suparat cu ceva, imi cer scuze pentru cuvinetele mele care v-au adus ofense.
Eu am deschis acest topic cu scopul de a-i aduce slava lui Dumnezeu, slava Maicii Domnului si slava Bisericii Ortodoxe pentru ca exista, pentru ca atunci cand ajung in fata biserici, devin alt om, mai bun, mai calm, mai sensibil, mai uman... cand intru in Sfanta Biserica incep sa-mi dau seama de greselile mele, de pacatele mele, ma rog si plang (si asta nu tot timpul asa cum voi a-ti crezut) iar cad ies din biserica ma intorc la vechile mele probleme, la vechile mele comportari, la rele mele comportari.

Dau slava Domnului si Maicii Sale si sper si a noastre sa ne inteleaga, sa ne miluiasca si sa mai alba rabdare cu noi, caci si noi suntem copii Lui, buni sau rai, negrii sau albi, rromi sau romanii, ortodocsi sau catolici.

Doamne ajuta si sper sa ma intelegeti si sa ma iertati.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.06.2010, 09:31:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si inca un lucru.Eu personal incerc pe cat de mult posibil sa stau inauntru la slujba.Consider ca este o mare diferenta intre a fi in Biserica si in curtea ei,mai ales la sfanta liturghie.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.06.2010, 09:35:52
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Oricum eu am deschis acest topic cu alt scop, nu spre a judeca, nici spre a ma certa cu cineva anume. Imi cer scuze daca v-am suparat cu ceva, imi cer scuze pentru cuvinetele mele care v-au adus ofense.
Eu am deschis acest topic cu scopul de a-i aduce slava lui Dumnezeu, slava Maicii Domnului si slava Bisericii Ortodoxe pentru ca exista, pentru ca atunci cand ajung in fata biserici, devin alt om, mai bun, mai calm, mai sensibil, mai uman... cand intru in Sfanta Biserica incep sa-mi dau seama de greselile mele, de pacatele mele, ma rog si plang (si asta nu tot timpul asa cum voi a-ti crezut) iar cad ies din biserica ma intorc la vechile mele probleme, la vechile mele comportari, la rele mele comportari.

Dau slava Domnului si Maicii Sale si sper si a noastre sa ne inteleaga, sa ne miluiasca si sa mai alba rabdare cu noi, caci si noi suntem copii Lui, buni sau rai, negrii sau albi, rromi sau romanii, ortodocsi sau catolici.

Doamne ajuta si sper sa ma intelegeti si sa ma iertati.
Pentru a nu reveni la vechile comportari este nevoie de o apropiere si mai mare de Biserica.Sa mergem daca se poate in fiecare zi sa ne inchinam in Biserica,sa participam la Vecernii,Sfinte Masluri si alte slujbe care se tin in timpul saptamanii.Sa ne spovedim si sa ne impartasim des.
Nu este suficient sa mergem numai doua ore duminica la Biserica pentru a ne schimba.Si atunci cand mergem ,probabil nici nu participam la Cina Domnului,adica nu ne impartasim,ci suntem doar spectatori.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.06.2010, 09:43:05
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

Din pacate pentru mine iti dau dreptate, nici macar Duminica nu stau 2-3 ore, in timpul saptamanii mai ies cate jumatate de ora putin la biserica de langa serviciul unde lucrez dar nu este suficient.
Trebuie sa ma rog mai mult, sa tin post si poate o sa fie mai bine.
Inca odata va rog sa ma scuzati daca v-am ofensat cu vorbele mele dar asa m-am simtit eu atunci cand am deschis acest topic (chiar fusesem la biserica si ma spovedisem si asa mi-a venit mie sa imi exprim gandul pe acest topic)
Va multumesc pentru intelegere si sper sa ma iertati.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.06.2010, 09:48:15
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit E simplu!

Te-ai gandit vreodata sa schimbi biserica, implicit preotul care zici tu ca parca latra?

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
apropos de ceea ce spuneti, eu nu prea "vad" lumea din biserica, decat la miruit sau la plecare. dar, ca intotdeauna exista un dar, dascalul desi are voce, cand canta zici ca latra, ei, si de cate ori canta, incep sa vad si eu cate un toc, un machiaj, blugi mulati, etc. la inceput ma enervam, preferam sa cante cate o babuta fals, dar din inima, decat latrataura asta. i-am spus parintelui, si mi-a spus sa spun o rugaciune in timpul acesta ca sa-mi zboare mintea aiurea si acum fac eforturi sa nu aud latratul.
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.06.2010, 10:03:56
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Din pacate pentru mine iti dau dreptate, nici macar Duminica nu stau 2-3 ore, in timpul saptamanii mai ies cate jumatate de ora putin la biserica de langa serviciul unde lucrez dar nu este suficient.
Trebuie sa ma rog mai mult, sa tin post si poate o sa fie mai bine.
Inca odata va rog sa ma scuzati daca v-am ofensat cu vorbele mele dar asa m-am simtit eu atunci cand am deschis acest topic (chiar fusesem la biserica si ma spovedisem si asa mi-a venit mie sa imi exprim gandul pe acest topic)
Va multumesc pentru intelegere si sper sa ma iertati.
Daca nu era interesant ce ai spus,nu ti-as fi raspuns.Nu e vorba de ofensa aici.Dar daca te apuci sa scrii ,intotdeauna vor fi reactii.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.06.2010, 12:55:53
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
Te-ai gandit vreodata sa schimbi biserica, implicit preotul care zici tu ca parca latra?
nu preotul latra, ci dascalul. eu datorita preotului am reinceput sa ma duc la biserica. cand dascalul latra, eu spun rugaciunea inimii, sau ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce face pentru noi. nu am de gand sa schimb biserica, mai ales acum cand lumea nu mai barfeste in timpul slujbei, cand babele nu mai stau cu ochii pe lumanari sau pe cei care vin la biserica, mai ales cand acum lumea vine sa asculte ....
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.06.2010, 13:07:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Asa ce ma instristez cand aud ca mai sunt biserici in care nu se canta cum trebuie. Sa nu ne ascundem, sunt multi studenti, seminaristi care canta foarte bine, dar sunt si preoti care nu doresc sa mai plateasca pe cineva pentru asta. Si uite asa avem parte si de unii care "latra" si nu care canta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 20:39:41
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Cand se ingenuncheaza in biserica? ioanspatar58 Intrebari utilizatori 12 12.07.2010 12:16:23
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
cand a aparut biserica ortodoxa? anaana71 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.11.2009 20:23:53