Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.04.2011, 17:56:02
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Daca nu ar exista analfabetism religios, multi oameni ar veni direct la ortodoxie. Ar trebui eradicat acest analfabetism religios.

Eu sut de acord sa creasca educatia, in primul rand sa se dezvolte capacitatea elevilor de a descoperi unde se afla scara raiului si nemurirea.

Sa se arate elevilor de cartea lui Adam si Eva care spune ca in anul 5500 de la creatie va veni Mantuitorul. La fel zice si profetul Daniel si V echoiul Testament zice ca va veni dintr-o fecioara in orasul Bethlehem, atentie nu la Meca.

Sa se arate elevilor ca pana in anul 5500 de la creatie , toate religiile sustineau ca oamenii lor mergeau la iad care era numit Hades saui Sheol, indiferent daca faceau bine sau rau.

Ramasitele religiilor infiintate dinainte de anul 5500 de la creatie sustin la fel.

In anul 5500 de la Creatie a venit numai IIsus deci nu Mohamed. Iar IIsus a adus asa cum e precizat in Cartea lui adam si eva ceea ce omenirea a pierdut, intrarea in rai si viata vesnica.

Apoi in 1500+ au venit Protestantismul care s-ar parea ca nu mai are mancarea pentru viata vesnica fiind inlocuita cu simboluri, vorbe, nimic, in functie de credinta.

Deci sa li se spuna copiilor CLAR ca daca vor nemurire si rai atunci sa se uite la crestinism si daca vor si mancare pentru nemurire sa zica bye bye la Protestantism.

Si uite ca daca avem o educatie sanatoasa se ajunge la ORTODOXIE.

Nimeni nu trebuie fortat sa aleaga ortodoxia dar nu trebuie mintit ca sa aleaga in cunostinta de cauza.

Si dupa ce educatia aduce nemurire putem sa ne ocupam si de altceva.
Si educatia poate continua:

ASTAZI TOTI OAMENII NEBOTEZATI VENITI DIN MOARTE CLINICA SPUN FARA NICI O OPRIRE CA AU AJUNS IN IAD INCLUZAND PE MUSULMANI.

NU exista descriere a raiului facuta de nebotezati caci nebotezatii nefiind copii ai lui Dumnezeu s-ar parea ca nu pot intra in rai.

Last edited by spre_rasarit; 10.04.2011 at 17:58:04.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.04.2011, 17:59:27
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Si educatia poate continua:

ASTAZI TOTI OAMENII NEBOTEZATI VENITI DIN MOARTE CLINICA SPUN FARA NICI O OPRIRE CA AU AJUNS IN IAD INCLUZAND PE MUSULMANI.

NU exista descriere a raiului facuta de nebotezati caci nebotezatii nefiind copii ai lui Dumnezeu s-ar parea ca nu pot intra in rai.

Chiar toti ? I-ati numarat dumneavoastra ?!

Aveti o viziune foarte urata despre Dumnezeu. Copii ai lui Dumnezeu suntem toti, iar la Dumnezeu toate sunt cu putinta.

Vedeti ca va contraziceti cu maestrul Catalin, care sustine ca si cei nebotezati pot intra :)

Last edited by Erethorn; 10.04.2011 at 18:03:18.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.04.2011, 18:03:28
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
http://dexonline.ro/definitie/creștin

Crestin inseamna cel ce crede In Iisus Cristos. Exista mai multe confesiuni care cred in El, chiar daca in mod diferit.
Nu veni acum si desfiinta dupa voie biserici intregi.
Marturisesc ca eu nu inteleg la cine se face referire in aceste canoane. Cine erau toti astia? Cine era Veliar? Nu rezulta ca erau crestini. Erau ori de alte religii, ori atei, ori nebotezati, ori nu stiu.

Nu stim noi ce este de la Dumnezeu si ce nu. S-ar putea sa gresim.
Sa-l lasam pe El sa decida.
Te rog si pe tine, lasa-l pe "cel negru si rau" din discutie. Nu compara biserici si oameni cu el.
Nu există cuvântul „Biserici” la plural, numai atunci când ne referim la clădire. Biserică ca și unire a dreptcredincioșilor este doar una. Spune în Crez! „Întru Una Sfântă, Sobornicească și Apostolească Biserică”.

Așa că eu nu vorbesc despre Biserici, ci despre erezii.

Te sfătuiesc să pui mâna și să te informezi mai mult. Veliar este alt nume dat satanei. Nu poate exista unire între Hristos și Veliar/satana (apropo cine-i Christos ăsta, nu-l cunosc, nu am auzit niciodată de el) așa cum nu poate exista unire între Adevăr și minciună.

Ei nu cred în Hristos cel Viu, ci în făuriri proprii ale persoanei Sale, într-un hristos deformat și inexistent. Cred într-o iluzie.

Citește Matei capitolul 7!
22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea.

Degeaba crezi dacă nu crezi bine și în ceea ce trebuie. Evanghelia dă mărturie pentru acest lucru.

Și referitor la celălat lucru, adică să nu vorbim despre drac. De ce dom'le? Ba dimpotrivă, să vorbim, să-i analizăm tacticile și să strigăm în gura mare ce face și cum. Prin asta cucerește el: prin lașitate și tăcere.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.04.2011, 18:05:25
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Și I-a zis Ioan: Învățătorule, am văzut pe cineva scoțând demoni în numele Tău, care nu merge după noi, și l-am oprit, pentru că nu merge după noi.
39. Iar Iisus a zis: Nu-l opriți, căci nu e nimeni care, făcând vreo minune în numele Meu, să poată, degrabă, să Mă vorbească de rău.
40. Căci cine nu este împotriva noastră este pentru noi.
41. Iar oricine vă va da să beți un pahar de apă, în numele Meu, fiindcă sunteți ai lui Hristos, adevărat zic vouă că nu-și va pierde plata sa.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.04.2011, 18:07:52
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

42. Și cine va sminti pe unul din aceștia mici, care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui dacă și-ar lega de gât o piatră de moară și să fie aruncat în mare.

Luati mare aminte, domnule colaps, pentru ca nu se stie niciodata cine este cel care sminteste. Oare nu ii smintim pe ortodocsi invatandu-i ca alte confesiuni crestine sunt de la dracul, in directa opozitie cu cuvintele Mantuitorului ?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.04.2011, 18:08:01
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Cartea asta vorbeste de texte din Septuagint care nu sunt mai noi de anul 150 de dinainte de crestinism.The Septuagint version of Isaiah and cognate studies By Isaac Leo Seeligmann, Robert Hanhart, Hermann Spieckermann

Last edited by spre_rasarit; 10.04.2011 at 18:10:46.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.04.2011, 18:16:17
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta pentru cine crede datarile evolutioniste. Vezi ca date stiintifice mai noi arata un descendent sau descendenta comuna mult mai aproape de noi in timp. Unii cercetatori au calculat varsta Evei mitocondriale la 6000-7500 de ani. Interesanta coincidenta cu Bilbia si hronografele. http://luptapentruortodoxie.blogspot...semnatura.html
Super interesant. Merci . Dar nu mai da articole de pe sasciv and Co. Astea sunt site-uri care îți disturg sănătatea mintală cu viziunea lor apocaliptică.
Aici e articolul original (cred) mult mai informativ: http://www.trueorigin.org/mitochondrialeve01.asp
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.04.2011, 18:16:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Cartea asta vorbeste de texte din Septuagint care nu sunt mai noi de anul 150 de dinainte de crestinism.The Septuagint version of Isaiah and cognate studies By Isaac Leo Seeligmann, Robert Hanhart, Hermann Spieckermann
Texte, fragmente, exista. Septuaginta completa nu.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.04.2011, 18:19:26
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Da, exact, dar asta dovedeste ca Septuagintul e precrestina. Daca existau parti dintr-o carte, exista si cartea.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.04.2011, 18:20:24
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Da, exact, dar asta dovedeste ca Septuagintul e precrestina. Daca existau parti dintr-o carte, exista si cartea.
Si cine a zis că Septuaginta nu este precreștina ?!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta grea tigerAvalo9 Generalitati 71 16.08.2011 22:22:54
Lupta noastra Florin-Ionut Pocainta 21 28.10.2010 22:22:07
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 17:35:42
lupta cu cancerul mirela.b Umanitare 16 16.01.2009 15:05:49
LUPTA SPIRITUALA roseliana Vrajitoria 2 15.03.2008 13:54:03